Išmaniosios technologijos pastatuose – didesnis patogumas ir maksimalus saugumas

Publikuota: 2019-05-13

Jau šiandien į pastatus ateinančios išmaniosios technologijos vadinamos ateitimi. Jos patikimesnės, greičiau perduoda duomenis nei senosios kartos sprendimai, todėl smarkiai sumažina žmogiškųjų klaidų tikimybę. Pažangūs sprendimai leidžia pastatų savininkams ne tik maksimaliai padidinti pastato, žmonių bei vertybių saugumą, bet ir taupyti kaštus.

Išmaniosios technologijos vartotojams dažniausiai asocijuojasi su išmaniaisiais įrenginiais, tačiau, pasak inžinerinių paslaugų bendrovės „Caverion Lietuva“ specialistų, tai – tik aisbergo viršūnė. Išmaniųjų įrenginių pritaikymas sistemų valdymui yra tik viena intelektualių technologijų panaudojimo krypčių. Antroji kryptis – išmaniosios technologijos pačiose sistemose, susijusiose su fizine ar duomenų apsauga, vaizdo stebėjimu, garsiniais pranešimais ir kitomis.

Duris atrakinantis telefonas

Kad mobilusis telefonas tapo neatskiriama kasdienybės dalimi, jau nieko nebestebina – juo apsiperkame, stebime namų kamerų transliuojamą vaizdą, jungiamės prie banko ir valdome didelę dalį savo gyvenimo.

Vienas iš naujausių technologinių sprendimų leidžia į mobilų įrenginį perkelti ir įprastas identifikavimo korteles, su kuriomis patenkama į pastato ar patalpos vidų.  Mobili prieigos aplikacija fizinę kortelę pakeičia virtualia, esančia išmaniajame įrenginyje. Ji ne tik suteikia kur kas stipresnę patekimo į patalpas apsaugą, bet ir yra patogesnė vartotojui, turi platesnes personalizavimo galimybes.

„Didžioji mobilios prieigos aplikacijos vertė – maksimali apsauga nuo nesankcionuoto panaudojimo vagystės ar praradimo atveju. Virtuali kortelė bendrauja su prieigos kontrolės sistema šifruotu ryšio kanalu ir nuolat besikeičiančiu identifikacijos kodu pačioje kortelėje, todėl nukopijuoti jos praktiškai neįmanoma. Prie šio gamintojo įdiegto itin aukšto saugumo lygio pridedame ir papildomą – vartotojo identifikavimą PIN kodu arba biometriniais duomenimis. Kitaip tariant, pametus telefoną, virtualia įeigos kortele nebus galima pasinaudoti jo neatrakinus“, – naujosios aplikacijos privalumus vardina Aleksej Andrejev, bendrovės „Caverion Lietuva“ Saugos ir telekomunikacijų grupės vadovas.

nuotrauka::1 left  

Pasak jo, didžioji dalis Lietuvos rinkoje naudojamų prieigos kontrolės sistemos kortelių yra lengvai nukopijuojamos – turint specialią įrangą tai galima padaryti net nuotoliniu būdu. Tiesa, teigti, kad mobilusis sprendimas pakeis korteles, negalima – yra ir itin saugių fizinių kortelių, veikiančių panašiu principu. Vis dėlto mobili aplikacija – tai ir didesnis patogumas žmogui, ir didesnis saugumas vien dėl to, kad naudojamas išmanusis įrenginys.

„Praradus įeigos kortelę, ja kurį laiką gali pasinaudoti bet kurie ją suradę (ar pasisavinę) asmenys. Ar mes labai susirūpiname, nerasdami savo kortelės? Dažniausiai numojame ranka – matyt, namie pamiršau. O pasigedę mobilaus telefono, iškart imame ieškoti, nes be jo šiandien nežengiame nė žingsnio“, –  pavyzdį pateikia „Caverion Lietuva“ projektų inžinierius Gediminas Klizas.

Anot „Caverion Lietuva“ specialisto, iki šiol rinkoje nebuvo sprendimų, kurie būtų suderinami su įvairių gamintojų ir įvairių operacinių sistemų įrenginiais, o ši aplikacija sklandžiai veikia su skirtingomis sistemomis. Ji tinka ne tik kontroliuoti patekimą į pastatus, patalpas, automobilio parkavimo aikšteles, bet ir prisijungiant prie darbo vietos kompiuterio, atidarant seifą daiktams susidėti ir panašiai.

„Protinga“ vaizdo stebėjimo sistema

Kalbėdami apie antrąją išmaniųjų technologijų kryptį – jų taikymą pačiose saugos sistemose – specialistai ypač akcentuoja vaizdo stebėjimo sistemų inovacijas.

Modernios vaizdo stebėjimo sistemos pasižymi intelektualia analitika, kitaip tariant, sugeba itin jautriai atskirti esminius vaizdinius nuo labai panašių, tačiau nereikšmingų, ir operatoriui pateikia tik tą informaciją, kuri yra svarbi. Priklausomai nuo objekto specifikos, tai gali būti ir ne vietoje palikti daiktai arba atvirkščiai – daiktai, nesantys ten, kur turi būti, įtartinas nežinomo asmens elgesys prie pastato, žmonių sangrūda arba judėjimas prieš srautą, transporto priemonės statymas neleistinoje vietoje ir panašiai – tokių filtrų, į kuriuos sistema programuojama reaguoti, gali būti dešimtys.

„Šiandien, kai informacijos srautai milžiniški, kamerų skaičiaus didinimas negelbsti – jas bet kokiu atveju turi stebėti žmonės, o žmogaus dėmesio kiekis – ribotas. Tad didėjant monitorių skaičiui, juos prižiūrėti turi ir daugiau operatorių, patalpai būtina speciali vėsinimo įranga, o tai, savo ruožtu, smarkiai išaugina stebėjimo sistemos kaštus“, – aktualijas atskleidžia p. Andrejev.

Išmanioji sistema visus šiuos trūkumus išsprendžia – jos priežiūrai užtenka vieno operatoriaus, nes nuolat transliuojami tik vaizdai iš svarbiausių, kritinių taškų, o kituose monitoriuose vaizdas atsiranda tik išskirtiniais atvejais.

Nebereikia ir tiek įrašymo įrenginių – įrašinėjami tik svarbūs įvykiai ir jų priešistorė. Išmaniosios vaizdo stebėjimo sistemos ir kur kas saugesnės – programinėje įrangoje įdiegti specialūs šifravimo raktai neleidžia pavogus kamerą nei pasiimti duomenis, nei prisijungti prie jos ryšio kanalo, nei, galiausiai, ją panaudoti.

Išmaniosios vaizdo stebėjimo sistemos gali būti taikomos itin įvairaus spektro objektuose – oro uostuose, automobilių aikštelėse, saugomose teritorijose, net prekybos centruose – spūstims prie kasų reguliuoti. Fiksuodama nuo normų nukrypstančią informaciją, sistema operatoriui ne tik ją parodo ekrane, bet ir pateikia instrukcijas su nurodytais tokiu atveju būtinais veiksmais. Visa tai padeda ne tik operatyviau reaguoti į įvykius, bet ir mažina reakcijos laiką, žmogiškojo faktoriaus įtaką.

nuotrauka::2 right  

Tokių vaizdo stebėjimo sistemų intelektualiosios savybės ir kur kas jautresnės nei žmogaus akis. Jos geba atskirti, ar į teritoriją bando patekti žmogus, ar tai tiesiog stiprus vėjas, o gal gyvūnas, ar laikas nuo laiko prie pastato pasirodantis įtartinas asmuo yra tas pats ir panašiai.

Šiuolaikinės išmanios vaizdo stebėjimo kameros pasitarnauja ir kaip gaisro prevencijos priemonės – pasitelkus sudėtingus algoritmus jos jau gali atpažinti rusenančius dūmus ir liepsną, kurių įprasti dūmų detektoriai dar nefiksuoja. „Tai išties pažangus ir ilgai lauktas sprendimas gaisrų aptikimo sistemose“, – įsitikinęs p. Andrejev.

„Caverion Lietuva“ specialistai mini ir dar vieną šių laikų iššūkį – judančius autonominius arba nuotoliniu būdu valdomus objektus, pavyzdžiui, dronus. Jų naudojimo reglamentavimas ir kultūra dar kol kas tik vystosi, o dronų naudotojų daugėja.

„Valstybiniai objektai, oro uostai, viešbučiai, netgi koncertai atvirose erdvėse ar privačių namų kvartalai – zonų, kur dronai nepageidautini, yra begalė“, – tikina G. Klizas.

nuotrauka::3 left  

Šiandien jau yra sukurtos išmanios sistemos, gebančios aptikti skraidyklę netgi 10-15 km spinduliu ir nuleisti ją ant žemės, kartu užfiksuodami, iš kur valdomas dronas. Kompaktiški naujos kartos radarai  veikia įvairiomis oro sąlygomis, yra lengvai pervežami, tad gali būti naudojami ir renginiuose ar svarbių asmenų vizitų metu.

Poreikiai ir jų tinkamas įgyvendinimas

Išmaniosios technologijos pasitelkiamos ne tik apsaugos ir gaisrines sistemas valdyti. Jos padeda efektyviai administruoti įvairias sritis: pavyzdžiui, gali kontroliuoti įvairių vertybių apskaitą ir išdavimą – nuo fizinių raktų iki ginklų ar net automobilių.

Svarbiausia, kad šiandien visos išmaniosios technologijos gali (ir turėtų) būti integruojamos tarpusavyje į vieną sistemą, nes tai kur kas efektyviau. Tarkime, raktų išdavimo sistema sujungta su įeigos kontrolės sistema užtikrina, kad negrąžinęs paimto rakto asmuo negalės išeiti iš pastato.

„O gaisro aptikimo ir informavimo sistema biure gali pasitarnauti ir kaip akustinė, foninio įgarsinimo, garso maskavimo sistema. Be to, nors teisės aktai reikalauja pastatuose įrengti tik pranešimų apie gaisrą sistemas, šiais laikais aplinkybių bei pavojų, apie kuriuos būtina informuoti viduje esančius žmones, yra kur kas daugiau ir tokias galimybes būtina numatyti iš anksto“, – pavyzdį pateikia p. Klizas. Jis rekomenduoja atsižvelgti ir į tai, ar išties garsiniai pranešimai yra raiškiai suprantami.

„Turbūt ne kartą teko patirti, kai oro uoste, stotyje ar kitoje viešoje vietoje skelbiamas pranešimas, tačiau suprasti, kas sakoma, labai sunku. Tai žemo kalbos suprantamumo indekso pavyzdys – nors garso lygis atitinka reikalaujamas normas, tačiau neįvertinta, kaip gerai bus suprantamas tekstas. Atrodo smulkmena, tačiau jei nutiks nelaimė ir nukentės turtas ar žmonės, o draudimo kompanija nustatys, kad apsaugos sistemos buvo įrengtos nepakankamai kruopščiai, savininkas turės didelių finansinių nuostolių“, – dėsto p. Klizas. 

Pasak bendrovės specialistų, norint užbėgti už akių galimoms problemoms ir įrengti saugų bei patogų žmonėms pastatą pasitelkiant išmaniąsias technologijas, reikia jau projekto pradžioje susidėlioti prioritetus ir išsigryninti savo poreikius. Tačiau aiškus žinojimas, ko norite, dar negarantuoja tobulo galutinio rezultato – ypač, jeigu visus sprendimus, kaip tai įgyvendinti, patikėsite rangovams.

„Primygtinai rekomenduojame nelikti nuošalyje vykstant pastato statybai: domėkitės ir pasitikrinkite, kokie sprendiniai diegiami, ar jie tikrai atitiks jūsų reikalavimus ir viziją. Jeigu jaučiate, kad tam reikiamų kompetencijų turite per mažai, pasitelkite į pagalbą samdytus nepriklausomus inžinierius. Tai garantuos geriausią įmanomą rezultatą ir leis išvengti neplanuotų išlaidų ir rūpesčių ateityje“ – apibendrina A. Andrejev.

FOTOGALERIJA Išmaniosios technologijos pastatuose (7 nuotr.)

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau