Ar užteks parako iššūkiams nugalėti?

Publikuota: 2019-01-23
Arnd’o Wiegmanno („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Arnd’o Wiegmanno („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Pasaulyje, ypač – Europoje, 2018 m. senkant tiesioginėms užsienio investicijoms (TUI), Lietuva šiame kontekste atrodo gana gerai. Naujausios ekspertų prognozės žada, kad šiais metais laukiama TUI srauto atšokimo, – žinoma, jei pavyks įveikti bręstančius geoekonominius iššūkius. Apie nerimą keliančius signalus diskutuoja ir vakar prasidėjusio Pasaulio ekonomikos forumo Davose dalyviai.

Jungtinių Tautų prekybos ir plėtros organizacijos (UNCTAD) atliktoje apžvalgoje „Investment Trends Monitor“ skelbiama, kad pasaulinis TUI srautas pernai, palyginti su 2017 m., smuko beveik penktadaliu – 19%. Labiausiai tokių investicijų srautas nuseko Europoje – Senajame žemyne pernai jų buvo skaičiuojama net 73% mažiau. Tačiau tikimasi, kad išsivysčiusiose šalyse TUI srautas šiemet grįš į įprastą lygį. Lietuvoje padėtis TUI srityje praėjusiais metais buvo kur kas geresnė – tokių investicijų srautas per 2018 m. tris ketvirčius išaugo 6,4% – iki 723,3 mln. Eur. Buvo pritraukti 45 TUI projektai – tai 22% daugiau nei 2017 m. (36 projektai). VšĮ „Investuok Lietuvoje“ (IL) aiškina, kad gausinti naujų investicinių projektų skaičių mūsų šalyje pirmiausia padėtų pramonės infrastruktūros vystymas, ypatingą dėmesį skiriant šalies regionams. Prie investicinio klimato gerinimo solidžiai prisidėtų švietimo sistemos orientavimas, užtikrinantis, kad absolventai būtų pasirengę dirbti modernios ekonomikos sąlygomis, kad būtų auginami talentai. Kaip trečiąją sąlygą IL įvardija susisiekimo su pagrindiniais pasaulio ekonomikos centrais gerinimą plečiant verslo skrydžių geografiją.

UNCTAD apžvalgos autoriai, prognozuodami atsigaunančias TUI, kartu perspėja, kad optimistinius scenarijus gali pakoreguoti lėtėjantis pasaulinės ekonomikos augimas, neslopstanti įtampa tarptautinėje prekyboje, prastėjantis investicinis klimatas, be to, JAV kompanijos mažiau reinvestuos uždirbto pelno. Tarptautinis valiutos fondas, kiek pamažinęs pasaulio ekonomikos augimo prognozę (nuo 3,7% iki 3,5%), tarp didžiausių grėsmių mini tokias: nauji prekybos tarifai, JK pasitraukimas iš ES be susitarimo, didesnis, nei tikėtasi, Kinijos ekonomikos lėtėjimas ir pan.

Perspėjimas apie galimas rizikas slypi ir Pasaulio ekonomikos forumo Davose išvakarėse paskelbtame pranešime „Globalios rizikos 2019 m.“. Rengiant šį pranešimą apklausiama apie 1.000 respondentų – verslo, mokslo, visuomeninių organizacijų atstovų. Šiemetėje apklausoje dominuojanti rizika surinko 91% balsų – tai rizika, susijusi su „ekonomine konfrontacija tarp didžiųjų valstybių“. Po jos eina pernelyg laisvas tarptautinių prekybos taisyklių ir sutarčių traktavimas ir jų pažeidimai, politinė konfrontacija tarp didžiųjų valstybių, taip pat kibernetinės atakos: duomenų ar pinigų vagystės ir kt.

Apie galimas grėsmes prabilo ir vakar prasidėjusio Davoso forumo dalyviai: pokalbiuose apie laukiamą pasaulio ekonomikos sulėtėjimą nerimaujama dėl centrinių bankų bejėgystės kovoti su galimu nuosmukiu. Didžiausių pasaulinių kompanijų vadovai nerimauja ne tik dėl pasaulio ekonomikos sulėtėjimo – blėsta optimizmas dėl savų bendrovių rezultatų.

VŽ nuomone, iš Davoso sklindantys signalai – ne nuosprendis ekonomikos augimui, o priminimas apie to augimo lėtėjimą, galimus padarinius etc. Lietuvos politikams, verslo pasauliui galbūt būtų pats laikas atsikratyti mūsų tradicinio inertiškumo – kai iš lėto patikime pakilimu ir taip pat lėtai stebime ekonomikos augimo lėtėjimą. Juolab kad lėtėjimas nevyksta vienu ypu, atskiri sektoriai skirtingai tai toleruoja – tiesiog įsigali kitoks darbo režimas, ekspertai pataria atidžiau žvalgytis po savo sektoriaus naujienas, mokytis patirties iš stipriųjų.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau