Estijoje pirmąkart imigravo daugiau nei emigravo. Kodėl ne Lietuvoje?

Publikuota: 2016-05-25

Imigrantų skaičius Estijoje pirmąkart viršijo emigrantų skaičių per visą nepriklausomybę nuo 1991 m.

Estijos statistikos biuras (Statistics Estonia) nurodo, kad 2015 m. į šalį atvyko 15.413 asmenų, o išvyko 13.003. Grynoji imigracija siekė daugiau nei 1.000 asmenų, eliminavus natūraliai sumažėjusį gyventojų skaičių šalyje. Palyginti, 2014 m. dar apie 700 žmonių iš Estijos emigravo daugiau nei imigravo.

Lietuvoje dėl emigracijos 2015 m. gyventojų skaičius sumažėjo 22.400 (2014 m – 12.300).

Grįžta emigrantai

52% atvykusių į Estiją pernai buvo šalies piliečiai, kaip ir 69% išvykusiųjų.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„21% ES piliečių, kurie atvyko, buvo jaunesni nei Estijos pilietybę turintys. Tai gali būti paaiškinta tuo, kad daugelis Estijos piliečių buvo į šalį sugrįžtantys emigrantai“, – teigiama pranešime.

Kaip nurodo estų spauda, pastaruoju metu išaugo latvių, įsidarbinančių Estijos įmonėse. Latvius į Estiją vilioja palankesnis darbdavių į darbuotojus požiūris bei aukštesni atlyginimai.

Vertina palankiai

Žygimantas Mauricas, „Nordea“ banko vyriausiasis analitikas Lietuvoje, naujausią estų statistiką vertina kaip puikią žinią, kuri reiškia, kad šalyje, kur gyventojų skaičius auga, pensijų, socialinės apsaugos ir švietimo sistemoms žlugimas nebegresia, o augantis dirbančiųjų skaičius leidžia toliau tęsti subalansuoto biudžeto politiką ir nuosaikiai kelti senatvės pensijas bei mokytojų, gydytojų bei kitų viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimus.

„Deja, ši šalis yra ne Lietuva, o Estija... O kodėl tai ne Lietuva, gana tiksliai apibendrino konservatorių „patriarchas“ Vytautas Landsbergis: „Gal mes jos nežlugdėm taip labai, kaip kai kurie kiti, bet mes nesustabdėm...“. Ir dar paprotino, kad savivaldybėje be kyšio reikalo nesutvarkysi...“, – „Facebook“ paskyroje komentuoja ekonomistas.

Kodėl išaugo emigracija

VŽ analizė parodė, kad iš Lietuvos emigrantų srautus taip pat paskatino sumažėjusios galimybės pragyventi iš neoficialių šaltinių. Nors 2015 m. Lietuvoje trečdaliu susitraukė cigarečių kontrabandos mastai, emigracija šoktelėjo ketvirtadaliu.

Kaip paaiškėjo, mažesnės galimybės „prisidurti iš šalies“ paskatino emigraciją tų žmonių, kurie gaudavo daug šešėlinių pajamų perveždami nelegalias prekes: kai prasidėjo prekių embargas į Rusiją, stojo ir transportavimo srautai prie Rusijos ir Baltarusijos sienų. Tad emigravo ir dalis tuo besivertusiųjų.

infogr.am::emigrantai-277375

infogr.am::cigareciu_kontrabanda

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku