Finansavimo trūkumas gali lemti bankrotą

Reklama publikuota: 2019-11-14
svg svg

Šių metų pirmą pusmetį Lietuvoje pradėtų įmonių bankroto procesų skaičius, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, sumažėjo bene ketvirtadaliu. Ekspertai sako, kad tokiam teigiamam poslinkiui įtakos turėjo palanki makroekonominė aplinka, stabili užsienio partnerių padėtis. Tačiau tiek vietos, tiek tarptautinės analizės siunčia signalus, kad šiemet, o ypač ateinančiais metais, užmigti nevalia – iššūkių verslui nemažės.

Vieno iš pasaulinio prekinio kredito draudimo lyderio „Euler Hermes“ duomenimis, prognozuojama, kad šiemet pasaulyje verslo nesėkmės, susijusios su nemokumu, augs trečius metus iš eilės (+ 6% per metus). Tam esą įtakos turės tiek smukęs bendras ekonominis impulsas, tiek ne viena reikšminga skirtingam regionui būdinga aplinkybė – „Brexit“, tarptautinės prekybos apribojimai, sankcijos ar kt. Tačiau ne ką mažiau reikšminga priežastis – griežtėjančios bankinio finansavimo sąlygomis.

„Lengvai prieinamo finansavimo pabaiga visame pasaulyje didina paskolų reikalaujančių sektorių ir labiausiai įsiskolinusių įmonių pažeidžiamumą“, – rašoma apžvalgoje.

Prognozuojama, kad labiausiai su nemokumo problemomis susidursiančių verslų padaugės Kinijoje, Slovakijoje, Danijoje. Tuo pat metu bankrotų skaičius smukti turėtų Vengrijoje, Kolumbijoje, Čekijoje, Brazilijoje, Graikijoje ir Lietuvoje. Tiesa, tokios prognozės piešiamos šiems metams pasibaigus, o dar tolesnės ateities numatymai kol kas priešaky. Tačiau vienareikšmiai sutinkama, kad finansavimo iššūkius reikia spręsti jau dabar.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Mūsų šalyje vis sunkiau prieinamo tradicinio finansavimo situacija taip pat nelieka nepastebėta. Pastarąją tendenciją patvirtina Lietuvos banko atliekamos įmonių apklausos, rodančios, kad šiuo metu skolinimo sąlygos verslui yra visiškai arba iš dalies apribotos. Tą ypač jaučia mažos ir paslaugas teikiančios įmonės.

„Be to, artėjantys griežtesni bankų kapitalo ir likvidumo reikalavimai signalizuoja, kad tradicinis finansavimas bus dar sunkiau prieinamas. Alternatyvių finansavimo šaltinių poreikis tik didėja. Tai ypač būdinga didmeninės prekybos, transporto, statybos, gamybos bei darbuotojų įdarbinimo verslams“, – sako faktoringo paslaugas teikiančios įmonės „Factris LT1“ rizikos skyriaus vadovas Edmundas Volskis.

Beje, jei šalies bankų faktoringo paslaugų apimtys sparčiai mažėjo, tai alternatyvios finansavimo bendrovės, pavyzdžiui, „Factris“ savo faktoringo portfelį pernai, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu ankstesniais metais, padidino daugiau nei dvigubai, o per šių metų I-III ketv. portfelis toliau auga.

Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybos prie LR finansų ministerijos duomenimis, šiemet pirmą pusmetį daugiausiai bankroto procesų Lietuvoje pradėta didmeninės ir mažmeninės prekybos, statybų, apdirbamosios gamybos bei transporto ir saugojimo sektoriuose veikiančiose įmonėse. Užsienyje tendencijos panašios – daugiausiai bankrotų statybų, mažmeninės prekybos, žemės ūkio bei paslaugų srityse.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku