D. Palavenis. ES iniciatyva, skirta skatinanti inovacijas gynybos srityje - HEDI

Publikuota: 2022-06-12
Nuotr. iš asmeninio albumo
svg svg
Nuotr. iš asmeninio albumo
BPTI jaunesnysis mokslo darbuotojas

Birželio 1 d. buvo oficialiai pradėta Europos gynybos inovacijų centro (toliau – HEDI) (angl. Hub for EU Defence Innovation) veikla. Apie HEDI veiklą simboliškai buvo pranešta Europos gynybos agentūros (angl. European Defence Agency) organizuotą Europos gynybos inovacijų dieną.

HEDI įkūrimas buvo numatytas ES Strateginiame kompase saugumui ir gynybai, išleistame š. m. kovą. Šiame dokumente yra numatyti ir kiti būdai bei priemonės, leisiančios iki 2030 m. sustiprinti ES gynybą ir saugumą.

Sprendimas dėl HEDI įkūrimo buvo priimtas Europos gynybos agentūros valstybių narių gynybos ministrų š. m. gegužės 17 d. vykusio susitikimo metu, o parengiamieji kūrimo darbai vyko nuo 2021 m. gegužės mėn.

Struktūriškai HEDI veiks Europos gynybos agentūroje, kuri siekia skatinti inovacijas, sutelktumą ir teikti įvairiapusę naudą jos dalyviams. Manytina, kad HEDI veikla bus vykdoma srityse, kurios yra pripažintos svarbiomis karinių pajėgumų vystymo, gynybos tyrimų ir pramonės vystymo kryptyse. Išvardintiems prioritetams pritarė visos ES valstybės, dalyvaujančios Europos gynybos agentūros veikloje.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

HEDI veikla

Numatoma, kad HEDI vykdys tris funkcijas, kurios laipsniškai plėsis. Pirmoji funkcija: reklamuoti naujovių diegimo būtinybę gynybos srityje ES lygmeniu. Siekiant įgyvendinti šią funkciją HEDI išnaudodamas esamus Europos gynybos agentūros išteklius, kurs sąveikos tinklus bei gilins savo situacijos išmanymą. HEDI keisis inovacijų diegimo gerosios praktikos pavyzdžiais, organizuos ir prižiūrės organizacijų bei tyrėjų dirbančių gynybos inovacijų srityje sąveikos tinklus bei rengs seminarus gynybos inovacijų temomis.

Antroji funkcija: skatinti naujovių gynybos srityje diegimą valstybėse narėse ir ES institucijose. Tam tikslui pasiekti bus praplėstos dabartinės programos, pvz. dabartinis Europos gynybos agentūros gynybos inovacijų prizas, kuris kiekvienais metais teikiamas geriausiems inovatoriams skirtingose technologijų kryptyse. Įdomumo dėlei, 2021 m. gynybos inovacijų prizą, kurio vertė 30.000 Eur, laimėjo Vokietijos „Design AI“ ir Prancūzijos „Thales AVS/DMS“ kompanijos, pasiūliusios sprendimą, gerinantį žmogaus ir mašinos sąsają. Numatoma, kad taip pat bus rengiami Europos gynybos inovacijų pristatymai, su partneriais bus tariamasi dėl Inovacijų iššūkio programos, taip pat bus vykdomi kiti veiksmai,, leisiantys įgyvendinti naujas idėjas.

Trečioji funkcija, tai ir tuo pačiu ambicingas žingsnis, dėl kurio nėra iki galo susitarta: pasiekti, kad HEDI taptų platforma ES lygmenyje, kuri užtikrintų reikalingų inovatyvių pajėgumų projektavimą bei eksperimentavimą.

Nauda Lietuvai

Nėra abejonės, kad lietuviškųjų subjektų dalyvavimas HEDI veikloje galės būti naudingas keliais aspektais. Pirmiausiai, bus galimybė nacionaliniams veikėjams, naudojantis Europos gynybos agentūros kuriama platforma, surasti partnerius, dirbančius panašioje inovacijų kryptyje. Antra, HEDI rengs teminius seminarus, kuriuose bus galimybė įgyti naujų žinių ar gauti naudingų patarimų. Trečia, bus keičiamasi gerosiomis praktikomis, tad mokantis iš svetimų klaidų bus galima sumažinti veiklos sąnaudas. Ketvirta, bus galimybė, kuri beje yra ir šiuo metu, dalyvauti konkurse dėl inovacijų prizo, kur HEDI kontekste bus skiriami apdovanojimai net keliose inovacijų kryptyse. Penkta, bus galimybė dalyvauti paskelbtame iššūkio konkurse Europos masteliu.

HEDI bus naudingas naujų kontaktų užmezgimo atžvilgiu, kurie pravers dalyvaujant kitose ES programose, skirtose stiprinti inovacijas gynybos ir saugumo srityse pvz. Europos gynybos fonde.   Lietuvos kūrėjai galės dalyvauti teminiuose inovacijų iššūkio konkursuose taip parodant savo kompetencijas ir garsinti Lietuvos vardą.

Kitos ES iniciatyvos, skatinančios inovacijas gynybos ir saugumo srityje

Kaip matome, HEDI nebus dar vienas dosnus fondas, o tik platforma, leidžianti susirasti partnerių inovacijų kryptyse bei dalyvauti keliose momentiniuose konkursuose. 

Lietuviškiems subjektams, siekiantiems gauti finansavimą MTEP veiklai gynybos srityje, būtų naudinga dalyvauti Europos gynybos fondo kvietimuose. Paminėtina, kad kvietimai 2022 m. jau yra paskelbti. Bendra finansavimo suma, skiriama šiems metams, yra beveik 1 mlrd. Eur. Dalyviai turi teikti paraiškas 33 potėmėse - jų laukiama iki š. m. gruodžio mėn. Be specifinių kvietimų, yra atskiras kvietimas mažoms ir vidutinėms kompanijoms bei dalyviams, siūlantiems sprendimus virsmo technologijų kontekste.

Kita ES iniciatyva, CASSINI – verslumo iniciatyva, skirta remti su kosmoso technologijomis susijusius startuolius, mažas bei vidutinio dydžio įmones. Minėtos iniciatyvos rėmuose yra sudarytos sąlygos užsitikrinti finansavimą, susirasti partnerius bei investuotojus, dalyvauti verslininkystės mokymuose. Numatoma, kad kasmet bus skiriami įvairūs prizai, organizuojami tematiniai hakatlonai bei pagal dalyvių poreikį skiriami mentoriai.

Europos gynybos fondas, kaip ir jau minėtas HEDI ar CASSINI, yra dalis didesnės ES gynybos inovacijų schemos (angl. EU Defence innovation scheme). Šiuo metu dar nėra aišku, kaip bus praktiškai realizuojamos visos inovacijas skatinamosios programos, tad vasaros pabaigoje tikėtina bus daugiau aiškumo. Yra numatyta, kad veikloms iki 2027 m., susijusiomis su ES gynybos inovacijų schema, neskaitant Europos gynybos fondo, bus skirta apie 2 mlrd. Eur.

Vietoje epilogo

ES ryžtingai skatina glaudesnį bendradarbiavimą tarp įvairių subjektų, veikiančių gynybos inovacijų srityje, taip pat gausiai finansuoja įvairias programas. Europos gynybos fondas, HEDI, CASSINI tai tik šiuo metu žinomiausios programos, kai apie kitas iniciatyvas susijusias su ES gynybos inovacijų schema dar nėra pakankamai daug žinių. Tikėtina, kad antroje metų pusėje bus labai aišku, kaip ir su kokiomis priemonėmis ES skatins inovacijas gynybos srityje iki 2027 m.

Visos ES programos yra derinamos su NATO vykdoma panašia veikla, siekiant paskatinti inovacijas gynybos srityje t.y. per gynybos inovacijų akseleratorių (DIANA) ir NATO inovacijų fondą. Tikėtina, kad dviejų organizacijų inicijuotos programos bus įgyvendintos be didesnių tarpinstitucinių trukdžių ar nesusipratimų.

Tuo tarpu kalbant apie nacionalines iniciatyvas, skatinančias inovacijas gynybos srityje, pirmiausia yra pasigendama aktyvesnių veiksmų, siekiant suburti suinteresuotus asmenis t.y. karius, mokslininkus, verslininkus, investuotojus ir valdininkus į vieną vietą, kurioje rastųsi nacionalinės inovacijos. O antra, nėra siūlomos pakankamos apimties nacionalinės finansavimo programos ar iniciatyvos. Daug vilčių teikusi MilInvest iniciatyva dėl nežinomų priežasčių yra numarinta.

Pagal NATO rekomendacijas, kurioms Lietuva pritarė NATO viršūnių susitikime 2014 m., 2% gynybai tenkančio finansavimo turi būti skirti MTEP. Pagal dabartinį finansavimą, skiriamą Krašto apsaugos sistemai, 2022 m. finansavimas MTEP gynybos srityje turėtų sudaryti beveik 30 mln. Eur.  

Komentaro autorius – Donatas Palavenis, BPTI jaunesnysis mokslo darbuotojas

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Spec. aptarnavimo zona Rusijai? 1

Lietuva, taikanti ketvirtojo paketo nuostatas, draudžiančias Rusijai gabenti sankcionuotas prekes per mūsų...

Nuomonės
05:50
Nekviestam „svečiui“ – žarijų duobė

Iš NATO viršūnių susitikimo Madride Lietuva laukia sprendimo dėl Aljanso Rytų flango gynybos stiprinimo. Kol...

Nuomonės
2022.06.29
Pakels vieną antakį? 8

Kone aštuonerius metus brandintas draudimas atsiskaityti grynaisiais pinigais didesnėmis sumomis, regis,...

Nuomonės
2022.06.28
Apie patirtį – puse lūpų

Nors viešai įvairiomis progomis Vyriausybės nariai kalba apie finansinio raštingumo ugdymą, savo asmeniniu...

Nuomonės
2022.06.27
R. Paulas. Lietuvos IT – „amazing“. Bet ar nepritrūks talentų? 13

Lietuva JAV tebeturi žinomumo problemą – tiek apskritai kaip šalis, tiek, juo labiau, kaip investavimo...

Nuomonės
2022.06.26
P. Jacunskij. Kainų didėjimo priežastys ir „ką gali padaryti Konkurencijos taryba?“

Lietuvoje šoktelėjus infliacijos rodikliams kaskart viešojoje erdvėje pasigirsta klausimų, kokių veiksmų gali...

Nuomonės
2022.06.25
A. Sagatauskas. Verslo pasitraukimo iš Rusijos pamokos

Po Rusijos inicijuotos karinės invazijos Ukrainoje per pastaruosius kelis mėnesius iš Rusijos rinkos...

Nuomonės
2022.06.24
Teks augti iš nuosavo kapitalo

Pasibaigus pigių pinigų vakarėliui, pasaulio technologijų įmonės praneša stabdančios plėtros planus, o...

Nuomonės
2022.06.23
„Teisybės“ paieškos su šantažo prieskoniu 4

Nors rusų vadeiva vakar eilinį kartą drąsinosi ir įtikinėjo savo piliečius bei save, kad Rusijos ekonomika ne...

Nuomonės
2022.06.22
R. Venslauskas. Akcininkų sutartis – kodėl tik pasitikėjimo versle neužtenka?

2021 m. Lietuvos teismus pasiekė 460 bylos, kada akcininkai bandė išspręsti atsiradusius nesutarimus...

Nuomonės
2022.06.21
Žygis prieš spaudą 7

Itin prastos veiklos sinonimu tapęs valstybės valdomas Lietuvos paštas (LP) savo neūkiškumą vėl imasi...

Nuomonės
2022.06.21
R. Skyrienė. Ar investuotojai išgirdo palankių žinių prezidento metiniame pranešime?

Taip, kaip reikėjo. Toks apibūdinimas, ko gero, labiausiai tiktų trečiajam metiniam pranešimui, kurį...

Nuomonės
2022.06.20
Vertybės, ginamos Ukrainos krauju 2

Ukraina vienu žingsneliu priartėjo prie Europos Sąjungos (ES) slenksčio – Europos Komisija (EK) penktadienį...

Nuomonės
2022.06.20
S. Sierakowskis. Rusai, kurie išvažiuoja

Platesnėje diskusijoje apie Rusijos karą su Ukraina svarbus, bet nepastebėtas, aspektas yra masinis rusų...

Nuomonės
2022.06.19
M. Spence'as. Pereinamasis pasaulio ekonomikos laikotarpis

Pastaruoju metu vykstančiuose pokalbiuose apie pasaulio ekonomiką ir rinkas vis iškyla keli klausimai. Nors...

Nuomonės
2022.06.18
E. Leontjeva. Apie poną pelną, kuris mums tarnauja 1

Vartotojų kainos kopia link metinio 20% augimo. Gamintojų kainų indeksas jau pasiekė 40%. Atotrūkis tarp...

Nuomonės
2022.06.17
Žaidimai prieš audrą

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda birželio 16 d. Seime skaitė trečiąjį metinį pranešimą. Keistokas žanras,...

Nuomonės
2022.06.17
Kas vaikams pasako, iš kur atsiranda pinigai

Kas norėtumėte, kad vaikai būtų mokomi apie pinigus: iš kur jie atsiranda ar kur dingsta, o dar geriau – kaip...

Nuomonės
2022.06.16
T. Valančius. Verslo atsakomybė pasaulio griuvėsiuose

Pasaulis per dvejus metus užsivėrė, atsivėrė ir sugriuvo. Vyriausybės visą šį laiką sprendžia egzistencinius...

Nuomonės
2022.06.15
T. Kavaliauskas. 5 aspektai, svarbūs tvarumo vadovui

Šiuo metu jau dažnoje įmonėje, siekiančioje darnios plėtros ir puoselėjančioje stiprią socialinę atsakomybę,...

Nuomonės
2022.06.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku