Viešieji pirkimai keliasi į naują lygį – geriausiųjų laukia apdovanojimai

Reklama publikuota: 2021-12-02
Karolis Šerpytis, „EcoCost“ direktorius. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Karolis Šerpytis, „EcoCost“ direktorius. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Viešuosius pirkimus galima organizuoti išmintingiau. Jeigu organizacija pasirenka tinkamą procesų valdymo IT sistemą ir nusistato tinkamus tikslus, ji pati pradeda keistis iš vidaus.

Viešųjų pirkimų procesų valdymo sistemą kurianti UAB „EcoCost“ antrą kartą iš eilės organizuoja efektyviausių ir pažangiausiai skaitmenines technologijas naudojančių perkančiųjų organizacijų rinkimus.

Apdovanojimai bus įteikti 2022 m. sausio 20-21 d. „Verslo žinių“ ir UAB „EcoCost“ organizuojamoje konferencijoje „Viešieji pirkimai 2022: sprendimai verslui“.

„Įprastiniai organizacijų viduje vykstantys viešųjų pirkimų procesai yra orientuoti į kontrolę. Tai nestebina, nes iki šiol viešųjų pirkimų (VP) reglamentavimas nuolat griežtėjo. Dabar pasiekėme tokį tašką, kai dar didesnis ir detalesnis reglamentavimas veda į aklavietę, todėl turime pakeisti savo požiūrį į VP organizavimą,“ – ragina Karolis Šerpytis, UAB „EcoCost“ vadovas. Anot jo, kontrolė, kaip pagrindinis tikslas viešuosiuose pirkimuose turi po truputį užleisti vietą veiklos efektyvumui. Toks kelias paskatintų savaime keistis organizacijas į gerąją pusę.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Organizacijos, kurios stengiasi, kad pirkimai iš tikrųjų suteiktų kuo daugiau naudos pačiai įstaigai, turi būti pastebėtos ir pripažintos“, – apie apdovanojimų svarbą kalba K. Šerpytis.

[infogram id="5e552f2c-48fb-407e-80ee-0498d433b18f" prefix="T53" format="interactive" title="TR: Ecocost"] 

[infogram id="ae7318a2-fe3e-4fee-bbdb-db3548cf60a0" prefix="LNU" format="interactive" title="TR:Ecocost"]

Perkančiosios organizacijos rungiasi 4 kategorijose: labiausiai skaitmenizuotos ir efektyvios centrinės valdžios institucijos, vietos savivaldos organizacijos, valstybės ir savivaldybių įmonės, viešieji juridiniai asmenys.

Užsiregistruoti į konferenciją ir nominuoti perkančiąsias organizacijas galima šiame tinklapyje: konferencijos.vz.lt/viesieji-pirkimai

Pereiti prie VP skaitmeninėje aplinkoje – rimtas iššūkis, nes pirkimo procesų valdymas duomenų lygyje keičia organizacijos nusistovėjusius procesus ir darbuotojų elgesį. Perėjus prie skaitmeninės aplinkos daugelis proceso dalyvių: iniciatorių, pirkimo vykdytojų, komisijos narių, ekspertų, – pildo, papildo, keičia konkretaus pirkimo duomenis, o dokumentai pagal tuos duomenis parengiami automatiškai.

Šiuos procesus sunkiau įdiegti, tačiau jie turi didžiulę naudą – reikšmingai sumažėja techninio darbo ir klaidų tikimybė, surenkama daug duomenų apie darbuotojų veiksmus ir pačius sprendimų priėmimo procesus.

Šie duomenys tinka ne tik analizei ir įžvalgoms. Jie leidžia nustatyti, kaip organizacijos viešųjų pirkimų funkcija atrodo svarbių VP kriterijų šviesoje.

Įvairūs pjūviai

„Duomenys yra atspirties taškas, kuris leidžia suderinti valstybės keliamus tikslus, organizacijų vadovų keliamus tikslus bei darbuotojų darbą į vientisą sistemą. Sistema pateikia rodiklius, kurie leidžia įvertinti, ar pasiekti nustatyti tikslai, o šie rodikliai skaičiuojami įvairiais lygiais – darbuotojo, skyriaus, departamento, organizacijos“, – pasakoja K. Šerpytis.

Darbuotojams nebereikia „Excel“ lentelėje pildyti ataskaitų vadovui, kurias vadovas teikia kitam vadovui. Kiekvienas vadovas ar darbuotojas turi prieigą prie ataskaitų bet kuriuo metu. Kiekvienas darbuotojas gali susipažinti su rodikliais, pagal kuriuos vertinamas jo darbas.

Dalis organizacijų jau priėmė šį iššūkį ir teigiamai vertina rezultatus. Pirkimus centralizavo ir skaitmenizuotai valdo Krašto apsaugos sistemos perkančiųjų organizacijų pirkimus centralizuojanti Gynybos resursų agentūra, Lietuvos geležinkelių įmonių grupė, Policijos departamentas, CPO LT ir kitos organizacijos. Šios organizacijos centralizavo pirkimus naudodamos „EcoCost“ viešųjų pirkimų valdymo sistemą.

„Vargu ar būtų įmanoma be informacinių sistemų suformuoti didelius pirkimo centrus, kuriuose sutelkti pirkimo specialistai teikiantys savo paslaugas perkančiosioms organizacijoms“, – pažymi „EcoCost“ vadovas. Sistemos, duomenys, vertinimo rodikliai yra tos dėlionės dalys, be kurių vargu ar įmanoma viešuosius pirkimus pakelti į aukštesnį lygį.

„Ir svarbiausia – perkančiosios organizacijos turi norėti pasiekti vis geresnių rezultatų viešuosiuose pirkimuose, tikimės, kad labiausiai skaitmenizuotų ir efektyvių organizacijų apdovanojimai taps nuolatiniai ir paskatins perkančiąsias organizacijas siekti įvertinimo ir tobulėjimo“, – mintimis dalinasi K. Šerpytis.

Reglamentavimo gniaužtai

Anot jo, šis jau antrus metus organizuojamas konkursas turi atkreipti dėmesį į viešuosiuose pirkimuose susidariusią padėti ir paskatinti ją keisti.

Lietuvos Viešųjų pirkimų įstatymo apimtis per pastaruosius dešimt metų nuo 65 puslapių išaugo iki 140. Tokia reglamentavimo ir kontrolės lavina nulėmė, kad VP dalyviu pagrindiniu tikslu tampo siekis atitikti reikalavimams.

„Dabar dažnai sulaukiame veiklos imitavimo, o ne geriausio įmanomo pirkimų rezultato“, – akcentuoja K. Šerpytis.

Pavyzdžiui, Viešųjų pirkimų įstatyme (VPĮ) įrašyta, kad vadovas atsakingas už visus pirkimus. Vadovas savo ruožtu vidaus įstaigos taisyklėse paprastai nustato, kad pirkimo iniciatorius yra atsakingas už pirkinio specifikaciją, pirkimo vykdytojas – už procedūrą, o VP komisija – už sprendimą. Tokiu būdu nubrėžiamos labai aiškios atsakomybės ribos, tačiau už galutinio rezultato kokybę neatsako niekas.

„Pirkimo iniciatorius parengia pirkimo specifikacijas ir perduoda jas pirkimų vykdytojui, kuris, kaip ir pirkimų komisijos nariai, stengiasi atitikti įvairius reglamentavimo punktus, ir niekas šioje grandinėje nesistengia įsigyti tinkamos prekės ar paslaugos už geriausią kainą“, – komentuoja „EcoCost“ vadovas. Anot jo, pirkimo iniciatorius turėtų bendradarbiauti su pirkimų vykdytoju.

Kai atitikti neįmanoma

Dažnai perkančiosios organizacijos paprastus kasdieninėje veiklos naudojamas prekes ir paslaugas perka konkursuose, kuriuose dalyvauja vienas ar du tiekėjai.

„Jeigu nori įsigyti tinkamą prekę už geriausią įmanomą kainą, turi pats ieškoti tiekėjų ir paraginti juos dalyvauti konkurse, tačiau dažnai VP konkursų organizatoriai nekelia sau tokio tikslo. Jiems svarbiau atitikti VPĮ, jo poįstatiminiams teisės aktams ir vidaus tvarkoms, –  pažymi K. Šerpytis. – Pirkimų specialistai tokiu būdu stengiasi išvengti biurokratinio terorizmo, kuris vadovaujasi VPĮ ir kurio realiame gyvenime neįmanoma atitikti.“ „EcoCost“ pastebėjo, kad yra organizacijų sugebančių į savo konkursus pritraukti daugiau tiekėjų. Paaiškėjo, kad jos savo pirkimų specialistams iškėlusios tikslą, jog konkurse turi dalyvauti mažiausiai trys tiekėjai. Tokiu būdu specialistai patys ieško tiekėjų ir didina konkurenciją.

Išeitis yra

Organizacijos ir verslas sukasi nepasitikėjimo karuselėse. Tiekėjai nepasitiki organizacijomis, pastarosios nepasitiki tiekėjais. Kai yra toks nepasitikėjimas, organizacijos stengiasi sutartyse aptarti visus atvejus, tačiau visko numatyti neįmanoma. Ypač sunku iš anksto standartizuoti visus procesus, kai perkami informacinių technologijų sprendimai.

„Tam tikru metu IT bendrovė pradeda stengtis formaliai įvykdyti visus punktus, o ne patenkinti pirkėjo poreikius. Organizacija negauna to, ko nori, tačiau nieko negali padaryti“, – komentuoja „EcoCost“ vadovas.

Tačiau išeitis iš šio užburto rato yra. Anot jo, VP vykdytojai ir iniciatoriai turi būti suinteresuoti kartu pasiekti kuo geresnį pirkimų rezultatą.

„Reikia nusistatyti tinkamus tikslus ir mažiau reglamentuoti, kaip juos pasiekti“, – pataria K. Šerpytis. Įstaigos gali pasitelkti ir tokius procesų valdymo įrankius kaip „EcoCost“ skaitmeninė viešųjų pirkimų platforma.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
J. Stoltenbergas ir A. Blinkenas aptarė padėtį dėl Rusijos pajėgų telkimo prie Ukrainos

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas ir JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas penktadienį...

Verslo aplinka
2021.12.31
Parlamentinis tyrimas dėl nevykdomų sankcijų ir trąšų tranzito reikalingas – G. Nausėda

Prezidentas Gitanas Nausėda tvirtina, kad parlamentinis tyrimas dėl nevykdomų JAV sankcijų Baltarusijos trąšų...

Verslo aplinka
2021.12.31
Dalis mokslininkų mano, kad koronaviruso pandemija gali baigti kitais metais 7

Nors omikron tampa viena pagrindinių COVID-19 atmainų pasaulyje, kai kurie mokslininkai mano, kad 2022 m.

Verslo aplinka
2021.12.31
Dėl teršalų Danėje Klaipėda paskelbė ekstremalią situaciją

Dėl Danės upėje pasklidusių teršalų penktadienį sušauktas Klaipėdos savivaldybės Ekstremalių situacijų...

Verslo aplinka
2021.12.31
Lietuvoje nustatyti 74 omikron atvejai, įvežtinių jau mažiau nei pusė

Lietuvoje šiuo metu patvirtinti 74 omikron atmainos COVID-19 atvejai, penktadienį pranešė Nacionalinis...

Verslo aplinka
2021.12.31
Dėl tiekimo trikdžių IKEA planuoja didinti kainas 9%

IKEA kitais metais dėl tebesitęsiančių tiekimo ir transportavimo sutrikimų didins kainas vidutiniškai 9%,...

Prekyba
2021.12.31
Apibendrindama 2021-uosius, politologė nevynioja žodžių į vatą: santykiai valdžios viršūnėse – toksiški Premium 4

Ingridos Šimonytės Vyriausybei 2021 m. teko visa puokštė iššūkių – migracijos krizė, pandemija, infliacija,...

Verslo aplinka
2021.12.31
V. Adamkus kritikuoja leidimą atsidaryti Taivaniečių atstovybei 24

Valdas Adamkus, kadenciją baigęs Lietuvos prezidentas, kritikuoja leidimą Vilniuje atsidaryti Taivaniečių...

Verslo aplinka
2021.12.31
Vokietija žada išvien su Prancūzija siekti didesnio ES suverenumo

Prancūzijai ir Vokietijai tenka ypatinga atsakomybė pasiekti, kad Europos Sąjunga (ES) būtų stipresnė...

Verslo aplinka
2021.12.31
Nueinantys 2021-ieji: nei išbandymų, nei pergalių nepristigome Premium

Pasauliui nepavyko išsivaduoti iš pandemijos gniaužtų, tačiau mokslo ir medikų pasiekimai – įspūdingi.

Verslo aplinka
2021.12.31
Ukraina paskelbė sankcijas Krymo tilto statytojams ir operatoriams

Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos taryba (SNBO) ketvirtadienį paskelbė sankcijas virtinei fizinių...

Verslo aplinka
2021.12.31
SAM viceministrė Ž. Simonaitytė traukiasi dėl atidėtų projektų ir asmeninių planų 4

Darbą sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio komandoje baigia viceministrė Živilė Simonaitytė.

Verslo aplinka
2021.12.31
J. Bidenas perspėjo V. Putiną, kad ryžtingai reaguos invazijos į Ukrainą atveju

Vėlų ketvirtadienio vakarą įvyko jau antrasis šį mėnesį pokalbis tarp JAV prezidento Joe Bideno ir Rusijos...

Verslo aplinka
2021.12.31
Ch. Lagarde. Sveikiname grynuosius eurus su jubiliejumi!

Sausio 1-oji man visada buvo ypatinga diena. Kaip ir visiems, tai naujų metų pradžia, bet man – dar ir gimimo...

Verslo aplinka
2021.12.31
Ketvirtadienį nustatytas 1.831 naujas COVID-19 atvejis, iš 9 mirusiųjų 5 nebuvo pilnai paskiepyti

Praėjusią parą nustatytas 1.831 naujas COVID-19 atvejis, mirė devyni žmonės, rodo penktadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2021.12.31
M. Morawieckis: V. Putinas prisipažino šantažuojantis ES dėl dujų tiekimo 17

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis pareiškė, jog Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas prisipažino...

Verslo aplinka
2021.12.31
JAV ir Kinijos santykiuose – gili žiema, Lietuva – tik lakmuso popierėlis Premium 15

Užsienio ekspertai sutinka, kad JAV ir Kinijos santykiuose artėja gili žiema. Ir ateityje Pekino ir...

Verslo aplinka
2021.12.31
Danės upėje aptikta tarša naftos produktais

Pareigūnai Danės upėje Klaipėdoje penktadienio naktį aptiko taršą naftos produktais, savivaldybėje rinksis...

Verslo aplinka
2021.12.31
L. Kasčiūnas: pasienyje su Baltarusija nutiesta 150km koncertinos, 10km tvoros

Reaguojant į migrantų antplūdį, institucijos pasienyje su Baltarusija nutiesė daugiau nei 150 kilometrų...

Verslo aplinka
2021.12.31
A. Armonaitė ragina ES vieningai kalbėti su Kinija 14

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė sako, kad Europos Sąjunga (ES) turėtų vieningiau reaguoti...

Verslo aplinka
2021.12.31

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku