Kas tai? Eksperto įžvalgos

Veiklos analitika – norintiems taupyti laiką ir žinoti daugiau

Reklama publikuota: 2017-12-19
Aivaras Liutvinas UAB "Blue Bridge Code" Direktorius.
svg svg
Aivaras Liutvinas UAB "Blue Bridge Code" Direktorius.

Tarptautinių tyrimų duomenimis, apie 65 proc. aukščiausios vadovybės susitikimų baigiasi be sprendimo. Tad nieko nuostabaus, kad dauguma vadovų susitikimus apskritai vertina kaip laiko švaistymą, nes kai kada sprendimui priimti reikia net dviejų ar trijų susitikimų. Galiausiai, dalis sprendimų priimami per vėlai arba deleguojami į žemesnes valdymo grandis, kurios neturi pakankamai informacijos, kad susidarytų pilną situacijos vaizdą ir priimtų geriausius sprendimus. Laimei, didžiąją dalį šių bėdų jau dabar padeda spręsti technologijos.

Kuo daugiau informacijos – tuo daugiau iššūkių

Didžiųjų duomenų eroje net 50-ies darbuotojų įmonės valdymas gali tapti iššūkiu dėl painių informacijos gavimo kanalų: kiekvienas skyrius ir departamentas kasdien sukuria savo duomenis, kuriuos saugo programose ir dokumentuose. Tai gali būti organizacijos valdymui neįkainojama informacija, tačiau ar kas nors mato jos visumą ir gali įvertinti, kaip X ar Z informacijos vienetas daro įtaką įmonės veiklos rezultatams? Žinoma, kad ne, ir vadovams per susitikimus pristatoma fragmentuota informacija – vaizdas, kurį spėjo susidaryti keli darbuotojai. Jeigu dėl šio vaizdo kyla konkrečių klausimų, atsakymų į juos tenka ieškoti kituose skyriuose ir nukelti sprendimo priėmimą į kitą susitikimą.

Ekonominė tokio delsimo kaina – labai didelė. Po kiekvieno bevaisio susitikimo prarandamas konkurencinis pranašumas, motyvacija, veiklos efektyvumas ir daugelis kitokių materialių ir nematerialių įmonės resursų. O kur dar vidiniai konfliktai, paaiškėjus, kad „kažkas kažko nepadarė“ arba reikia iš naujo rengti ir pildyti jau pristatytas ataskaitas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Į pagalbą skuba ir vadybos metodai

Truputį palengvinti šią situaciją įmanoma vadybiniais instrumentais. Pavyzdžiui, skaičiuojama, kad net 40 proc. vadovų laiko gali sutaupyti rodikliais grįstas valdymas (angl. beyond the budgeting). Tokio valdymo principas paprastas: proceso klausimus patikima spręsti tiems, kurie turi daugiausiai su klausimu susijusios informacijos, o jų atsakomybė valdoma nustatytais įmonės rodikliais. Tokiu būdu aukščiausi vadovai gauna daugiau laiko strateginio valdymo klausimams ir gali priimti svarbiausius sprendimus greičiau ir paprasčiau.

Supaprastinti strateginių sprendimų priėmimą galima pasitelkus ir daugiau priemonių, sako ,,Blue Bridge Code“ direktorius Aivaras Liutvinas: „Pavyzdžiui, reiktų atskirti operatyvinių ir strateginių klausimų svarstymą. Imtis operatyvinių klausimų efektyviausia tam skirtose grupėse, esančiose arčiausiai veiklos, ir besivadovaujančiomis jų veiklą apibrėžiančiais rodikliais. O strateginius sprendimus aukščiausi vadovai turėtų priimti atskirai, turėdami visą reikiamą informaciją apie pralaidumus, prognozuojamas sąnaudas ir pajamas, darbuotojų krūvį ir t. t. Geriausia, kad sprendimo priėmimo procesas būtų standartizuotas – t. y. dažnai naudojamų ir reikalingiausių duomenų pateikimas būtų kuo labiau automatizuotas“.

Yra būdų užtikrinti ir didesnį susitikimų efektyvumą: pirmiausia, reikėtų orientuotis į sprendimų priėmimą ir informuoti apie tai darbuotojus, kad jie suspėtų įsiglinti į sprendžiamą klausimą ir susitikimo metu galėtų pasiūlyti sprendimą. Galiausiai, priimtą sprendimą pravartu „užtvirtinti“ konkrečiais veiksmais: suteikti reikiamus resursus jo vykdymui ir apsibrėžti, kaip bus matuojami pasiekti rezultatai.

Technologijomis grįsti veiklos analitikos sprendimai

Didžiule pagalba taupant vadovų laiką ir užtikrinant efektyvią informacijos vadybą yra veiklos analitikos (angl. business intelligence) sprendimai. „Tai įrankiai, technologijos ir metodikos, leidžiančios naudotis įmonėje jau glūdinčiais informacijos klodais ir tokiu būdu užtikrinant efektyvesnę vadybą, kokybiškesnius taktinius veiksmus ir strateginius sprendimus. Vienas didžiausių veiklos analitikos privalumų – jos technologinė pusė. Parinkus įmonei aktualiausius kriterijus ir filtrus, programinė įranga pati surenka, susistemina informaciją ir aiškiai pateikia ją vadovui. O tai reiškia, kad nebereikia gaišti laiko ilgesniems susitikimams ir rinkti veiklos analizei reikalingą informaciją po kruopelę iš skirtingų skyrių“, – sako Aivaras Liutvinas.

Pašnekovas pabrėžia, kad įdiegus verslo analitiką keičiasi pačių sprendimų priėmimo procesas – jis tampa daug operatyvesnis ir dinamiškesnis: „Pavyzdžiui, galima stebėti įmonės biudžeto rodiklius realiuoju laiku. Tai reiškia, kad įmonėje nebelieka biudžeto planavimo proceso, nes jį pakeičia kasdien atnaujinama pajamų ir sąnaudų prognozė (angl. rolling forecast). Šitaip įmonė realiu laiku mato nuostolingus procesus ir gali staigiai reaguoti į nuokrypius nuo planuoto rezultato. Nustatyti rodikliai vienu metu atsižvelgia į daugybę duomenų – klientų poreikius, įmonės išsikeltus tikslus, išorinę rinką ir leidžia sudaryti tiksliausią prognozę bei sekti priimamų sprendimų įtaką įmonės veiklai“.

Svarbiausia, ne ką nusipirksi, o kaip panaudosi

,,Blue Bridge Code“ Verslo plėtros vadovas pastebi, kad verslas vis aiškiau suvokia veiklos analitikos pridėtinę vertę ir vis labiau domisi su ja susijusia programine įranga. Ši tendencija neaplenkia ir mažiausių įmonių, nes technologiniai įrankiai pinga, o jų kokybė – gerėja. Dar šių metų pradžioje ,,Gartner“ pranešė, kad verslo analitikos programinės įrangos rinka pasiekė naują rekordą – išaugo iki 18,3 mlrd. JAV dolerių arba 7,3 proc., lyginant su ankstesniais metais. Prognozuojama, kad iki 2020-ųjų rinkos dydis išaugs iki 22,8 mlrd. JAV dolerių.

Vis dėlto, A. Liutvinas pastebi, kad vien programinės įrangos turėjimas gali neatnešti geidžiamo rezultato: „Įrangos teikiamos galimybės yra tikrai didelės, bet svarbu gebėti jas tinkamai išnaudoti. Neretai programinį sprendimą įsigijusios įmonės nežino, kaip galima efektyviai jį išnaudoti sprendimų priėmimo tobulinimui. Tada atsiranda realus pavojus, kad įranga nepasiteisins. Todėl perkant programinę įrangą svarbu suprasti, kad verslo analitika – ne tik technologijos, bet ir veiklos valdymas: nesibaigiantis procesas, reikalaujantis nuolat kelti klausimus ir ieškoti sprendimų. Apskritai šie įrankiai turėtų būti taikomi labai individualiai, pagal įmonės poreikius, o efektyviam jų valdymui racionalu pasitelkti specialistų konsultacijas“.

Kadangi kiekviena įmonė gali turėti individualius sėkmės rodiklius, svarbu juos tinkamai ir konkrečiai nustatyti. ,,Atitinkamo duomenų modelio konstravimas ir konsultacijos ieškant įmonei tinkamiausio sprendimo yra daugiausiai darbo reikalaujantis procesas ir didžiausias sėkmės garantas. Siekiant išnaudoti visas veiklos analitikos sprendimų galimybes, pirmiausia reikėtų apsibrėžti ką bus norima analizuoti ir kokį efektą tai duos įmonės valdymui ar veiklos vykdymui. Taip paprasčiau nustatyti prioritetus ir tipinius įrankių naudojimo atvejus“, – dėsto pašnekovas.

Nebijantiesiems pokyčių

Svarstyti apie veiklos analitikos sprendimų diegimą reikėtų tuomet, kai įmonėje pajuntamas pokyčių poreikis ir ryžtas diegti naujoves. „Kad atėjo metas pagalvoti apie efektyvesnį sprendimų priėmimą galima pajusti intuityviai. Pavyzdžiui, pastebėjus, kad vadovui nebepakanka penkių minučių pokalbio, kad suprastų ir įvertintų savo įmonėje vykstančius procesus ir priimtų geriausius sprendimus. Tokiu atveju veiklos analitika tikrai gali tapti žingsniu, padedančiu susigrąžinti sprendimų greitį ir valdymo paprastumą“, – sako Aivaras Liutvinas.

Tiesa, vien vadovo noro taikyti veiklos analitikos įrankius neužtenka – transformacijai turi būti pasirengusi visa įmonė, pastebi pašnekovas: ,,Veiklos analitikos įrankio diegimas dažniausiai pareikalauja visos įmonės įsitraukimo ir visi į procesą įtraukti turi suprasti, jog reikės nuolat atnaujinti informaciją, kad sprendimas galėtų „dirbti“ savo darbą su kokybiškais duomenimis ir pateiktų tikslius rezultatus. Nors tikslesnis duomenų kaupimas reikalauja kantrybės, vėliau teikiama nauda šias pastangas atperka su kaupu“.

Diegiant veiklos analitikos sprendimą, reikėtų pradėti nuo tos įmonės veiklos srities, kuriai reikalingi greiti ir tikslūs sprendimai, tačiau jų priimti šiuo metu nepavyksta. Taip bus pasiekta didžiausia nauda ir įsitikinta teigiamu veiklos analitikos poveikiu. Vėliau ši patirtis pasitarnaus plečiant veiklos analitikos naudojimą visoje įmonėje.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rekordiniai Lietuvos žaidimų industrijos metai: naujos galimybės ir senos problemos Premium

Lietuvos žaidimų industrija pernai stiebėsi į viršų – plėtėsi vietos įmonės, taip pat atvyko naujų, kurios...

Inovacijos
2022.06.30
Darbo aplinka keičiasi iš esmės: „Xerox“ žengia permainų priešakyje Verslo tribūna

Skaitmeninimo iniciatyvos versle, ypač paskatino prigijęs hibridinio ar nuotolinio darbo modelis, ragina...

Išmani Lietuva
2022.06.30
Švedų tyliai nupirkta Kauno žaidimų kūrėja „Tutotoons“ pelną augino 15 kartų Premium 1

Kauno mobiliųjų žaidimų kūrėjai „Tutotoons“ karantinas leido pasiekti rekordinį pelną ir apyvartą. Be to,...

Inovacijos
2022.06.27
Tiksliosios technologijos tvariai užaugintam kokybiškam maistui – Lietuvos ūkių dabartis Verslo tribūna

Neįtikėtinu greičiu tobulėjančios šiuolaikinės technologijos ir inovatyvūs sprendimai keičia Lietuvos...

Išmani Lietuva
2022.06.27
Robotai, „atimsiantys jūsų darbą“ – ne toks jau ir baubas Premium

Robotizacija ir, kalbant plačiau, DI, tebėra daugybės mitų gaubiamos technologijos ir tendencijos. Galima...

Inovacijos
2022.06.26
P. Kuisys: ruošiamės blogiausiam, o tikimės geresnio Premium

Nors ekonominės krizės – galbūt pageidaujamas reiškinys, į jas reikėtų žiūrėti kaip į savotišką gydymą – per...

Inovacijos
2022.06.23
50 mln. Eur investicija Klaipėdoje – galimybė pramonei nebemindžikuoti ties inovacijų slenksčiu Premium 1

Jau šį rudenį planuojama baigti statyti 21.000 kv. m ploto pramonės inovacijų parką „VMG Technics R&D Park“,...

Vadyba
2022.06.23
Bizūnas dar neišgąsdino: kriptoįmonės Lietuvoje toliau dygsta kaip grybai po lietaus Premium

Vyriausybė kriptopaslaugų tiekėjų reguliavimo sugriežtinimui pritarė anksčiau birželį. Dabar svarstymai...

Inovacijos
2022.06.22
Naujasis „Bitė Lietuvos“ vadovas – G. Butėnas

Naujuoju UAB „Bitė Lietuva“ vadovu paskirtas Gintas Butėnas, ilgametis bendrovės darbuotojas, pastaruoju metu...

Inovacijos
2022.06.21
„Money 20/20“: „fintech“ reguliavimas toliau eis saugumo keliu

Birželio 7–9 d. Amsterdame vyko didžiausias Europoje „fintech“ renginys „Money 20/20“, kuriame pirmą kartą...

Inovacijos
2022.06.19
Tyrimas: kas penktas Lietuvos gyventojas norėtų keisti karjerą į IT 7

Kas antras suaugęs Lietuvos gyventojas – 52% – mano, kad jo ar jos skaitmeninių įgūdžių ir žinių lygis yra...

Vadyba
2022.06.18
Kompiuterijos ateitis – gali tekti pajudėti prie krašto Premium 1

Technologijų tyrimų ir konsultacijų bendrovė „Gartner“ skaičiuoja, kad iki 2025 m. net 75% duomenų verslai...

Inovacijos
2022.06.17
Norime daugiau turtingų žmonių? Sumažinkime opcionų biurokratiją Premium

Nors skatinimas opcionais – teisė darbuotojams įgyti dalį įmonės, kurioje jie dirba, nuosavybės – Vakaruose...

Inovacijos
2022.06.16
Metų verslumo pedagogė: mokome susikurti pagalvę ir skaudžiai nekristi Premium

Poreikiai yra neriboti, o ištekliai – riboti, – toks vienas iš principų ir sąvokų, kurių siekta mokiniams...

Gazelė
2022.06.16
Neišvengiama, bet komplikuota tvarių vilkikų perspektyva Lietuvoje Premium

Jau nuo 2035-ųjų ES bus visiškai sustabdyta prekyba naujomis anglies dvideginį išmetančiomis transporto...

Logistika
2022.06.16
Kas bendro tarp juostų ir AI bei kaip duomenų saugykla gali apsaugoti nuo „Ransomware“ ? Verslo tribūna

Atsakymai į visus šiuos klausimus – neseniai pristatytose IBM naujienose, susijusiose ir su programine...

Išmani Lietuva
2022.06.16
5G inovacijoms ir pritaikymui Lietuvoje – „smėlio dėžė“

Susisiekimo ministerija trečiadienį pristatė bandomosios 5G inovacijų ir pritaikymo skatinimo aplinkos –...

Inovacijos
2022.06.15
Kaip vadovauti komandai, kuri nori augti? Verslo tribūna

Kiekviena organizacija susiduria su darbuotojų pritraukimo, išlaikymo ir motyvavimo iššūkiais. Ne vienas...

Išmani Lietuva
2022.06.15
Ruošiamasi atverti didelės vertės duomenis

Ekonomikos ir inovacijų ministerija teigia, jog viešojo sektoriaus institucijos turėtų pradėti rengtis...

Inovacijos
2022.06.13
Lietuvoje kuriasi Izraelio „fintech“ bendrovė „UNIPaaS“

Izraelio finansinių technologijų („fintech“) sprendimų bendrovė „UNIPaaS“ Lietuvoje įsteigė padalinį „UNIPaaS...

Inovacijos
2022.06.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku