Seimas grąžina biudžetą Vyriausybei, siūlydamas smarkiai didinti išlaidas

Publikuota: 2019-11-25
Finansų ministras Vilius Šapoka. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Finansų ministras Vilius Šapoka. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Seimas nori, kad kitų metų biudžeto išlaidų eilutė būtų padidinta daugiau kaip puse milijardo eurų. Bet parlamentarai kol kas neskuba pritarti iniciatyvoms didinti mokesčius siekiant padengti papildomus įsipareigojimus. Politikai verčiau siūlo didinti skolą, labiau kelti akcizus, mažinti išlaidas kai kurioms valstybinėms institucijoms, taip pat ir krašto apsaugai. Vyriausybė žada kritiškai įvertinti pasiūlymus dėl biudžeto.

Pirmadienį surengtame nenumatytame posėdyje Seimas pirmą kartą svarstė spalio viduryje Vyriausybės pateiktą 2020 m. valstybės biudžeto projektą.

Biudžeto pirmojo svarstymo procedūra apsiriboja visų Seimo komitetų nuomonės apie šį dokumentą pristatymu, taip pat bendrąja parlamentarų diskusija, kurioje pasisako visų valdančiųjų ir opozicinių frakcijų atstovai.

 embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/227?placement=

„Ne“ pasakė 3 iš 15-os komitetų

Iš 15-os Seimo komitetų tik trys – Švietimo ir mokslo, Žmogaus teisių bei Audito – pareiškė nepritariantys 2020 m. biudžetui.

Tuo pat metu beveik visi parlamentiniai komitetai pateikė pasiūlymų didinti išlaidas jų kuruojamoms sritims.

Antai Švietimo ir mokslo komitetas norėtų, kad 2020 m. pedagogų, dėstytojų ir mokslininkų atlyginimams didinti bei kitoms švietimo reikmėms būtų skirta papildomai apie 150 mln. Eur.

Pagrindinis už šį įstatymą atsakingas Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) mano, kad papildomai įvairioms reikmėms išlaidų eilutėje derėtų numatyti beveik 60 mln. Eur.

Visi Seimo komitetai papildomai kitų metų biudžete rasti prašo 284,6 mln. Eur, atskiri parlamentarai – dar 368,7 mln. Eur.

Atsižvelgiant į tai, kad dalis pasiūlymų persidengia tarpusavyje, bendra pageidaujama išlaidų didinimo suma siekia bemaž 0,5 mlrd. Eur.

Yra vienas išskirtinis pasiūlymas

„Šįkart yra vienas išskirtinis pasiūlymas – opozicijos pataisa dėl biudžetų perskirstymo Sveikatos draudimo fondui skiriant papildomus apie 1,5 mlrd. Eur. Neatsižvelgiant į jį galėtume konstatuoti, kad su pasiūlymų biudžetui bendra suma šiemet yra panaši, kaip ir kasmet. Juos visus siūloma įvertinti Vyriausybei“, – sakė Valius Ąžuolas, BFK pirmininkas.

Jis taip pat pabrėžė, kad Lietuva yra tarp devynių Europos Sąjungos šalių, kurių biudžetams Briuselis neturi priekaištų dėl fiskalinės drausmės. 

„Valdantieji nė nemano vykdyti prisiimtų įsipareigojimų ženkliau didinti mažiausiai uždirbančių biudžetininkų pajamas, visų pirma mokytojų ir dėstytojų. Tam reikia tik apie 80 mln. Eur. Nereikia fantazuoti apie šimtus milijonų ar milijardus“, – diskusijoje kalbėjo socialdemokratas Julius Sabatauskas, Seimo opozicijos lyderis.

Po pirmojo svarstymo Seime nebalsuojama – projektas automatiškai grąžinamas Vyriausybei tobulinti. Jai pasiūlyta įvertinti visus komitetų ir pavienių parlamentarų pateiktas iniciatyvas koreguoti biudžeto projektą. Toks svarstymas Vyriausybės posėdyje numatomas jau šį trečiadienį.

Vengiama pritarimo didinti mokesčius

Pensijoms ir vaiko pinigams didinti kitąmet numatoma skirti beveik 0,5 mlrd. Eur daugiau negu šiemet. Didesnę dalį šių lėšų norima gauti iš ekonomikos augimo, šešėlio mažinimo, geresnio mokesčių administravimo.

Skinasi kelią ir prezidento siūlymas šiek tiek labiau padidinti pensijas indeksuojant bazinės pensijos koeficientą. Tam papildomai prireiks apie 30 mln. Eur.

Be to, planuojama ne iki 60 Eur, kaip siūlė Vyriausybė, bet iki 70 Eur didinti vaiko pinigus. Tam tektų skirti dar papildomai 37 mln. Eur.

Valdantieji siūlo įvesti prekybos apyvartos, automobilių taršos ir bankų turto mokesčius bei sumažinti ribą, nuo kurios būtų mokamas nekilnojamojo turto mokestis. Jų priėmimas nulemtų apie 100 mln. Eur siekiančias papildomas biudžeto pajamas.

Tiesa, VŽ žiniomis, bankų ir prekybos mokesčiai gali įsigalioti ne nuo 2020 m. sausio 1 d., bet nuo metų vidurio, nors viešai valdantieji kol kas kalba apie planus juos įvesti įmanomai greičiau.

Taip pat numatoma nuo 555 iki 607 Eur kelti minimalią mėnesio algą, didinti darbo užmokestį valdžios sektoriaus darbuotojams, nes didinamas pareiginės algos bazinis dydis ir numatyti kiti vienkartiniai atlyginimų kėlimai.

Siūloma šiek tiek sumažinti lengvatą žemdirbių dyzelinui bei padidinti stipraus alkoholio, tabako ir degalų akcizus.

Tačiau ne visiems mokestiniams pasiūlymams yra pritariama Seime. Parlamentarai verčiau siūlo paieškoti papildomų lėšų keliomis dešimtimis milijonų eurų karpant tam tikras išlaidas – valstybės skolos administravimui ar krašto apsaugai.

Priėmimas – gruodžio viduryje

Valstybės kontrolė ir Lietuvos bankas perspėjo, kad valdžios sektorius kitąmet vėl gali būti deficitinis, nors Finansų ministerija planuoja išlaikyti viešųjų finansų perteklių. Planuojama, kad jis kitąmet sudarys 0,2% bendrojo vidaus produkto (BVP).

[infogram id="92a49b77-0053-460f-84ff-dc534eaadbb9" prefix="5xi" format="interactive" title="Valdžios sektoriaus balansas 2007-2020 m., % nuo BVP"]

Vyriausybė prognozuoja, kad kitų metų ekonomikos augimas sulėtės iki 2,4%. Šiemet bendrasis vidaus produktas turėtų augti 3,7%.

Valstybės biudžeto projekte numatoma, kad jo pajamos kitąmet didės 9% iki 11,545 mlrd. Eur, išlaidos – 8% iki 12,646 mlrd. Eur. Taigi, valstybės biudžetas ir vėl bus deficitinis. Tačiau „Sodros“ ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetai kitąmet numatomi smarkiai pertekliniai. Visų biudžetų visuma, planuojama, bus perteklinė.

Antrasis biudžeto svarstymas Seime ir balsavimas dėl pavienių iniciatyvų koreguoti šį įstatymo projektą turėtų vykti gruodžio 10-ąją, biudžeto priėmimas numatomas gruodžio 12 arba 17 d.   

Vetuos, jeigu neatitiks fiskalinės drausmės

Valdantieji tvirtina sugebėsiantys užtikrinti pakankamai balsų pritarti 2020 m. „subalansuotam, fiskalinę drausmę atitinkančiam, kartu ir socialiai orientuotam“ biudžetui. „Biudžetas bus priimtas toks, kad ir atitiktų visuomenės poreikius, ir būtų subalansuotas“, – patikino valdančiosios koalicijos lyderis Ramūnas Karbauskis.

Tuo metu opozicija atkreipia dėmesį į chaotišką biudžeto svarstymo procesą. „Sunku kol kas pasakyti, kiek tie Seime gimstantys pasiūlymai prislėgs Vyriausybės pečius. Iš svarstymo eigos matome, kad į Vyriausybės vartus jau yra įspirta bent pora įvarčių, nes nepritarta jos mokestiniams pasiūlymams, kas gali biudžetui kainuoti apie 200 mln. Eur. Spėčiau, kad Vyriausybė bandys išsisukti eilinį kartą didindama planus surinkti daugiau lėšų iš šešėlio, nors ir nėra aišku, ar tie planai bus įvykdyti“, – įsitikinusi opozicinė konservatorė Ingrida Šimonytė, Seimo Audito komiteto pirmininkė.  

Vilius Šapoka, finansų ministras, pabrėžė, kad Vyriausybė, gavusi iš Seimo grąžintą kitų metų biudžetą, „įvertins visus pasiūlymus ir, tikiu, gebės suformuoti tokį biudžetą, kuris atitiks valstybės interesus“.

Paprastai Vyriausybė patenkina tik iki dešimtadalio Seime gimusių pasiūlymų keisti biudžeto eilutes.

Prezidentas Gitanas Nausėda pagrasino vetuoti biudžetą, jeigu jis pažeis konstitucinio įstatymo dėl fiskalinės drausmės reikalavimus.  

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Europa bites gelbės mažindama pesticidų naudojimą 1

Bičių populiacijos išsaugojimu susirūpinęs Europos Parlamentas pesticidų naudojimą bendrijos žemės ūkyje...

Verslo aplinka
2019.12.14
Kokie iššūkiai laukia NT investicijų rinkos 2020-aisias?

Nekilnojamasis turtas (NT) ir toliau išlieka viena populiariausių investicijų lietuviams, tačiau kas laukia...

Statyba ir NT
2019.12.14
„Spinter“: Lietuvoje taupo beveik visi

Absoliuti dauguma žmonių Lietuvoje stengiasi sutaupyti ir ieško akcijų, mažų kainų ar naudoja kitus taupymo...

Prekyba
2019.12.14
Darbo jėgos paklausa lapkritį mažėjo dešimtadaliu 

Pasak Užimtumo tarybos, paklausa paprastai mažėja baigiantis rudens darbų sezonui.

Verslo aplinka
2019.12.14
Šiaurės Korėja atliko dar vieną „ypač svarbų“ bandymą kosminių raketų komplekse 

Šiaurės Korėja atliko naują „ypač svarbų“ bandymą Sohė palydovų leidimo komplekse, šeštadienį paskelbė...

Verslo aplinka
2019.12.14
Daugiausia verslo liudijimų – kirpėjams ir kosmetologams 

Daugiausia verslo liudijimų lapkritį išduota kirpyklų, kosmetikos salonų, soliariumų veiklai, statybos...

Paslaugos
2019.12.14
J. Narkevičius – nepopuliariausias politikas  2

Susisiekimo ministras, Lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovas Jaroslavas Narkevičius po...

Verslo aplinka
2019.12.14
Seimo Ekonomikos komitetas pritarė NIB paskolos garantijai

Seimo Ekonomikos komitetas penktadienį pritarė siūlymui suteikti iki 295,5 mln. Eur valstybės garantijas...

Verslo aplinka
2019.12.13
JAV naujų mokesčių Kinijai neįves

JAV sutiko palaipsniui mažinti tarifus prekėms iš Kinijos, abi šalys sutarė dėl pirmosios prekybos susitarimo...

Verslo aplinka
2019.12.13
JAV Atstovų Rūmų komitetas nubalsavo už D. Trumpo apkaltos straipsnius

JAV Atstovų Rūmų teismų komitetas penktadienį balsavimu patvirtino abu prezidento Donaldo Trumpo apkaltos...

Verslo aplinka
2019.12.13
G. Nausėda prašys svarios ES finansinės paramos įgyvendinti klimato tikslams

Briuselyje viešintis prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį pareiškė, kad sieks užsitikrinti svarią Europos...

Verslo aplinka
2019.12.13
V. Šapoka: galutinis biudžeto projekto variantas paaiškės antradienį

Finansų ministras Vilius Šapoka sako, kad Vyriausybė galutinį biudžetą, dėl kurio bus balsuojama Seime,...

Verslo aplinka
2019.12.13
V. Šapoka: didesnis bankų pelno mokestis – dėl jų išskirtinumo

Finansų ministras Vilius Šapoka sako, kad bankų sektorius yra išskirtinis, nes jis vienintelis gali į...

Finansai
2019.12.13
B. Johnsono lošimas dėl rinkimų pasiteisino: kas toliau? Premium

Boriso Johnsono, dabartinio Jungtinės Karalystės (JK) premjero, lošimas dėl pirmalaikių rinkimų pasiteisino.

Verslo aplinka
2019.12.13
Savivaldybių vidaus sandoriai: mastas ne mažėja, o auga Premium

2011–2017 m. savivaldybės vidaus sandorių sudarė už 431,3 mln. Eur, o vien 2018 m. jų vidaus sandorių vertė...

Verslo aplinka
2019.12.13
Reikšmingas gerovės rodiklis: išlaidų maistui dalis mažėja Premium

Lietuvoje išlaidų maisto produktams dalis bendrame vartojimo krepšelyje per dešimtmetį mažėjo labiausiai,...

Prekyba
2019.12.13
Alytaus gaisro byloje – įtarimai „Ekologistikos“ vadovui ir dar vienam įmonės darbuotojui

Generalinė prokuratūra penktadienį pranešė, kad byloje dėl gaisro Alytaus padangų perdirbimo įmonėje...

Verslo aplinka
2019.12.13
JAV Kongresas oficialiai pripažino armėnų genocidą

JAV Kongresas ketvirtadienį oficialiai pripažino genocidu 1915–1917 metais iki 1,5 mln. armėnų gyvybių...

Verslo aplinka
2019.12.13
Klaidžiojant chaose tikslo nematyt 1

Lietuvos piliečių, tarp jų – verslininkų, ekonomistų, apžvalgininkų – vertinimai yra tas veidrodis, į kurį...

Verslo aplinka
2019.12.13
ES, išskyrus Lenkiją, sutarė iki 2050 m. pereiti prie klimatui neutralios ekonomikos

Europos Sąjungos (ES) šalių, išskyrus Lenkiją, lyderiai po intensyvių derybų Briuselyje penktadienio naktį...

Verslo aplinka
2019.12.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau