Ekologinius ūkius tikrintojai stebės dronais

Publikuota: 2018-10-08
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Siekiant paprastesnės ir tikslesnės ekologinių ūkių patikros, „Ekoagros“ specialistai laukus pradės stebėti dronais.

„Ilgalaikėje perspektyvoje žemės ūkio gamyba neišvengiamai bus skaitmenizuota, Jau dabar Lietuvos ūkininkai, kiek leidžia galimybės, stengiasi rinktis išmaniąsias žemės ūkio technologijas. Inovatyvių sprendimų ieškome ir mes – ekologinių ūkių patikrose jau naudojame dronus, o kitais metais naujųjų technologijų pritaikymą įstaigos darbui planuojame dar išplėsti“, – „Ekoagros“ išplatintame pranešime teigia Gintautas Labanauskas, įstaigos direktorius.

Patikrinama apie pustrečio tūkstančio ūkių

„Ekoagros“ tikrintojai kiekvienais metais nuo birželio pradžios iki spalio vidurio aplanko ir patikrina kiekvieną įstaigos kontroliuojamą ekologinį ūkį. Ūkiuose apžiūrimi ir įvertinami laukai, juose auginami augalai, sandėliavimo ir pagalbinės patalpos, džiovyklos, naudojama technika, gyvūnai, tvartai, buhalterija, pildoma dokumentacija bei kt.

2018-aisias „Ekoagros“ yra užregistravusi 2.424 ekologinės augalininkystės ir gyvulininkystės sričių pareiškėjus, taip pat dar 13 norinčiųjų sertifikuoti akvakultūrą, 16 – laukinių augalų rinkimą ir 27 – ekologinę bitininkystę.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Šiuo metu fizinės ūkių patikros jau sparčiai artėja pabaigos link. O kiek tiksliai Lietuvoje šiais metais turėsime sertifikuotų ekologiškos produkcijos augintojų, bus aišku metų pabaigoje – po to, kai „Ekoagros“ ekspertams baigus nagrinėti patikrų protokolus, dokumentus ir analizuoti visus užfiksuotus faktus bus priimti galutiniai sprendimai dėl sertifikavimo.

Stiprins kontrolę

Taigi kasmet „Ekoagros“ tikrintojai fiziškai patikrina maždaug pustrečio tūkstančio ūkių. Žemės, sertifikuojamos kaip dirbamos ekologiškai, plotas kiekvienais metais auga – pernai buvo netoli dviejų šimtų keturiasdešimt tūkstančių hektarų, šiemet šis skaičius greičiausiai bus viršytas.

Tikrintojui kokybiškai apžiūrėti kiekvieną žemės plotelį yra gana sudėtingas uždavinys.

„Tai yra viena iš praktinių priežasčių, kodėl ekologinių ūkių kontrolei nuspręsta pasitelkti naująsias technologijas – naudoti dronus pasėlių apžiūroms. Dronų integravimas į apžiūras leistų iš „paukščio skrydžio“ aprėpti didžiulius žemės plotus, taigi tai gerokai pagerintų įstaigos veiklos rezultatus“, – rašoma pranešime.

„Ekoagros“ atstovų teigimu, taip kartu būtų sustiprinta ekologinės gamybos kontrolė. Pavyzdžiui, naudojant multispektrinę kamerą yra galimybė nustatyti augmenijos gyvybingumą, o tai leistų lengviau atpažinti laukus, kuriuose panaudotos neleistinos ekologinėje gamyboje medžiagos. Žmogaus akis ne visada gali atskirti, o naujosios technologijos šį procesą palengvins.

Jau stebi ekologinius laukus

Praėjusią savaitę „Ekoagros“ organizavo ekologinių laukų apžiūrą su dronu. Laukų apžiūroje dalyvavęs „Ekoagros“ II sertifikavimo skyriaus vadovas Timas Trubila džiaugėsi, kad laukų apžiūra truko trumpesnį lauką, buvo galima greitai apžiūrėti laukų ribas, besiribojančius pasėlius, identifikuoti problemines laukų vietas.

„Pasitelkus multispektrinę kamerą dronų nauda dar labiau išaugs, o noras daryti pažeidimus turėtų labai sumažėti.Naudojant bepiločius orlaivius būtų galima patikrinti dalį rizikingiausių kontroliuojamų ūkių, o vėliau ateityje įvertinus rezultatus ir efektyvumą tokių patikrų apimtis išplėsti,“ – sako p. Labanauskas.

„Ekoagros“ planuoja nuodugniai išnagrinėti įvairias šio plano įgyvendinimo technines galimybes ir visus galimus variantus, tada išsirinkti tinkamiausią bei optimaliausią ir apie sprendimą informuoti pareiškėjus.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku