JAV, JK ir Australijos aljansas prieš stiprėjančią Kiniją supykdė Prancūziją

Publikuota: 2021-09-16
Australijos ministras pirmininkas Scottas Morrisonas (kairėje), JAV prezidentas Joe Bidenas ir JK ministras pirmininkas Borisas Johnsonas pranešė apie naują nacionalinio saugumo iniciatyvą. Oliver Contreras (CNP/„Zuma Press“/„Scanpix“) nuotr.
svg svg
Australijos ministras pirmininkas Scottas Morrisonas (kairėje), JAV prezidentas Joe Bidenas ir JK ministras pirmininkas Borisas Johnsonas pranešė apie naują nacionalinio saugumo iniciatyvą. Oliver Contreras (CNP/„Zuma Press“/„Scanpix“) nuotr.

JAV, Jungtinė Karalystė ir Australija paskelbė sudariusios saugumo paktą, kuriuo siekiama keistis pažangiomis gynybos technologijomis siekiant atremti didėjančią Kinijos įtaką Ramiajame ir Indijos vandenynuose. Prancūzija susitarimą vadina „dūriu į nugarą“, nes Australija naująjį paktą sudarė atsisakiusi didelio povandeninių laivų kontrakto su prancūzais. ES pranešė, kad JAV Bendrijos neinformavo apie kuriamą naują aljansą.

Pranešimas yra papildytas ES reakcija.

Trečiadienį JAV prezidentas Joe Bidenas, JK ministras pirmininkas Borisas Johnsonas ir Australijos vyriausybės vadovas Scottas Morrisonas paskelbė bendrą pareiškimą dėl naujos saugumo partnerystės, pavadintos AUKUS, pranešė BBC.

Pareiškime skelbiama, kad AUKUS susitarimo dalyvės rems Australiją įsigyjant branduolinius povandeninius laivus Karališkajam Australijos kariniam jūrų laivynui.

„Šie pajėgumai skatins stabilumą Indijos ir Ramiojo vandenyno regione ir bus panaudotos remiant mūsų bendras vertybes ir interesus“,- teigiama pareiškime.

„Mūsų šalys atnaujins ir sustiprins mūsų bendras galimybes atremti XXI amžiaus iššūkius“, — kalbėjo JAV prezidentas Joe Bidenas prezentacijos metu.

Nors partnerystė leidžia Australijai kurti branduolinius povandeninius laivus, valstybių vadovų komunikate pabrėžiama, kad Australija toliau lieka nebranduolinio ginklo valstybe ir laikysis šio įsipareigojimo.

Australija atsisakė sandorio dėl Prancūzijos suprojektuotų povandeninių laivų statybos.

2016 m. Prancūzija pasirašė 31 mlrd. Eur kontraktą dėl 12 povandeninių laivų Australijos kariniam jūrų laivynui statybos. Tačiau projektas vėlavo dėl Kanberos reikalavimų, kad daugelis komponentų būtų tiekiami vietoje.

AUKUS partnerystė taip pat apima dirbtinį intelektą, kvantines technologijos ir kibernetinę veiklą.

Trys lyderiai paskelbdami partnerystę AUKUS, Kinijos nepaminėjo, bet šis motyvas yra akivaizdus.

„Mūsų pasaulis tampa sudėtingesnis, ypač čia, mūsų regione, Indijos ir Ramiajame vandenynuose. Tai veikia mus visus. Indijos ir Ramiojo vandenyno regiono ateitis paveiks visų mūsų ateitį“, – sakė S. Morrisonas.

B. Johnsonas pridūrė, kad drauge su kolegomis dirbs dėl „stabilumo ir saugumo Indijos ir Ramiojo vandenyno regione išsaugojimo“.

Praėjusią savaitę lankydamasi Pietryčių Azijoje, JAV viceprezidentė Kamala Harris apkaltino Pekiną „veiksmais, keliančiais grėsmę taisyklėmis pagrįstai tarptautinei tvarkai“, ypač Pietų Kinijos jūroje, kur pastaraisiais metais dažnai kildavo Kinijos teritorinių ginčų su kaimynėmis.

Sudėtingas projektas

Ateinančius pusantrų metų minimų trijų šalių techniniai darbuotojai ir karinių jūrų laivynų atstovai spręs, kaip modernizuoti Australijos pajėgumus. Pasak B. Johnsono, tai bus „vienas sudėtingiausių ir techniškai sunkiausių projektų pasaulyje, truksiantis dešimtmečius“.

Be povandeninių laivų laivyno, AUKUS suvienys jėgas ir dėl „kibernetinių, DI (dirbtinio intelekto), ypač taikomojo DI, kvantinės technologijų, tam tikrų povandeninių pajėgumų“, sakė J. Bideno administracijos aukšto rango pareigūnas.

Jis ne kartą pabrėžė, kad sprendimas yra unikalus ir kad, neskaitant Australijos, JK yra vienintelė kita valstybė, gavusi JAV pagalbą atominių laivų laivynui sukurti.

„Ši technologija itin delikati, – sakė pareigūnas. – Laikome ją skirta ypatingam atvejui“.

Kinijai kuriant savo karinį jūrų laivyną ir nuolat metant iššūkį dešimtmečius trukusiam JAV kariniam dominavimui Azijoje, AUKUS sukūrimas akcentuojant povandeninius laivus turi „pasiųsti patikinimo ir ryžto išlaikyti stiprią atgrasomąją poziciją signalą“, pabrėžė minimas JAV pareigūnas.

Pasak jo, net ir be branduolinių ginklų naujieji povandeniniai laivai sudarys sąlygas Australijai „veikti daug aukštesniu lygiu“.

„Atominiai povandeniniai laivai tikrai turi geresnes nesusekamumo radiolokatoriais („stealth“), greičio, manevringumo, išlikimo charakteristikas ir išties didelį patvarumą“, – sakė pareigūnas.

„Bus daug daugiau mūsų karinių laivynų ir branduolinės infrastruktūros suderinamumo, – sakė jis. – Tai esminis sprendimas. Juo Australija, JAV ir JK susiejamos ištisoms kartoms.“

Dūris į nugarą

Bandydamas nuraminti Paryžių J. Bidenas sakė, kad Prancūzija yra „svarbi partnerė ir sąjungininkė“ Indijos ir Ramiojo vandenynų regione.

Tačiau naujasis aljansas torpedavo Australijos susitarimą su Prancūzija dėl įprastinių povandeninių laivų pirkimo, asmeniškai remtą prezidento Emmanuelio Macrono.

S. Morrisonas ketvirtadienį ryte patvirtino, kad Australija atsisako šio kontrakto.

Anksčiau paskelbtame Prancūzijos užsienio reikalų ministerijos pareiškime sakoma, kad amerikietiškų povandeninių laivų pasirinkimas „prieštarauja tarp Prancūzijos ir Australijos vyravusio bendradarbiavimo raidei ir dvasiai“.

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Yves'as Le Drianas ketvirtadienį piktinosi netikėtu Australijos sprendimu atsisakyti didelio povandeninių laivų pirkimo kontrakto, iškeičiant jį į amerikietiškus atominius povandeninius laivus.

„Tai tikrai dūris į nugarą. Užmezgėme pasitikėjimu grindžiamus ryšius su Australija ir šis pasitikėjimas buvo išduotas“, – radijui „France Info“ sakė J. Y. Le Drianas.

„Šiadien labai pykstu. Tokių dalykų sąjungininkai vieni kitiems nedaro“, – sakė jis.

„Šis staigus ir neprognozuotas sprendimas labai primena tai, ką darytų p. Trumpas“, – pareiškė J.-Y. Le Drianas, paminėdamas ankstesnį JAV prezidentą Donaldą Trumpą.

Prancūzijos gynybos ministrė Florence Parly Australijos apsigalvojimą ketvirtadienį pavadino „labai blogomis naujienomis kalbant apie žodžio tęsėjimą“ ir pridūrė, kad Paryžius „aiškiai mato, kaip JAV elgiasi su savo sąjungininkėmis“.

„Geopolitikos ir tarptautinių santykių prasme tai rimta“, – sakė ji radijui RFI.

Kontraktas su Prancūzija pasirašymo metu buvo vertas maždaug 50 mlrd. AUD (31 mlrd. Eur). Pastaruoju metu jis buvo vertinamas maždaug 90 mlrd. AUD.

Prancūzų kompanija buvo sutikusi pastatyti 12 įprastinių povandeninių laivų, bet užsakymo įvykdymas vėlavo kelerius metus, biudžetas buvo gerokai viršytas, kilo komplikacijų dėl Australijos vidaus politikos.

Apie AUKUS paskelbta Kinijai užimant vis agresyvesnę poziciją ir Australijai dėl to didinant išlaidas gynybai.

S. Morrisonas su J. Bidenu vėl kalbėsis rugsėjo 24 dieną, šįkart – akis į akį. Susitikimas įvyks per pirmą „Ketverto“ („Quad“) diplomatinės grupės – JAV, Australijos, Japonijos ir Indijos (ši grupė laikoma atsvara Kinijai regione) susitikimą Baltuosiuose rūmuose.

ES neinformavo

Europos Sąjunga nebuvo (ES) informuota apie kuriamą naują JAV, Jungtinės Karalystės ir Australijos saugumo aljansą (AUKUS), ketvirtadienį pareiškė Bendrijos užsienio politikos vadovo Josepo Borrellio atstovas Peteris Stano.

„ES nebuvo informuota apie šį projektą, apie šią iniciatyvą“, – sakė P. Stano, per spaudos konferenciją atsakydamas į atitinkamą žurnalisto klausimą.

Jis nurodė, kad Briuselis palaiko kontaktus su virtine partnerių, siekdamas „daugiau sužinoti“ apie šį aljansą, ir pabrėžė, jog būtina įvertinti tokio projekto pasekmes.

„Turėsime aptarti tai ES viduje, su valstybėmis narėmis, siekiant įvertinti tokio pareiškimo apie aljanso sukūrimą pasekmes“, – kalbėjo J. Borrellio atstovas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Tema „Verslo aplinka“

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:


Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Baltarusija išsiuntė Prancūzijos ambasadorių

Prancūzijos ambasadorius išvyko iš Baltarusijos, Minsko valdžiai pareikalavus, kad jis iki pirmadienio...

Estijos vietos valdžios rinkimai: Taline laimėjo centristai

Estijos centro partija laimėjo praeitą savaitę vykusius vietos valdžios rinkimus Taline, bet praras turėtą...

Kiek dar pataikausime tamsuomenei? 4

Kasdien vis labiau bauginanti COVID-19 statistika atskleidžia gana makabrišką scenarijų: pirmaujame ES pagal...

Šią savaitę: A. Duda Lietuvoje, diskusijos dėl naujo poligono, ES lyderiai apie kainas Premium

Lenkijos prezidentas Andzejus Duda lankysis Lietuvoje, Valstybės gynimo taryba svarstys, kur turėtų atsirasti...

Tarp naujų protingų namų pasiekimų – ir lietuviškai suprantanti balso sistema Verslo tribūna

Išmaniosios technologijos lietuvių namuose nėra naujiena, tačiau visas jas valdyti balsu ir dar lietuviškai –...

Inovacijos
05:00
Lenkai protestuoja dėl migrantų atstūmimo nuo sienos  1

Lenkijos sostinėje Varšuvoje sekmadienį tūkstančiai žmonių protestavo prieš migrantų atstūmimą Lenkijos ir...

Verslo aplinka
2021.10.17
Vengrijoje renkamas kitąmet V. Orbanui iššūkį mesiantis kandidatas 

Sekmadienį Vengrijoje vyko pirminiai rinkimai, kuriose dalyvavo konservatyvus provincijos miestelio meras ir...

Verslo aplinka
2021.10.17
Turkija derasi su JAV dėl naikintuvų F-16 pirkimo

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas sekmadienį pranešė, kad jo šalis derasi su Jungtinėmis...

Verslo aplinka
2021.10.17
Sugerti viešus smūgius „Facebook“ patikėjo buvusiam žinomam politikui Premium

Informatorė Frances Haugen, kuri anksčiau dirbo „Facebook“ duomenų analitike, neseniai leidiniui „Wall...

Inovacijos
2021.10.17
Suimtas įtariamasis sero D. Emesso nužudymu 2

Didžiosios Britanijos valdžia oficialiai patvirtino, kad, remdamasi terorizmo įstatymu, Londono policija...

Verslo aplinka
2021.10.17
M. Cardenas. Kai nebeliko „Doing Business“ 2

Šiais metais Pasaulio bankas pavedė man ir dar penkiems mano kolegoms akademikams parengti rekomendacijas dėl...

Verslo aplinka
2021.10.17
Kovido statistika: naujų atvejų per parą užfiksuota mažiau 2

Praėjusią parą nustatyti 2002 nauji COVID-19 atvejai, mirė 28 žmonės, sekmadienį pranešė Statistikos...

Verslo aplinka
2021.10.17
ES: ginčas su JAV dėl prancūziškų povandeninių laivų užbaigtas  4

Piktas transatlantinis ginčas dėl prancūziškų povandeninių laivų jau užbaigtas, penktadienį paskelbė Europos...

Verslo aplinka
2021.10.16
Į A. Astrauskaitės mitingą prieš pandemijos valdymą Vilniuje susirinko apie 150 žmonių 17

Į pedagogės Astros Astrauskaitės mitingą prieš pandemijos valdymą Vilniuje, Katedros aikštėje, šeštadienį...

Verslo aplinka
2021.10.16
Pentagono vadovas L. Austinas aplankys sąjungininkus Europoje 

Pentagono vadovas Lloydas Austinas šį savaitgalį išvyks į Europą, kur aplankys Sakartvelą, Ukrainą ir...

Verslo aplinka
2021.10.16
Lenkijos pareigūnas: Baltarusija iš migrantų uždirba milijonus 

Lenkijos saugumo tarnybų atstovo teigimu, Baltarusijos valdžia jau uždirbo milijonus dolerių organizuodama...

Verslo aplinka
2021.10.16
E. Macrono milijardiniai inovacijų planai prancūzų nesužavėjo: vadina rinkiminio pasirodymo dalimi Premium

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas paskelbė apie siekį perkrauti Prancūzijos pramonę. E. Macronas...

Verslo aplinka
2021.10.16
Čekijos premjeras A. Babišas po pralaimėtų rinkimų nusprendė pereiti į opoziciją 

Čekijos milijardierius premjeras Andrejus Babišas, kurio populistinė partija ANO („Taip“) nedideliu skirtumu...

Verslo aplinka
2021.10.16
Trys Kinijos astronautai pradeda iki šiol ilgiausią misiją orbitoje 

Tris astronautus skraidinantis erdvėlaivis šeštadienį sėkmingai susijungė su Kinijos naująja kosmine stotimi,...

Verslo aplinka
2021.10.16
Savaitgalį baigiasi lašišų ir šlakių žvejybos sezonas 

Savaitgalį baigiasi lašišų ir šlakių žvejybos rudeninis sezonas, pranešė Aplinkos ministerija.

Verslo aplinka
2021.10.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku