Karantinas sugriežtintas ir pratęstas iki sausio pabaigos

Centro dešinės Vyriausybė pirmajame savo posėdyje patvirtino sprendimus dėl karantino griežtinimo. Tarp jų nuo 2020 m. gruodžio 15 d. 24 val. iki 2021 m. sausio 3 d. 24 val. galiosiantis draudimas išvykti asmenims iš savo gyvenamosios savivaldybės teritorijos bei laisviau judėti savo savivaldybės viduje. Pats karantinas pratęsiamas iki pat kitų metų sausio pabaigos.
Papildyta informacija apie Vyriausybės posėdį ir jame priimtą sprendimą.
Sekmadienį vakare posėdžiauti susirinkusi Ingridos Šimonytės vadovaujama Vyriausybė apsvarstė tolesnį COVID-19 valdymo planą.
Priimtas sprendimas pakeisti ligšiolinės Sauliaus Skvernelio vadovaujamos Vyriausybės š. m. lapkričio 4 d. patvirtintąjį nutarimą Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo.
Pagrindiniai pokyčiai:
- Karantinas galios iki 2021 m. sausio 31 d.;
- Uždrausta bendrauti ne su savo namų ūkio gyventojais, išskyrus neatidėliotinus atvejus;
- Nuo gruodžio 16 d. 00 val. uždaromos ne maisto prekių parduotuvės, išskyrus tam tikras išimtis;
- Panaikinamas ribojimas prie prekybos centrų ir parduotuvių užimti tik 20% automobilių aikštelių ploto;
- Parduotuvėse turi būti užtikrintas 10 kv. m prekybos plotas vienam lankytojui arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas asmuo;
- Draudžiama išvykti iš savo savivaldybės, išskyrus tam tikras išimtis;
- Draudžiama judėti gyvenamosios vietos savivaldybės teritorijoje ar už jos ribų dėl nebūtinų priežasčių;
- Draudžiama teikti dalį kontaktinio pobūdžio paslaugų, tarp jų grožio paslaugas;
- Apgyvendinimo paslaugos gali būti suteikiamos tik asmenų izoliacijai;
- Švietimo įstaigos dirbs nuotoliniu būdu, tačiau darželiai turės priimti vaikus, jei jų tėvai neturi galimybės dirbti nuotoliniu būdu.
Galios iki sausio 31-osios
Pagal pataisytą nutarimą karantino režimo trukmė iki 2021 m. sausio 31 d. 24 val. Iki šiol buvo numatyta, kad karantinas galios iki š. m. gruodžio 31-osios, tad naujoji Vyriausybė jį pratęsė mėnesiui.
nuotrauka::1
Galbūt atrodytų, kad tai labai tolimas terminas, bet, man atrodo, yra geriau nustatyti tokį, kad nereikėtų vis kas savaitę ar kas dvi susirinkti ir vėl pratęsinėti karantiną, kartu tikintis, kad per šiuos pusantro mėnesio prasidės vakcinacijos procesas ir galbūt situacija pradės gerėti po vienos kitos savaitės po to, kai patvirtinsime naujus ribojimus, teigė I. Šimonytė.
Ji tik apgailestavo, kad naujų priemonių tenka imtis prieš pat didžiąsias metų šventes, tačiau kartu apeliavo į visuomenės sąmoningumą, ragindama susitelkti dabar, kad kuo greičiau situacija imtų gerėti ir karantinas galėtų būti nutrauktas.
Apriboti kontaktai
Nustatyta, kad draudžiami daugiau nei vienos šeimos ar vieno namų ūkio artimi kontaktai, išskyrus neatidėliotinus atvejus, kai reikia suteikti pagalbą, prižiūrėti sergančius ar negalinčius savimi pasirūpinti asmenis.
Be to, draudžiama rengti asmenines šventes viešose ir privačiose erdvėse, jeigu jose dalyvauja daugiau nei viena šeima ar vienas namų ūkis.
Nuo gruodžio 15 d. 24 val. iki 2021 m. sausio 3 d. 24 val. Lietuvos teritorijoje ribojamas asmenų išvykimas už savo gyvenamosios vietos savivaldybės teritorijos ribų, išskyrus atvejus, kai vykstama dėl artimų giminaičių mirties ar atlikti darbo, kai darbo vieta yra kitoje savivaldybėje, ar dėl būtinosios medicinos pagalbos, nurodoma pataisytame nutarime dėl karantino.
Draudžiama judėti gyvenamosios vietos savivaldybės teritorijoje ar už jos ribų dėl nebūtinų priežasčių palikti gyvenamąją vietą, išskyrus, kai vykstama į darbą, prekybos vietą, į nekilnojamojo turto objektą, valdomą nuosavybės teise, laidotuves, dėl sveikatos priežiūros ir kitų būtinųjų paslaugų, kai ne daugiau kaip vienos šeimos ir (ar) vieno namų ūkio nariai vyksta pasivaikščioti atvirose vietose, taip pat kai vyksta prižiūrėti sergančių ar negalinčių savimi pasirūpinti asmenų, taip pat nurodoma Vyriausybės priimtame dokumente.
Komendanto valanda neįvedama
Vyriausybės posėdyje kilo diskusija, ar nereikėtų nustatyti, kokiu atstumu nuo gyvenamosios vietos galima žmonėms nutolti savos savivaldybės ribose. Siūlyta numatyti nuo 500 m iki 5 km atstumą. Bet po diskusijos nuspręsta to nedaryti.
Mes juk neįvedam komendanto valandos ar panašiai, kas reikėtų, kad mums reikėtų nustatyti tokiu griežtus reikalavimus ir judumo apribojimus. Čia mes apsiribokime tiesiog savivaldybės ribomis, posėdyje pabrėžė Arvydas Anušauskas, krašto apsaugos ministras.
Vyriausybės posėdžio išvakarėse būta daug spekuliacijų dėl to, kad neva turėtų būti siūloma įvesti ir nepaprastąją padėtį, ir komendanto valandą. Bet I. Šimonytė pastebėjo, kad to Vyriausybė ir neketino daryti.
Vėl leidžiama prekiauti tik maistu
Vėl, kaip ir prieš pusmetį, per pirmąjį karantiną, uždaromos visos ne maisto prekių parduotuvės bei turgavietės, taip pat prekybos centrai. Tačiau maistu prekiauti turguose bei kituose viešose prekybos vietose bus leista. Taip pat liks atviros vaistinės, veterinarijos, optikos ir ortopedijos priemonių parduotuvės.
Parduotuvėse, kurių veikla nedraudžiama, turi būti užtikrintas 10 kv. m prekybos plotas vienam lankytojui arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas asmuo. Panaikintas reikalavimas prie prekybos centrų ir parduotuvių automobilių aikštėse užimti ne daugiau kaip penktadalį visų vietų.
Draudžiama teikti kontaktinio pobūdžio paslaugas, išskyrus tas, kurių teikimas nėra draudžiamas šiuo nutarimu. Paslaugų, kurios šiuo nutarimu nėra draudžiamos, teikimo vietose, turi būti užtikrintas 10 kv. m paslaugos teikimo plotas vienam lankytojui arba vienu metu ne daugiau kaip vienas asmuo, teigiama dokumente.
Pavyzdžiui, odontologijos ir kai kurios kitos paslaugos galės būti teikiamos, tačiau tokiose vietose turi būti užtikrintas plotas. Vyriausybė vėliau patikslino, kad grožio paslaugos nebegalės būti teikiamos nuo gruodžio 15 d.
Nustatyta, kad apgyvendinimo paslaugoms skirtos patalpos gali būti nuomojamos tik asmenų izoliacijai.
Atsisakyta išimties dėl individualių fizinio aktyvumo užsiėmimų, kaip turinčių artimą kontaktą ir keliančių tam tikrą papildomą riziką. Tačiau toliau galės vykti aukšto meistriškumo sporto pratybos, kaip ir iki šiol, be žiūrovų.
Taip pat nustatyta, kad nuotoliniu būdu vykdomas ugdymas ne tik pagal pagrindinio ir vidurinio, bet ir pradinio ugdymo programas. Tačiau darželiai turės priimti vaikus, jei jų tėvai neturi galimybės dirbti nuotoliniu būdu.
Tarėsi su ekspertais
Jau penktadienį, vos gavusi Seimo įgaliojimus veikti premjerė ir jos ministrai tarėsi su ekspertais dėl naujų priemonių mažinti koronaviruso plitimą. Grupė ekspertų, tarp jų prof. Mindaugas Stankūnas ir Vytautas Kasiulevičius, dalyvavo ir sekmadienio Vyriausybės posėdyje, išsakė savo argumentus, kodėl turi būti įvedami nauji apribojimai.
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys jau Vyriausybės posėdžio išvakarėse patvirtino, kad jame bus tariamasi dėl žmonių judėjimo ribojimų, vakcinavimo, lovų gydymo įstaigose, slaugos ir globos įstaigų darbo, ugdymo. Jis teigė, kad ekspertai pasiūlė įversti naujas rimtas nacionalinio lygio priemones, tačiau neatskleidė, ar kalbama apie komendanto valandą.
I. Šimonytė anksčiau šią savaitę tvirtino, kad siekiant suvaldyti koronaviruso pandemijos plitimą reikės griežtinti karantino sąlygas, ir dėl jų žadėjo įsiklausyti į ekspertų nuomones.
Pastarosiomis dienomis naujų susirgimų skaičius per parą perkopė 3.000, mirčių skaičius svyruoja apie 30. Kadenciją baigusi S. Skvernelio Vyriausybė nuo šios savaitės vidurio sugriežtino karantino sąlygas, tačiau naujoji valdžia, taip pat ir prezidentas Gitanas Nausėda, sprendimus pavadino nepakankamais.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti