Sankcijos – gerai, o ginklai – geriau

Daugelis iš mūsų po Rusijos įsiveržimo į Ukrainą ne tik sekame naujienas iš fronto, ne tik galvojame, kaip padėti ukrainiečiams, ne tik svarstome, kur yra riba tarp gyvulio ir žmogaus, bet ir ieškome galimybių sustabdyti rusišką beprotybę.
Noriu pasidalinti Nicholo Mulderio, Niujorko Kornelio universiteto istorijos katedros docento, mintimis, išdėstytomis The Economist platformoje.
Jis teigia, kad užuot skubėję taikyti naujas sankcijas, Vakarų politikos formuotojai turi sutelkti dėmesį į tiesioginę pagalbą ukrainiečiams apginti savo nepriklausomybę.
Anot autoriaus, Vakarai taip pat turi nedelsdami išdėstyti aiškias sankcijų panaikinimo sąlygas.
Jau gruodį buvo aišku, kad Rusijos agresija prieš Ukrainą susidurs su Amerikos ir Europos ekonominio spaudimo banga. Tačiau nors žiauri Vladimiro Putino invazija visus sukrėtė, Vakarų ekonominis atsakas buvo toks pat stulbinantis, pažymi N. Mulderis.
Tačiau jis pastebi, kad tai taip pat yra takoskyros momentas pasaulio ekonomikos istorijoje.
Jei Vakarų ekonominio karo tikslas yra užbaigti V. Putino agresijos karą Ukrainoje, tai patirtis rodo, kad reikės kitokių priemonių. Praėjusiame amžiuje tik trys iš devyniolikos bandymų panaudoti sankcijas, kaip karui stabdyti skirtą instrumentą, buvo sėkmingi: du iš jų buvo Tautų Sąjungos sprendimai. Ji nuslopino prasidedančius pasienio karus Balkanuose, tarp Jugoslavijos ir Albanijos 1921 m. ir tarp Graikijos ir Bulgarijos1925 m.
Kitas sėkmingas sankcijų panaudojimas buvo JAV finansinis spaudimas britams, privertęs nutraukti Egipto karinę ekspediciją Sueco kare 1956 m. 1935 m. Tautų lyga įvedė sankcijas Musolinio valdomai Italijai dėl įsiveržimo į Etiopiją 1935 m. Tačiau šiomis priemonėmis nepavyko sustabdyti įsibrovėlio.
Iranas 2012 ir 2018 metais patyrė skaudžius smūgius dėl Vakarų sankcijų, tačiau vėliau prisitaikė. N. Mulderio nuomone, Rusijos ekonominė izoliacija turės dramatiškų pasekmių pasaulio ekonomikai. Tai priklauso nuo jos, kaip pirmaujančios kelių pagrindinių prekių tiekėjos, vaidmens.
Pasaulinėms finansų rinkoms reikės tolesnės centrinių bankų paramos, kad būtų kompensuotas didelis Rusijos užsienio valiutos pertekliaus pašalinimas iš valiutų apsikeitimo sandorių rinkų.
Taip pat yra nenumatytų šalutinių poveikių. Rusijos valiutos devalvacija neigiamai veikia penkias Centrinės Azijos respublikas, kurių valiutos nustelbia rublį.
Prasidėję protestai dėl didėjančios infliacijos Kazachstane atneš dar daugiau sunkumų šiam regionui. Karo Ukrainoje atgarsiai sklinda kur kas toliau. Tiekimo grandinių trūkinėjimas ir baimės dėl sankcijų brangina prekes. Tai gali sukelti pasaulinį nuosmukį ir pakenkti Šiaurės Afrikos, Vidurio Rytų, Azijos ir kitų šalių visuomenių politiniam stabilumui.
Sankcijos nebėra į skalpelį panašios priemonės. Vakarų politikos formuotojai turėtų būti labai atsargūs planuodami šias intervencijas.
Jei nepasiklydau vertime, skubus ginklų tiekimas Ukrainai, anot N. Mulderio, yra veiksmingiausia priemonė sustabdyti agresorių.
Komentaro autorius Ramūnas Terleckas, Žurnalo Verslo klasė redaktorius
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti