Kiek tavyje brandos?

Mes Lietuvoje norime brandaus fintech sektoriaus, apie inovatyvaus verslo šaką, kurią kone pusę dešimtmečio Lietuva siekė paversti savo vizitine kortele, dabar kalba naujieji Lietuvos banko (LB) vadovai. Jeigu juos dar galima vadinti naujais, nes jau greitai sueis metai, kaip valdybos pirmininko pareigas eina Gediminas Šimkus. Sprendžiant iš viešų pasisakymų, daugiau nei 10 mėnesių nėra pakankamas laiko tarpas aiškiai iškomunikuoti savo viziją nekantriai laukiančiai rinkai.
Asociacijos Fintech Hub LT vadovai viešai vis dar teigia, jog sektoriaus nuotaikos ir šiemet priklausys nuo reguliuotojo, t. y. LB, tono. Kažkas panašaus kalbėta ir kone prieš pusmetį, kai paaiškėjo, jog fintech priežiūros klausimus LB valdyboje iš Mariaus Jurgilo perima dvejus metus prezidentūroje praleidęs Simonas Krėpšta. Žodžiu, nieko naujo suprask, kad vis dar nėra visiškai aišku, kokiu keliu reguliuotojas nueis. Jeigu sektorių toliau taip tampysime už ūsų, fintech vizitinę kortelę galėsime dėti į popieriaus smulkintuvą ir vietoj to prisispausdinti naujų vizitinių, kurios Lietuvą charakterizuotų kaip neprognozuojamos verslo aplinkos šalį.
LB jau kone pusmetį, kalbėdamas apie fintech ateitį Lietuvoje, į galvą kala žodį branda. Tai ganėtinai abstraktus žodis, po kuriuo gali daug kas slėptis. Ant popieriaus viskas atrodo gražiai. Lietuvos fintech sektorius užaugo, kiekybė nebesvarbu, svarbu kokybė, kad Lietuvoje išduota licencija būtų aukščiausios kokybės standartas. Vis dar gražu. Investuokite į pinigų plovimo prevenciją, atitiktį, savireguliaciją, netoleruokite pažeidimų. Irgi labai gražu. Juk nenorime pas save turėti pinigų plovimo skandalų. Kas galėtų tam paprieštarauti? Bet dabar bus nebegražu.
VŽ bandė bent šiek tiek praverti paslapties šydą, kas iš tiesų slepiasi po brandos terminu. O pasakojimai mažų mažiausiai įdomūs. Pasirodo, jog brandūs yra tie fintechai, kurių verslo modelis yra tvarus. Jis tvarus yra tada, kai turi apie keliolika procentų lietuviškų klientų. Ar mes dar galime kalbėti apie ambiciją prisitraukti stambių fintech ir mokėjimų rinkos žaidėjų, be sienų veikiančių verslų, jeigu jų prašome kad ir 10% klientų sukrapštyti nė 3 mln. gyventojų neturinčioje valstybėje? Toks reikalavimas reiškia, kad kioskas užsidarė, situaciją apibūdina vienas anoniminis VŽ šaltinis.
Branda yra atmetinėti paraiškas, jei investuotojas nėra pradėjęs komercinės veiklos Lietuvoje. Veiklos, kurios neįmanoma pradėti neturint licencijos. Komercinės veiklos pradžiai investuotojas gali eiti pardavinėti keptą duoną Palangos paplūdimyje gal taip įrodysi savo brandą bei verslo plano tvarumą ir gausi išsvajotą licenciją.
Branda yra tikrinti kiekvieną investuotoją, net ir labai smulkų, ar šis neturi kriminalinės praeities. Nepadeda ir tai, kad šie investuotojai yra registruoti, pavyzdžiui, JAV vertybinių popierių ir biržos komisijoje jai, matyt, trūksta brandos ir ji pas save laisva ranka registruoja įvairaus plauko kriminalinio pasaulio šulus.
Nesupraskite klaidingai su eksponentine fintech plėtra, kurią 20172021 m. išgyveno Lietuva, ateina dideli iššūkiai, todėl brandos naratyvas bent jau ant popieriaus skamba teisingai. Šis sektorius negali be priežiūros ganytis plačiose pievose. Tai byloja ir Transparency International Jungtinės Karalystės skyriaus pernai atliktas tyrimas, kuris identifikavo bent kelias rizikingas įmones, turinčias ryšių su Lietuva. Pats G. Šimkus kadencijos pradžioje kėlė teisingą klausimą ar Lietuva buvo pasiruošusi fintech plėtrai?
Tačiau tai, kas vyksta dabar, VŽ nuomone, nėra panašu į kovą su įmonėmis-pašto dėžutėmis ir pinigų plovyklomis, o su visu sektoriumi per se, nes investuotojai, kuriuos praranda Lietuva, neatitinka nei pirmo, nei antro apibrėžimo. Kodėl pasirinktas toks kelias klausimas lieka atviras.
Tuo pat metu raginame valdžią valstybės lygiu aiškiai išgryninti fintech ateities strategiją, kol tai dar ne per vėlu. O per vėlu gali būti jau gana greitai. Lietuva negali sau leisti verslo aplinkai žalingos praktikos, kai dėl plačiai apibrėžtų įstatymų keli kadrų, kad ir pačių aukščiausių, pasikeitimai gali iš esmės į kitą pusę pakreipti viso verslo sektoriaus likimą.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti