Ar dar ilgai dokumentus pasirašinėsime ranka?

Reklama publikuota: 2021-11-29
„Mark Sign“ vadovas Marius Stonkus.
svg svg
„Mark Sign“ vadovas Marius Stonkus.

Elektroninis parašas yra skaitmenizavimo suteikta galimybė paversti gyvenimą ne tik patogesniu, bet ir saugesniu bei pažangesniu. Kvalifikuotas elektroninis parašas juridiškai prilyginamas ranka parašytajam, tačiau yra dar patikimesnis, nes užtikrina pasirašiusiojo asmens tapatybę. Maža to, dokumentų ir jų pasirašymo skaitmenizacija padeda įmonėms žengti koja kojon su tvarumo aktualijomis, be kurių šiandien sunkiai įsivaizduojamas organizacijų gyvenimas. Todėl pasaulyje pagrįstai kalbama, kad ranka raitomų parašų epocha artėja prie pabaigos. 

Prieš kurį laiką teko asmeniškai susidurti su žymiausiu šių laikų koronavirusu. Žinia, kartu su juo neišvengiamai ateina ir griežtas karantinas. Kaip tyčia el. paštu gavau sutartį, kurią reikėjo pasirašyti ir grąžinti kitai šaliai. Kaip tą padaryti, kai namuose spausdintuvo nėra, o nei išeiti, nei susitikti su niekuo negali?

Tąkart pavyko susitarti, kad dokumentus sutvarkysiu vėliau. Bet juk galėjo viskas būti gerokai paprasčiau: keletas klavišų paspaudimų ir sutartis pasirašyta bei nusiųsta ten, kur reikia. Visa tai būtų per kelias minutes išsprendęs kvalifikuotas elektroninis parašas ir patogus dokumentų pasirašymo įrankis.

Žinoma, tokias aplinkybes galima būtų vadinti nestandartinėmis ir nekasdienėmis. Tačiau verslą nuolat lydi šūsnys dokumentų, kuriuos reikia administruoti, o situacijų čia gali pasitaikyti ir kur kas dramatiškesnių nei papasakota. Pavyzdžiui, atidėtas skrydis, užsitęsusi komandiruotė ir dėl to praleistas viešųjų pirkimų sutarties pasirašymo terminas. Elektroninis parašas – būdas lengviau, greičiau ir patogiau spręsti daugybę kasdienių darbų.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Dėl naudojimosi patogumo bei efektyvumo elektroninio parašo naudojimas pasaulyje auga kaip ant mielių. El. parašas dovanoja vertingiausios šių dienų valiutos – laiko ir laisvės tvarkyti reikalus bet kuriuo paros metu iš bet kurio pasaulio kampelio. Jis išvaduoja nuo popieriaus sąnaudų, taupo pinigus, yra draugiškas gamtai. Susikurti elektroninį parašą paprasta, o naudojimo galimybės plačios:  nuo dokumentų pasirašymo iki prisijungimo prie valstybinių institucijų sistemų, bankų, telekomunikacijos ir kitų savitarnos svetainių. Ir jos vis plečiamos.

O visų svarbiausia – kvalifikuotas el. parašas yra saugesnis ir patikimesnis pasirašymo būdas nei bet kuris kitas.

nuotrauka::1

Saugumas ir tvarumas

„Mordor Intelligence tinklapyje skelbiamoje 2021 – 2026 m. el. parašo rinkos situacijos bei tendencijų apžvalgoje Europa įvardijama kaip sparčiausiai auganti el. parašo rinka. Lietuva – ne išimtis: Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) duomenimis, Lietuvos gyventojams išduotų ir galiojančių kvalifikuotų elektroninio parašo sertifikatų skaičius 2020 m. išaugo 36,5 proc. 2020 m. pabaigoje mūsų šalyje galiojo 2 122 822 el. parašo sertifikatai. Sparčiausiai augo mobiliojo elektroninio parašo (kai sertifikatai išduodami su SIM kortelėmis ar Smart-ID programėle) naudotojų skaičius, per 2020 m. išaugęs daugiau nei 66 proc.

Mūsų regione el. parašo populiarumą augina ir ypač palankus teisinis reguliavimas, leidžiantis elektroniniu būdu patikimai nustatyti asmens tapatybę (eIDAS reglamentas). Tai reiškia, jog elektroninis parašas tampa net ne lygiavertis pasirašytam ranka, o dar patikimesnis. Išties retai kada galime būti šimtu procentų užtikrinti, kad ant sutarties parašą „gyvai“ suraitė tikrai tas asmuo, kuris nurodytas dokumente. O pasirašant kvalifikuotu elektroniniu parašu, klastotės galimybės praktiškai lygios nuliui.

Saugumas – vienas esminių kvalifikuoto elektroninio parašo privalumų, tampantis el. parašo  akceleratoriumi verslo procesuose. Minėtoje ataskaitoje teigiama, kad bendrovės pereina prie skaitmeninio pasirašymo pirmiausia dėl to, kad šis būdas sumažina teisinių ginčų riziką ir suteikia galingesnių, daugiau svorio turinčių įrodymų, jei vis dėlto jie kiltų.

„Kvalifikuotas elektroninis parašas yra pažangiausias ir saugiausias iš visų elektroninių parašų rūšių. Jį galima patikimai naudoti tose srityse, kur galioja griežčiausias ir daugiausia reikalavimų turintis teisinis bei kitoks reguliavimas, nes šis pasirašymo būdas maksimaliai užtikrina pasirašiusiojo asmens tapatybę bei pasirašytų dokumentų autentiškumą“, – teigiama ataskaitoje.

Nepamirškime ir dar vienos šių dienų tendencijos – tvarumo, kuris jau nebe tampa, o yra kiekvieno pažangaus verslo kasdienybė. Žaliasis kursas, darni gamyba ir atsakingas požiūris į visus įmonės veiklos aspektus sunkiai dera su biurą nuklojusiais popieriniais dokumentais, vokais bei pirmyn atgal zujančiais kurjeriais, pristatančiais sutartis adresatams. Elektroninis parašas gal ir netaps nuosprendžiu spausdintuvų egzistencijai, bet tikrai gerokai apmažins jų darbo krūvį. Kaip ir biuro kanceliarijos išlaidų eilutę.

„Įmonių, kurios iš esmės visas savo veiklas perorientuoja tvarumo linkme, daugėja. Net stebime tendenciją, kad vis dažniau bendrovės į mus kreipiasi būtent ieškodamos kelių, kaip į savo kasdienybę integruoti tvarumą. Šiandien aplinkybės verslo skaitmenizavimui yra daugiau nei palankios: daug nuotolinio darbo, ir itin aktualus verslo sąnaudų mažinimas. Dokumentų pasirašymas nuotoliniu būdu yra labai paprastas ir greitas žingsnis mažesnių kaštų bei tvarumo link“, – kalba elektroninio parašo sprendimo „Mark Sign“ vadovas Marius Stonkus.

Laiko klausimas

Tad kada nustosime pasirašinėti ranka? Tiksliai atsakyti sunku. Faktas, kad fizinis parašas jau suvaidino savo vaidmenį ir traukiasi į užkulisius, sceną ir susižavėjusių žiūrovų plojimus užleisdamas savo skaitmeninei versijai. „Neįsivaizduoju, kaip reikėtų grįžti atgal“, sako tie, kurie dokumentus pasirašinėja elektroniniu būdu. Kaip ir laidinį aparatą pakeitęs mobilusis telefonas, o vėliau į jį integruota išmanioji programinė įranga, kurios dėka visą gyvenimą tiesiogine tą žodžio prasme visur nešiojamės kartu, elektroninis parašas suteikia tokį patogumą, kad tiesiog nesuvokiama, kaip be jo išsivertėme anksčiau.

Juolab kad ne tik susikurti, bet ir naudotis elektroniniu parašu paprasta. Pavyzdžiui, „Mark Sign“ vystytojai tikina, kad nuo pat pradžių išsikėlė tikslą sukurti saugų ir patogų, tiesiog intuityvaus naudojimo sprendimą. Tokį, kur vartotojai – tiek fizinis asmuo, tiek įmonė – galėtų greit sudėti juridinę teisę turinčius parašus ir iškart nusiųsti dokumentus kolegoms ar verslo partneriams, išvengdami klaidžiojimo tarp neaiškių sistemos nustatymų ar perteklinės informacijos.

Prognozuojama, kad pasaulinė kvalifikuoto elektroninio parašo rinka per ateinančius penkerius metus ūgtels 21,5 proc. Didžiausia plėtra numatoma finansiniame, bankų ir draudimo sektoriuose, kur elektroninis parašas būtinas į skaitmeninę erdvę persikeliančioms finansinėms transakcijoms. Tačiau neatsilieka ir kiti verslai, tad tradicinį dokumentų pasirašinėjimą neišvengiamai pakeis skaitmeniniai sprendimai. O kol tai taps visuotine norma, konkurencinio pranašumo grietinėlę nugriebs tie, kurie pirmieji pasitelks pažangias technologijas.

„Mark Sign“ elektroninio parašo sprendimą jau pasirinko „Girteka“, „Baltijos javai“, „Raso“, „Fastlink“, „FinoMark“, „Kauno Kredito Unija“, „Skaidri apskaitos sistema“ ir kiti.

 „Mark Sign“ pristato bendrovė „Mark ID“ – universali tapatybe?s patvirtinimo ir el. dokumentu? pasiras?ymo platforma, veikianti nuo 2019 m. pradžios. Klientams bendrovė siūlo nuotolinio dokumentų ir tapatybės atpažinimo bei patvirtinimo sprendimus, saugesnį prisijungimą ir autentifikaciją, pinigų plovimo prevencijos (AML) užtikrinimą. Jos sprendimais naudojasi Lietuvos kredito unijų grupė, „Bobutės paskola“, „Poklet“, „Affidea Lietuva“, „Eskolos.lt“, „Be Kredito“ ir kitos finansų sektoriaus įmonės. 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Receptinių vaistų įsigijimas internetu – planams stringant sprendimų ieško verslo sektorius Verslo tribūna

Jau keletą metų Lietuvoje bandoma sukurti sistemą, kuri leistų receptinius vaistus įsigyti nuotoliniu būdu.

„It‘s simple“
2022.02.10
Elektroninio parašo naudą skaičiuoja tūkstančiai vartotojų, jų gretos sparčiai auga Verslo tribūna

Pradėjusios dokumentus pasirašinėti elektroniniu būdu, įmonės sutaupo kaštų ir efektyvina daugelį savo verslo...

„It‘s simple“
2022.02.01
„Iki“ 30-ąjį gimtadienį – dėmesys ir pirkėjams, ir darbuotojams Verslo tribūna 1

Visus 30 metų – nuo pirmosios parduotuvės atidarymo iki įsiliejimo į el. prekybą, prekybos tinklas „Iki“...

„It‘s simple“
2022.01.11
Kuris NT startuolis pernai pritraukė daugiausiai lėšų? Verslo tribūna 4

2021 m. daugiausiai lėšų iš NT (proptech) startuolių Lietuvoje pritraukusi sutelktinio finansavimo į nuomos...

„It‘s simple“
2022.01.10
Apsipirkti internetu keliais spragtelėjimais: „LastMile“ dėmesį skiria plačiam asortimentui ir greitesnei apsipirkimo patirčiai Verslo tribūna 3

Ambicingus plėtros planus užsibrėžęs startuolis „LastMile“ pirkėjams jau siūlo daugiau kaip 37 tūkst. prekių...

„It‘s simple“
2021.12.29
Investicija į NT nuomą - kaip gauti grąžą ir neturėti galvos skausmo? Verslo tribūna

„Kai žmonės girdi nekilnojamojo turto sutelktinis finansavimas, dažnai visiems atrodo, kad tai yra...

„It‘s simple“
2021.12.14
Neteisingas elektroninis parašas paverčia sutartį negaliojančia – kainuoti gali ir 3 milijardus eurų Verslo tribūna

Verslo sektorius vis dažniau naudojasi elektroniniais parašais – šie ne tik taupo laiką, bet ir užtikrina...

„It‘s simple“
2021.12.14
„Iki“ pirkinių maišeliai – ir perdirbti iš parduotuvėse surinkto plastiko, ir tinkami dovanoms pakuoti Verslo tribūna

Perdirbto plastiko, popieriniai ar daugkartiniai pirkinių maišeliai – iš tokių variantų paprastai renkasi...

„It‘s simple“
2021.12.14
Kaip sparčiai kyla NT nuomos kainos Lietuvoje? Verslo tribūna 7

Per pastarajį dešimtmetį, nuo 2010 metų pradžios iki 2021 metų antrojo ketvirčio, Lietuvoje nekilnojamojo...

„It‘s simple“
2021.12.07
Ar dar ilgai dokumentus pasirašinėsime ranka? Verslo tribūna

Elektroninis parašas yra skaitmenizavimo suteikta galimybė paversti gyvenimą ne tik patogesniu, bet ir...

„It‘s simple“
2021.11.29
Kalėdinis apsipirkimas: keičiasi pirkėjų įpročiai ir prekybininkų pasiruošimas Verslo tribūna

Iš pradžių pandemijai įnešus nemažai sumaišties, šiemet prie jos lanksčiai prisitaikė tiek pirkėjai, tiek...

„It‘s simple“
2021.11.29
Ritasi „proptech“ banga – metas šokti ant banglentės Verslo tribūna

Investicijų į nekilnojamojo turto (NT) technologijų startuolius mastas 2021 m. pirmąjį pusmetį pasiekė...

„It‘s simple“
2021.11.29
„Bitė Lietuva“ trečius metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Baltijos šalyse Verslo tribūna

Telekomunikacijų bendrovė „Bitė Lietuva“ – tarp geriausių Europos darbdavių. Jau trečius metus iš eilės ji...

„It‘s simple“
2021.11.25
Elektroninių parašų tipai: kuo skiriasi ir kurie jų yra saugūs? Verslo tribūna

Jau keletą metų visame pasaulyje populiarėja elektroniniai parašai, naudojami viešųjų paslaugų savitarnos...

„It‘s simple“
2021.11.22
„Iki“ ir #walk15 partnerystė: kaip pirkėjai įvertino rudenį pristatytą inovaciją? Verslo tribūna

Siekdamas atkreipti pirkėjų dėmesį į sveikatai palankesnę gyvenseną, prekybos tinklas „Iki“ kartu su...

„It‘s simple“
2021.11.18
Lietuvių startuolis „InRento“ įsigijo estų platformą „BitOfProperty“ Verslo tribūna 1

Sutelktinio finansavimo į nekilnojamojo turto (NT) nuomos projektus platforma „InRento“ vykdo plėtrą...

„It‘s simple“
2021.11.16
„Mark Sign“: naujas žaidėjas elektroninių dokumentų pasirašymo rinkoje Verslo tribūna

Plačiai naudojamas elektroninis parašas išlaisvina nuo būtinybės kurti daugybę slaptažodžių ar visur nešiotis...

„It‘s simple“
2021.11.12
Nuo „aklų“ degustacijų iki laboratorinių tyrimų: „Iki“ pasidalijo produktų kokybės užtikrinimo patirtimi Verslo tribūna

Kaskart į savo pirkinių krepšelį dėdamas mėgstamus produktus pirkėjas tikisi, kad jie pasižymės tokiomis pat...

„It‘s simple“
2021.11.11
„InRento“ įkūrėjas: pirmąjį institucinį kapitalą pritraukiau būdamas 18 m. Verslo tribūna 2

Apie iš karto po mokyklos įsteigtus kelis sėkmingus verslus ir savo naujausią kompaniją „InRento“ –...

„It‘s simple“
2021.10.18
Verslo investicijos į skaitmenizavimą – rekordinės: ko tikėtis ateityje? Verslo tribūna 1

Investicijos į verslo procesų skaitmenizaciją rekordiškai didelės ir kasmet vis auga. Neatsilieka ir Lietuva...

„It‘s simple“
2021.10.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku