Rusijoje antikarinės akcijos slopinamos suėmimais ir grasinimais

Publikuota: 2022-03-01
Rusijos policija susidoroja su antikarinės akcijos dalyviais Sankt Peterburge 2022 m. vasario 28 d. Anatoliy Medved (SIPA/ „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Rusijos policija susidoroja su antikarinės akcijos dalyviais Sankt Peterburge 2022 m. vasario 28 d. Anatoliy Medved (SIPA/ „Scanpix“) nuotr.

Rusijos su Ukraina pradėtą karą pasmerkė šimtai rusų meno, kultūros, mokslo veikėjų, žinomų verslininkų, ekonomistų, medikų, IT specialistų. Per Rusijos miestus nuvilnijo ir protestų banga, tačiau Rusijos jėgos struktūrų grasinimai, aktyvistų sulaikymai, jiems keliamos administracinės ir baudžiamosios bylos slopina protestų mastą. Sekmadienį šimtai protestuotojų buvo sulaikyti ir Baltarusijoje.

Protestai prieš Ukrainoje sukeltą karą pačioje Rusijoje gana vangūs ir neskaitlingi  – žmonės bauginami, antikarinių akcijų dalyviai suiminėjami, jiems grasinama.

Kita vertus, dalis Rusijos visuomenės dalis greičiausiai tebetiki, kad Rusijos „specialioji operacija“ yra skirta Ukrainai gelbėti nuo valdžioje esančių „nacionalistų“ ir „fašistų“. Ir tai nenuostabu – Rusijos gyventojai metų metus buvo veikiami propagandinės Kremliau retorikos, o prasidėjus karo veiksmams žmonės tebėra atkirsti nuo objektyvių žinių apie šiuo metu Ukrainoje vykstančius įvykius ir informaciją semia iš propagandinių rusiškų kanalų.

embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/1328?placement=  

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Liepta nenaudoti žodžio „karas"

Pasak rusiškos žiniasklaidos, net karas Ukrainoje nevyksta. Pirmosiomis invazijos dienomis rašant apie įvykius Ukrainoje jai buvo uždrausta vartoti žodį „karas“ –  jį nurodyta keisti terminu „specialioji operacija“. Pažeidėjai arba tie, kurie įdeda filmuotą medžiagą su karo įvykių Ukrainoje vaizdais, gali būti blokuojami.

Apie tai įspėjimus praėjusios savaitės penktadienį gavo „Echo Moskvy“, „Mediazona“, „Dozhd“, „Novaya gazeta“ ir kitos medijos. Sekmadienį pranešta, kad  „Roskamnandzor“ už „netikslios visuomenei svarbios informacijos“ pateikimą užblokavo Sibiro portalą „taiga.info“, nušvietusį penktosios karo dienos Ukrainoje įvykius.   

Rusams neprieinami tapo ir rusų kalba transliuojantys kanalai iš kitų šalių. Sekmadienį Rusijoje buvo blokuoti ukrainietiški portalai „Korrespondent.Net“, „Ukrainskaya pravda“ ir žurnalisto Dmitrijaus Gordono interneto puslapis. Taip pat TV kanalai „currenttime.tv“, „Interfax – Ukraina“, „Krym.Realii“, „The New Times“.

embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/1326?placement=

Grasina dideliais nemalonumais

Protestuojantiems dėl karo veiksmų Ukrainoje Rusijos valdžios struktūros žada didelius nemalonumus, iki ilgamečio laisvės atėmimo.

Rusijos generalinė prokuratūra paskelbė, kad tikrins „kiekvieną pagalbos užsienio valstybei faktą“ – ar tai nėra valstybės išdavimas. 

Bet kuri finansinė, materialinė, techninė, konsultacinė ar kitokia pagalba užsienio valstybės veiklai, nukreiptai prieš Rusijos Federacijos saugumą, bus traktuojama kaip valstybės išdavimas, nurodė prokuratūra. Rusijos įstatymai už tai numato laisvės atėmimo nuo 12 iki 20 metų bausmę.

Rusijos tyrimų komitetas savo ruožtu paskelbė, kad nesankcionuotų akcijų dalyviai ir organizatoriai bus patraukti atsakomybėn, taip pat ir baudžiamojon. Apie neigiamus padarinius, gresiančius antikarinių akcijų dalyviams, įspėjo ir Maskvos prokuratūra.

Maskvos FSB valdyba paragino Rusijos sostinės gyventojus pranešti apie pastebėtus kontaktus su asmenimis, kurie gali būti panaudojami Ukrainos specialiųjų tarnybų šnipinėjimo ir diversijų tikslais Rusijoje.  

Sulaikyta apie 6.500 protestuotojų

Nepaisant didžiulio spaudimo, rusų protestai prieš karą Ukrainoje nesiliauja, nors masinio pobūdžio ir neįgauna.

Vasario 28 d. Rusijoje antikarinių akcijų metų buvo sulaikyta 412 protestuotojų, praneša interneto resursas „OVD-Info“.

„OVC-Info“ pirmadienį pateiktais duomenimis, antikarinės akcijos sekmadienį, vasario 27 d., vyko 53-uose Rusijos miestuose. Jų metu sulaikyta per 2.700 asmenų, iš jų – per 1.200 Maskvoje ir mažiausiai 1.306 Sankt Peterburge. Aktyvistai praneša, kad kelios dešimtys antikarinių akcijų dalyvių jėgos struktūros sulaikė Rusijos miestuose Žemajame Naugarde ir Krasnodare.

Per penkias dienas nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios rusų jėgos struktūros sulaikė beveik 6.500 aktyvistų 103-uose Rusijos miestuose, skelbia aktyvistai.  

Įvairaus masto protestai Rusijos miestuose vyksta nuo Ukrainos užpuolimo vasario 24 d., didžiulės antikarinės akcijos vyko Sankt Peterburge ir Maskvoje.

Protestuotojai sulaikomi, jiems keliamos bylos, skiriamas administracinis areštais – kai kuriems asmenims iki 25 parų, kitiems – baudos. Yra iškelta ir baudžiamųjų bylų.

Rusijos valstybinė naujienų agentūra „Interfax“ pirmadienį nurodė, kad vien Sankt Peterburge teismams perduotos 39 bylos asmenų, kurie dalyvavo vasario 26 d. antrajame pagal dydį Rusijos mieste vykusioje antikarinėje akcijoje, teismai priėmė sprendimus 30-yje bylų – kai kuriems aktyvistams buvo pritaikytas administracinis areštas, daliai žmonių paskirtos baudos. 

Vasario 24 d. ir 25 d. Sankt Peterburgo teismams pateikta 600 asmenų, dalyvavusių Rusijos valdžios draudžiamose antikarinėse akcijose, ne mažiau 80 sulaikytųjų buvo areštuoti, ne mažiau nei 250 gavo baudų, nurodo „Interfax“.

Panašios nuotaikos tvyro ir Rusijos sąjungininkėje Baltarusijoje. Žmogaus teisių gynimo centras „Vesna“ paskelbė, kad sekmadienį, vasario 27 d., įvairiuose Baltarusijos miestuose buvo suimta per 250 žmonių, protestavusių prieš referendumą, kuriuo keičiama šalies konstitucija, panaikinant nebranduolinės valstybės statusą.

Ragina nutraukti karą

Stabdyti karo veiksmus Ukrainoje ragina vis platesnės Rusijos visuomenės veikėjų grupės.

Pirmadienį daugiau kaip 100 Rusijos ekonomistų pasirašė viešą laišką prieš invaziją į Ukrainą, perspėdami dėl Rusijai gresiančių milžiniškų ekonominių nuostolių, kuriuos neabejotinai pajus eiliniai rusai, pirmadienį pranešė Ukrainos naujienų agentūra „Unian“.

„Mes, Rusijos ir užsienio universitetuose bei tyrimų centruose dirbančių ekonomistų bendruomenė, griežtai protestuojame prieš 2022 metų vasario 24 d. Rusijos valdžios pradėtą ??karą prieš Ukrainą. Reikalaujame nedelsiant nutraukti karo veiksmus ir išvesti Rusijos kariuomenę iš Ukrainos. Išpuolis prieš Ukrainą yra nepagrįstos agresijos prieš kaimyninę suverenią valstybę aktas“, – teigiama laiške.

Jie pranašauja itin rimtas neigiamas pasekmes Rusijos ekonomikai – kainų šuolį, gyventojų pajamų kritimą, santaupų nuvertėjimą, investicijų nuosmukį, tolesnį socialinių išlaidų mažinimą, dėl tikėtinų emigracijos bangų spartėsiantį žmogiškojo kapitalo praradimą.

Vasario 26 dieną žinomi Rusijos menininkai ir teatro režisieriai atvirai paragino „sustabdyti ginkluotus veiksmus“. Laišką, kurį galima perskaityti žurnalo „Teatras“ svetainėje, pasirašė Alisa Freindlich, Olegas Basilašvilis, Igoris Kostolevskis, Jevgenijus Mironovas, Andrejus Mogučis, Konstantinas Raikinas, Vladimiras Spivakovas, Nina Usatova, Valerijus Fokinas ir kiti.

„Kviečiame visus, nuo kurių tai priklauso, nutraukti ginkluotus veiksmus, išvesti kariuomenę ir sėsti prie derybų stalo. Kviečiame saugoti aukščiausią vertybę – žmogaus gyvybę“, – ragino kultūros veikėjai.

Įtakingas rusų žurnalistas Jurijus Dudis paragino šalies valdininkus ir verslininkus siekti paveikti Vladimirą Putiną, kad jis skubiai užbaigtų karo veiksmus Ukrainoje.

Rusijos visuomenės ir politikos veikėjas Leonidas Gozmanas vasario 27 dieną Maskvoje išėjo į solo piketą su plakatu, ant kurio buvo parašyta: „Karui ne. Atstatydinti Putiną.“

„Šiam karui nėra jokių protingų pateisinimų“, sakoma daugiau nei 250 rusų mokslininkų ir mokslo žurnalistų vasario 25 d. pasirašytame atvirame laiške, kuriuo jie ragina stabdyti agresiją prieš Ukraniną. 

Ir programuotojai, ir roko muzikantai

Vasario 24-ąją, pirmąją agresijos dieną, karą Ukrainoje pasmerkė Rusijos kultūros veikėjai ir žurnalistai.

„Prasidėjęs Rusijos karas prieš Ukrainą – tai gėda. Tai mūsų gėda, bet, deja, atsakomybė už tai teks ir mūsų vaikams, šiuo metu visai jaunai ir dar negimusiai rusų kartai. Mes nenorime, kad mūsų vaikai gyventų valstybėje-agresorėje, kad jiems tektų gėdytis to, kad jų kariuomenė užpuolė kaimyninę nepriklausomą šalį... Mes reikalaujame nutraukti šį karą“, – rašoma atsišaukime, kurį pasirašė rašytojai Borisas Akuninas, Dmitrijus Bykovas, Dmitrijus Gluchovskis, Vladimiras Sorokinas, Nobelio premijos laureatas Dmitrijus Muratovas, režisieriai Vladimiras Mirzoevas, Andrejus  ir Ilja Chržanovskiai, žurnalistas Leonidas Parfionovas, aktorė Čulpan Chamatova ir kt. 

Į Rusijos agresiją smerkiančiųjų chorą įsijungė ir Rusijos roko muzikantai Andrejus Makarevičius, Borisas Grebenščekovas, Jurijus Ševčukas, Zemfira ir kiti.

Antikarinį laišką pasirašė ir daugiau  nei 2.000 rusų programuotojų ir IT bendrovių darbuotojų.

„Bet kuris taikos siekis, kuris įgyvendinamas prievarta, yra absurdas“, – antikariniame laiške portale „Spectate“ pasirašė apie 2.000 rusų dailininkų, architektų, menotyrininkų, meno kritikų.

Vienas turtingiausių Rusijos žmonių Mikhailas Fridmanas taip pat pareiškė, kad karas nėra sprendimas, o kraujo praliejimas, kuris abiem tautoms kainuos daug gyvybių, turi būti sustabdytas.

„Kariniai veiksmai tapo tragedija tiek ukrainiečiams, tiek rusams, todėl kraujo praliejimas turi būti sustabdytas“, – taip teigiama laiške, kuri Londono „LetterOne“ biuro darbuotojams išsiuntė investicinės bendrovės ir „Alfa Group“ bendrasavininkis M. Fridmanas.

Sakartvelas protestuoja

Galingi protestai prieš invaziją į Ukrainą nuvilnijo Sakartvele, nors šalies valdžia buvo viena iš nedaugelio, nepasmerkusių Rusijos karo veiksmų.

„Kaip ir ankstesnėmis dienomis, prie antikarinio mitingo prisijungė politikai, visuomenės aktyvistai, studentai ir eiliniai sostinės Tbilisio gyventojai“, sekmadienį rašė „apsany.ge“.

Tūkstančiai mitingo dalyvių sekmadienį buvo susirinkę Tbilisio centre, prie šalies parlamento rūmų, ragino Sakartvelo valdžią užimti griežtesnę poziciją dėl Rusijos karo veiksmų Ukrainoje.

Paramos Ukrainai mitingai sekmadienį vyko ir kituose Gruzijos miestuose – Potyje, Kutaisyje, Batumyje ir Zugdidyje.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Mirė žurnalistas, rašytojas Laimonas Tapinas

Šeštadienį eidamas 78-uosius metus mirė žurnalistas, rašytojas, kino istorikas ir kritikas Laimonas Tapinas.

Laisvalaikis
08:38
Dėl bėgimo varžybų sostinėje bus ribojamas eismas, numatyti viešojo transporto pakeitimai

Dėl bėgimo varžybų „We run Vilnius“ sostinėje sekmadienį bus ribojamas eismas, numatyti viešojo transporto...

Laisvalaikis
08:27
E. prekyba rieda nuo kalniuko, bendrą prekybos lėtėjimą veikia infliacija Premium

Per balandį mažmeninės prekybos įmonių apyvarta sumažėjo 1,7%, o maitinimo ir gėrimų teikimo įmonių apyvarta...

Prekyba
07:30
Europa – pirmą kartą nebe didžiausia rusiškos naftos pirkėja 1

Tanklaiviais plukdomas rekordiškai daug rusiškos naftos, o į Indiją ir Kiniją keliauja precedento neturintys...

Rinkos
2022.05.28
Tinkamiausiais kandidatais vadovauti LVAT pripažinti S. Žalimienė ir G. Kryževičius

Tinkamiausiais kandidatais į Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) pirmininko pareigas...

Verslo aplinka
2022.05.28
Šiuo metu neveikia apie 35% Ukrainos ekonomikos

Rusija Ukrainoje sunaikino daugiau nei 25.000 km kelių, kelis šimtus tiltų ir 12 oro uostų. Taip pat...

Verslo aplinka
2022.05.28
Ispanija Latvijai siunčia raketų ir papildomų karių

Ispanija pasiųs raketų „žemė-oras“ bateriją ir apie 100 karių į NATO priešakinių pajėgų misiją Latvijoje,...

Verslo aplinka
2022.05.28
V. Putinas bando įtikinti Vokietijos ir Prancūzijos vadovus švelninti sankcijas

Rusijos autoritarinis vadovas Vladimiras Putinas Vakarų lyderius bando įtikinti švelninti ekonomines...

Verslo aplinka
2022.05.28
P. Porošenka turėjo atvykti į Vilnių, bet nebuvo išleistas iš Ukrainos

Buvęs Ukrainos prezidentas Petro Porošenka šeštadienį pranešė, kad jam buvo neleista išvykti iš šalies,...

Verslo aplinka
2022.05.28
Individualiems namams – sustiprinta nuotekų kontrolė 1

Aplinkos ministerijos užsakymu kuriama speciali sistema, kuri kontroliuos individualiuose namuose gyvenančių...

Verslo aplinka
2022.05.28
A. Merkelis. Pinigų plovimo prevencijos auditas: kaip naštą paversti galimybėmis

Lietuvoje „fintech“ įmonių skaičius artėja prie 300, ir toms, kurios turi finansų įstaigos licenciją, svarbu...

Nuomonės
2022.05.28
J. Neliupšienė: investuotojai teiraujasi, kada Lietuvoje prasidės karas 8

Investuotojai dabar visai kitaip vertina ir mato mūsų regioną, jie teiraujasi, kada Lietuvoje prasidės karas,...

Verslo aplinka
2022.05.28
Lietuvos stačiatikių bažnyčia prašo suteikti jai savarankiškos Bažnyčios statusą 2

Vilniaus ir Lietuvos metropolitas Inokentijus kreipėsi į Maskvos patriarchatą su prašymu suteikti Lietuvos...

Verslo aplinka
2022.05.28
Infografika: Rusija sparčiai „dovanoja“ ginkluotę Ukrainos pajėgoms Premium

Nuo invazijos pradžios vasario pabaigoje Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms pavyko ne tik sunaikinti...

Verslo aplinka
2022.05.28
Maskvai ištikima Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios atšaka nutraukia ryšius su Rusija

Maskvai ištikima Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios atšaka penktadienį pareiškė nutraukianti ryšius su Rusija dėl...

Verslo aplinka
2022.05.28
Vienas pagrindinių Kremliaus ruporų vis dar Briuselyje – ciniškai giriasi ryšiais su ES pareigūnais Premium

Vladimiras Čižovas, Rusijos ambasadorius prie Europos Sąjungos (ES), po Rusijos pradėto karo Ukrainoje ir...

Verslo aplinka
2022.05.28
O. Scholzas Vokietijos verslui su Kinija pataria elgtis atsargiau

Šalies įmonės turėtų dėti daugiau pastangų, kad diversifikuotų savo tiekimo grandines ir eksporto rinkas,...

Verslo aplinka
2022.05.28
Lietuvoje – rekordinis pasitikėjimas kariuomene

Tęsiantis Rusijos karui prieš Ukrainą, iki 68% išaugo pasitikėjimas kariuomene, rodo šeštadienį „Lietuvos...

Verslo aplinka
2022.05.28
TBT prokuroras ragina Rusiją bendradarbiauti tiriant karo nusikaltimus Ukrainoje

Rusija turėtų bendradarbiauti su Tarptautiniu Baudžiamuoju Teismu (TBT) tiriant įtariamus karo nusikaltimus,...

Verslo aplinka
2022.05.28

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku