Kuo inovacijų pasauliui buvo įsimintini 2019-ieji?

Publikuota: 2019-12-31
Kęstutis Šetkus, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros direktorius, išskiria svarbiausius įvykius, kurie lydėjo inovatorių bendruomenę šiemet bei įžvalgas 2020 metams.
Kęstutis Šetkus, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros direktorius, išskiria svarbiausius įvykius, kurie lydėjo inovatorių bendruomenę šiemet bei įžvalgas 2020 metams.

Lietuvos inovacijų ekosistema šiais metais augo ir stiprėjo, inovacijas diegė kas antra įmonė, startuolių skaičius viršijo 1.000, o metų pabaigoje visą sistemą sudrebino puiki žinia – sulaukėme pirmojo lietuviško vienaragio „Vinted“.

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) direktorius Kęstutis Šetkus išskiria svarbiausius įvykius – tendencijas, kurie lydėjo inovatorių bendruomenę šiemet bei įžvalgas 2020 metams.

Dirbtinio intelekto strategija

Lietuva demonstruoja lyderystę dirbtinio intelekto (DI) srityje ir šiemet parengė nacionalinę DI strategiją. Buvo suorganizuota DI konferencija, kuri subūrė daugiau kaip 800 dalyvių. Sudarytos puikios sąlygos plėsti ir stiprinti šios srities potencialą, bendradarbiauti verslui ir mokslui, taikyti ir kurti DI sprendimus maksimaliai išnaudojant jo ekonominį potencialą. Manoma, kad įgyvendinus šią strategiją Lietuva ne tik pagerintų sąlygas inovatyviam šalies verslui ir gyventojams, bet ir prisidėtų prie ES pastangų šioje srityje konkuruoti su JAV ir Kinija.

Kosminės valstybės link

Šiemet veiklą pradėjo Lietuvos kosmoso biuras, įsteigtas prie MITA, kurio vienas iš svarbių tikslų – pasirengimas Lietuvos narystei Europos kosmoso agentūroje (EKA) bei glaudus bendradarbiavimas su mokslo įstaigomis ir inovatyviomis įmonėmis. Jau 2020 m. paaiškės Lietuvos stojimo į EKA scenarijus. Atsivers didesnės galimybės verslui diegti ir kurti inovatyvius produktus Europos kosmoso pramonei.

Ne mažiau svarbus – jaunųjų talentų auginimas. Galime didžiuotis, kad šiemet MITA išsiuntė 4 studentus stažuotis į NASA Ames tyrimų centrą, ir tai jau iš viso 25 Lietuvos studentai, kurie turėjo tokią unikalią galimybę nuo programos pradžios.

„Fintech“ – šalies vizitinė kortelė

„Fintech“ sektorius auga dideliais tempais. Lietuva išsiskiria savo pajėgumais ir augimo greičiu palyginti su kitomis valstybėmis. Gruodį pasiekė žinia, kad Lietuva užima 4 vietą pasauliniame fintech indekse (šuolis 14 pozicijų), kuris apima 65 valstybes ir net 250 miestų. Vilniuje suorganizuota didžiausia tarptautinė  konferencija „Fintech Inn 2019“, kuri pranoko organizatorių lūkesčius: apie 3.000 dalyvių, net 25% užsieniečių. Drąsiai galime teigti, kad „fintech“ sektorius tapo šalies vizitine kortele ir puikia lokacija kurtis naujoms įmonėms.

Didžiausi inovacijų renginiai

Šiemet Vilnius tapo didžiausių technologijų renginių vieta, kuris subūrė ne tik Lietuvos, bet ir užsienio inovacijų lyderių, profesionalų ir kūrėjų bendruomenę. Greta jau minėtų DI ir „Fintech Inn“ konferencijų, vyko Vilniaus inovacijų forumas „Innovation Drift“, subūręs net 2.000 dalyvių. Atvykę įkvepiantys pranešėjai iš „Tesla“, NASA, „SpaceX“, „Microsoft“, „Google“, „Porche“, IBM, „Euronews“, „Siemens Mobility“, EKA nepaliko abejingų ir pavertė Vilnių ateities technologijų sostine.

Inovacijų „virusas“ plito ir visoje Lietuvoje. Net 5 miestai – Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Panevėžys ir Tauragė prisijungė prie rugsėjį MITA organizuotos „Inovacijų Savaitės 2019“, kuri subūrė inovacijų entuziastus ir visuomenę dalintis gerąja praktika. Vyko daugiau kaip 40 renginių – konferencijų, hakatonų, parodų ir inovacijų demonstracijų, kuriose apsilankė per 3.000 dalyvių ir galėjo susipažinti su kuriamomis lietuvių technologijomis „iš arti“.

„GovTech“ – nauja kryptis inovacijoms

„GovTech“ – tai sparčiai besivystanti inovacijų ekosistema, kuri leidžia verslui kurti inovatyvius, dažniausia naujausiomis technologijomis grįstus sprendimus viešojo sektoriaus iššūkiams spręsti. Šiemet atsiradusi „GovTech Lab“ iniciatyva Lietuvai leidžia kitu būdu pasižiūrėti į viešojo sektoriaus problemas – inovacijas kuriančios komandos, kurios niekada nedirbo viešajame sektoriuje, gali siūlyti naujus sprendimus, kaip efektyvinti įmonių veiklą ir užtikrinti didžiausią naudą visuomenei. Ši iniciatyva jau pelnė Europos Politikos inovacijų apdovanojimą. Skaičiuojama, kad pasauliniu mastu „GovTech“ – tai net 400 mlrd. USD pasaulinė rinka, kurią galėtų išnaudoti startuoliai ir valstybės.

Auganti startuolių bendruomenė

Sparčiai besivystanti startuolių ekosistema, kurioje jau skaičiuojama apie 1.000 startuolių, ir toliau išlaikys savo augimo tempus. O metų pabaigoje pasiekusi puiki žinia apie vienaragį – kompaniją „Vinted“ – suteiks įkvėpimo ne vienam. Vystant startuolių ekosistemą ir toliau turi būti skiriamas didelis dėmesys sėkmingam bendradarbiavimui tarp įvairių žaidėjų: viešojo sektoriaus, universitetų, mokslo ir technologijų parkų, verslo ir investuotojų.

Klasterių bendruomenė – į tarptautinį lygį

Klasteriai metus baigė įspūdingu tarptautiniu klasterių forumu, kuriame apsilankė atstovai iš Europos Komisijos, užsienio klasterių koordinatoriai, ekspertai. Šiemet buvo pasirašyta nauja klasterių tinklo „Klaster.LT“ steigimo iniciatyva. Į ją įsijungė 9 geriausi Lietuvos klasteriai, turintys bronzinę meistriškumo žymą. Šis tinklas – vartai į Europos klasterių aljansą. Lietuvos klasteriai norėdami tapti tarptautiniais turėtų labai gerai suprasti globalios rinkos poreikius, susipažinti su europinių klasterių bendruomenėmis – ta linkme ir judame.

Tarptautiškumo svarba kuriant inovacijas

Ne mažiau svarbu padėti Lietuvos inovatoriams ir stiprinti jų gebėjimus įsijungti į tarptautinius projektus ir iniciatyvas. Šiemet duris atvėrė CERN inkubatoriai. Nuo kitų metų bus galimybė aktyviau dalyvauti Europos inovacijų ir technologijų instituto veiklose, taip pat ateityje startuos ir naujoji Europos mokslinių tyrimų ir inovacijų programa „Horizon Europe“.

Perspektyviausios inovacijų sritys 2020 m.

Taigi 2019 m. buvo puikūs laimėjimais ir sudarė galimybes Lietuvos inovacijų ekosistemai augti. 2020 m. tikimės proveržio „fintech“, DI, „GovTech“ ir skaitmeninimo, gyvybės mokslų, švariųjų technologijų srityse. Tai bus metai, kai inovatoriai bus skatinami aktyviai pasinaudoti besibaigiančiomis ES investicijomis. Tikimės, kad šių investicijų poveikis teigiamai atsispindės įvairiuose Lietuvos pasiekimus matuojančiuose tarptautiniuose reitinguose.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Startuolis „Lympo“ sukirto rankomis su Pietų Korėjos biofarmacijos milžine

Lietuvos startuolis „Lympo“ ir Pietų Korėjos biofarmacijos milžinė „GC Pharma“ (anksčiau „Green Cross...

Paslaugos
2019.12.31
Lietuvos startuoliai žengia į JAV rinką Verslo tribūna

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) pirmą kartą organizuota akceleravimo programa JAV sulaukė...

Išmani Lietuva
2019.12.31
Kuo inovacijų pasauliui buvo įsimintini 2019-ieji? Verslo tribūna 1

Lietuvos inovacijų ekosistema šiais metais augo ir stiprėjo, inovacijas diegė kas antra įmonė, startuolių...

Išmani Lietuva
2019.12.31
„Eddy Travels“ pritraukė beveik 0,5 mln. USD investiciją Premium

„Eddy Travels“, lietuvių startuolis, vystantis dirbtinio intelekto pagrindu veikiantį skaitmeninį kelionių...

Technologijos
2019.12.31
Lietuvos IT metų apžvalga: „Linkomanijos“ blokavimas ir apskaičiuotas bankų atvirumas Premium 3

Nors svarbiausi ir daugiausia įtakos pasaulio raidai turintys dalykai vyksta kiek tolėliau nuo mūsų mažo...

Verslo klasė
2019.12.28
Stagnuojančioje rinkoje – inovatyvi „Veikos“ technologija

Stiprėjant individualizuotų sprendimų poreikiui stagnuojančioje tradicinių tapetų rinkoje UAB „Veika“ siūlo...

Pramonė
2019.12.25
„Nordcurrent Group“ susitarė dėl nuomos verslo centre „Wave“

Žaidimų kūrimo UAB „Nordcurrent Group“ susitarė su nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrove „M.M.M.

Statyba ir NT
2019.12.23
Svarbiausios 2019-ųjų IT tendencijos: dirbtinis intelektas IT sektoriuje, nauja tinklo valdymo koncepcija ir kylantis DevOps poreikis Verslo tribūna

Metams artėjant prie pabaigos, IT įmonės „Blue Bridge“ komanda pasidalijo savo įžvalgomis apie įtakingiausias...

Išmani Lietuva
2019.12.23
KTU sukurtas diržas nėščiosioms – geriausia medicinos inovacija Silicio slėnio konkurse

Kauno technologijos universiteto (KTU) studentų komanda „BeltaMom” sukūrė diržą nėščiosioms, kuris seka...

Paslaugos
2019.12.21
Kviečia mokslininkus išradimus paversti įmonėmis ir žada po 100.000 Eur

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) kartu su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ragina...

Paslaugos
2019.12.20
Automatizuota įrankių nuoma dėl pyrago dalies turės pakovoti Premium

Startuoja vokiečių ir lietuvių kurta dalijimosi įrankiais platforma „kurts“. Visiškai automatizuotų nedidelių...

Paslaugos
2019.12.19
Pasauliniame inovacijų konkurse – du nugalėtojai iš Lietuvos 1

Tarp šių metų „World Summit Awards“ (WSA) konkurso nugalėtojų – du sprendimai iš Lietuvos.

Paslaugos
2019.12.19
Augantis duomenų kiekis, duomenų kopijavimo būdai ir IT veiklos atkūrimo planas Verslo tribūna

Iki 2025 m. pasaulyje bus sukurta per 90 zetabaitų duomenų ir vienaip ar kitaip su jais kiekvieną minutę...

Išmani Lietuva
2019.12.19
Taupyti energiją biure tamsiausiais metų mėnesiais – misija įmanoma Verslo tribūna

Pasaulyje garsiai kalbant apie klimato kaitą ir verdant diskusijoms apie tai, kaip prie klimato šiltėjimo...

Išmani Lietuva
2019.12.19
Linas Savickas. Išryškėję specialistų poreikiai – aiškios 2020-ųjų gairės darbdaviams Verslo tribūna

Ir gyventi, ir dirbti vilniečiai norėtų arčiau geriausiai išvystytos ir greičiausiai pasiekiamos plataus...

Šalies klasterių bendruomenė metus baigė tarptautiniu forumu Verslo tribūna

Gausi 57 veikiančių šalies klasterių bendruomenė, kurią sudaro 777 įmonės, klasterių koordinatoriai, nariai...

Išmani Lietuva
2019.12.19
Palankesnės opcionų sąlygos padės išlaikyti startuolius Lietuvoje Premium

Seimui šiemet pritarus Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymo pakeitimui, nustatančiam aiškesnes ir...

Paslaugos
2019.12.19
Sociologai: šventinį stresą patiria 93 proc. lietuvių, jį įveikti padeda išmanūs sprendimai ir patarimai Verslo tribūna

Kalėdų periodas daugeliui reiškia ne vien dovanas ir laiką su artimaisiais, bet ir stresą – net 93 proc.

Išmani Lietuva
2019.12.18
Kas vis dar trukdo gauti iš CRM maksimalią naudą? Verslo tribūna 1

CRM (klientų valdymo sistema) daugeliui gerai pažįstamas ir plačiai naudojamas įrankis. Vis dėlto dažnai jis...

Išmani Lietuva
2019.12.18
Europos inovacijų ir technologijos institutas didina paramą inovatoriams

2020 m. Europos inovacijų ir technologijos institutas (EIT) investuos 500 mln. Eur į žinių ir inovacijų...

Paslaugos
2019.12.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau