Seimas grąžina biudžetą Vyriausybei, siūlydamas smarkiai didinti išlaidas

Publikuota: 2019-11-25
Atnaujinta 2019-11-25 13:49
Finansų ministras Vilius Šapoka. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Finansų ministras Vilius Šapoka. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Seimas nori, kad kitų metų biudžeto išlaidų eilutė būtų padidinta daugiau kaip puse milijardo eurų. Bet parlamentarai kol kas neskuba pritarti iniciatyvoms didinti mokesčius siekiant padengti papildomus įsipareigojimus. Politikai verčiau siūlo didinti skolą, labiau kelti akcizus, mažinti išlaidas kai kurioms valstybinėms institucijoms, taip pat ir krašto apsaugai. Vyriausybė žada kritiškai įvertinti pasiūlymus dėl biudžeto.

Pirmadienį surengtame nenumatytame posėdyje Seimas pirmą kartą svarstė spalio viduryje Vyriausybės pateiktą 2020 m. valstybės biudžeto projektą.

Biudžeto pirmojo svarstymo procedūra apsiriboja visų Seimo komitetų nuomonės apie šį dokumentą pristatymu, taip pat bendrąja parlamentarų diskusija, kurioje pasisako visų valdančiųjų ir opozicinių frakcijų atstovai.

 embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/227?placement=

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Ne“ pasakė 3 iš 15-os komitetų

Iš 15-os Seimo komitetų tik trys – Švietimo ir mokslo, Žmogaus teisių bei Audito – pareiškė nepritariantys 2020 m. biudžetui.

Tuo pat metu beveik visi parlamentiniai komitetai pateikė pasiūlymų didinti išlaidas jų kuruojamoms sritims.

Antai Švietimo ir mokslo komitetas norėtų, kad 2020 m. pedagogų, dėstytojų ir mokslininkų atlyginimams didinti bei kitoms švietimo reikmėms būtų skirta papildomai apie 150 mln. Eur.

Pagrindinis už šį įstatymą atsakingas Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) mano, kad papildomai įvairioms reikmėms išlaidų eilutėje derėtų numatyti beveik 60 mln. Eur.

Visi Seimo komitetai papildomai kitų metų biudžete rasti prašo 284,6 mln. Eur, atskiri parlamentarai – dar 368,7 mln. Eur.

Atsižvelgiant į tai, kad dalis pasiūlymų persidengia tarpusavyje, bendra pageidaujama išlaidų didinimo suma siekia bemaž 0,5 mlrd. Eur.

Yra vienas išskirtinis pasiūlymas

„Šįkart yra vienas išskirtinis pasiūlymas – opozicijos pataisa dėl biudžetų perskirstymo Sveikatos draudimo fondui skiriant papildomus apie 1,5 mlrd. Eur. Neatsižvelgiant į jį galėtume konstatuoti, kad su pasiūlymų biudžetui bendra suma šiemet yra panaši, kaip ir kasmet. Juos visus siūloma įvertinti Vyriausybei“, – sakė Valius Ąžuolas, BFK pirmininkas.

Jis taip pat pabrėžė, kad Lietuva yra tarp devynių Europos Sąjungos šalių, kurių biudžetams Briuselis neturi priekaištų dėl fiskalinės drausmės. 

„Valdantieji nė nemano vykdyti prisiimtų įsipareigojimų ženkliau didinti mažiausiai uždirbančių biudžetininkų pajamas, visų pirma mokytojų ir dėstytojų. Tam reikia tik apie 80 mln. Eur. Nereikia fantazuoti apie šimtus milijonų ar milijardus“, – diskusijoje kalbėjo socialdemokratas Julius Sabatauskas, Seimo opozicijos lyderis.

Po pirmojo svarstymo Seime nebalsuojama – projektas automatiškai grąžinamas Vyriausybei tobulinti. Jai pasiūlyta įvertinti visus komitetų ir pavienių parlamentarų pateiktas iniciatyvas koreguoti biudžeto projektą. Toks svarstymas Vyriausybės posėdyje numatomas jau šį trečiadienį.

Vengiama pritarimo didinti mokesčius

Pensijoms ir vaiko pinigams didinti kitąmet numatoma skirti beveik 0,5 mlrd. Eur daugiau negu šiemet. Didesnę dalį šių lėšų norima gauti iš ekonomikos augimo, šešėlio mažinimo, geresnio mokesčių administravimo.

Skinasi kelią ir prezidento siūlymas šiek tiek labiau padidinti pensijas indeksuojant bazinės pensijos koeficientą. Tam papildomai prireiks apie 30 mln. Eur.

Be to, planuojama ne iki 60 Eur, kaip siūlė Vyriausybė, bet iki 70 Eur didinti vaiko pinigus. Tam tektų skirti dar papildomai 37 mln. Eur.

Valdantieji siūlo įvesti prekybos apyvartos, automobilių taršos ir bankų turto mokesčius bei sumažinti ribą, nuo kurios būtų mokamas nekilnojamojo turto mokestis. Jų priėmimas nulemtų apie 100 mln. Eur siekiančias papildomas biudžeto pajamas.

Tiesa, VŽ žiniomis, bankų ir prekybos mokesčiai gali įsigalioti ne nuo 2020 m. sausio 1 d., bet nuo metų vidurio, nors viešai valdantieji kol kas kalba apie planus juos įvesti įmanomai greičiau.

Taip pat numatoma nuo 555 iki 607 Eur kelti minimalią mėnesio algą, didinti darbo užmokestį valdžios sektoriaus darbuotojams, nes didinamas pareiginės algos bazinis dydis ir numatyti kiti vienkartiniai atlyginimų kėlimai.

Siūloma šiek tiek sumažinti lengvatą žemdirbių dyzelinui bei padidinti stipraus alkoholio, tabako ir degalų akcizus.

Tačiau ne visiems mokestiniams pasiūlymams yra pritariama Seime. Parlamentarai verčiau siūlo paieškoti papildomų lėšų keliomis dešimtimis milijonų eurų karpant tam tikras išlaidas – valstybės skolos administravimui ar krašto apsaugai.

Priėmimas – gruodžio viduryje

Valstybės kontrolė ir Lietuvos bankas perspėjo, kad valdžios sektorius kitąmet vėl gali būti deficitinis, nors Finansų ministerija planuoja išlaikyti viešųjų finansų perteklių. Planuojama, kad jis kitąmet sudarys 0,2% bendrojo vidaus produkto (BVP).

[infogram id="92a49b77-0053-460f-84ff-dc534eaadbb9" prefix="5xi" format="interactive" title="Valdžios sektoriaus balansas 2007-2020 m., % nuo BVP"]

Vyriausybė prognozuoja, kad kitų metų ekonomikos augimas sulėtės iki 2,4%. Šiemet bendrasis vidaus produktas turėtų augti 3,7%.

Valstybės biudžeto projekte numatoma, kad jo pajamos kitąmet didės 9% iki 11,545 mlrd. Eur, išlaidos – 8% iki 12,646 mlrd. Eur. Taigi, valstybės biudžetas ir vėl bus deficitinis. Tačiau „Sodros“ ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetai kitąmet numatomi smarkiai pertekliniai. Visų biudžetų visuma, planuojama, bus perteklinė.

Antrasis biudžeto svarstymas Seime ir balsavimas dėl pavienių iniciatyvų koreguoti šį įstatymo projektą turėtų vykti gruodžio 10-ąją, biudžeto priėmimas numatomas gruodžio 12 arba 17 d.   

Vetuos, jeigu neatitiks fiskalinės drausmės

Valdantieji tvirtina sugebėsiantys užtikrinti pakankamai balsų pritarti 2020 m. „subalansuotam, fiskalinę drausmę atitinkančiam, kartu ir socialiai orientuotam“ biudžetui. „Biudžetas bus priimtas toks, kad ir atitiktų visuomenės poreikius, ir būtų subalansuotas“, – patikino valdančiosios koalicijos lyderis Ramūnas Karbauskis.

Tuo metu opozicija atkreipia dėmesį į chaotišką biudžeto svarstymo procesą. „Sunku kol kas pasakyti, kiek tie Seime gimstantys pasiūlymai prislėgs Vyriausybės pečius. Iš svarstymo eigos matome, kad į Vyriausybės vartus jau yra įspirta bent pora įvarčių, nes nepritarta jos mokestiniams pasiūlymams, kas gali biudžetui kainuoti apie 200 mln. Eur. Spėčiau, kad Vyriausybė bandys išsisukti eilinį kartą didindama planus surinkti daugiau lėšų iš šešėlio, nors ir nėra aišku, ar tie planai bus įvykdyti“, – įsitikinusi opozicinė konservatorė Ingrida Šimonytė, Seimo Audito komiteto pirmininkė.  

Vilius Šapoka, finansų ministras, pabrėžė, kad Vyriausybė, gavusi iš Seimo grąžintą kitų metų biudžetą, „įvertins visus pasiūlymus ir, tikiu, gebės suformuoti tokį biudžetą, kuris atitiks valstybės interesus“.

Paprastai Vyriausybė patenkina tik iki dešimtadalio Seime gimusių pasiūlymų keisti biudžeto eilutes.

Prezidentas Gitanas Nausėda pagrasino vetuoti biudžetą, jeigu jis pažeis konstitucinio įstatymo dėl fiskalinės drausmės reikalavimus.  

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
G-7 šalys uždraus aukso importą iš Rusijos

Didžiojo septyneto (G-7) valstybės uždraus Rusijos aukso importą, siekdamos sugriežtinti sankcijas Maskvai...

JAV priėmus moterų teisę į abortus panaikinantį sprendimą, šalyje tęsiasi protestai

Teisės į abortą gynėjai šeštadienį Amerikoje antrą dieną protestavo prieš istorinę Aukščiausiojo Teismo...

Vokietijoje prasideda G-7 viršūnių susitikimas

Didžiojo septyneto (G-7) šalių lyderiai sekmadienį pradeda susitikimą, kurio metu tarsis dėl strategijų, kaip...

Sekmadienį baigiasi laikas pasirinkti nepriklausomą tiekėją 1

Sekmadienį baigiasi terminas, kai antrojo elektros rinkos liberalizavimo etapo vartotojai turi pasirinkti...

Infliacija pasauliui smogė ne vienodai – kai kurios šalys patiria mažesnį spaudimą Premium

Vakarų lyderiai dažnai pabrėžia, kad pastaruoju metu fiksuojamas kainų šuolis yra pasaulinis reiškinys,...

R. Meilutytė – pasaulio čempionė 5

Pasaulio plaukimo čempionate Budapešte Rūta Meilutytė iškovojo aukso medalį.

Verslo aplinka
2022.06.25
R.T. Erdoganas paragino Stokholmą imtis veiksmų išsklaidyti Turkijos būgštavimus dėl narystės NATO 1

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas šeštadienį leido suprasti, kad kol kas nepasiekta pažangos...

Verslo aplinka
2022.06.25
Kauno savivaldybė Kėdainių tilto konkursą planuoja skelbti liepą 2

Kauno savivaldybė vadinamojo Kėdainių tilto per Nemuną konkursą rengiasi skelbti jau liepos mėnesį.

Statyba ir NT
2022.06.25
Vokietijoje besirenkančius G-7 lyderius pasitinka protestai

Dešimtys tūkstančių protestuotojų šeštadienį turėtų susirinkti Miunchene, Didžiojo septyneto (G-7) lyderiams...

Verslo aplinka
2022.06.25
VŽ infografika: kur Europoje nepageidaujamas „Huawei“ Premium

Kinijos telekomunikacijų milžinė „Huawei“ praėjusio dešimtmečio pradžioje tapo pasauliniu savo sektoriaus...

Inovacijos
2022.06.25
J. Borrellis: branduolinės derybos su Iranu bus atnaujintos artimiausiomis dienomis

Prieš tris mėnesius įstrigusios derybos dėl Irano branduolinės sutarties atgaivinimo bus atnaujintos...

Verslo aplinka
2022.06.25
Eksporto rinkų paieškos: 400 įmonių, 250 renginių

Įmonių naujų užsienio rinkų paieškai ir esamų eksporto rinkų plėtrai pagal priemonę „Naujos galimybės LT“,...

Gazelė
2022.06.25
Vytį bus galima naudoti ant transporto priemonių numerių

Kiek daugiau nei po metų ant motorinių transporto priemonių ir jų priekabų valstybinio registracijos numerio...

Logistika
2022.06.25
Ukrainos kariuomenė: apšaudymas susijęs su Kremliaus pastangomis įtraukti Baltarusiją į karą

Ukrainos šiaurinės ir šiaurės rytinės sritys šeštadienį ryte patyrė Rusijos „masinį bombardavimą raketomis“,...

Verslo aplinka
2022.06.25
JAV Kongresas priėmė pirmąjį per kelis dešimtmečius svarbų ginklų kontrolės įstatymą 1

JAV įstatymų leidėjai penktadienį nutraukė beveik tris dešimtmečius trukusį teisėkūros paralyžių šaunamųjų...

Verslo aplinka
2022.06.25
Atliks tyrimą, kokia paskiepytųjų dalis persirgo koronavirusu

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siekia išsiaiškinti, kokia paskiepytųjų nuo koronaviruso dalis persirgo...

Verslo aplinka
2022.06.25
G. Nausėda: Vyriausybė turi skubiai konsultuotis su EK dėl sankcijų Kaliningrado tranzitui 11

Vyriausybė turi skubiai pradėti konsultacijas su Europos Komisija (EK) dėl sankcijų Kaliningrado tranzitui...

Verslo aplinka
2022.06.25
Berlyne prieš G-7 susitikimą ministrai pasmerkė Rusijos „grūdų karą“

Vokietija penktadienį apkaltino Rusiją paėmus pasaulį „įkaitu“ savo vykdomu „grūdų karu“, Berlyne įvykus...

Verslo aplinka
2022.06.25
P. Jacunskij. Kainų didėjimo priežastys ir „ką gali padaryti Konkurencijos taryba?“

Lietuvoje šoktelėjus infliacijos rodikliams kaskart viešojoje erdvėje pasigirsta klausimų, kokių veiksmų gali...

Nuomonės
2022.06.25
Penktadienį nustatyti 38 nauji COVID-19 atvejai

Per praėjusią parą nustatyti 38 nauji COVID-19 atvejai, fiksuota viena mirtis, rodo šeštadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.06.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku