Savininkų atsitraukimas nuo verslo valdymo: kada, kaip ir ar dabar tam tinkamas metas?

Publikuota: 2020-09-20
Bendrovės nuotr.
svg svg
Bendrovės nuotr.
„Mažeika ir partneriai“ vadovaujantis partneris

Pradėsiu iš karto nuo atsakymo į paskutinį klausimą, apimantį tiek šių permainingų laikų kontekstą, tiek bet kurį kitą, – verslo valdymą reikia perduoti laiku. Tas laikas priklauso nuo faktorių, kurie yra universalūs ir susiformuoja dėl fundamentalių priežasčių, o ne konkretaus laikmečio diktuojamų.

Mūsų šalyje įmonių savininkai dažniausiai galvoti apie verslo valdymo perleidimą samdomam vadovui pradeda pavėlavę. Dažniausiai taip nutinka dėl to, kad gero vadovo paieška ir kokybiškas savininko atsitraukimas užtrunka. Todėl tam reikia ruoštis iš anksto ir pasirengti išspręsti klausimus, kuriuos netrukus išvardinsiu.

Kodėl savininkai vėluoja?

Šis klausimas turi ne vieną atsakymą, bet visus juos sujungia apibendrinanti priežastis – pavėluota reakcija į tai, kas vyksta.

Dalis verslo savininkų netausodami savęs dirba dešimtmečiais, kol kūnas pradeda siųsti ženklus mažinti tempą. Paprastai tie ženklai atpažįstami ne iš karto. Kiti natūraliai pavargsta nuolat spręsti nenutrūkstamu srautu besiliejančias verslo problemas ir naujus uždavinius, tačiau nesugalvoja, kaip tai pakeisti, arba nesiryžta, o laikas bėga.

Treti, pasiekę savo profesinius ar finansinius tikslus, praranda entuziazmą, aistrą aktyviai veiklai, jų dėmesys natūraliai ima labiau fokusuotis ties pomėgiais ar šeimos poreikiais, bet vėlgi – viskas paliekama savieigai.

Ketvirti praleidžia lūžio tašką, nuo kurio jų sugebėjimai sėkmingai laviruoti verslo laivą per iššūkių vandenis tampa nebepakankami. Ir paprastai susivokia tik tada, kai verslas jau pradeda akivaizdžiai stabčioti.

Visos šios situacijos siunčia pavojaus signalus verslo sėkmei, nes dabartiniame konkurencijos kupiname pasaulyje nė vieno verslo vadovas negali sau leisti atsipalaiduoti. Efektyvūs vadovai privalo neišvengiamai skirti daug laiko savo pagrindinei veiklai – greta darbo reikalų jie taip pat privalo nuolatos mokytis, tobulėti ir kartu traukti savo komandą tobulėjimo link.

Itin pavojingas verslui būna apgaulingas vadovų įsitikinimas, kad dešimtimis metų sėkmingai besivystęs verslas yra jų aukščiausio išmanymo rezultatas, puikaus verslo modelio pasekmė ir pan., todėl nėra ko keisti, kaip ir nėra dėl ko mokytis naujovių. Galiausiai toks požiūris tampa pražūtingu verslui, nes nugali daugiau į nuolatinį progresą investuojantys konkurentai.

Išeitis – laiku kritiškai pažvelgti į save ir savo įmonės veiklą iš šalies, nelaukti praleisto lūžio taško akimirkos, kritusio entuziazmo ar dar blogiau – streikuojančios sveikatos ir stingdančio suvokimo, jog nebėra tikrumo dėl rytojaus. Geriau tam nuosekliai ruoštis iš anksto – numačius verslo tikslus ir sėkmės rodiklius, numatyti ir savininko vaidmens svorį kartu su jais bei metą, kuomet laikas patikėti lyderystę samdomam vadovui.

Beje, nagrinėjamas klausimas nėra visiškai unikalus mūsų šalies simptomas. Ši tema labai opi ir Jungtinėse Amerikos Valstijose. Jose 1946-1964 metų gimimo gyventojai valdo net 2,34 mln. verslų, kuriuose pluša apie 25 milijonus darbuotojų.

Šie savininkai taip pat aštriai susiduria su sveikatos, persidirbimo bei pokyčių rinkose problemomis ir praėjusių metų pabaigoje atlikti tyrimai parodė, kad 58% jų neturi savo vaidmens perdavimo plano ateičiai.

Savininko darbai

Dar prieš priimdamas sprendimą trauktis nuo verslo valdymo, savininkas privalo labai atsakingai atsakyti sau į klausimą: „Kuo aš užsiimsiu?“. Įpratę metų metais dėl verslo dirbti neskaičiuodami savo valandų vadovai net ir pasvajodami apie turiningą laisvalaikį dažnai jau po mėnesio ar keleto supranta, kad jaučiasi prastai. Ir keisčiausia, kad nedžiugina net tas išsvajotas turiningas laisvalaikis — mat jie tiesiog nebegali nebedirbti.

Dažnas tuomet ima veržtis į savo verslą atgal ir vėl užsuka seną problemų ratą, sukuria trintį su naujuoju vadovu, mėgindamas netrukdyti jam de jure, tačiau kišdamasis į funkcinį valdymą de facto.

Lygiai taip pat privalu apgalvoti į priekį, iš ko pasitraukęs savininkas gyvens. Įvertinti situacijas, kad verslas kurį laiką gali ir negeneruoti dividendų. Man žinomas ne vienas atvejis, kai su asmeniniais finansais nesusitvarkęs verslo savininkas grįžta į įmonę vien tam, kad užsidirbtų atlyginimą.

Įmonės darbai

Labai svarbu, kad dar prieš ateinant naujam vadovui, būtų atlikti pagrindiniai „namų darbai“. Tai – suformuota profesionali valdyba ir įdiegti pažangūs veiklos kontrolės įrankiai: projektų portfelio valdymas ir subalansuotų rodiklių sistema, rengiami biudžetai.

Objektyvūs kriterijai, o ne iracionalios baimės ar pažinčių vertė, yra itin svarbūs ir samdant naująjį vadovą. Reikia vertinti jo asmenines savybes, patirtį, kompetencijas ir nesamdyti pigių vadovų. Taip, būtent pigių, nes aukšto lygio ir sėkmingi vadovai, samdomi atsakingoms pareigoms, kainuoja nepigiai.

Be to, dar prieš pradėdamas rinktis, savininkas turi labai atsakingai atsakyti: ką samdomas vadovas turės padaryti, su kokiais pagrindiniais iššūkiais jis susidurs, kokias verslo ambicijas turės įgyvendinti. Vienokias savybes ir patirtį turintis vadovas reikalingas tada, kai tenka suvaldyti finansinę krizę ir didelius pokyčius, kitokio žinių bagažo bei patirties prireiks tada, kai iš vadovo bus reikalaujama išlaikyti gerai valdomą verslą ir užtikrinti tvarų jo tęstinumą.

Svarbu atsižvelgti ir į naujojo vadovo lyderystės gebėjimus, nes šią rolę jam taip pat reikės patikėti.

Kas toliau?

Mažai tikėtina, kad savininkas nuo verslo valdymo atsitrauks tiek, kad visiškai nesirūpintų jo reikalais. Todėl tvariam atsitraukimui yra ypač svarbu surasti jam tinkamas funkcijas įmonėje. Svarbu pasirinkti tokią sritį, kurioje savininkas sugebėtų daryti tai, ką sugeba geriausiai, jaustųsi komfortabiliai ir „nesistumdytų“ su samdomu įmonės vadovu.

Natūralu, kad vienas iš užsiėmimų būtų samdomo vadovo veiklos kontrolė, tačiau tai turėtų būti daroma naudojant pažangius vadybos įrankius, apie kuriuos kalbėjome anksčiau, akcentuodami svarbiausius „namų darbus“.

Nuo verslo valdymo atsitraukęs savininkas turėtų susitelkti į įmonės viziją, formuoti ilgesnėje perspektyvoje užsibrėžtus pasiekti tikslus. Kitas dalykas, kuo savininkas, tikėtina, galėtų užsiimti, tai verslo plėtra. Beveik visi savininkai tai gali sėkmingai daryti – jie juk jau sukūrė verslą. Tad kodėl ir toliau neužsiimti tuo, ką geriausiai sugebi?

O kur gi savininkas turėtų būti įmonės organizacinėje struktūroje? Geriausias sprendimas šiuo atveju savininkui tapti valdybos pirmininku arba valdybos nariu. Na, o pats prasčiausias sprendimas – tapti vienu iš samdomo vadovo pavaduotoju arba funkciniu vadovu. Toks žingsnis būtų tvirtas įrodymas, jog savininkui dar nepavyksta savo „kūdikio“ paleisti į savarankišką gyvenimą.

Komentaro autorius — Gintautas Mažeika, verslo valdymo paslaugų bendrovės „Mažeika ir partneriai“ vadovaujantysis partneris

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Pandeminiai verslo galvosūkiai: ko atsikratyti, ką pritaikyti, kaip bendrauti Premium

Pandemijai šluojant įprastas vadybos normas ir tradicijas, naujoje verslo realybėje laimės tos įmonės, kurios...

Vadyba
05:45
S. Mačiukas: darbiniu mulu už didelius pinigus ilgai nebūsi Premium 1

Jeigu bijai, kad darbuotojai gali užlipti ant galvos, visai nebūk vadovu, pataria Skirmantas Mačiukas,...

Prekyba
2020.10.19
Skelbiamas „Metų CEO“ finalininkų penketukas 1

„Verslo žinių“ redakcija tradiciškai renka „Metų CEO“ – vadovą, sukūrusį daugiausia vertės darbuotojams,...

Vadyba
2020.10.19
Darbuotojų atleidžia „Webhelp LT“, bankrutuojanti „Kėdainių oda“

Verslo konsultacijų bendrovė „Webhelp LT“ ir bankrutuojanti avalynės bei galanterijos žaliavų gamintoja...

Vadyba
2020.10.19
J. Dastikas: karjeros keliu svarbu kilti nepraleidžiant nė vieno laiptelio Verslo tribūna

Vos pradėjęs dirbti Kėdainių fosforo trąšų gamykloje ir iškart galvojęs apie išėjimą, šiandien Jonas Dastikas...

Pramonė
2020.10.19
VŽ skaitytojai renka metų CEO: startuoja trečiasis etapas

„Verslo žinių“ portale įsibėgėja balsavimas, kuriame skaitytojai renka savo metų CEO – vadovą, kuris...

Vadyba
2020.10.19
Darbuotojams išsikrausčius iš biurų, motyvacinės priemonės seka įkandin Premium

Darbuotojams iš biurų persikrausčius į namuose įkurdintus darbo kabinetus, įmonės suka galvas ir randa...

Vadyba
2020.10.18
ES viršūnių susitikimai gali tapti COVID-19 židiniais Premium

ES lyderiai svarsto, ar, artėjant antrajai pandemijos bangai, jiems verta toliau organizuoti susitikimus akis...

Vadyba
2020.10.18
„Deloitte“ uždaro dalį biurų, bet darbuotojų atleisti neketina 4

Tarptautinė audito ir konsultacijų bendrovė „Deloitte“ per keletą artimiausių mėnesių ketina uždaryti keturis...

Vadyba
2020.10.17
Boso dienos proga „Eurovaistinė“ kviečia keisti pavargusio vadovo stereotipą Verslo tribūna 6

Šiandien, kai daug įmonių dirba iš namų vadovams ant pečių krinta daugybė papildomų užduočių, dienotvarkės...

Vadyba
2020.10.16
 „Darnu Group“ įsteigė „Darnių iniciatyvų paramos fondą“ Verslo tribūna 7

Viena didžiausių Lietuvoje erdves gyvenimui, verslui ir poilsiui kurianti bendrovė „Darnu Group“ šiandien...

Statyba ir NT
2020.10.16
6 taisyklės, kaip finansų vadovas gali pagerinti įmonės įvaizdį 1

Įprasta manyti, kad įmonės reputacija ir įvaizdžiu labiausiai rūpinasi generalinis direktorius ir rinkodaros...

Finansai
2020.10.15
Dėl pinigų stresą patiria kas trečias gyventojas

Daugiau nei trečdalis (39%) Lietuvos gyventojų dėl savo finansų kasdien jaučia nerimą, o tai neigiamai veikia...

Vadyba
2020.10.15
Paskirta „RB Rail AS“ valdyba

Bendros „Rail Baltica“ įmonės „RB Rail AS“ stebėtojų taryba trejų metų kadencijai paskyrė tris naujus...

Vadyba
2020.10.15
Lūžis darbo rinkoje: kokių įgūdžių turinčius specialistus samdo darbdaviai Premium 7

Po kiekvieno krizinio laikotarpio įvyksta ir lūžis darbo rinkoje. Specialistai pabrėžia, kad dabartinė...

Vadyba
2020.10.15
AB „Kelių priežiūra“ vadovas R. Rutėnas: norime būti kilometru priekyje Verslo tribūna 5

Praėjusiais metais bendrovei „Kelių priežiūra“ atėjęs vadovauti Rolandas Rutėnas sako, kad metai buvo tokie...

Tvarus verslas
2020.10.14
„Vilniaus prekyba“ turi naują vadovą  8

Ketvirtadienį „Vilniaus prekybos“ generalinio direktoriaus pareigas pradeda eiti Laimonas Devyžis, iki šiol...

Prekyba
2020.10.14
VŽ skaitytojai renka metų CEO: prasideda antrasis etapas 1

„Verslo žinių“ portale skaitytojai renka savo metų CEO – vadovą, kuris geriausiai atstovauja darbuotojų,...

Vadyba
2020.10.14
Akcininkų ginčas: A. Rakauskas ir M. Helanderis sprendžia dėl naujos „Senukų“ strategijos Premium 2

Suomijos korporacijos „Kesko“ vadovybė nėra patenkinta savo verslo Baltijos šalyse ir Baltarusijoje valdymu,...

Prekyba
2020.10.13
Rugsėjį į darbo rinką sugrįžo rekordiškai daug žmonių

Rugsėjį į darbo rinką sugrįžo rekordiškai daug – 28.100 – žmonių – 44,2% daugiau nei rugpjūtį ir 56% daugiau...

Vadyba
2020.10.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus