Kas tai? Eksperto įžvalgos

Kreditoriaus nežinojimas, kad jo skolininkas bankrutavo kitoje ES valstybėje narėje, neatima galimybės atgauti skolą 

Reklama publikuota: 2020-11-09
svg svg

Laisvo asmenų judėjimo teisė ES valstybių narių piliečiams suteikia ir galimybę bankrutuoti bet kurioje ES valstybėje narėje. Būtina šios teisės įgyvendinimo sąlyga – skolininko pagrindinių interesų vieta valstybėje narėje, kurioje siekiama bankrutuoti. Praktikoje nereti atvejai, kai fizinis asmuo, ieškodamas palankesnės teisinės padėties jo nemokumo bylai nagrinėti, pasirenka galimybę bankrutuoti užsienyje (vadinamasis bankroto turizmas arba angl. forum shopping). Lietuvoje skolų turinčiam asmeniui pasirinkus bankrutuoti kitoje ES valstybėje narėje,  aktualus tampa Lietuvoje esančio jo kreditoriaus  teisių ir interesų apsaugos užtikrinimas.  

ES vienos valstybės narės ribas peržengiančius nemokumo procesus reglamentuoja nuo 2017 m. birželio 26 d. pradėtas taikyti naujos redakcijos Reglamentas dėl nemokumo bylų. Tai tiesiogiai visose ES valstybėse narėse (išskyrus Daniją) taikomas teisės aktas.

Remiantis juo, užsienio kreditorius reikalavimus nemokumo byloje kitoje ES valstybėje narėje gali pateikti bet kokia toje valstybėje priimtina ryšio priemone. Jame taip pat įtvirtinta, kad iškėlus nemokumo bylą valstybėje narėje, tos valstybės teismas arba teismo paskirtas nemokumo specialistas nedelsdamas informuoja žinomus užsienio kreditorius.

Kreditoriaus netinkamo informavimo pasekmės — toliau vedama vykdomoji byla

Lietuvoje esančio kreditoriaus teisių pažeidimas paaiškėja vykdymo proceso metu, kai kitoje ES valstybėje narėje bankrutavęs fizinis asmuo kreipiasi į vykdomąją bylą Lietuvoje vedantį antstolį su prašymu nutraukti vykdomąją bylą ir panaikinti taikomus apribojimus. Iš esmės bankrutavę fiziniai asmenys savo prašymą grindžia kitoje valstybėje narėje užbaigtu bankroto procesu. Konkrečiai, minėtame Reglamente įtvirtintu Europos Sąjungos valstybėje priimtų teismo sprendimų automatiniu pripažinimo principu[1]. 

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Atvejus, kai Lietuvoje vykdomąją bylą vedantis antstolis netenkina užsienyje bankrutavusio skolininko prašymo nutraukti vykdomąją bylą Lietuvoje ir skolininkas negali tikėtis skolų nurašymo, iš esmės galima suskirstyti į dvi grupes.

Pirmu atveju, paaiškėjus, kad Lietuvoje esančiam kreditoriui apskritai nebuvo pranešta apie jo skolininkui užsienio valstybėje iškeltą bankroto procesą. Tai laikytina akivaizdžiu kreditoriaus teisių pažeidimu tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu mastu. Tokiu būdu užsienyje bankrutavęs fizinis asmuo dažniausiai siekia išvengti skolų grąžinimo Lietuvos Respublikoje esančiam kreditoriui. ES valstybėje narėje bankrutavusio skolininko nesąžiningumas išaiškėja po jo kreipimosi į Lietuvoje vykdomąją bylą vedantį antstolį. Po tokio skolininko kreipimosi, antstolis standartiškai prašo pateikti informaciją, patvirtinančią, kad Lietuvoje esantis kreditorius buvo tinkamai informuotas apie ES valstybėje narėje iškeltą fizinio asmens bankroto bylą arba valstybių narių nacionalinių teisės aktų nustatyta tvarka buvo įtrauktas į nemokumo procesą. Bankrutavusiam fiziniam asmeniui nepateikus antstolio prašomų įrodymų, tai sudaro pakankamą pagrindą spręsti apie Lietuvoje esančio kreditoriaus neinformavimą apie kitoje valstybėje narėje iškeltą ir pasibaigusį jo skolininko bankroto procesą. Tokiu atveju vykdomoji byla Lietuvoje kitoje valstybėje narėje bankrutavusio skolininko atžvilgiu nėra nutraukiama ir yra tęsiamas skolos išieškojimas.

Kitu atveju, kai kreditoriaus informavimas apie skolininkui kitoje valstybėje narėje iškeltą nemokumo procesą pripažįstamas netinkamu. Dažniausiai tai atvejai, kai valstybės narės bankroto administratorius apie prasidėjusį fizinio asmens bankroto procesą praneša tik Lietuvoje šio skolininko atžvilgiu išieškojimą kreditoriaus naudai vykdančiam antstoliui. Ši situacija taip pat neatitinka Reglamente nustatytų kreditoriaus informavimo taisyklių, todėl skolininkas negali tikėtis vykdomosios bylos užbaigimo ir skolos nurašymo.  

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas kreditorių tinkamo informavimo klausimu nuosekliai laikosi griežtos pozicijos

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pozicija dėl kreditorių interesų, susijusių su Reglamento nuostatomis dėl tinkamo kreditoriaus informavimo, apsaugos užtikrinimo yra nuosekli.

Teismų praktikoje nuosekliai laikomasi pozicijos, jog būtina bankrutavusio fizinio asmens atleidimo nuo konkrečios skolos kreditoriui sąlyga yra tokio kreditoriaus ir jo reikalavimo įtraukimas į fizinio asmens bankroto procesą. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas vienoje iš 2020 m. priimtų nutarčių[2] sprendė, kad tuo atveju, jei taikant Jungtinės Karalystės, kurios teritorijoje buvo iškelta tokio fizinio asmens bankroto byla, teisę paaiškėtų, kad konkretus kreditorius ir jo reikalavimas nebuvo įtrauktas į bankroto procesą, tai reikštų, kad bankrutavusio asmens prievolė tokiam kreditoriui būtų nepasibaigusi ir turėtų būti vykdoma.

Kasacinis teismas vienareikšmiškai yra išaiškinęs ir tai, kad pranešimo išsiuntimas ar dokumentų pateikimas Lietuvoje vykdomąją bylą vedančiam antstoliui apie kitoje valstybėje narėje skolininko vykdomą fizinio asmens bankroto procesą nėra pripažįstamas tinkamu kreditoriaus informavimu, nes kreditoriui nėra užtikrinama reali galimybė dalyvauti bankroto procese. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas minėtoje nutartyje pažymėjo, kad kreditorių dalyvavimas tarpvalstybiniame bankroto procese negali priklausyti nuo bankrutavusio asmens skolos išieškojimą kreditoriaus naudai vykdomojoje byloje atliekančio antstolio veiksmų ar pačių kreditorių atidumo, susižinojimo galimybių.

Taigi, tik nustačius, kad Lietuvoje esantis kreditorius buvo tiesiogiai informuotas apie kitoje valstybėje narėje inicijuotą jo skolininko bankroto procesą bei konstatavus, kad kreditoriaus reikalavimas buvo įtrauktas ir patvirtintas fizinio asmens bankroto procese, skolininkas gali tikėtis vykdomosios bylos užbaigimo ir prievolės kreditoriui pasibaigimo Lietuvoje vykstančiame išieškojimo procese.

Kas yra sąžiningas kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje bankrutuojantis fizinis asmuo? 

Siekiant palengvinti kreditoriaus informavimo pareigą, esant iškeltai tarpvalstybinei bankroto bylai, paprastai vadovaujamasi  Reglamentu patvirtinta standartine Pranešimo apie nemokumo bylą forma. Forma turi būti išsiųsta visiems žinomiems bankrutuojančio fizinio asmens kreditoriams, nepriklausomai kokioje valstybėje narėje šie kreditoriai gyvena, juridinio asmens atveju — vykdo veiklą. Minėta, kad iškėlus nemokumo bylą kreditorių informavimo pareiga tenka nemokumo bylą iškėlusiam valstybės narės teismui ar bankroto administratoriui. Tačiau tinkamas šios pareigos įgyvendinimas neįmanomas be skolininko sąžiningumo, teisingos ir išsamios informacijos apie egzistuojančius kreditorius, tame tarpe – užsienio, operatyvaus pateikimo bankroto administratoriui ar nemokumo bylą iškėlusiam teismui. Būtent taip turi elgtis sąžiningai bankrutuojantis Europos Sąjungos pilietis, kuris iš bankroto proceso turi tikėtis ne atleidimo nuo skolų, o galimybės atkurti savo mokumą, tuo pačiu užtikrinant kreditorių reikalavimų patenkinimą.

Straipsnio autorė Advokatų kontoros Glimstedt teisininkė Deimantė Mamonė, besispecializuojanti ginčų sprendimo ir bankroto srityje.

[1]  Reglamento preambulės 65 punktas, 19 straipsnio 1 dalis. [2] Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2020 m. gegužės 6 d. nutartis, priimta civilinėje byloje Nr. 3K-3-144-684/2020.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Kinijoje – daugiausiai naujų COVID-19 atvejų nuo pirmosios pandemijos bangos

Sekmadienį Kinijoje užfiksuota 13.000 naujų COVID-19 atvejų – daugiausiai nuo pirmosios pandemijos bangos...

V. Zelenskis: Rusijos pajėgos vykdo genocidą

Rusijos pajėgos Ukrainoje vykdo genocidą, interviu, JAV televizijai CBS sakė Ukrainos Prezidentas Volodymyras...

Pasaulio lyderiai smerkia civilių žudynes Bučoje: Rusija atsakys už nusikaltimus

Europos Sąjungai pirmininkaujančios Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas sekmadienį pasmerkė...

Kremlius: visiškai izoliuoti Rusijos „neįmanoma“ 1

Kremlius sekmadienį pareiškė, kad, Vakarams ir toliau taikant sankcijas Maskvai dėl jos karinės operacijos...

Bučoje aptikta masinė kapavietė su 57 palaikais

Kyjivo priemiestyje Bučoje, kurio kontrolę neseniai susigrąžino ukrainiečių pajėgos, aptikta masinė kapavietė...

Liuksemburge ES švietimo ir sporto ministrai aptars paramos Ukrainai klausimus

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė balandžio 4-5 d. Liuksemburge dalyvaus ES Tarybos...

Rusijos derybininkas: per anksti rengti aukščiausiojo lygio susitikimą dėl Ukrainos

Rusijos vyriausiasis derybininkas taikos derybose su Ukraina sekmadienį pareiškė, kad dar per anksti rengti...

Pakistane paleistas parlamentas, premjeras išvengė bandymo pašalinti jį iš posto

Pakistano ministrui pirmininkui Imranui Khanui sekmadienį išvengus mėginimo pašalinti jį iš posto, šalyje per...

M. Krahe. Kaip Vakarai sudarė sąlygas karui Ukrainoje

Priešingai Rusijos prezidento V. Putino tvirtinimams ir politologų, tokių kaip Johnas Mearsheimeras,...

Nuomonės
13:55
Ch. Michelis: po Rusijos pajėgų žiaurumo prie Kyjivo – daugiau ES sankcijų 1

Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Charles'is Michelis sekmadienį pasmerkė Rusijos pajėgų prie Ukrainos...

Vakarų sankcijų padariniai ryškėja ir Kinijoje: apsunkino eksportą į Rusiją Premium

Dėl Rusijos valiutos nuvertėjimo Kinijos eksportas į Rusiją sulėtėjo. Vakarų šalių Maskvai taikomos sankcijos...

Vengrai balsuoja visuotiniuose rinkimuose, kuriuose V. Orbanas siekia ketvirtos kadencijos 1

Vengrai sekmadienį balsuoja visuotiniuose rinkimuose, kuriuose dabartiniam šalies premjerui nacionalistui...

Šalies vadovai reiškia užuojautą dėl režisieriaus M. Kvedaravičiaus žūties

Lietuvos prezidentas, Ministrė pirmoninkė pareiškė nuoširdžią užuojautą dėl Ukrainoje žuvusio lietuvių...

Varšuva kaltina Paryžių ir Berlyną esant „šališkais Maskvos naudai“

Lenkijos vicepremjeras sekmadienį paskelbtame interviu apkaltino Prancūziją ir Vokietiją esant pernelyg...

Ekspertai nesitiki, kad ES artimiausiu metu patvirtins Lenkijos ekonomikos gaivinimo planą

Lenkijos ekonomikos gaivinimo planas artimiausiu metu Europos Sąjungos (ES) patvirtintas nebus, įsitikinę...

Šeštadienį – 1.766 nauji COVID-19 atvejai

Praėjusią parą nustatyti 1.766 nauji COVID-19 atvejai, aštuoni žmonės mirė, rodo sekmadienį paskelbti...

Serbai balsuoja karo Ukrainoje temdomuose rinkimuose

Serbijoje sekmadienį vyksta rinkimai, kuriuose pergalė pranašaujama populistiniam prezidentui Aleksandrui...

Lietuvoje registruota 39.300 karo pabėgėlių iš Ukrainos

Lietuvoje registruoti 39.347 karo pabėgėliai iš Ukrainos, 16.600 iš jų – nepilnamečiai, rodo sekmadienį...

Baltijos šalys nutraukė rusiškų dujų importą

Latvijos gamtinių dujų saugyklos operatorės vadovas teigia, kad Baltijos šalys nebeimportuoja rusiškų...

Ukrainoje žuvo lietuvių režisierius M. Kvedaravičius 2

Ukrainoje, Rusijos apsiaustame Mariupolyje, žuvo 45 m. režisierius Mantas Kvedaravičius, sekmadienį pranešė...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku