Toriai parlamento rinkimuose užsitikrino 365 vietas Bendruomenių rūmuose

Publikuota: 2019-12-13
Atnaujinta 2019-12-13 18:01
Borisas Johnsonas, JK premjeras. („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Borisas Johnsonas, JK premjeras. („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Jungtinės Karalystės pirmalaikiuose parlamento rinkimuose solidžią daugumą užsitikrinto Konservatorių partija. Paskelbti paskutinės rinkiminės apygardos duomenys, Torių dauguma sustiprėjo dar viena vieta. Iš viso jie iškovojo 365 vietas parlamente. Leiboristai turi 203 vietas, Škotijos Nacionalinė partija (SNP) – 48, Liberalai demokratai – 11, Demokratų junionistų partija (DUP) – 8, kiti – 15.  

Svarbiausi faktai:

  • JK konservatoriai užsitikrino daugumą, didžiausią nuo 1987 m.
  • B. Johnsonas įgyvendins „Brexit“ kitų metų sausio 31 d.
  • Po „Brexit“ susitarimo ratifikavimo, laukiam dar vienos derybos tarp ES ir JK dėl ateities santykių;
  • Leiboristai patyrė skaudų pralaimėjimą ir prarado vietų;
  • Leiboristų lyderis J. Corbynas sako, kad daugiau partijos į rinkimus nebeves.  

Jungtinės Karalystės parlamento žemuosiuose rūmuose premjero Boriso Johnsono Konservatorių partija užsitikrino solidžią daugumą, rodo ketvirtadienį įvykusių rinkimų galutiniai rezultatai.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pagrindinė opozicinė Leiboristų partija 650 vietų Bendruomenių Rūmuose turės 203 atstovus, o trečia likusi Škotijos nacionalinė partija (SNP) – 48.

Prieš „Brexit“ nusistatę liberalai demokratai gavo 11 mandatų, o kitos partijos pasidalys 23 vietas. Rinkimų rezultatai buvo palankūs toriams, nes už juos balsavo ne tik tie, kurie iš tikrųjų įprastai palaiko Konservatorių partiją, bet ir tie, kurie pavargo nuo nesibaigiančios „Brexit“ dramos ir norėjo, kad tai pagaliau baigtųsi. Plačiau apie tai galite skaityti čia.

B. Johnsonas savo pirmoje kalboje dėkojo už palaikymą ir tikino, kad atėjo metas suvienyti šalį ir pajudėti nuo „Brexit“ klausimo. Tiesa, jis tikino, kad JK ir toliau ketina išlaikyti glaudžius santykius su Bendrija. 

Rinkimų rezultatai jau žinomi, tad šiendienos gyvą transliaciją baigiame. Ačiū, kad skaitote!

[infogram id="f95d8916-c114-4358-a179-c351bb5db5d1" prefix="UiL" format="interactive" title="Jungtinės Karalystės rinkimai_vietų skaičius"]

17:24 B. Johnsonas: turime pradėti sveikti

Borisas Johnsonas savo kalbą pradėjo padėka rinkėjams ir savo vyriausybe vadino „žmonių vyriausybe“ ir dar kartą pakartojo, kad laikysis savo pažado įgyvendinti „Brexit“ iki kitų metų sausio 31 d.

„Noriu padėkoti visiems, kurie už mus balsavo pirmąjį kartą ir kurie balsuoja jau daugelį metų. Dėkojame už Jūsų pasitikėjimą ir tikimės, kad pateisinsime Jūsų lūkesčius“.

B. Johnsonas savo kalboje pažymėjo, kad tie, kurie norėjo pasilikti ES ir toliau gali būti tikri, kad nepaisant to, kad JK pasitrauks iš Bendrijos, ji ir toliau išlaikys artimus santykius su Europos šalimis.

B. Johnsonas pažymėjo, kad solidžią daugumą planuojama išnaudoti vedant šalį į priekį ir siūlant valstybę reformuojančius sprendimus. Savo pareigas toliau tęsiantis britų premjeras trumpoje kalboje teigė, kad sieks suvienyti šalį. 

„Raginu visus ieškoti vienybės ir pradėti gijimo procesą“,– kalbėjo B. Johnsonas.

JK premjeras taip pat teigė, kad „jo šalis nusipelno pertraukos „nuo keiksmų ir kalbų apie „Brexit“.

17:00 Laukiama B. Johnsono kalbos

Šiuo metu laukiama pirmosios B. Johnsono kalbos po vizito su karaliene. Jis paskelbs pareiškimą apie pokalbį su monarche ir naujos vyriausybės tikslus. Prie premjero oficialios rezidencijos Dauningo gatvėje jau išsiriakiavę žurnalistai.

16:54 Paskutinė vieta parlamente – Konservatorių partijos

Galiausiai atėjo ir paskutiniosios apygardos rezultatai. Paskutinė vieta Bendruomenių rūmuose atiteko Konservatorių partijai. Taigi, toriai dar padidino savo daugumą ir galutinis rezultatas yra 365 vietos Bendruomenių rūmuose. Tam, kad užsitikrintų absoliučią daugumą, partijai reikėjo užsitikrinti bent 326 vietas.

[infogram id="f95d8916-c114-4358-a179-c351bb5db5d1" prefix="UiL" format="interactive" title="Jungtinės Karalystės rinkimai_vietų skaičius"]

16:18 N. Sturgeon svarsto naują nepriklausomybės referendumą

Škotijos nacionalinės partijos (SNP) lyderė Nicola Sturgeon penktadienį pareiškė, kad jos politinės jėgos geras pasirodymas JK pirmalaikiuose rinkimuose suteikė jai tvirtesnį pagrindą surengti naują referendumą dėl šio JK regiono nepriklausomybės.

„Stulbinama SNP pergalė rinkimuose vakar vakare atnaujina, sutvirtina ir sustiprina įgaliojimus, kuriuos turėjome nuo ankstesnių rinkimų, leisti Škotijos žmonėms patiems pasirinkti savo ateitį“, – sakė N. Sturgeon, jos partijai iškovojus 48 iš 59 Škotijai priklausančių vietų Bendruomenių Rūmuose, dėl kurių buvo varžomasi per ketvirtadienį visoje Britanijoje vykusius rinkimus.

Per pirmąjį Škotijos nepriklausomybės referendumą, surengtą 2014 metais, 55% rinkėjų nubalsavo už pasilikimą Jungtinės Karalystės sudėtyje.

Tačiau Edinburgas priešinasi Britanijos sprendimui, priimtam per 2016 metų referendumą, įgyvendinti „Brexitą“. Išstojimas iš Europos Sąjungos dabar atrodo neišvengiamas, atsižvelgiant į euroskeptiko premjero Boriso Johnsono vadovaujamos Konservatorių partijos triuškinamą pergalę per rinkimus.

N. Sturgeon teigimu, ketvirtadienį įvykusio balsavimo baigtis suteikė B. Johnsonui mandatą išvesti iš ES Angliją, bet ne Škotiją.

„Atsižvelgusi į Škotijos gyventojų verdiktą, paskelbtą praėjusią naktį, Škotijos vyriausybė ateinančią savaitę pateiks išsamų demokratinį siūlymą dėl valdžios perdavimo, leisiantį surengti referendumą“, – pažymėjo SNP vadovė.

nuotrauka::1

16:13 „Brexit“ susitarimas

Kol kas skelbiama, kad naujoji JK vyriausybė turėtų pristatyti Bendruomenių rūmams „Brexit“ susitarimą jau kitos savaitės pabaigoje. Tikslas bus ratifikuoti „Brexit“ susitarimą iki sausio 31 d., nes susitarimą turi patvirtinti ne tik Bendruomenių rūmai, bet ir Lordų rūmai.

15:16 A. Merkel: JK tapo konkurentu

Angela Merkel, Vokietijos kanclerė, Briuselyje vykstant Europos vadovų tarybai sakė, kad „Brexit“ Bendrijai „sukūrė konkurentą prie durų slenksčio“. Anot Vokietijos kanclerės, JK nebebus ES bendrosios rinkos dalis.

A. Merkel pažymėjo, kad ES padarys viską, kad suspėtų susiderėti Bendrijos ir JK prekybos susitarimą iki 2020 m. pabaigos, tačiau ji jau dabar įspėja, kad derybos bus komplikuotos ir sudėtingos.

14:40 „Brexit derybų eiga

  • 2019 m. gruodžio mėnesis  — JK ir ES susiderėtas „Brexit“ susitarimas vėl pateks į Bendruomenių rūmus balsavimui;
  • Kai susitarimą ratifikuos Bendruomenių rūmai,  2020 m. sausio 31 d. JK pasitrauks iš Bendrijos oficialiai. (Toriai tam dabar turi užtikrintą daugumą); 
  • 2020 m. vasario mėnesis. Kelių savaičių laikotarpiu gali prasidėti derybos dėl ateities prekybos santykių tarp JK ir ES.
  • Jeigu iki 2020 m. gruodžio mėnesio, kol nustatytas pereinamasis laikotarpis pavyksta susiderėti ir ratifikuoti susitarimą dėl ateities santykių, tai nuo 2021 m. sausio mėnesio pradeda veikti naujas JK ir ES prekybos susitarimas;
  • Jeigu iki šio laiko nepavyksta susitarti ir ratifikuoti susitarimo su ES dėl ateities santykių, tai 2021 m. sausio mėnesį JK pasitraukia iš ES be prekybos susitarimo, nebent B. Johnsonas pakeis savo nuomonę ir paprašys pratęsti pereinamąjį laikotarpį.

14:39 Kodėl rinkėjai pasirinko Torius?

Boriso Johnsono, dabartinio Jungtinės Karalystės (JK) premjero, lošimas dėl pirmalaikių rinkimų pasiteisino. Toriai užsitikrino solidžią daugumą. Analitikai teigia, kad tokį rezultatą lėmė labai aiški Torių lyderio žinutė ir rinkėjų nuovargis nuo „Brexit“, tačiau įspėjama, kad JK ir ES skyrybose laukia dar ne vienas sudėtingas etapas.

Plačiau apie rinkėjų pasirinkimą ir ateities prognozes skaitykite ČIA.

[infogram id="f95d8916-c114-4358-a179-c351bb5db5d1" prefix="Sx5" format="interactive" title="Jungtinės Karalystės rinkimai_vietų skaičius"]

13:45 B. Johnsonas susitiko su karaliene

JK premjeras B. Johnsonas apsilankė Bekingemo rūmuose, kur jį priėmė karalienė Elizabeth II. Pusvalandį trukusios audiencijos metu karalienė oficialiai paprašė jo suformuoti vyriausybę. Pranešama, kad audiencija truko ilgiau nei tikėtasi. 

Po to premjeras grįžo į savo oficialiąją rezidenciją Dauningo gatvėje. Numatoma, kad vėliau jis paskelbs pareiškimą ir apžvelgs jame pokalbį su monarche.

Jungtinės Karalystės televizija per tiesioginę transliaciją rodė, kaip B. Johnsoną vežantis automobilis vyksta į rūmus, o vėliau – grįžta į Dauningo gatvę.

Per ketvirtadienį vykusius rinkimus toriai užsitikrino absoliučią daugumą mandatų 650 vietų Bendruomenių Rūmuose. Tai suteikia B. Johnsonui galimybę sklandžiai užbaigti JK išvedimą iš Europos Sąjungos iki numatyto galutinio termino ateinančių metų sausio 31-ąją.

13:40 „Bloomberg“: Verslas lengviau atsikvėpė

JK verslo bendruomenė lengviau atsikvėpė po įtikinamos B. Johnsono pergalės. Anot „Bloomberg“, džiugina tiek B. Johnsono verslumo skatinimo programa, tiek politinio neapibrėžtumo, paralyžiavusio JK ir ES santykius, pabaiga, rašo „Bloomberg“.

 Verslui nebereikės jaudintis dėl leiboristų lyderio J. Corbyno radikalių planų, susijusių su britų pramonės nacionalizavimu bei verslo taisyklių sugriežtinimu, kaip antai – įpareigojimu parduoti darbuotojams 10% kompanijų akcijų. Po rinkimų britų svaras ir akcijos pabrango.

„Geros žinios, kad valdžioje yra prognozuojama partija“, — sako Milesas Robertsas, vadovaujantis „FTSE 100“ kompanijai „DS Smith Plc“. „Tačiau kyla klausimas, kaip ji tuo pasinaudos“, — pastebi jis.

Kompanijų vadovai ragina B. Johnsoną „Brexitui“ skirti tiek laiko, kiek reikės, kad būtų pasiektas susitarimas su ES. Priimti tinkamus sprendimus, ypač, jeigu prireiks papildomo laiko derantis su ES, jam turi padėti didžiulė konservatorių dauguma parlamente, kuri bus didžiausia nuo 1987 m. Margharet Thatcher laikų.

„Ministras pirmininkas privalo atsispirti pagundai vienašališkai nustatyti derybų terminą. Jis turi įsipareigoti tinkamai nustatyti pereinamąjį laikotarpį, kuris prasidėtų tuomet, kai verslas gautų išsamią informaciją apie galimus pokyčius“, — pabrėžia Jonathanas Geldartas, kompanijų savininkus ir vadovus vienijančios verslo organizacijos Direktorių institutas (Institute of Directors) generalinis direktorius.

„Bet kokio naujo susitarimo turinys ir forma yra svarbesni nei greitis jį pasiekti“, — pridūrė jis.

12:30 Londono Sityje laukiama „švelnios recesijos“

Londono Sičio ekonomistai daro prielaidą, kad B. Johnsonas nemėgins ištęsti JK išstojimo iš ES pereinamojo laikotarpio, įvertindamas rinkėjų išreikštą paramą griežtai konservatorių pozicijai dėl „Brexit“, rašo „Reuters“. Todėl pereinamasis laikotarpis turėtų pasibaigti 2020 m. gruodžio 31 d. Tai reiškia, kad po metų JK prekybos santykiuose su ES įsigalios nauji tarifai ir atsiras kitų įvairių kliūčių.

Esant tokiam scenarijui, anot Sičio ekonomistų, tikėtina švelni JK ekonomikos recesija, kuri tęsis ir 2021 m. rinkai pozityviai reaguojant į stiprėsiantį eksportą. 

12:20 Kremlius abejoja ar pagerės Londono ir Maskvos santykiai

Maskva visuomet tikisi, jog rinkimai kitose šalyse atves valdžią politikus, pasisakančius už „gerus santykius“ su Rusija, sako Kremliaus atstovas. Tačiau jis teigia abejojantis, ar taip nutiks rinkimus JK laimėjus konservatoriams.

„Nežinome, ar pagrįsti tokie lūkesčiai konservatorių atveju“, – pareiškė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas. 

11:20 ES derybininkams toliau vadovaus M. Barnier

ES lyderiai, penktadienį baigdami dviejų dienų viršūnių susitikimą, turi priimti pareiškimą dėl „Brexito“. Remiantis pareiškimo projektu, kurį matė naujienų agentūra AFP, 27 ES lyderiai pasisakys už „kiek įmanoma glaudesnius būsimus ryšius su JK“, tačiau įspės, jog „būsimi ryšiai turės būti grindžiami teisių ir įsipareigojimų pusiausvyra ir turės užtikrinti vienodas sąlygas“, kalbant apie verslą ir prekybos taisykles.     

Jie taip pat paprašys Europos Komisijos parengti visapusiškas gaires dėl būsimų santykių su JK iškart po jos pasitraukimo. Bendrijos vyriausiasis derybininkas Michelis Barnier ves prekybos derybas, kurias ES lyderiai atidžiai stebės ir esant reikalui pateiks tolesnes gaires, atsižvelgdami į Bendrijos interesus, rašoma viršūnių susitikimo išvadų projekte. 

„Viliuosi, kad mūsų derybos bus geranoriškos, geros“, – sakė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles Michelis, koordinuojantis 28-ių Bendrijos valstybių, tarp kurių kol kas dar yra ir JK, viršūnių susitikimus. 

11:02 R. Vilpišauskas: JK gali stengtis ardyti ES vienybę

Politologas, TSPMI profesorius Ramūnas Vilpišauskas, pastebi, kad B. Johnsonas ir jo komanda rinkimuose labai taikliai pasirinko taktiką patraukti tuos rinkėjus, kurie nori pabaigti kelerius metus įstrigusį „Brexit“ procesą. Tuo tarpu leiboristų ir liberalų demokratų vadovams nepavyko mobilizuoti „Brexit“ priešininkų, nors apklausos rodė, kad išstojimo šalininkų ir priešininkų buvo apytikriai po lygiai.

Jis pastebi, kad panašių JK rinkimų rezultatų (nors galbūt ne tokia milžiniška persvara) tikėtasi ir ES vadovai jau ruošėsi tolesniems „Brexit“ žingsniams. Nes jau priimti sprendimai kaip ES toliau derėsis su JK, kaip išsaugoti ES vienybę ir nuspręsta, kad ES laikysis ankstesnių derybinių principų. Tačiau, kalbėjo VŽ R. Vilpišauskas, tolesniame procese ES monolitinę vienybę gali būti sunku išlaikyti, kai prasidės derybos dėl labai konkrečių prekybos ir paslaugų punktų ir gali paaiškėti, kad ne kiekvienu atveju visų ES narių interesai sutampa. TSPMI profesorius svarsto, kad JK gali mėginti ir dvišalėmis konsultacijomis su atskiromis ES šalimis ardyti bendrijos vienybę ir tokiu būdu siekti sau palankesnio susitarimo.

10:45 Lietuvos premjeras pasveikino B. Johnsoną

Lietuvos premjeras Saulius Skvernelis pasveikino JK premjerą B.  Johnsoną su pergale parlamento rinkimuose ir palinkėjo energijos, ištvermės bei visos šalies žmonių palaikymo verčiant naują Jungtinės Karalystės santykių su Europos Sąjunga puslapį.

„Esame vienminčiai dėl transatlantinio ryšio svarbos Europos ir regiono saugumui. Lietuva pasisako už ypač glaudžius Jungtinės Karalystės ateities santykius su Europos Sąjunga. Neabejoju, kad „Brexit“ kontekste Lietuvos ir JK vyriausybės užtikrins pačias palankiausias rezidavimo sąlygas abiejų valstybių piliečiams“, – sakoma Vyriausybės vadovo sveikinime.

Premjeras akcentavo, kad ypač svarbus Lietuvos ir JK bendradarbiavimas prekybos ir inovacijų, kultūros ir švietimo, kibernetinio saugumo bei finansinių technologijų srityse. S. Skvernelis sveikinime pabrėžė Šiaurės ir Baltijos šalių bei Jungtinės Karalystės dialogo svarbą ir pasiūlė atnaujinti Šiaurės ateities forumo (Northern Future Forum) susitikimus.

10:18 Po rinkimų – nematytas svaro ralis

Po JK rinkimų atsiradus daugiau aiškumo dėl „Brexit“ baigties, svaras sterlingų pagrindinių valiutų atžvilgiu pernakt tapo brangiausias per pastaruosius kelerius metus. Pernakt svaras euro atžvilgiu sustiprėjo beveik 1,6%. Plačiau skaitykite čia. 

10:15 Liberalai demokratai rinks naują lyderį

Proeuropietiška JK Liberalų demokratų partija paskelbė rinksianti naują lyderį vietoje Jo Swinson, kuri prarado savo vietą parlamente. Laikinai partijai vadovaus jos pavaduotojas Edas Davey ir partijos prezidentė Sal Brinton, o naujo lyderio rinkimai bus surengti kitais metais.

Pasak J. Swinson, jos pralaimėjimas Rytų Danbartonšyro apygardoje vakarų Škotijoje ir ministro pirmininko Boriso Johnsono (Boriso Džonsono) konservatorių pergalė „nepaprastai nuvylė“. Tačiau ji gynė savo rinkimų kampaniją, kurios metu žadėjo atšaukti „Brexitą“. 

„Mes sąžiningai kalbėjome apie tai, kuo tikime, ir ką bandėme pasiekti. Aišku, kad tai nesėkmė liberaliosioms vertybėms“, – kalbėjo ji drauge pabrėžusi, kad šalyje „yra milijonai jomis tikinčių žmonių.“

10:03 B. Johnsonas dėkoja ir leiboristų rėmėjams

B. Johnsonas pabrėžia dirbęs dieną ir naktį, kad atkurtų rinkėjų pasitikėjimą konservatorių partija ir pasiektų „istorinę“ pergalę rinkimuose.

Pergalei rinkimuose skirtoje kalboje Londone jis dėkojo ir leiboristų rėmėjams, kurių daugelis, pasak jo, pirmą kartą balsavo už konservatorius. „Žmonės nori pokyčių. Mes negalime ir neturime jų nuvilti“, — kalbėjo B. Johnsonas.

„Padarysiu galą visoms toms nesąmonėms, įgyvendinsime „Brexitą“ laiku, sausio 31 d., be jokių „jei“ ir „bet“, — pareiškė britų premjeras.

09:50 ES Vidaus rinkos komisaras: ES teks „atkurti“ santykius su JK

Europos Sąjungai teks atkurti savo santykius su Londonu po JK premjero B. Johnsono pergalės rinkimuose, veikiausiai lemsiančios „Brexitą“ sausio mėnesį, penktadienį pareiškė už vidaus rinką atsakingas eurokomisaras Thierry Bretonas.

„Dabar turėsime atkurti santykius su Didžiąja Britanija, kuri yra svarbi partnerė“, – sakė Th. Bretonas prancūzų radijui RTL. Eurokomisaras pabrėžė, kad Bendrija nori „subalansuotų“ prekybinių santykių su JK. 

09:45 V. Ušackas: tikrą rezultatą matysime kitų metų pabaigoje

Vygaudas Ušackas, buvęs užsienio reikalų ministras ir Lietuvos ambasadorius JK, dabartinis bendrovės „Avia Solutions Group“ (ASG) valdybos narys sako, kad rinkimų rezultatai turėtų visiškai išsklaidyti bet kokias kai kurių ES lyderių dar puoselėtas viltis, jog „Brexit“ procesas dar gali įstrigti ir JK gali sugrįžti „atgal į šeimą“. Naujas derybų etapas, anot jo bus ne mažiau sudėtingas, žinant, kad JK siekia išstoti iš Muitų sąjungos, tačiau išsaugoti „patekimą į ES bendrąją rinką“.

„Koks bus tų derybų rezultatas – matysime kitų metų pabaigoje. Tačiau Europa yra gerai įvaldžiusi derybų ir kompromisų meną, todėl po galbūt ilgų bemiegių naktų, susitarimas bus pasiektas“, sakė VŽ buvęs Lietuvos diplomatas. Anot jo, ASG šios derybos labai svarbios, nes apie trečdalį metinės bendrovės apyvartos sudaro veikla JK.

09:15 ES vadovai šiandien aptars tolesnį „Brexit“ 

Briuselis, aiškėjant rinkimų rezultatams JK, deklaruoja pasirengimą pradėti naują derybų etapą. Tai pareiškė Charles Michelis, Europos Vadovų tarybos prezidentas. „Mes esame pasirengę žengti kitą žingsnį. Mes žinome būdą, kaip užtikrinti Europos šalių vienybę, skaidrumą ir glaudų bendradarbiavimą su JK“, — kalbėjo jis.

ES Vadovų taryba šiandien Briuselyje, baigiantis susitikimui, aptars rinkimų JK rezultatus ir tolesnį „Brexit“ etapą. 

09:15 Prasidės naujas ES ir JK derybų etapas

Po B. Johnsono pergalės rinkimuose „Brexit“ procesui uždegta žalia šviesa. Tačiau tai tik pradžia, komentuoja „Politico“. Tikimasi, kad Atstovų rūmai dėl „Brexit“ sutarties balsuos dar iki Kalėdų. Tuomet planą svarstys Lordų rūmai , o kai bus baigtos patvirtinimo procedūros Jungtinėje Karalystėje – dėl susitarimo balsuos Europos Parlamentas. Jeigu šis procesas vyks sklandžiai, tai leis B. Johnsonui laikyti planuojamos išstojimo datos – 2020 m. sausio 31 d. 

Tuomet dėmesys bus sutelktas į kitą derybų etapą. JK ir toliau prekiaus su ES esamomis sąlygomis iki 2020 m. pabaigos. Per tą laiką B. Johsonui reikės nuspręsti kokių santykių jis sieks su ES po „Brexit“, kurie apims įvairias sritis nuo saugumo ir gynybos iki prekybos ir žvejybos, duomenų apsaugos ir mokslo.

Jeigu šis pereinamasis laikotarpis nevyks sklandžiai ir nebus pasiektas prekybos susitarimas, JK prekiaus su savo artimiausia kaimyne pagal Pasaulio prekybos organizacijos taisykles.

08:51 D. Trumpas sveikina JK premjerą su „puikia“ pergale

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pasveikino JK premjerą B. Johnsoną su pergale rinkimuose. „Britanija ir Jungtinės Valstijos dabar galės laisvai pasirašyti didžiulį naują prekybos susitarimą po „Brexito“. Šis susitarimas potencialiai gali būti daug didesnis ir pelningesnis nei bet koks susitarimas, kurį galėtume pasirašyti su ES“, – tvirtino D. Trumpas.

08:41 Škotų žinutė naujam nepriklausomybės referendumui

Nicola Sturgeon, Škotijos Nacionalinės partijos (SNP) lyderė, teigia, kad rinkimų rezultatai Škotijoje rodo, kad pasiųsta „aiški žinutė“ dėl antrojo nepriklausomybės referendumo. SNP Škotijoje gavo 45% balsų – 8,1% daugiau nei 2017 m. rinkimuose ir iškovojo 48 iš 59 vietų Škotijoje – 13 daugiau nei 2017 m. SNP nugalėjo liberalų demokratų lyderę Jo Swinson jos apygardoje Rytų Dunbartonšyre.

08:01 Torių dauguma stiprėja

Paaiškėjus 637 vietų iš 650 laimėtojams, konservatoriai turi 355 vietas, kai minimaliai daugumai reikalingos 326 vietos.

07:32 Rekordinis moterų skaičius

Į parlamentą išrinktas rekordinis skaičius moterų. Kaip pranešė naujienų agentūra PA, į Bendruomenių rūmus išrinkta daugiau parlamentarių moterų nei bet kada anksčiau. Ankstesnis rekordas buvo 208, bet jis ką tik pagerintas.

07:23 Toriai užsitikrino daugumą

Jungtinės Karalystės pirmalaikiuose parlamento rinkimuose paaiškėjus 610 vietų iš 650 laimėtojams, pirmauja konservatoriai – jie jau užsitikrinę 335 vietas. Tai reiškia, kad toriai užsitikrino daugumą, kuriai buvo reikalingos 326 vietos. Leiboristai šiuo metu turi 199 vietas, Škotijos Nacionalinė partija (SNP) – 46, Liberalai demokratai – 8, Demokratų junionistų partija (DUP) – 8. 

07:10 Liberalų demokratų lyderė prarado vietą

JK proeuropietiškos Liberalų demokratų partijos lyderė Jo Swinson prarado savo vietą parlamente.

J. Swinson, kuri žadėjo savo pergalės atveju atšaukti „Brexitą“, Rytų Danbartonšyro apygardoje vakarų Škotijoje įveikė Škotijos nacionalinės partijos (SNP) kandidatas.

07:07 J. Corbynas į kitus rinkimus partijos neves

Jeremy Corbynas, leiboristų lyderis, penktadienį, reaguodamas į rezultatus, pareiškė, kad nebeves pagrindinės Jungtinės Karalystės opozicinės partijos į kitus visuotinius rinkimus.

„Nebevadovausiu partijai per jokių būsimų visuotinių rinkimų kampaniją“, – pareiškė 70-metis socialistas veteranas. Jis jau 10 kartą iškovojo vietą Bendruomenių Rūmuose, kandidatavęs šiaurės Londone.

Visgi užuot paskelbęs, kad nedelsdamas atsistatydins, jis teigė, kad vadovaus partijos pastangoms apmąstyti, kas lėmė pralaimėjimą. 

Per kampaniją prieš ketvirtadienio rinkimus J. Corbynas skelbė radikalią kairiųjų programą, kuria siekiama socialinių pokyčių, įskaitant didžiules investicijas į viešąsias paslaugas, taip pat jis žadėjo antrą referendumą dėl „Brexito“. 

J. Corbynas gynė savo „vilties manifestą“ ir sakė, kad leiboristai buvo „itin populiarūs“ per kampaniją, tačiau jo žinutę esą užgožė „Brexitas“. 

„Brexitas“ labai poliarizavo ir suskaldė diskusijas šioje šalyje, jis užgožė daugybę normalių politinių debatų“, – pridūrė jis. 

J. Corbynas per rinkimų kampaniją sulaukė kritikos dėl to, kaip tvarkėsi su kaltinimais dėl antisemitizmo Leiboristų partijoje, ir tariamų simpatijų uždraustoms teroristinėms grupuotėms.

07:05 B. Johnsonas: rinkėjai suteikė „galingą mandatą“

Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas, kuris kandidatavo į vakarus nuo Londono esančiame Aksbridže, išsaugojo savo vietą parlamente ir penktadienį sakė, kad britų rinkėjai suteikė jo konservatorių vyriausybei „galingą naują mandatą“ įgyvendinti „Brexit“ ir suvienyti šalį.

07:01 G. Nausėda: rinkimai rodo, kad „Brexit“ bus sklandus

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad rinkimų rezultatų prognozės Jungtinėje Karalystėje leidžia tikėtis, jog Britanijai pavyks pasitraukti iš Europos Sąjungos (ES) patvirtinus susitarimą dėl „Brexit“ sąlygų.

„Manau, kaip žingsnį link to, kad „Brexit“ įvyks ir „Brexit“ įvyks ne su „no deal“ scenarijumi (be susitarimo), o su susitarimo scenarijumi“, – žurnalistams Briuselyje penktadienio naktį sakė G. Nausėda, paklaustas, kaip vertina paskelbtas Britanijoje balsavusių rinkėjų apklausas.

„Tai yra gera žinia“, – pridūrė jis.

07:00 Balsavusių apklausa palanki toriams

Pagal balsavusių rinkėjų apklausą, paskelbtą užsidarius balsavimo apylinkėms, konservatoriams Bendruomenių rūmuose iš viso prognozuojamos 368 vietos. Opozicinei Leiboristų partijai – 191 vieta. Jeigu tokie rezultatai pasitvirtins, tai reikš, kad konservatoriai užsitikrino solidžią daugumą. Prognozuojama net 86 vietų dauguma (pusė vietų+86).

BBC paskelbdami rezultatus komentavo, kad tai netikėtas rezultatas. Jeigu apklausos rezultatai tikrai pasitvirtins, tai reikš, kad britai taip pavargo nuo „Brexit“, kad pasirinko B. Johnsono vedamą partiją, turinčią savo rankose susiderėtą „Brexit“ susitarimą ir kuri tikrai galėtų įgyvendinti pagaliau „Brexit“. Jeigu pasitvirtins tokie rezultatai, tai toriai turėtų nesunkiai ratifikuoti susitarimą parlamente ir pasitraukti iš Bendrijos kitų metų sausio 31 d.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Filantropas, mąstantis ne iki lubų, o iki dangaus Premium

Su Klemencu Agentu, verslininku ir mecenatu, susitarėme pasikalbėti vos Rusijai klastingai užpuolus Ukrainą.

Verslo klasė
2022.06.24
JAV Aukščiausiasis Teismas priėmė sprendimą, panaikinantį moterų teisę į abortus 10

JAV Aukščiausiasis Teismas penktadienį panaikino moterų teisę į abortus priimdamas istorinį sprendimą,...

Verslo aplinka
2022.06.24
Naujo migrantų centro Pabradėje statybos kaina išaugo iki 9 mln. Eur

Naujo migrantų centro Pabradėje statybos rangovo konkursą trečią kartą skelbianti Valstybės sienos apsaugos...

Statyba ir NT
2022.06.24
V. Zelenskis: darykite spaudimą visiems žinomiems politikams, kad jie padėtų atkurti taiką Ukrainoje

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį kreipėsi į Glastonberio muzikos festivalio dalyvius...

Verslo aplinka
2022.06.24
BRICS šalys paragino surengti Maskvos ir Kyjivo derybas

Pekine pasibaigus dvi dienas trukusiam virtualiam viršūnių susitikimui, surengtam tęsiantis Rusijos pradėtam...

Verslo aplinka
2022.06.24
ES lyderiai tariasi dėl infliacijos ir energijos kainų, tęsiantis Rusijos karui Ukrainoje 1

Europos Sąjungos (ES) lyderiai, ankstesnę dieną nutarę suteikti kandidačių įstoti į bloką statusą Ukrainai ir...

Verslo aplinka
2022.06.24
Kremlius: kandidatės statuso suteikimas Ukrainai yra ES „vidaus reikalas“

Kremlius pareiškė, kad Europos Sąjungos (ES) sprendimas oficialiai suteikti provakarietiškai Ukrainai, šiuo...

Verslo aplinka
2022.06.24
Bulgarijos parlamentas pritarė siūlymui atšaukti veto deryboms dėl Makedonijos narystės ES

Bulgarijos parlamentas penktadienį pritarė siūlymui, kad Sofija nebeblokuotų derybų dėl Šiaurės Makedonijos...

Verslo aplinka
2022.06.24
Žemės drebėjimo Afganistane aukų skaičius pasiekė 1.150, sužeistųjų – 1.600

Afganistane birželio 22 d. įvykusio katastrofiško žemės drebėjimo aukų skaičius pasiekė 1.150, rodo...

Verslo aplinka
2022.06.24
Pasieniečių automatiniai ginklai neatitinka NATO standartų, amunicijos atnaujinimui reikėtų 20 mln. Eur 11

Dauguma pasieniečių automatinių ginklų neatitinka NATO standartų, pareigūnams taip pat trūksta neperšaunamų...

Verslo aplinka
2022.06.24
Infliacijai kandant padidėjo Europos Komisijos darbuotojų atlyginimai 1

Europoje siaučiant infliacijai, Europos Komisijos (EK) darbuotojams buvo automatiškai padidintas atlyginimas.

Verslo aplinka
2022.06.24
A. Sagatauskas. Verslo pasitraukimo iš Rusijos pamokos

Po Rusijos inicijuotos karinės invazijos Ukrainoje per pastaruosius kelis mėnesius iš Rusijos rinkos...

Nuomonės
2022.06.24
Sakartvelo prezidentė: esame pasirengę ryžtingai dirbti 6

ES lyderiams nusprendus atidėti kandidatės į Bendriją statuso suteikimą Tbilisiui, Sakartvelas ketvirtadienį...

Verslo aplinka
2022.06.24
JK premjero B. Johnsono partija pralaimėjo dvejus papildomus rinkimus

Sunkioje padėtyje atsidūrusio Jungtinės Karalystės premjero Boriso Johnsono valdančioji Konservatorių partija...

Verslo aplinka
2022.06.24
Vokietijoje pradėtas tyrimas dėl „Google Maps“ antikonkurencinės praktikos

Vokietijos Konkurencijos priežiūros tarnyba antradienį pranešė pradėjusi tyrimą „Google Maps“ atžvilgiu dėl...

Inovacijos
2022.06.24
BRICS forume – V. Putinas prie bendro stalo, bet visiškai priimtas nebus Premium

Kremlius pareiškė, kad dėl Vakarų sankcijų Maskva perorientuoja savo prekybą ir naftos eksportą į BRICS...

Verslo aplinka
2022.06.24
ES lyderiai sutarė dėl kandidatės į Bendriją statuso suteikimo Ukrainai ir Moldovai 1

Europos Sąjungos (ES) šalių lyderiai ketvirtadienį sutarė dėl kandidatės į Bendriją statuso suteikimo...

Verslo aplinka
2022.06.23
JAV Aukščiausiasis Teismas: amerikiečiai turi teisę nešiotis šaunamuosius ginklus viešumoje 6

Ketvirtadienį JAV Aukščiausiasis Teismas paskelbė nusprendęs, kad amerikiečiai turi fundamentalią teisę...

Verslo aplinka
2022.06.23
V. Putinas BRICS šalis kviečia bendradarbiauti esą „savanaudiškų Vakarų veiksmų“ akivaizdoje

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį paragino Brazilijos, Indijos, Kinijos ir Pietų Afrikos...

Verslo aplinka
2022.06.23
G. Nausėda: EK patikslins sankcijų įgyvendinimą dėl Kaliningrado tranzito 12

Europos Komisija (EK) patikslins išaiškinimą, kaip įgyvendinti ribojimus, susijusius su Europos Sąjungos (ES)...

Verslo aplinka
2022.06.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku