Žiniasklaida: po pokalbio su A. Merkel B. Johnsonas nebesitiki „Brexit“ susitarimo

Boriso Johnsono, Jungtinės Karalystės (JK) premjero, vyriausybė po telefoninio pokalbio su Angela Merkel, Vokietijos kanclere, yra įsitikinusi, kad Brexit susitarimas per artimiausias dienas nebeįmanomas. Tokią informaciją, remdamiesi savo šaltiniais JK vyriausybėje, skelbia vietos žiniasklaida.
B. Johnsonas antradienį kalbėjosi su A. Merkel ir su ja aptarė savo naujus pasiūlymus ES, tačiau, anot BBC šaltinių JK vyriausybėje, A. Merkel nurodė, kad remiantis jais Brexit susitarimas yra labai neįtikėtinas.
Remiantis vietos žiniasklaidos skelbiama informacija apie įvykusį telefoninį pokalbį, A. Merkel JK premjerui nurodė, kad joks Brexit susitarimas nebus įmanomas, jeigu Šiaurės Airija po Brexit neliks muitų sąjungoje.
Antradienį svaras sterlingų pastebimai atpigo britų žiniasklaidai pranešus, kad derybos tarp JK ir ES baigia žlugti.
Vokietija nepatvirtina
Tiesa, Vokietijos kanclerė kol kas nepateikė jokios įvykusio pokalbio interpretacijos, todėl kol kas neįmanoma palyginti abiejų pusių pokalbio versijų. Likus vos kelioms savaitėms iki Brexit datos nei ES, nei JK nenori likti atsakingi už žlugusias derybas dėl Brexit susitarimo.
Remiantis BBC skelbiama informacija, ES pareigūnas, kuris susipažinęs su derybų tarp JK ir ES eiga, vietos žiniasklaidai nurodė, kad pozicija, kurią, anot, JK vyriausybės, pateikė Vokietijos kanclerė, neatspindi bendros ES pozicijos.
VŽ primena, kad B. Johnsonas praėjusią savaitę Briuselyje pristatė savo naują Brexit planą, kuriuo siekiama pakeisti dabartiniame britų parlamento nepatvirtintame Brexit susitarime numatytą Šiaurės Airijos atsargos priemonę. Po pristatyto plano Bendrijai B. Johnsono vyriausybė tikėjosi, kad per 10 intensyvių derybų dienų pavyks susiderėti naują Brexit susitarimą ir Europos vadovų taryba spalio 17 d. dar spės planui pritarti.
Vis dėlto, remiantis vietos žiniasklaidos šaltiniais JK vyriausybėje, po įvykusio telefoninio pokalbio tapo aišku, kad derybos Briuselyje yra ties žlugimo riba, nepaisant to, kad britų vyriausybė savo poziciją ir pakoregavo.
JK premjeras ir toliau teigia, kad britai pasitrauks iš Bendrijos spalio 31 d. bet kokia kaina su susitarimu arba be jo. Tačiau britų parlamentarai yra įpareigoję savo vyriausybę įstatymu prašyti ES pavėlinti Brexit dar kartą, jeigu britų parlamente nebus patvirtintas joks Brexit susitarimas arba dauguma britų parlamentarų nepritars kietojo Brexit scenarijui. Paskutinė įstatyme numatyta B. Johnsonui skirta data yra spalio 19 d.
Pirmadienio naktį vietos žiniasklaidoje taip pat pasirodė tekstas, kurio autorius šaltinis JK vyriausybėje. Tekste teigiama, kad jeigu susitarimas per artimiausias dienas žlugs, tai tokiu atveju, jis niekada nebus atgaivintas dar kartą.
JK vyriausybė tokio teksto turinio nepaneigė. Vietos žiniasklaidos ekspertai taip pat teigia, kad didėja tikimybė, kad Brexit derybos per artimiausias dienas žlugs, o ES diplomatai BBC žurnalistams nurodė, kad pasiektas progresas lygus nuliui, o kai kuriose srityse net pasiektas regresas.
VŽ taip pat primena, kad vakar B. Johnsonas kalbėjosi ir su Prancūzijos prezidentu. Emmnuelis Macronas pokalbio metu nurodė, kad derybos tarp ES ir JK artimiausiomis dienomis privalo vykti greitai ir sklandžiai, tam, kad šios savaitės pabaigoje būtų galima įvertinti, ar susitarimas tarp ES ir JK yra įmanomas, o nauji B. Johnsono pasiūlymai suderinami su ES principais, tai yra bendros rinkos integralumu ir stabilumo Airijoje užtikrinimu.
Kas B. Johnsono pasiūlyme?
- Šiaurės Airija pasitrauktų iš ES muitų sąjungos kartu su likusia Didžiąją Britaniją 2021 m. pradžioje;
- Tačiau Šiaurės Airija, ir pasitraukusi iš ES muitų sąjungos, tokiam sprendimui pritarus Šiaurės Airijos Asamblėjai, ir toliau laikytųsi ES bendros rinkos taisyklių, susijusių su žemės ūkio ir kita produkcija;
- Toks susitarimas dėl dviejų reguliavimų JK teritorijoje tęstųsi neribotą laiką arba tiek, kiek norės pati Šiaurės Airija. Kas ketverius metus dėl šios nuostatos ji turėtų balsuoti ir priimti sprendimą, ar ir toliau paklusti ES taisyklėms, ar remtis likusios Didžiosios Britanijos prekybos taisyklėmis;
- Prekių muitinės patikros tarp JK ir ES teritorijų būtų decentralizuotos, reikalingi dokumentai būtų teikiami elektroniniu būdu, o fizinių patikrų postų būtų labai mažai;
- Šie prekių patikrinimai turėtų būti atliekami toliau nuo pasienio zonos arba verslininkų patalpose, arba kitose tiekimo grandinės dalyse;
- Britų vyriausybė taip pat siūlo finansinę pagalbą Šiaurės Airijai, susidorojant su pasikeitimais.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti