Politikai metiniame pranešime išgirdo skirtingus akcentus

Publikuota: 2020-06-18
Saulius Skvernelis, ministras pirmininkas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Saulius Skvernelis, ministras pirmininkas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Išklausęs valstybės vadovo pirmąjį metinį pranešimą premjeras Saulius Skvernelis tvirtina matantis prezidento Gitano Nausėdos norą vienyti ir telkti – tiek tautą, tiek politikus. Premjeras neišgirdo pranešime nei pagyrų, nei kritikos Vyriausybei. Tuo metu opozicijos atstovai dėkojo prezidentui už kalboje konstatuotą valdančiųjų „moralinį nuosmukį“.

Tekstas papildytas išsamesniu G. Landsbergio komentaru.

Neišgirdo kritikos

„Aš matau norą ir tikslą, ko siekė prezidentas nuo kadencijos pradžios, vienyti ir telkti tiek tautą, tiek politikus“, – ketvirtadienį žurnalistams Seime sakė S. Skvernelis.

Jis taip pat teigė neįžvelgiantis kritikos Vyriausybei, o komentuodamas prezidento pasisakymą dėl „iki visiško dugno“ nuleistos politinės atsakomybės kartelės tvirtino, kad „tai ne vien šitos kadencijos diskusijų klausimas ir vertinimų dalykas“.

„Neįžvelgiu jokių kritikų. Kas bendrai sistemai buvo pasakyta, kiekvienas gali prisitaikyti, manau, ir prisitaikė politikai. Aš manau, kad šitas pranešimas yra apžvelgiantis visas svarbiausias prezidento sritis, telkiantis ir duodantis pakankamai peno pamąstymui ateičiai“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Prezidentas G. Nausėda per pirmąjį metinį pranešimą pareiškė, kad valdžios pareigūnų politinės atsakomybės kartelė Lietuvoje nuleista iki visiško dugno.

Prezidentas metiniame pranešime konkrečių politikų neįvardijo, tačiau pastarąjį pusmetį jis konfliktavo su valdančiaisiais dėl susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus galimybių toliau eiti pareigas.

„Kiekvienas gali vertinti, ką prezidentas turėjo omenyje, matyt, reikia prezidento klausti. Tai yra ne vien šitos kadencijos diskusijų klausimas ir vertinimo dalykas“, – situaciją komentavo premjeras.

„Buvo visko, bet tai natūralu“

Klausiamas, kaip vertina prezidentūros ir Vyriausybės santykius, S. Skvernelis teigė, kad „buvo visko, bet tai natūralu“, o esminis dalykas – jog ieškoma dialogo.

Klausiamas, ko pasigedo metiniame pranešime, premjeras juokavo, kad „neišgirdo pagyrų Vyriausybei“.

„Jei rimtai, manau, prezidentas labai aiškiai apžvelgė vis svarbiausias jam pagal Konstituciją numatytas gyvenimo sritis. Jis paminėjo tiek pasiekimus, tiek skaudulius, tiek problemas“, – sakė S. Skvernelis.

nuotrauka::1 left

Ramūnas Karbauskis, valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas, tikino, kad jam sunku komentuoti prezidento pasisakymą, nežinant konteksto, ką jis turėjo galvoje.

„Sunku vertinti, aš nelabai supratau, ką prezidentas turėjo galvoje. Jei turėjo galvoje, kad mūsų darbas Seime ar politiniame gyvenime Lietuvos daugiau supriešinimo vyksta atmosferoje, tai faktas. Bet jeigu šnekėti, ar valdančioji dauguma to siekė, tai faktas, kad ne“, – sakė R. Karbauskis.

Siekiu visus supriešinti jis kaltino opoziciją.

Prezidento metinėje kalboje taip pat atkreiptas dėmesys, kad Seime projektai atmetinėjami pagal tai, kas juos siūlo, o ne pagal jų turinį. Komentuodamas šį pareiškimą R. Karbauskis teigė: „Aš nesakyčiau, kad tai turima galvoje. Galbūt turima galvoje tai, kad kai kurie prezidento pasiūlymai nebuvo palaikyti. bet kai kurių jų nepalaikė ne tik opozicija ar pozicija, daug kas nepalaikė.“

Pasak jo, „niekas neturėtų įsižeisti, nes sprendimus priima Seimas dauguma balsų“.

Akcentuota gerovės valstybės idėja

Gerovės valstybės akcentas metiniame pranešime parodo prezidento siekį išlaikyti pasirinktą kryptį, sako Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

nuotrauka::2 right

„Pranešimo turinys palietė visas mūsų sritis ir labai nuosekliai, gerovės valstybė buvo paminėta daugiau nei dešimt kartų, ir tai buvo turbūt savo programinės rinkimų kampanijos tęstinis veiksmas, parodant, kad aš veikiu ta pačia kryptimi kaip ir dirbau prieš tai, ir ką žadėjau, stengiausi padaryti“, – komentavo V. Pranckietis.

Seimo pirmininkas taip pat teigė išgirdęs šalies vadovo norą tartis su skirtingomis politinėmis jėgomis, nes „politinė diskrecija neleidžia prezidentui padaryti visko, kaip jis norėtų“.

„Jis daug kartų tai paminėjo, kad turėtų būti tariamasi, kuriama kažkokia bendra opinija atskirais klausimais, kad jie galėtų būti išspręsti ir taip pasiekiami rezultatai“, – sakė V. Pranckietis.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad pranešime „buvo nuoširdžiai padėkota žmonėms, kurie buvo pirmose gretose kovoje su COVID-19 pandemija ir ta pandemija buvo suvaldyta“.

Padėkojo prezidentui

Seimo opozicijos lyderis Gabrielius Landsbergis tikino sutinkąs su prezidento išsakyta mintimi, kad valdančiųjų „kritika turi būti ne dėl kritikos“.

„Opozicija visuomet taip ir stengiasi kritikuoti valdžią, tokia yra mūsų demokratinė prievolė“, – sakė jis.

nuotrauka::3 left

Opozicijos lyderis dėkojo prezidentui už jo kalboje paminėtą „dabartinės valdžios pramuštą dugną politinės atsakomybės srityje“.

„Kai premjeras pasako, kad jam tinka bet kuris nenuteistas žmogus, tai išeitų taip, kad dabartinėje Vyriausybėje galėtų dirbti ir Eligijus Masiulis. Juk jis vis dar nenuteistas, nes jau kelerius metus trunka teismo procesas ir jis nepasibaigęs. Bet aš manau, kad visi iš Vyriausybės ir apskritai iš valdžios tikisi kur kas aukštesnių moralinių standartų, nei jie taikomi dabar. Į tai prezidentas ir atkreipė dėmesį“, – sakė G. Landsbergis.

Jis teigė metiniame pranešime taip pat išgirdęs valstybės vadovo siekį pagrįsti, kad jis buvo ir yra aktyvus vidaus politikoje. „Prezidentas nemažai laiko skyrė savo kalboje išvardyti ir priminti, kad jis yra aktyvus vidaus politikoje. Prezidentas be Seimo palaikymo vidaus politikoje negali būti, jis turi ieškoti kalbos, ir, mano supratimu, jis tą kalbą randa. Galbūt lūkestis yra toks, kad mes sutiksime 100%, kad visais klausimais rasime (sutarimą – BNS), bet pavyko rasti ir kompromisų, kai kurie sprendimai buvo pataisyti, kai kuriuos sprendimus atmetė valdantieji, nors opozicija palaikė, kai kuriuos sprendimus, priešingai, palaikė valdantieji, nors opozicija nemanė, kad jie yra iki galo geri. Aš čia didelio iššūkio nematau“, – kalbėjo opozicijos lyderis.

Kita vertus, jis teigė pasigedęs aiškesnių valstybės vadovo prioritetų konkrečiose srityse – kas bus daroma norint pasiekti iškeltus tikslus. „Jeigu suprantame, kad pasitikėjimas, jo trūkumas valstybėje yra viena didžiausių problemų, neleidžiančių mums efektyviai priimti sprendimus, ką prezidentas gali padaryti. Ar jis gali išgirsti tuos, kurie galbūt nepritaria jam? Ar jis pasiruošęs juos išklausyti, jeigu kas nors mato, kad Astravo problema yra didelė problema? Ar jis gali tai išgirsti, ar ne? Išgirsdamas jis irgi didina pasitikėjimą“, – teigė G. Landsbergis.

„Jis neturi viską priimti vienbalsiai, bet išgirsti, lipdyti tas šukes, kurios pabirusios po politines grindis, ir lipdyti tą indą“, – pridūrė politikas.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Per parą patvirtinti penki nauji koronaviruso atvejai

Per praėjusią parą patvirtinti penki nauji koronaviruso atvejai, bendras skaičius išaugo iki 1.836,...

Nauji COVID-19 rekordai pasaulyje ir JAV

Pasaulio sveikatos organizacija šeštadienį pranešė apie rekordinį pasaulinių koronaviruso atvejų padidėjimą —...

Kroatijoje vyksta parlamento rinkimai

Kroatai sekmadienį renka naują parlamentą. Nuo turizmo smarkiai priklausoma šalies ekonomika dėl koronaviruso...

Dabar – puikus metas investuoti į verslo skaitmeninimą: ką keisti Lietuvos pramonei

Per pastaruosius penkerius metus Lietuvos gamybos produkcija paaugo trečdaliu. Šiuo metu pramonė yra...

Įsibėgėja varžybos dėl būsimų vakcinų nuo koronaviruso

„GlaxoSmithkline“ ir „Sanofi“ artėja prie 500 mln. GBP vertės sandorio su Jungtinės Karalystės vyriausybe,...

Dėl karantino teismo posėdžiai kai kuriose bylose nusikėlė beveik pusmečiui

Karantinas ir didelis bylų dalyvių skaičius lėmė, kad teismų posėdžiai kai kuriose bylose buvo nukelti beveik...

JAV pratęsė smulkiojo verslo paramos programą

Prezidentas Donaldas Trumpas šeštadienį pratęsė lengvatinių paskolų smulkiajam verslui programą. Mažosios...

Gazelė
07:38
Šimtas dienų iki rinkimų: kokį matome politinį kraštovaizdį Premium

Iki spalio 11-ąją numatytų Seimo rinkimų lieka šimtas dienų. Nors rinkimų kampanija vyksta jau kurį laiką,...

D. Trumpo šansams būti perrinktam smingant žemyn, prezidento postą matuojasi J. Bidenas Premium

Pasaulinė pandemija sumaišė perrinkimo siekiančio JAV prezidento Donaldo Trumpo kortas. Naujausios apklausos...

Verslo aplinka
2020.07.04
V. Tomaševskis perrinktas Lietuvos lenkų rinkimų akcijos vadovu 2

Seimo valdantiesiems priklausančios Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos lyderiu lieka...

Verslo aplinka
2020.07.04
Vilniuje minima JAV Nepriklausomybės diena 7

Vilniuje šeštadienį minima JAV Nepriklausomybės diena, kuria pažymimas 1776 metų liepos 4-osios...

Verslo aplinka
2020.07.04
Per kelias dienas sulaikyti trys vilkikai, prikimšti nelegalių rūkalų už 4,8 mln. Eur

Paskutinėmis birželio dienomis sulaikyti trys vilkikai su nelegaliais baltarusiškais rūkalais – kontrabandą...

Verslo aplinka
2020.07.04
Koronavirusas nustatytas nėščiajai, kariui ir nužudymu įtariamam asmeniui

Du iš trijų per praėjusią parą patvirtintų naujų koronaviruso atvejų yra susiję su jau anksčiau patvirtintais...

Verslo aplinka
2020.07.04
G. Nausėda pripažįsta darantis klaidų, bet sako, kad jų nėra daug Premium 6

Prezidentas Gitanas Nausėda tvirtina, kad per pirmuosius kadencijos metus padarė ne itin daug komunikacinių...

Verslo aplinka
2020.07.04
JAV vėl užregistruotas rekordinis naujų COVID-19 atvejų skaičius 1

Jungtinėse Valstijose per praėjusią parą nustatyti 57.683 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai,...

Verslo aplinka
2020.07.04
Kelių direkcijos vadovo atleidimas atrodo kaip politinis susidorojimas – Prezidentūra 9

Susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus sprendimas atleisti Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD)...

Verslo aplinka
2020.07.03
Draudimai ir ribojimai atvykti į Lietuvą iš Švedijos, Rusijos, Baltarusijos, JAV

Nuo pirmadienio koronaviruso paveiktomis bus laikomos 58 šalys, tarp jų – Baltarusija, Rusija, Ukraina,...

Verslo aplinka
2020.07.03
VRK patvirtino apylinkių ribas Seimo rinkimams – jų sumažėjo 34-iomis

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) penktadienį patvirtino Seimo rinkimų apylinkių ribas, jų per šiuos...

Verslo aplinka
2020.07.03
Prezidento komunikacijai R. Jasiulionis pradės vadovauti liepos pabaigoje

Prezidentas Gitanas Nausėda savo vyriausiuoju patarėju ir Komunikacijos grupės vadovu paskyrė žurnalistą,...

Verslo aplinka
2020.07.03
Lietuva Rusijai perdavė notą dėl naftos platformos D-6 taršos

Lietuvos užsienio reikalų ministerija perdavė notą Rusijos ambasadai Vilniuje, reikšdama susirūpinimą dėl...

Verslo aplinka
2020.07.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus