Pokyčių rikiuotėje – savitarnos kasos: automatizacijos galimybės

Reklama publikuota: 2021-05-20
Pasak StrongPoint“ vadovo Baltijos šalims Rimanto Mažulio, savitarnoje ir toliau daugės automatizacijos ir pagreitintų procesų, netolimoje ateityje ir šios zonos darbuotojai galės dirbti gerokai efektyviau, daugiau laiko skirti pirkėjų poreikiams ir mažiau techniniams žingsniams spręsti.
svg svg
Pasak StrongPoint“ vadovo Baltijos šalims Rimanto Mažulio, savitarnoje ir toliau daugės automatizacijos ir pagreitintų procesų, netolimoje ateityje ir šios zonos darbuotojai galės dirbti gerokai efektyviau, daugiau laiko skirti pirkėjų poreikiams ir mažiau techniniams žingsniams spręsti.

Lietuvoje mažėja parduotuvių, neturinčių savitarnos kasų, ir pirkėjų, neišbandžiusių šio apsipirkimo būdo. „StrongPoint“, bendrovės kuriančios, diegiančios ir tiekiančios prekybos sektoriui įvairiausius technologinius sprendimus, vadovas Baltijos šalims Rimantas Mažulis pripažįsta: šioje srityje, palyginti su kitomis rinkomis, esame labai pažangūs.

Jei prieš dešimtmetį savitarnos kasos buvo naujovė šalies parduotuvėse, šiandien jas jau matome ne tik didžiuosiuose miestuose ir didžiuosiuose maisto prekybos centruose. Šis atsiskaitymo sprendimas skinasi kelią ir mažesniuose miesteliuose, atranda nišą elektronikos, DIY, degalinių ar kito tipo parduotuvėse, maitinimo bei paslaugų sektoriuose.

Impulsą davė pandemija

Pasak R. Mažulio, savitarnos kasų plėtrą ir jų transformaciją labiausiai paspartino visų keiksnojama COVID-19 pandemija. Būtent ji paskatino vengti žmogiškojo kontakto, ir tai išaugino savitarnos kasų, prekių skenavimo sistemų, bekontakčių atsiskaitymų ir prekių atsiėmimų populiarumą.

nuotrauka::1 right

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Akivaizdu, jog per veiklos dešimtmetį išsiplėtė savitarnos kasos sąvoka. Dabar ji apima ne tik įprastas savitarnos kasas maisto prekių parduotuvėse, bet ir vadinamąsias mini savitarnos kasas, atsiskaitymo taškus, restoraninius atsiskaitymus praktiškai be personalo, savitarnos skenerius bei „savitarnos kasas ant ratų“ arba išmaniuosius vežimėlius. Be to, savitarnos kasos teikia daugiau paslaugų: čia jau galima įsigyti ir loterijos bilietų, yra technologinės prielaidos tabako prekybai.

Automatizacijos galimybių – apstu

„StrongPoint“ ragina ir toliau žengti pažangos keliu ir siūlo nemažai technologinių sprendimų. Vienas jų – automatinis amžiaus patvirtinimas. Kadangi įstatymai draudžia alkoholinių ir energetinių gėrimų bei tabako gaminių pardavimą nepilnamečiams asmenims, pirkėjo amžiaus patvirtinimas kol kas neapsieina be parduotuvės darbuotojo. Jis, priklausomai nuo savitarnos kasos programinės įrangos, turi fiziškai prieiti ir patvirtini amžiaus tinkamumą arba nuotoliniu būdu atlikti šį veiksmą sistemoje. Todėl laukti būna priverstas ne tik pirkėjas, dėl kurio amžiaus tinkamumo abejojama, bet ir kiti esantys už jo eilėje.

„Į savitarnos kasas integruojama sistema jau gali šį trukdį išspręsti: kamera nuskaito pirkėjo veidą, o dirbtinio intelekto algoritmas nustato amžių. Jei jis pakankamas nurodytam cenzui, pirkėjas gali tęsti apsipirkimą, amžiaus patvirtinimo procesas įvyksta automatiškai. Pirkėjui nereikia laukti, o savitarnos zonos konsultantas gali skirti dėmesį kitoms užduotims“, – technologinį sprendimą apibūdino „StrongPoint“ vadovas Baltijos šalims.

Pasak R. Mažulio, tai – ne futuristinis sumanymas, o jau sėkmingai praktikoje taikomas modelis. Bendrovė daugiau nei prieš metus sprendimą yra įdiegusi Estijos tinklo parduotuvėse, o pirkėjai jau spėjo įvertinti jo naudą ir greitį.

nuotrauka::2 left

Automatinio amžiaus patvirtinimo funkcija taip pat suteikia galimybę savitarnos kasose pirkti tabako gaminiusir tokių prekių pirkimą leidžia paversti automatizuotu procesu be tiesioginio kontakto su personalu. „Turbūt dažnam kyla logiškas klausimas – o kaip gi gauti patį gaminį, kai tabakas nėra atvirai dėliojamas parduotuvės zonoje? Čia į pagalbą ateina automatizuotas tabako išdavimo įrenginys Vensafe. Savitarnos kasos lange pasirinkus norimus tabako gaminius, automatizuotai patvirtinus amžių ir atsiskaičius už prekes, pirkėjui išduodamas kvitas su brūkšniniu kodu. Prieš išeinant kvitas skanuojamas Vensafe įrenginyje. Esant poreikiui, amžiaus patvirtinimas tokiu pačiu automatizuotu principu gali būti dar kartą atliekamas jau išdavimo įrenginyje. Jei pirkėjo amžius tinkamas, aparatas išduoda įsigytus gaminius. Visas pirkimo kelias galėtų nereikalauti nei darbuotojo įsikišimo, nei tiesioginės interakcijos“, – įrenginio veikimo principą ir naudą aiškino R. Mažulis.

Jau taikoma Lietuvoje

Net ir patyrusiems savitarnos kasų paslaugos naudotojams ne kartą yra tekę naršyti savitarnos kasų meniu bandant atpažinti produktus. Kokie yra pasirinktieji obuoliai? Kuriai daržovių grupei priskirtas avokadas? – tai tik pora iš daugybės pasitaikančių klausimų, kuriems, ieškant atsakymo, gaištamas laikas.

„StrongPoint“ šiai problemai taip pat turi puikų sprendimo būdą – automatinį produktų atpažinimą. Šis funkcija labai palengvina ir gerokai pagreitina atsiskaitymo procesą – kasose sudiegti sprendimai atlieka darbą už pirkėją.

„Į savitarnos kasas diegiami papildomi įrankiai, kurie kompiuterio matymo (angl. computer vision ) ir dirbtinio intelekto pagalba geba atpažinti, kokie sveriami produktai dedami ant savitarnos kasų svarstyklių. Tai taikoma sveriamoms prekėms be brūkšninio kodo“, – pabrėžė R. Mažulis.

Padėjus, tarkime, pomidorą ant savitarnos kasos skenerio, įmontuotos kameros jį užfiksuoja. Kasos ekrane akimirksniu pasirodo keli galimi pasirinkimai, koks tai produktas. Todėl pirkėjui rankiniu būdu nereikia naršyti meniu, telieka spustelti teisingą nuorodą.

Pasak „StrongPoint“ vadovo, automatinio produktų atpažinimo funkcija gali būti taikoma ne tik savitarnos kasose, bet ir įprastinėse. Šis technologinis sprendimas paspartina kasininko darbą, padeda greičiau rasti reikiamus sveriamus produktus kasos lange ar kataloge. Beje, automatinio produktų atpažinimo funkcija Lietuvoje jau nėra visiška naujiena ar ateities siekiamybė. Šią funkciją pirkėjai jau gali išbandyti keliose parduotuvėse, esančiose Vilniuje.

„Drąsiai galime teigti, kad savitarnoje ir toliau daugės automatizacijos ir pagreitintų procesų. Kadangi vis daugiau paslaugų persikelia į savitarną, prognozuojame, kad netolimoje ateityje ir šios zonos darbuotojai galės dirbti gerokai efektyviau, daugiau laiko skirti pirkėjų poreikiams, ir mažiau techniniams žingsniams spręsti“, – neabejojo R. Mažulis.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Grėsmių kibernetinėje erdvėje daugėja – kaip apsisaugoti? Verslo tribūna

Siekiant efektyviausiai užtikrinti organizacijos kibernetinį saugumą, vien technologijos nėra visagalės –...

2022.06.08
Šiaulių banko eksperimentas – kada dirbti iš namų darbuotojai sprendžia patys Verslo tribūna 3

Pandemija parodė, kad dirbti iš namų įmanoma, o daliai darbuotojų tai yra net labiau priimtina. Kita vertus,...

2022.06.02
Abipusės naudos beieškant – ar įmanoma valstybės investicijų ir privačių finansuotojų sinergija? Verslo tribūna

Per 20 metų vien UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) į Lietuvos verslą įlieti daugiau nei 2 mlrd.

2022.05.31
Vilniaus kolegija parduoda sostinės centre esantį pastatą Verslo tribūna

Vilniaus kolegija (VIKO) parduoda nuosavybės teise valdomą pastatą, įsikūrusį Vilniuje Naugarduko gatvėje 5.

Statyba ir NT
2022.05.27
„NRD Cyber Security“ kviečia į kasmetinę „CyberSOC“ virtualią konferenciją Verslo tribūna

Gegužės 25 d. vyks jau ketvirtoji metinė konferencija, joje bus kalbama apie saugumo operacijų centrus (SOC),...

2022.05.18
Skaitmeninė revoliucija apskaitos darbų valdyme Verslo tribūna

Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad apskaitoje daug vietos inovacijoms nėra, nes visi darbai persikėlė į...

2022.05.06
Patiriantiems finansinius sunkumus: namų darbai, kurie pravers kalbant su kreditoriais Verslo tribūna

Finansiniai sunkumai – nepriklausomai nuo to, ar jie sukelti vidinių, ar išorės veiksnių – neišvengiama...

2022.05.05
Kibernetinio saugumo specialistams IT žinios – privalumas, bet ne būtinybė Verslo tribūna

Kibernetinio saugumo specialistų poreikis auga ne tik Lietuvoje, bet ir visame skaitmenizacijos keliu...

2022.04.28
INVEGA: verslas turi būti finansuojamas atsakingai Verslo tribūna

Verslai skundžiasi, jog sulaukti finansavimo iš INVEGOS labai sudėtinga, esą keliami griežti reikalavimai,...

2022.04.26
Šiaulių banko patirtis: kodėl pardavimai ir rinkodara turi dirbti išvien Verslo tribūna

Sklandus skirtingų sričių kolegų darbas yra viena iš būtinų sąlygų verslo augimui. Bet realybėje skirtingi...

2022.04.07
VLK kibernetinį atsparumą stiprina bendradarbiaudama su „NRD Cyber Security“ Verslo tribūna

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) užtikrina sveikatos priežiūrą,...

2022.03.30
INVEGA primena, kokiomis finansavimo priemonėmis verslas gali pasinaudoti krizių kontekste Verslo tribūna

Rusijai įsiveržus į Ukrainą verslai susiduria su naujais iššūkiais. INVEGA savo ruožtu keičia kai kurias jau...

2022.03.23
INVEGOS veikla prisideda prie kasmetinio beveik 2% šalies BVP sukūrimo Verslo tribūna

INVEGA ateina ten, kur numato valstybės strateginiai tikslai ir ten, kur verslui trūksta finansavimo, nes...

2022.02.17
Pandemijos įtaka verslui: santykis su darbuotojais keičiasi negrįžtamai Verslo tribūna

Besibaigiant antriems pandemijos metams, vis dar sunku tiksliai įvardyti, kiek neigiamos ir kiek teigiamos...

2022.01.19
Ar jūsų valdybos posėdžių dienotvarkėje jau įrašytas kibernetinis saugumas? Verslo tribūna 2

„McKinsey“ atlikta pasaulinė organizacijų valdybų apklausa atskleidė, kad kibernetinis saugumas yra vienas iš...

2021.12.22
Tyrimas: dovanas iš smulkiųjų vietos gamintojų perka kas penktas lietuvis Verslo tribūna

Perkant dovanas iš vietinių gamintojų, galima įsigyti išskirtinį daiktą ar paslaugą, o kartu ir paremti...

2021.12.21
Kalėdinės įmonių dovanos – kodėl ne lietuviškos? Verslo tribūna

Dalis smulkiųjų lietuviškų įmonių per šventinį laikotarpį pasiekia nuo 20% iki 50% visų metų apyvartos. Prie...

2021.12.08
Kibernetinį saugumą užtikrina ir technologijos, ir žmonės: ko svarbu nepraleisti pro akis Verslo tribūna

Jau pusantrų metų siaučianti pandemija paveikė ir kibernetinį saugumą – visame pasaulyje ženkliai padaugėjo...

2021.11.19
„Grinda“: prieš naują transformacijos etapą – įvertinti, kas padaryta Verslo tribūna 1

„Kas veža, tam krauna“. Nors Vilniaus „Grinda“ tarp Lietuvos savivaldybių valdomų įmonių neabejotinai...

2021.11.18
Šiaulių bankas: pasiruošti sukčių puolimui reikia taip, kaip ruošiamasi gaisrui Verslo tribūna

Aiški instrukcija ir procedūros, atsakomybių pasidalinimas, pratybos ir bendra kritinį mąstymą skatinanti...

2021.11.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku