Kuo inovacijų pasauliui buvo įsimintini 2019-ieji?

Reklama publikuota: 2019-12-31
Kęstutis Šetkus, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros direktorius, išskiria svarbiausius įvykius, kurie lydėjo inovatorių bendruomenę šiemet bei įžvalgas 2020 metams.
svg svg
Kęstutis Šetkus, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros direktorius, išskiria svarbiausius įvykius, kurie lydėjo inovatorių bendruomenę šiemet bei įžvalgas 2020 metams.

Lietuvos inovacijų ekosistema šiais metais augo ir stiprėjo, inovacijas diegė kas antra įmonė, startuolių skaičius viršijo 1.000, o metų pabaigoje visą sistemą sudrebino puiki žinia – sulaukėme pirmojo lietuviško vienaragio „Vinted“.

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) direktorius Kęstutis Šetkus išskiria svarbiausius įvykius – tendencijas, kurie lydėjo inovatorių bendruomenę šiemet bei įžvalgas 2020 metams.

Dirbtinio intelekto strategija

Lietuva demonstruoja lyderystę dirbtinio intelekto (DI) srityje ir šiemet parengė nacionalinę DI strategiją. Buvo suorganizuota DI konferencija, kuri subūrė daugiau kaip 800 dalyvių. Sudarytos puikios sąlygos plėsti ir stiprinti šios srities potencialą, bendradarbiauti verslui ir mokslui, taikyti ir kurti DI sprendimus maksimaliai išnaudojant jo ekonominį potencialą. Manoma, kad įgyvendinus šią strategiją Lietuva ne tik pagerintų sąlygas inovatyviam šalies verslui ir gyventojams, bet ir prisidėtų prie ES pastangų šioje srityje konkuruoti su JAV ir Kinija.

Kosminės valstybės link

Šiemet veiklą pradėjo Lietuvos kosmoso biuras, įsteigtas prie MITA, kurio vienas iš svarbių tikslų – pasirengimas Lietuvos narystei Europos kosmoso agentūroje (EKA) bei glaudus bendradarbiavimas su mokslo įstaigomis ir inovatyviomis įmonėmis. Jau 2020 m. paaiškės Lietuvos stojimo į EKA scenarijus. Atsivers didesnės galimybės verslui diegti ir kurti inovatyvius produktus Europos kosmoso pramonei.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Ne mažiau svarbus – jaunųjų talentų auginimas. Galime didžiuotis, kad šiemet MITA išsiuntė 4 studentus stažuotis į NASA Ames tyrimų centrą, ir tai jau iš viso 25 Lietuvos studentai, kurie turėjo tokią unikalią galimybę nuo programos pradžios.

„Fintech“ – šalies vizitinė kortelė

„Fintech“ sektorius auga dideliais tempais. Lietuva išsiskiria savo pajėgumais ir augimo greičiu palyginti su kitomis valstybėmis. Gruodį pasiekė žinia, kad Lietuva užima 4 vietą pasauliniame fintech indekse (šuolis 14 pozicijų), kuris apima 65 valstybes ir net 250 miestų. Vilniuje suorganizuota didžiausia tarptautinė  konferencija „Fintech Inn 2019“, kuri pranoko organizatorių lūkesčius: apie 3.000 dalyvių, net 25% užsieniečių. Drąsiai galime teigti, kad „fintech“ sektorius tapo šalies vizitine kortele ir puikia lokacija kurtis naujoms įmonėms.

Didžiausi inovacijų renginiai

Šiemet Vilnius tapo didžiausių technologijų renginių vieta, kuris subūrė ne tik Lietuvos, bet ir užsienio inovacijų lyderių, profesionalų ir kūrėjų bendruomenę. Greta jau minėtų DI ir „Fintech Inn“ konferencijų, vyko Vilniaus inovacijų forumas „Innovation Drift“, subūręs net 2.000 dalyvių. Atvykę įkvepiantys pranešėjai iš „Tesla“, NASA, „SpaceX“, „Microsoft“, „Google“, „Porche“, IBM, „Euronews“, „Siemens Mobility“, EKA nepaliko abejingų ir pavertė Vilnių ateities technologijų sostine.

Inovacijų „virusas“ plito ir visoje Lietuvoje. Net 5 miestai – Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Panevėžys ir Tauragė prisijungė prie rugsėjį MITA organizuotos „Inovacijų Savaitės 2019“, kuri subūrė inovacijų entuziastus ir visuomenę dalintis gerąja praktika. Vyko daugiau kaip 40 renginių – konferencijų, hakatonų, parodų ir inovacijų demonstracijų, kuriose apsilankė per 3.000 dalyvių ir galėjo susipažinti su kuriamomis lietuvių technologijomis „iš arti“.

„GovTech“ – nauja kryptis inovacijoms

„GovTech“ – tai sparčiai besivystanti inovacijų ekosistema, kuri leidžia verslui kurti inovatyvius, dažniausia naujausiomis technologijomis grįstus sprendimus viešojo sektoriaus iššūkiams spręsti. Šiemet atsiradusi „GovTech Lab“ iniciatyva Lietuvai leidžia kitu būdu pasižiūrėti į viešojo sektoriaus problemas – inovacijas kuriančios komandos, kurios niekada nedirbo viešajame sektoriuje, gali siūlyti naujus sprendimus, kaip efektyvinti įmonių veiklą ir užtikrinti didžiausią naudą visuomenei. Ši iniciatyva jau pelnė Europos Politikos inovacijų apdovanojimą. Skaičiuojama, kad pasauliniu mastu „GovTech“ – tai net 400 mlrd. USD pasaulinė rinka, kurią galėtų išnaudoti startuoliai ir valstybės.

Auganti startuolių bendruomenė

Sparčiai besivystanti startuolių ekosistema, kurioje jau skaičiuojama apie 1.000 startuolių, ir toliau išlaikys savo augimo tempus. O metų pabaigoje pasiekusi puiki žinia apie vienaragį – kompaniją „Vinted“ – suteiks įkvėpimo ne vienam. Vystant startuolių ekosistemą ir toliau turi būti skiriamas didelis dėmesys sėkmingam bendradarbiavimui tarp įvairių žaidėjų: viešojo sektoriaus, universitetų, mokslo ir technologijų parkų, verslo ir investuotojų.

Klasterių bendruomenė – į tarptautinį lygį

Klasteriai metus baigė įspūdingu tarptautiniu klasterių forumu, kuriame apsilankė atstovai iš Europos Komisijos, užsienio klasterių koordinatoriai, ekspertai. Šiemet buvo pasirašyta nauja klasterių tinklo „Klaster.LT“ steigimo iniciatyva. Į ją įsijungė 9 geriausi Lietuvos klasteriai, turintys bronzinę meistriškumo žymą. Šis tinklas – vartai į Europos klasterių aljansą. Lietuvos klasteriai norėdami tapti tarptautiniais turėtų labai gerai suprasti globalios rinkos poreikius, susipažinti su europinių klasterių bendruomenėmis – ta linkme ir judame.

Tarptautiškumo svarba kuriant inovacijas

Ne mažiau svarbu padėti Lietuvos inovatoriams ir stiprinti jų gebėjimus įsijungti į tarptautinius projektus ir iniciatyvas. Šiemet duris atvėrė CERN inkubatoriai. Nuo kitų metų bus galimybė aktyviau dalyvauti Europos inovacijų ir technologijų instituto veiklose, taip pat ateityje startuos ir naujoji Europos mokslinių tyrimų ir inovacijų programa „Horizon Europe“.

Perspektyviausios inovacijų sritys 2020 m.

Taigi 2019 m. buvo puikūs laimėjimais ir sudarė galimybes Lietuvos inovacijų ekosistemai augti. 2020 m. tikimės proveržio „fintech“, DI, „GovTech“ ir skaitmeninimo, gyvybės mokslų, švariųjų technologijų srityse. Tai bus metai, kai inovatoriai bus skatinami aktyviai pasinaudoti besibaigiančiomis ES investicijomis. Tikimės, kad šių investicijų poveikis teigiamai atsispindės įvairiuose Lietuvos pasiekimus matuojančiuose tarptautiniuose reitinguose.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Ekspertas patarė, kaip apsiginti nuo „Ransomware“ atakos Verslo tribūna

76 proc. organizacijų visame pasaulyje jau patyrė „Ransomware“ atakas, parodė naujausia „Veeam“ duomenų...

Išmani Lietuva
2022.03.23
Lietuvos NT startuoliai ruošiasi plėtrai užsienyje ir naujoms investicijoms Premium

Iki šiol menkai skaitmenizacijos paliesta nekilnojamojo turto (NT) rinka tampa imlesnė technologijoms, o tai...

Inovacijos
2022.03.22
Tikroji kibernetinio saugumo padėties analizė: 4 dalykai, nuo kurių reikėtų pradėti Verslo tribūna

Bet kuri įmonė, turinti bent 5 kompiuterines darbo vietas, bevielį tinklą, serverį arba viešai prieinamą...

Išmani Lietuva
2022.03.21
Europos akys – į Lietuvos agromaisto sektorių Verslo tribūna

Žemės ūkio ir maisto sektorius turi daugybę neišnaudoto potencialo įgalinant fotonikos sprendimus savo...

Pramonė
2022.03.15
Perspektyviausi Lietuvos „edtech“ startuoliai: estus lenkiame, bet tobulėti dar yra kur Premium

Lietuvoje švietimo technologijų įmonių daugėja, o perspektyviausių Baltijos ir Šiaurės Europos startuolių...

Inovacijos
2022.03.10
Pavogtą jautrią informaciją apie save galite būti paprašyti išsipirkti patys Verslo tribūna

Sėkmingas Suomijos psichinės sveikatos klinikų tinklas „Vastaamo“ pernai rudenį patyrė didelio masto ataką.

Išmani Lietuva
2022.03.09
„ART21“: dabar – darbas ukrainiečiams, pasibaigus karui – milijono vertės paramos paketas Ukrainos atstatymui Verslo tribūna

Agromaisto inovacijų dirbtuvės „ART21“ nelieka abejingos Ukrainos tautai, kuri dabar kovoja už visos Europos...

Išmani Lietuva
2022.03.08
Karantinas atskleidė, kad organizacinė kultūra nėra vien gražus žodžių derinys Verslo tribūna

Žmogiškojo santykio reikšmę darbe visapusiškai leido įvertinti tik dalinis jų praradimas karantino...

Išmani Lietuva
2022.03.02
„Mezon“: Jonava tapo pirmuoju 5G ryšiu padengtu miestu Lietuvoje Verslo tribūna

Interneto bendrovė „Mezon“ startavo su 5G ryšio technologija. Lietuvos centre įsikūręs miestas tapo pirmuoju...

Išmani Lietuva
2022.02.24
Saugumo sprendimas, sukuriantis naudotojo paveikslą skaitmeninėje erdvėje Verslo tribūna

Šiame „Blue Bridge“ straipsnio įraše sistemų inžinierius Gintaras Grybas pasakoja apie naujos kartos saugumo...

Išmani Lietuva
2022.02.23
Tvirtesni pamatai švariųjų technologijų įmonėms: bronzinę žymą pelnęs klasteris stiprins tarptautinį bendradarbiavimą Verslo tribūna

Šalies švariųjų technologijų sektoriui dedami tvirtesni pamatai. Šiemet Lietuvos švariųjų technologijų...

Išmani Lietuva
2022.02.22
WSJ: „Intel“ – netoli 6 mlrd. USD sandorio su Izraelio puslaidininkių bendrove 1

JAV technologijų kompanija „Intel“ yra netoli susitarimo už 6 mlrd. USD įsigyti Izraelio puslaidininkių...

Inovacijos
2022.02.15
Robotikos potencialas – didžiulis, bet ant stalo pinigus Lietuvoje dar deda retas Premium

Pasaulyje investicijos į robotikos startuolius ir jų skaičius per pastaruosius metus augo kartais. Lietuvoje...

Inovacijos
2022.02.10
Lietuvos startuoliai pernai sumokėjo 50% daugiau mokesčių, įdarbino apie 5.000 naujų darbuotojų 1

Lietuvos startuoliai 2021 m. į Lietuvos biudžetą sumokėjo 191 mln. Eur mokesčių, bendras šiame sektoriuje...

Inovacijos
2022.02.08
Netolima ateitis žemės ūkio sektoriuje – anglies dioksido kreditų rinka Verslo tribūna 1

Žaliojo kurso tikslai yra neįgyvendinami be pokyčių agromaisto sektoriuje. Šiandien žemės ūkis Lietuvoje...

Išmani Lietuva
2022.02.01
Ar asmenybės bruožai turi lemti profesijos pasirinkimą? Verslo tribūna

„Intravertiškas, energingo bendravimo nemėgstantis žmogus, tapęs pardavimų vadybininku, gali įgauti...

Išmani Lietuva
2022.02.01
5 pokyčiai, kuriuos pandemija atnešė į IT sistemų pirkimą Verslo tribūna

Mažiau sistemų, veikiančių nuosavoje IT infrastruktūroje ir SaaS paslaugų bumas, atspindintis ekonomikos ir...

Išmani Lietuva
2022.01.28
„Ignitis grupės“ inovacijų guru: geriausiai apgalvotos idėjos ateina ne iš vadovų Premium

Geriausiai apgalvotos inovacijų idėjos energetikos grupėje „Ignitis grupė“ dažnai ateina ne iš vadovų, o iš...

Inovacijos
2022.01.25
Puslaidininkių investicijų upė: Taivanas vis tiek gali daugiausia Premium 5

Dėl pasaulinės puslaidininkių krizės gamintojai karštligiškai investuoja į naujus pajėgumus – skelbiama apie...

Inovacijos
2022.01.25
Šeštus metus iš eilės „CV-Online“ „Bitę“ pripažino TOP darbdaviu Verslo tribūna 7

„Bitė Lietuva“ jau šeštus metus iš eilės pelnė TOP darbdavio titulą, skelbia darbo skelbimų paieškos bendrovė...

Išmani Lietuva
2022.01.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku