Seimas grąžina biudžetą Vyriausybei, siūlydamas smarkiai didinti išlaidas

Publikuota: 2019-11-25
Finansų ministras Vilius Šapoka. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Finansų ministras Vilius Šapoka. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Seimas nori, kad kitų metų biudžeto išlaidų eilutė būtų padidinta daugiau kaip puse milijardo eurų. Bet parlamentarai kol kas neskuba pritarti iniciatyvoms didinti mokesčius siekiant padengti papildomus įsipareigojimus. Politikai verčiau siūlo didinti skolą, labiau kelti akcizus, mažinti išlaidas kai kurioms valstybinėms institucijoms, taip pat ir krašto apsaugai. Vyriausybė žada kritiškai įvertinti pasiūlymus dėl biudžeto.

Pirmadienį surengtame nenumatytame posėdyje Seimas pirmą kartą svarstė spalio viduryje Vyriausybės pateiktą 2020 m. valstybės biudžeto projektą.

Biudžeto pirmojo svarstymo procedūra apsiriboja visų Seimo komitetų nuomonės apie šį dokumentą pristatymu, taip pat bendrąja parlamentarų diskusija, kurioje pasisako visų valdančiųjų ir opozicinių frakcijų atstovai.

 embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/227?placement=

„Ne“ pasakė 3 iš 15-os komitetų

Iš 15-os Seimo komitetų tik trys – Švietimo ir mokslo, Žmogaus teisių bei Audito – pareiškė nepritariantys 2020 m. biudžetui.

Tuo pat metu beveik visi parlamentiniai komitetai pateikė pasiūlymų didinti išlaidas jų kuruojamoms sritims.

Antai Švietimo ir mokslo komitetas norėtų, kad 2020 m. pedagogų, dėstytojų ir mokslininkų atlyginimams didinti bei kitoms švietimo reikmėms būtų skirta papildomai apie 150 mln. Eur.

Pagrindinis už šį įstatymą atsakingas Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) mano, kad papildomai įvairioms reikmėms išlaidų eilutėje derėtų numatyti beveik 60 mln. Eur.

Visi Seimo komitetai papildomai kitų metų biudžete rasti prašo 284,6 mln. Eur, atskiri parlamentarai – dar 368,7 mln. Eur.

Atsižvelgiant į tai, kad dalis pasiūlymų persidengia tarpusavyje, bendra pageidaujama išlaidų didinimo suma siekia bemaž 0,5 mlrd. Eur.

Yra vienas išskirtinis pasiūlymas

„Šįkart yra vienas išskirtinis pasiūlymas – opozicijos pataisa dėl biudžetų perskirstymo Sveikatos draudimo fondui skiriant papildomus apie 1,5 mlrd. Eur. Neatsižvelgiant į jį galėtume konstatuoti, kad su pasiūlymų biudžetui bendra suma šiemet yra panaši, kaip ir kasmet. Juos visus siūloma įvertinti Vyriausybei“, – sakė Valius Ąžuolas, BFK pirmininkas.

Jis taip pat pabrėžė, kad Lietuva yra tarp devynių Europos Sąjungos šalių, kurių biudžetams Briuselis neturi priekaištų dėl fiskalinės drausmės. 

„Valdantieji nė nemano vykdyti prisiimtų įsipareigojimų ženkliau didinti mažiausiai uždirbančių biudžetininkų pajamas, visų pirma mokytojų ir dėstytojų. Tam reikia tik apie 80 mln. Eur. Nereikia fantazuoti apie šimtus milijonų ar milijardus“, – diskusijoje kalbėjo socialdemokratas Julius Sabatauskas, Seimo opozicijos lyderis.

Po pirmojo svarstymo Seime nebalsuojama – projektas automatiškai grąžinamas Vyriausybei tobulinti. Jai pasiūlyta įvertinti visus komitetų ir pavienių parlamentarų pateiktas iniciatyvas koreguoti biudžeto projektą. Toks svarstymas Vyriausybės posėdyje numatomas jau šį trečiadienį.

Vengiama pritarimo didinti mokesčius

Pensijoms ir vaiko pinigams didinti kitąmet numatoma skirti beveik 0,5 mlrd. Eur daugiau negu šiemet. Didesnę dalį šių lėšų norima gauti iš ekonomikos augimo, šešėlio mažinimo, geresnio mokesčių administravimo.

Skinasi kelią ir prezidento siūlymas šiek tiek labiau padidinti pensijas indeksuojant bazinės pensijos koeficientą. Tam papildomai prireiks apie 30 mln. Eur.

Be to, planuojama ne iki 60 Eur, kaip siūlė Vyriausybė, bet iki 70 Eur didinti vaiko pinigus. Tam tektų skirti dar papildomai 37 mln. Eur.

Valdantieji siūlo įvesti prekybos apyvartos, automobilių taršos ir bankų turto mokesčius bei sumažinti ribą, nuo kurios būtų mokamas nekilnojamojo turto mokestis. Jų priėmimas nulemtų apie 100 mln. Eur siekiančias papildomas biudžeto pajamas.

Tiesa, VŽ žiniomis, bankų ir prekybos mokesčiai gali įsigalioti ne nuo 2020 m. sausio 1 d., bet nuo metų vidurio, nors viešai valdantieji kol kas kalba apie planus juos įvesti įmanomai greičiau.

Taip pat numatoma nuo 555 iki 607 Eur kelti minimalią mėnesio algą, didinti darbo užmokestį valdžios sektoriaus darbuotojams, nes didinamas pareiginės algos bazinis dydis ir numatyti kiti vienkartiniai atlyginimų kėlimai.

Siūloma šiek tiek sumažinti lengvatą žemdirbių dyzelinui bei padidinti stipraus alkoholio, tabako ir degalų akcizus.

Tačiau ne visiems mokestiniams pasiūlymams yra pritariama Seime. Parlamentarai verčiau siūlo paieškoti papildomų lėšų keliomis dešimtimis milijonų eurų karpant tam tikras išlaidas – valstybės skolos administravimui ar krašto apsaugai.

Priėmimas – gruodžio viduryje

Valstybės kontrolė ir Lietuvos bankas perspėjo, kad valdžios sektorius kitąmet vėl gali būti deficitinis, nors Finansų ministerija planuoja išlaikyti viešųjų finansų perteklių. Planuojama, kad jis kitąmet sudarys 0,2% bendrojo vidaus produkto (BVP).

[infogram id="92a49b77-0053-460f-84ff-dc534eaadbb9" prefix="5xi" format="interactive" title="Valdžios sektoriaus balansas 2007-2020 m., % nuo BVP"]

Vyriausybė prognozuoja, kad kitų metų ekonomikos augimas sulėtės iki 2,4%. Šiemet bendrasis vidaus produktas turėtų augti 3,7%.

Valstybės biudžeto projekte numatoma, kad jo pajamos kitąmet didės 9% iki 11,545 mlrd. Eur, išlaidos – 8% iki 12,646 mlrd. Eur. Taigi, valstybės biudžetas ir vėl bus deficitinis. Tačiau „Sodros“ ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetai kitąmet numatomi smarkiai pertekliniai. Visų biudžetų visuma, planuojama, bus perteklinė.

Antrasis biudžeto svarstymas Seime ir balsavimas dėl pavienių iniciatyvų koreguoti šį įstatymo projektą turėtų vykti gruodžio 10-ąją, biudžeto priėmimas numatomas gruodžio 12 arba 17 d.   

Vetuos, jeigu neatitiks fiskalinės drausmės

Valdantieji tvirtina sugebėsiantys užtikrinti pakankamai balsų pritarti 2020 m. „subalansuotam, fiskalinę drausmę atitinkančiam, kartu ir socialiai orientuotam“ biudžetui. „Biudžetas bus priimtas toks, kad ir atitiktų visuomenės poreikius, ir būtų subalansuotas“, – patikino valdančiosios koalicijos lyderis Ramūnas Karbauskis.

Tuo metu opozicija atkreipia dėmesį į chaotišką biudžeto svarstymo procesą. „Sunku kol kas pasakyti, kiek tie Seime gimstantys pasiūlymai prislėgs Vyriausybės pečius. Iš svarstymo eigos matome, kad į Vyriausybės vartus jau yra įspirta bent pora įvarčių, nes nepritarta jos mokestiniams pasiūlymams, kas gali biudžetui kainuoti apie 200 mln. Eur. Spėčiau, kad Vyriausybė bandys išsisukti eilinį kartą didindama planus surinkti daugiau lėšų iš šešėlio, nors ir nėra aišku, ar tie planai bus įvykdyti“, – įsitikinusi opozicinė konservatorė Ingrida Šimonytė, Seimo Audito komiteto pirmininkė.  

Vilius Šapoka, finansų ministras, pabrėžė, kad Vyriausybė, gavusi iš Seimo grąžintą kitų metų biudžetą, „įvertins visus pasiūlymus ir, tikiu, gebės suformuoti tokį biudžetą, kuris atitiks valstybės interesus“.

Paprastai Vyriausybė patenkina tik iki dešimtadalio Seime gimusių pasiūlymų keisti biudžeto eilutes.

Prezidentas Gitanas Nausėda pagrasino vetuoti biudžetą, jeigu jis pažeis konstitucinio įstatymo dėl fiskalinės drausmės reikalavimus.  

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Lietuva ES gerovės link juda sparčiausiai tarp Bendrijos naujokių

Lietuva ES gerovės link juda sparčiausiai tarp bloko naujokių, rodo Lietuvos banko ekonomistų atlikta...

G. Nausėda į Holokausto aukas pagerbs Aušvice

Prezidentas Gitanas Nausėda nusprendė nevykti į Holokausto minėjimą Izraelyje, o žydų aukas kitą pirmadienį...

SEB: darbo užmokesčio augimas 2020 m. gerokai lenks infliaciją

Lietuvos ekonomika šiemet į priekį judės lėčiau, tačiau gyventojų finansinė būklė neprastės – nedarbas turėtų...

Finansai
09:42
Prezidento patarėjas: premjeras žemai puolė 1

Prezidento Gitano Nausėdos patarėjas pareiškė, kad premjero Sauliaus Skvernelio kaltinimai dėl...

Sukrėtimų tikimybei sumažėjus „Swedbank“ didina BVP prognozę

Pirmasis susitarimas tarp JAV ir Kinijos daugeliui suteikė vilties dėl įtampos tarp dviejų didžiausių...

Finansai
10:31
Kinijoje plintantis virusas nerimą pasėjo ir finansų rinkose

Akcijų kainos Azijoje, ypač vartojimo prekių, avialinijų, pastebimai krenta antradienį, plintant nerimui dėl...

VTEK vertins J. Narkevičių, „premjero kelio“ klausimas dar kiek palauks 

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) trečiadienį svarstys susisiekimo ministro Jaroslavo...

Iranas negali ištirti numušto lėktuvo „juodųjų dėžių“ 1

Iranas neturi galimybės iššifruoti prie Teherano numušto Ukrainos keleivinio lėktuvo savirašių ir pilotų...

„Padėkokime“ ir S. Jakeliūnui 15

Lietuvos verslas vis labiau tampa bankų atstumtuoju – skirtingai nei daugumoje ES šalių, paskolų prieinamumas...

ES verslui bankai skolina noriau, o Baltijos šalys alksta finansavimo Premium 5

2019 m. pabaigoje Europos Komisijos (EK) atlikta įmonių apklausa parodė, kad visose ES šalyse bankų noras...

Iš Jungtinės Karalystės – Briuseliui nerimą keliantys signalai Premium

Sajidas Javidas, Jungtinės Karalystės (JK) iždo kancleris, pareiškęs, kad JK po „Brexit“ neketina laikytis...

Vėl įsisiūbuoja „Apple“ ir FTB ginčas dėl „iPhone“ atrakinimo Premium

„Apple“ ir JAV federalinis tyrimų biuras (FTB) vėl ginčijasi dėl telefonų šifravimo. Po gruodį įvykusio dar...

LLRA kaltina Prezidentūrą bandant priešiškai nuteikti visuomenę lenkų atžvilgiu 2

Valdančiosios koalicijos partnerė Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS)...

Verslo aplinka
2020.01.20
Kariuomenei už 10 mln. Eur perkami nauji sunkvežimiai AROCS

Kariuomenei perkami nauji specialiosios paskirties sunkvežimiai AROCS, jie kainuos apie 10 mln. Eur,...

Verslo aplinka
2020.01.20
Teismas mėnesiui nušalino Panevėžio merą R. Račkauską nuo pareigų

Panevėžio apylinkės teismas pirmadienį mėnesiui nuo pareigų nušalino Panevėžio miesto merą Rytį Račkauską,...

Rinkodara
2020.01.20
Naujasis kinų virusas: mokslininkai įspėja, kad yra blogiau nei atrodo Premium

Mokslininkai įspėja dėl naujojo viruso iš Kinijos protrūkio: kol kas nežinoma, kaip sparčiai liga gali plisti...

Verslo aplinka
2020.01.20
Rusijos prezidentas pateikė parlamentui svarstyti konstitucijos pakeitimus

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį pateikė parlamentui svarstyti virtinę siūlomų konstitucijos...

Verslo aplinka
2020.01.20
Keturių sinchronizavimo projektų poveikį aplinkai vertins „Ardynas“ ir „Urbanistika“

Vyriausybei pernai vasarą inicijavus keturių elektros tinklų sinchronizavimui svarbių projektų planavimo...

Verslo aplinka
2020.01.20
TVF mato pasaulio ekonomikos stabilizacijos ženklus

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) prastina pasaulio ekonomikos augimo prognozes, tačiau kartu įžvelgia...

Rinkos
2020.01.20
Naujuoju ekonomikos ministru gali tapti ir kuris nors iš viceministrų Premium 1

Premjeras kol kas neteikia prezidentui savo patarėjo Luko Savicko kandidatūros į ekonomikos ir inovacijų...

Verslo aplinka
2020.01.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau