Daugiausia grėsmių Lietuvai kelia Rusija

Publikuota: 2020-02-04
Maskvos Kremlius 2019 m. gegužę.  Naglio Navako (VŽ) nuotr.
svg svg
Maskvos Kremlius 2019 m. gegužę. Naglio Navako (VŽ) nuotr.

Didžiausią grėsmę Lietuvai kelia Rusijos vykdoma užsienio ir saugumo politika, nurodoma Valstybės saugumo departamento ir karinės žvalgybos parengtame tradiciniame grėsmių vertinime.

Dokumente, kuris paskelbtas antradienį ryte, daugiausia dėmesio skiriama su Rusijos veiksmais ir įtaka siejamoms grėsmėms, paminėtas Kinijos siekis įgyti technologinį pranašumą. Terorizmo grėsmės lygis Lietuvoje įvardytas kaip žemas. Visą dokumentą galite skaityti čia.

Nurodoma, kad Lietuvos nacionalinio saugumo padėtį ypač neigiamai veikia Rusijos karinio potencialo ir aktyvumo didėjimas Vakarų karinėje apygardoje ir Kaliningrado srityje, gilėjanti karinė integracija su Baltarusija, o didžiausią žvalgybos grėsmę Lietuvai kelia Rusijos žvalgybos ir saugumo tarnybos, aktyviai bendradarbiaujančios su Baltarusijos žvalgybos ir saugumo tarnybomis.

Lietuvos kibernetinėje erdvėje pastebima tęstinė kenkėjiška Rusijos ir Kinijos kibernetinių pajėgumų veikla.

Informacinėje erdvėje pagrindiniai Rusijos propagandos ir istorijos politikos taikiniai yra Lietuvos valstybingumą grindžiantys ir jos gyventojų pasipriešinimą sovietinei okupacijai liudijantys įvykiai.

Didžiausią riziką Lietuvos energetinei nepriklausomybei kelia Rusijos siekis išlaikyti energetinį dominavimą Baltijos šalių rinkose.

Grėsmių vertinime teigiama, kad Rusija siekia plėsti savo įtaką Vakaruose pasinaudodama parlamentinės diplomatijos instrumentais, o siekdama susigrąžinti globalios galios statusą. Svarbiausi Maskvos tikslai – įteisinti agresijos prieš Ukrainą rezultatus ir skatinti Vakarų šalių nesutarimus dėl sankcijų Rusijai politikos.

Rusija bando diskredituoti Vakarų valstybių politiką geopolitiškai svarbiuose regionuose ir plėsti juose savo įtaką.

Dokumente pabrėžiama, kad Kinijos siekis įgyti technologinį pranašumą ir aktyvi investicijų skvarba didina kitų valstybių pažeidžiamumą ir infrastruktūros kontrolės praradimo riziką. Rusijos konfrontacija su Vakarais tarptautinėje politikoje skatina Maskvą derinti interesus su Kinija. Šios valstybės palaiko glaudžius politinius ir karinius santykius, derina pozicijas atskirais tarptautiniais klausimais.

Rusiškų dujų importas kelia riziką

Lietuvos žvalgyba įspėja, kad suskystintų gamtinių dujų importas iš Rusijos per Klaipėdos uostą kelia riziką šalies energetinei nepriklausomybei, nes per Klaipėdą dujas gabenanti bendrovė Rusijos „Novatek“ glaudžiai susijusi su Kremliumi, o jos galutinis tikslas – įsitvirtinti Baltijos šalių rinkoje.

„Didžiausią riziką Lietuvos energetinei nepriklausomybei kelia Rusijos siekis išlaikyti energetinį dominavimą Baltijos šalių rinkose“, – teigiama ataskaitoje.

Anot žvalgybos tarnybų, prioritetinė kompanijos veiklos kryptis – SGD tiekimas Baltijos šalims per Klaipėdos terminalą mažiausia rinkos kaina.

„Mažą kainą „Novatek“ galėjo pasiūlyti tik dėl Rusijos valdžios, turinčios tikslą užimti vis didesnę SGD rinkos dalį, SGD eksportui sudarytų sąlygų. Todėl „Novatek“ yra suinteresuota pasiekti šį strateginį tikslą – didinant prekybos per Klaipėdą apimtį ilgalaikėje perspektyvoje įsitvirtinti Baltijos šalių SGD rinkoje“, – teigiama ataskaitoje.

Žvalgybos teigimu, nors „Novatek“ prisistato esanti privati, viena skaidriausiai Rusijoje veikiančių kompanijų, „neabejotina, kad jos strategija ir veiklos tikslai derinami su Rusijos aukščiausios valdžios atstovais“.

Dokumente rašoma, kad vienas „Novatek“ akcininkų – Rusijos oligarchas Genadijus Timčenka. Jam JAV iždo departamentas taiko sankcijas, o jis pats, anot ataskaitos, priklauso prezidento Vladimiro Putinui artimų asmenų ratui, be to, dalį „Novatek“ akcijų valdo Rusijos valstybės kontroliuojamas koncernas „Gazprom“.

Naujausias „Novatek“ krovinys į Klaipėdą atplaukė sausio pabaigoje.

Auga įtampa dėl Astravo AE

„Artėjant numatytam BelAE paleidimo terminui, didėja įtampa tarp atsakingų Baltarusijos institucijų, projekto užsakovų ir „Rosatom“ atstovų – visi jie baiminasi atsakomybės už galimus incidentus paskubomis pastatytoje BelAE“, – rašoma Lietuvos grėsmių nacionaliniam saugumui ataskaitoje. Dokumente terminu „BelAE“ vadinama Astravo atominė elektrinė. 

Žvalgybos atkreipia dėmesį, kad pernai liepą iš pareigų pasitraukė elektrinės statybų vadovas Dmitrijus Romaniecas. Lietuvos žvalgų vertinimu, jis pareigas paliko „vengdamas atsakomybės dėl ankstesnių incidentų, nesklandumų bei tolesnių sudėtingų elektrinės parengimo eksploatacijai darbų“.

Anot ataskaitos, Baltarusijos tyrimų komitetas jau anksčiau buvo pradėjęs ikiteisminį tyrimą dėl incidentų statybų aikštelėje, tyrimo metu buvo sulaikyti keli asmenys, dirbę rangovams iš Rusijos, tačiau dėl Rusijos diplomatinio spaudimo bylos nutrauktos.

Dokumente teigiama, kad „Rosatom“ atstovai atsainiai vertina statybas prižiūrinčių Baltarusijos institucijų reikalavimus, o patiems baltarusiams trūksta tiek kompetencijos, tiek valios tinkamai prižiūrėti atliekamus darbus.

Anot žvalgybos, pernai birželio pabaigoje dėl darbininkų aplaidumo buvo kilęs gaisras elektrinės pirmajame bloke šalia reaktoriaus, tačiau informacijos apie minėtą incidentą Baltarusijos institucijos nepateikė.

„Žvalgybos vertinimu, nuostatą slėpti informaciją apie BelAE projekto trūkumus palaiko korporacija „Rosatom“, nes baiminasi dėl savo, kaip patikimo partnerio įgyvendinant branduolinių jėgainių statybos projektus, tarptautinės reputacijos“, – teigiama dokumente.

Kinai ieško taikinių per „LinkedIn“

Kinijos žvalgybos tarnybos ieško taikinių Lietuvoje per socialinį tinklą „LinkedIn“. Tokiais taikiniais dažniausiai tampa buvę arba esami valstybės tarnautojai, informacinių technologijų specialistai, gynybos sektoriaus darbuotojai ir mokslininkai.

Anot žvalgybos, verbuojant dažniausiai siūloma teikti konsultanto paslaugas, pakviečiama atvykti į Kiniją, kur už atlygį paprašoma parengti analitinį tendencijų užsienio valstybėje vertinimą, viešos ir neviešos politinės ar karinės informacijos apibendrinimą.

Tolesni kontaktai vyksta per mobiliąsias programėles ar elektroniniu paštu, kol galiausiai asmuo nuosekliai įtraukiamas į šnipinėjimo veiklą, nurodoma dokumente.

„Tūkstančiai „LinkedIn“ vartotojų pasaulyje yra sulaukę fiktyvių, žvalgybos priedangai naudojamų Kinijos kompanijų darbuotojų pasiūlymų tapti konsultantais arba darbuotojais bei kvietimų atvykti į Kiniją. Tokia Kinijos žvalgybos tarnybų veikla nustatyta ir Lietuvoje“, – rašoma ataskaitoje.

Dokumente taip pat teigiama, kad Lietuvos kibernetinėje erdvėje pastebima kenkėjiška Kinijos kibernetinių pajėgumų veikla, tačiau pabrėžiama, kad didžiausią grėsmę Lietuvos informacinių sistemų ir jose laikomos informacijos saugumui kelia Rusijos žvalgybos tarnybų kibernetinis šnipinėjimas.

Ataskaitoje nurodoma, kad nauju rizikos veiksniu Lietuvoje gali tapti penktosios kartos (5G) ryšio technologija – žvalgyba perspėjo, kad „koncentravimasis į jos privalumus, nepaisant saugumo kriterijų, gali kelti riziką asmens duomenų saugumui ir kritinės infrastruktūros veikimui“.

Kinijos telekomunikacijų bendrovės „Huawei“ vardas ataskaitoje nėra minimas.

Kinijos veiklą kaip grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui žvalgybos tarnybos pirmą kartą nurodė praėjusiais metais.

Ieško verbavimui tinkamų turistų

Nemokamų elektroninių vizų į Rusiją sistema didina rizikas Lietuvos saugumui, nes sudaro palankias sąlygas Maskvai verbuoti šnipus, pastebima žavlgybų ataskaitoje.

Pernai Rusija sudarė sąlygas Lietuvos ir kitų 52 valstybių piliečiams atvykti į Karaliaučiaus sritį ir Sankt Peterburgą bei Leningrado sritį, gavus nemokamas elektronines vizas.

„Vizų režimo supaprastinimas ir dėl to didėsiantis į Rusiją keliaujančių užsieniečių srautas yra itin palankios aplinkybės Rusijos žvalgybos tarnyboms“, – rašoma grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime.

Tarp atvykstančiųjų Rusijos žvalgybos tarnybos ieško asmenų, kurie gali turėti vertingos informacijos arba, tarnybų manymu, yra pažeidžiami. Ypač daug dėmesio Rusijos žvalgybos tarnybos skiria į Rusiją vykstantiems buvusiems ir esamiems politikams, verslininkams, teisėsaugos pareigūnams, kariams, žurnalistams.

Į Rusiją vykstantiems Lietuvos piliečiams žvalgyba paskelbė rekomendaciją vengti keliauti vienam, nepažeisti viešosios tvarkos, saikingai vartoti alkoholį, jei įmanoma, vengti kartu vežtis pagrindinius mobiliuosius ir kompiuterinius įrenginius, kritiškai vertinti naujas pažintis, gaunamus pasiūlymus ir prašymus.

Ataskaitoje taip pat nurodoma, kad Rusijos žvalgybos tarnybos siekia pasinaudoti Lietuvoje gyvenančiais Rusijos tėvynainiais ir įvardytas vienas aktyviai šioje srityje veikiantis Federalinės saugumo tarnybos (FSB) pareigūnas. Piotras Čaginas, vykdydamas žvalgybą prieš Lietuvą, naudojasi neegzistuojančios Karaliaučiaus  srities visuomeninės organizacijos „Pergalės fondas“ priedanga ir fiktyvia jai atstovaujančio lietuvių kilmės visuomenininko Petro Taraškevičiaus tapatybe.

Nesikišo į Lietuvos prezidento rinkimus

Rusija nebandė paveikti pernai vykusių Lietuvos prezidento rinkimų rezultatų, konstatavo Lietuvos žvalgyba.

„Rusija stebėjo Lietuvoje 2019 m. vykusius rinkimus ir su jais susijusius politinius procesus, tačiau plataus masto bandymų paveikti rinkimų rezultatus nebuvo, nenustatyta ir sistemingų bandymų manipuliuoti visuomenės nuomone“, – teigiama dokumente.

Anot ataskaitos, rinkimų laikotarpiu Rusijos propagandistai labiau orientavosi ne į agitavimą už Kremliui palankius kandidatus, o į šmeižto kampanijas prieš Rusijos valdžios veiksmus aktyviausiai kritikuojančius Lietuvos politikus.

Žvalgybos teigimu, „tam tikra išimtis yra tik savivaldybių tarybų rinkimai, per juos Rusija siekė, kad jai lojalūs politikai išlaikytų savo pozicijas savivaldybėse“.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Vilniaus rajonas laimina planą toliau asfaltuoti su premjeru siejamą keliuką

Vilniaus rajono politikai penktadienį patvirtino  2020–2022 m. strateginį veiklos planą, kuriame, be kitų...

Mūšis dėl ES daugiamečio biudžeto tęsiasi, tačiau viltys greitai susitarti blėsta

Europos Sąjungos (ES) lyderiai penktadienį tęsia derybas Briuselyje dėl Bendrijos naujo septynerių metų...

Uzbekistanas pasuko rinkos keliu, lietuviai – į Uzbekistaną Premium

Netikėta kryptis – Lietuvos verslas atranda Uzbekistaną, Centrinės Azijos šalį, kuri po ilgų izoliacijos ir...

Azijos oro linijų bendrovėms gresia milžiniški nuostoliai 1

Azijos ir Ramiojo vandenyno regione veikiančios oro linijų bendrovės dėl koronaviruso protrūkio sukeltos...

Pasaulis ieško efektyvių vaistų prieš koronavirusą

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) praneša besitikinti po trijų savaičių gauti klinikinių bandymų su...

Rusija jau kišasi į JAV rinkimus, skelbia „The New York Times“ 2

Jungtinių Valstijų žvalgybos pareigūnai įspėjo JAV Kongresą, kad Rusija jau pradėjo veikti, įtakodama 2020...

Belaukiant Mobilumo paketo 5

Vežėjų įmonės „Vlantana Norge“, praradusios Norvegijoje veiklos licencijas, istorija galėtų būti pamoka...

Ką dar viena D. Trumpo kadencija reikštų Europai? Premium

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, į Amerikos politinę padangę įsiveržęs su šūkiu „Amerika pirmiausia“, ėmė...

STT: Miškų ir Saugomų teritorijų įstatymų pakeitimai sudaro prielaidas piktnaudžiauti

Miškų ir Saugomų teritorijų įstatymų pakeitimai sudarytų sąlygas sodybų atstatymo piktnaudžiavimams,...

Verslo aplinka
2020.02.20
Baltarusija užsakė dar du tanklaivius per Klaipėdą

Į Klaipėdą kovo mėnesį atplauks dar du Baltarusijai skirti naftos kroviniai – du tanklaiviai atgabens po...

Ispanijoje rastas slaptas požeminis cigarečių fabrikas, sulaikyti keturi lietuviai   3

Ispanijoje rastas slaptas po žeme įrengtas cigarečių fabrikas, tarp sulaikytųjų – keturi lietuviai.

Verslo aplinka
2020.02.20
Turkijos pajėgos ir Sirijos opozicija pradėjo puolimą Idlibe

Turkijos pajėgos ir jas remiančios Sirijos opozicijos daliniai ketvirtadienį pradėjo karinę operaciją Sirijos...

Verslo aplinka
2020.02.20
Tarp G. Nausėdos pasiūlymų Seimui – pokyčiai viešųjų pirkimų ir mokesčių sistemose 

Kovo 10-ąją prasidedančiai ir iki vidurvasario vyksiančiai Seimo eilinei pavasario sesijai prezidentas...

Verslo aplinka
2020.02.20
ES lyderiai pradeda įtemptas derybas dėl daugiamečio biudžeto  Premium

Europos Sąjungos valstybių vadovai, tarp jų ir Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda, ketvirtadienį popiet...

Verslo aplinka
2020.02.20
Šaltiniai: J. Kaczynskis paprašė Lietuvos neskirti jam apdovanojimo 1

Lenkijos valdančiųjų lyderis Jaroslawas Kaczynskis pats paprašė, kad Lietuva neskirtų jam vieno iš...

Verslo aplinka
2020.02.20
Klaipėdos uostas neigia į Kuršių marias leidęs užterštas nuotekas 5

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija atmeta kaltinimus teršiant Kuršių marias nuotekomis su gyvsidabriu...

Verslo aplinka
2020.02.20
Tikrinamas Astravo AE parengimas branduoliniam kurui priimti

Baltarusijos nepaprastųjų situacijų ministerijos Branduolinės ir radiacinės saugos departamentas...

Pramonė
2020.02.20
Minsko susitarimo Rusija ir toliau nesilaiko, teigia UR ministras 1

Rusija ir toliau nesilaiko Minsko susitarimo, sako Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius,...

Verslo aplinka
2020.02.20
Po V. Bako informacijos šaukiamas specialus Seimo komiteto posėdis

Seimo nariui Vytautui Bakui pranešus apie galimą neteisėtą informacijos rinkimą vienoje iš nacionalinį...

Verslo aplinka
2020.02.20
J. Narkevičius skųs teismui VTEK sprendimą 

Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius netrukus teismui žada perduoti skundą dėl prieš mėnesį priimto...

Verslo aplinka
2020.02.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau