Karantinas sugriežtintas ir pratęstas iki sausio pabaigos

Publikuota: 2020-12-13
Atnaujinta 2020-12-13 19:06
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Centro dešinės Vyriausybė pirmajame savo posėdyje patvirtino sprendimus dėl karantino griežtinimo. Tarp jų – nuo 2020 m. gruodžio 15 d. 24 val. iki 2021 m. sausio 3 d. 24 val. galiosiantis draudimas išvykti asmenims iš savo gyvenamosios savivaldybės teritorijos bei laisviau judėti savo savivaldybės viduje. Pats karantinas pratęsiamas iki pat kitų metų sausio pabaigos.

Papildyta informacija apie Vyriausybės posėdį ir jame priimtą sprendimą.

Sekmadienį vakare posėdžiauti susirinkusi Ingridos Šimonytės vadovaujama Vyriausybė apsvarstė tolesnį COVID-19 valdymo planą.

Priimtas sprendimas pakeisti ligšiolinės Sauliaus Skvernelio vadovaujamos Vyriausybės š. m. lapkričio 4 d. patvirtintąjį nutarimą „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pagrindiniai pokyčiai:

  • Karantinas galios iki 2021 m. sausio 31 d.;
  • Uždrausta bendrauti ne su savo namų ūkio gyventojais, išskyrus neatidėliotinus atvejus;
  • Nuo gruodžio 16 d. 00 val. uždaromos ne maisto prekių parduotuvės, išskyrus tam tikras išimtis;
  • Panaikinamas ribojimas prie prekybos centrų ir parduotuvių užimti tik 20% automobilių aikštelių ploto;
  • Parduotuvėse turi būti užtikrintas 10 kv. m prekybos plotas vienam lankytojui arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas asmuo;
  • Draudžiama išvykti iš savo savivaldybės, išskyrus tam tikras išimtis;
  • Draudžiama judėti gyvenamosios vietos savivaldybės teritorijoje ar už jos ribų dėl nebūtinų priežasčių;
  • Draudžiama teikti dalį kontaktinio pobūdžio paslaugų, tarp jų – grožio paslaugas;
  • Apgyvendinimo paslaugos gali būti suteikiamos tik asmenų izoliacijai;
  • Švietimo įstaigos dirbs nuotoliniu būdu, tačiau darželiai turės priimti vaikus, jei jų tėvai neturi galimybės dirbti nuotoliniu būdu.

Galios iki sausio 31-osios

Pagal pataisytą nutarimą karantino režimo trukmė – iki 2021 m. sausio 31 d. 24 val. Iki šiol buvo numatyta, kad karantinas galios iki š. m. gruodžio 31-osios, tad naujoji Vyriausybė jį pratęsė mėnesiui.

nuotrauka::1

„Galbūt atrodytų, kad tai labai tolimas terminas, bet, man atrodo, yra geriau nustatyti tokį, kad nereikėtų vis kas savaitę ar kas dvi susirinkti ir vėl pratęsinėti karantiną, kartu tikintis, kad per šiuos pusantro mėnesio prasidės vakcinacijos procesas ir galbūt situacija pradės gerėti po vienos kitos savaitės po to, kai patvirtinsime naujus ribojimus“, – teigė I. Šimonytė.

Ji tik apgailestavo, kad naujų priemonių tenka imtis prieš pat didžiąsias metų šventes, tačiau kartu apeliavo į visuomenės sąmoningumą, ragindama susitelkti dabar, kad kuo greičiau situacija imtų gerėti ir karantinas galėtų būti nutrauktas.

Apriboti kontaktai

Nustatyta, kad draudžiami daugiau nei vienos šeimos ar vieno namų ūkio artimi kontaktai, išskyrus neatidėliotinus atvejus, kai reikia suteikti pagalbą, prižiūrėti sergančius ar negalinčius savimi pasirūpinti asmenis.

Be to, draudžiama rengti asmenines šventes viešose ir privačiose erdvėse, jeigu jose dalyvauja daugiau nei viena šeima ar vienas namų ūkis.

„Nuo gruodžio 15 d. 24 val. iki 2021 m. sausio 3 d. 24 val. Lietuvos teritorijoje ribojamas asmenų išvykimas už savo gyvenamosios vietos savivaldybės teritorijos ribų, išskyrus atvejus, kai vykstama dėl artimų giminaičių mirties ar atlikti darbo, kai darbo vieta yra kitoje savivaldybėje, ar dėl būtinosios medicinos pagalbos“, – nurodoma pataisytame nutarime dėl karantino.

„Draudžiama judėti gyvenamosios vietos savivaldybės teritorijoje ar už jos ribų dėl nebūtinų priežasčių – palikti gyvenamąją vietą, išskyrus, kai vykstama į darbą, prekybos vietą, į nekilnojamojo turto objektą, valdomą nuosavybės teise, laidotuves, dėl sveikatos priežiūros ir kitų būtinųjų paslaugų, kai ne daugiau kaip vienos šeimos ir (ar) vieno namų ūkio nariai vyksta pasivaikščioti atvirose vietose, taip pat kai vyksta prižiūrėti sergančių ar negalinčių savimi pasirūpinti asmenų“, – taip pat nurodoma Vyriausybės priimtame dokumente.

Komendanto valanda neįvedama

Vyriausybės posėdyje kilo diskusija, ar nereikėtų nustatyti, kokiu atstumu nuo gyvenamosios vietos galima žmonėms nutolti savos savivaldybės ribose. Siūlyta numatyti nuo 500 m iki 5 km atstumą. Bet po diskusijos nuspręsta to nedaryti.

„Mes juk neįvedam komendanto valandos ar panašiai, kas reikėtų, kad mums reikėtų nustatyti tokiu griežtus reikalavimus ir judumo apribojimus. Čia mes apsiribokime tiesiog savivaldybės ribomis“, – posėdyje pabrėžė Arvydas Anušauskas, krašto apsaugos ministras.

Vyriausybės posėdžio išvakarėse būta daug spekuliacijų dėl to, kad neva turėtų būti siūloma įvesti ir nepaprastąją padėtį, ir komendanto valandą. Bet I. Šimonytė pastebėjo, kad to Vyriausybė ir neketino daryti.

Vėl leidžiama prekiauti tik maistu

Vėl, kaip ir prieš pusmetį, per pirmąjį karantiną, uždaromos visos ne maisto prekių parduotuvės bei turgavietės, taip pat prekybos centrai. Tačiau maistu prekiauti turguose bei kituose viešose prekybos vietose bus leista. Taip pat liks atviros vaistinės, veterinarijos, optikos ir ortopedijos priemonių parduotuvės.

Parduotuvėse, kurių veikla nedraudžiama, turi būti užtikrintas 10 kv. m prekybos plotas vienam lankytojui arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas asmuo. Panaikintas reikalavimas prie prekybos centrų ir parduotuvių automobilių aikštėse užimti ne daugiau kaip penktadalį visų vietų.

„Draudžiama teikti kontaktinio pobūdžio paslaugas, išskyrus tas, kurių teikimas nėra draudžiamas šiuo nutarimu. Paslaugų, kurios šiuo nutarimu nėra draudžiamos, teikimo vietose, turi būti užtikrintas 10 kv. m paslaugos teikimo plotas vienam lankytojui arba vienu metu ne daugiau kaip vienas asmuo“, – teigiama dokumente.

Pavyzdžiui, odontologijos ir kai kurios kitos paslaugos galės būti teikiamos, tačiau tokiose vietose turi būti užtikrintas plotas. Vyriausybė vėliau patikslino, kad grožio paslaugos nebegalės būti teikiamos nuo gruodžio 15 d.

Nustatyta, kad apgyvendinimo paslaugoms skirtos patalpos gali būti nuomojamos tik asmenų izoliacijai.

Atsisakyta išimties dėl individualių fizinio aktyvumo užsiėmimų, kaip turinčių artimą kontaktą ir keliančių tam tikrą papildomą riziką. Tačiau toliau galės vykti aukšto meistriškumo sporto pratybos, kaip ir iki šiol, be žiūrovų.

Taip pat nustatyta, kad nuotoliniu būdu vykdomas ugdymas ne tik pagal pagrindinio ir vidurinio, bet ir pradinio ugdymo programas. Tačiau darželiai turės priimti vaikus, jei jų tėvai neturi galimybės dirbti nuotoliniu būdu.

Tarėsi su ekspertais

Jau penktadienį, vos gavusi Seimo įgaliojimus veikti premjerė ir jos ministrai tarėsi su ekspertais dėl naujų priemonių mažinti koronaviruso plitimą. Grupė ekspertų, tarp jų prof. Mindaugas Stankūnas ir Vytautas Kasiulevičius, dalyvavo ir sekmadienio Vyriausybės posėdyje, išsakė savo argumentus, kodėl turi būti įvedami nauji apribojimai.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys jau Vyriausybės posėdžio išvakarėse patvirtino, kad jame bus tariamasi dėl žmonių judėjimo ribojimų, vakcinavimo, lovų gydymo įstaigose, slaugos ir globos įstaigų darbo, ugdymo. Jis teigė, kad ekspertai pasiūlė įversti naujas „rimtas nacionalinio lygio priemones“, tačiau neatskleidė, ar kalbama apie komendanto valandą.

I. Šimonytė anksčiau šią savaitę tvirtino, kad siekiant suvaldyti koronaviruso pandemijos plitimą reikės griežtinti karantino sąlygas, ir dėl jų žadėjo įsiklausyti į ekspertų nuomones.

Pastarosiomis dienomis naujų susirgimų skaičius per parą perkopė 3.000, mirčių skaičius svyruoja apie 30. Kadenciją baigusi S. Skvernelio Vyriausybė nuo šios savaitės vidurio sugriežtino karantino sąlygas, tačiau naujoji valdžia, taip pat ir prezidentas Gitanas Nausėda, sprendimus pavadino nepakankamais.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Lenkijos parlamentas panaikino ES ginčytą teisėjų drausminės kontrolės sistemą 2

Lenkijos parlamentas antradienį nusprendė panaikinti kontroversišką įstatymą dėl Aukščiausiojo Teismo...

Verslo aplinka
2022.05.26
G. Nausėda sprendimą dėl kandidatavimo antrai kadencijai žada 2023 metų pabaigoje 4

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad dėl kandidatavimo antrai kadencijai tikriausiai apsispręs 2023 metų...

Verslo aplinka
2022.05.26
L. Truss: Vakarai turi užtikrinti V. Putino pralaimėjimą Ukrainoje

Vakarai privalo užtikrinti, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas būtų nugalėtas Ukrainoje, ir turi...

Verslo aplinka
2022.05.26
E. Macronas ragino R. T. Erdoganą gerbti Suomijos ir Švedijos sprendimą dėl NATO 1

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ketvirtadienį paragino Turkijos lyderį Recepą Tayyipą Erdoganą...

Verslo aplinka
2022.05.26
Taivano ekonomikos viceministras: su Lietuva mus suartino Kinijos politika

Lietuvoje viešintis Taivano ekonomikos viceministras sako, kad jo šalies ekonominę partnerystę su Lietuva...

Verslo aplinka
2022.05.26
VRM ketina nebetęsti judėjimo ribojimo migrantams 2

Judėjimo ribojimo neteisėtiems migrantams, pernai atvykusiems per Baltarusiją į Lietuvą, bus siūloma...

Verslo aplinka
2022.05.26
Estija tikisi SkGD terminalą paruošti iki rudens arba žiemos

Estijos premjerė Kaja Kallas pareiškė, jog suskystintų gamtinių dujų (SkGD) importo terminalas, kaip patikino...

Verslo aplinka
2022.05.26
Vokietijos kancleris: V. Putinas karo Ukrainoje nelaimės ir nediktuos taikos sąlygų

Vladimiras Putinas, Rusijos autoritarinis lyderis, karo Ukrainoje nelaimės, ketvirtadienį sakė Olafas...

Verslo aplinka
2022.05.26
G. Landsbergis: siūlymai atiduoti dalį Ukrainos žemių Rusijai yra pavojingi Lietuvai

Pasigirstantys Vakarų šalių politikų ir ekspertų siūlymai dėl taikos atiduoti Rusijai dalį Ukrainos...

Verslo aplinka
2022.05.26
Seimas ėmėsi svarstyti civilinės sąjungos įteisinimo projektą 1

Parlamentarai ketvirtadienio plenariniame posėdyje sutiko pradėti svarstyti civilinės sąjungos įteisinimo...

Verslo aplinka
2022.05.26
ES įšaldyta 23 mlrd. Eur Rusijos centrinio banko turto

Europos Sąjungos (ES) valstybėse įšaldyta apie 23 mlrd. Eur (24,5 mlrd. USD) Rusijos centrinio banko turto,...

Verslo aplinka
2022.05.26
Pasaulio banko vadovas: karas Ukrainoje gali sukelti pasaulinę recesiją 1

Rusijos karas Ukrainoje ir jo poveikis maisto ir energijos kainoms, taip pat trąšų pasiūlai gali sukelti...

Rinkos
2022.05.26
G. Sorosas. Mūsų gyvenimo kova 1

Nuo paskutinio kasmetinio Pasaulio ekonomikos forumo susitikimo istorijos eiga smarkiai pasikeitė. Rusija...

Nuomonės
2022.05.26
R. Pocius: valstybė už elektrą kompensuos iki 9ct 4

Valstybė elektros vartotojams antrąjį šių metų pusmetį – nuo liepos iki gruodžio pabaigos – turėtų padengti...

Verslo aplinka
2022.05.26
Nauji fabrikai: tarp žaliavų stygiaus ir pašokusios paklausos Premium

Jeigu visi šiemet planuojami investiciniai projektai bus įgyvendinti, Lietuvoje atsiras ir daugiau tradicinės...

Pramonė
2022.05.26
Vengrija įveda papildomo pelno mokestį įmonėms 1

Viktoras Orbanas, Vengrijos ministras pirmininkas, trečiadienį pareiškė, kad jo vyriausybė įves papildomo...

Verslo aplinka
2022.05.26
Paskyrusi administracijos vadovą Kalvarijos savivaldybė išvengė tiesioginio valdymo 1

Gresiant tiesioginiam valdymui, Kalvarijos savivaldybės taryba ketvirtadienį, po kelių mėnesių pertraukos,...

Verslo aplinka
2022.05.26
Infografika: Rusija laužo karo tabu ir atima vandenį Premium 1

Dėl Rusijos invazijos į Ukrainą 6 mln. žmonių čia neturi visavertės prieigos prie vandens. Tai itin svarbus...

Verslo aplinka
2022.05.26
D. Kuleba: Ukrainai labai reikia salvinės raketų ugnies sistemos

Ukrainos užsienio reikalų ministras trečiadienį pareiškė, kad jo šaliai labai reikia salvinės raketų ugnies...

Verslo aplinka
2022.05.26
Trečiadienį – 158 nauji COVID-19 atvejai, mirė vienas žmogus

Praėjusią parą nustatyti 158 nauji COVID-19 atvejai, vienas žmogus mirė, rodo ketvirtadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.05.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku