Ukrainoje laimėjo V. Zelenskio partija, koalicijos neprireiks

Publikuota: 2019-07-21
AP / „Scanpix“ nuotr.
svg svg
AP / „Scanpix“ nuotr.

Sekmadienį Ukrainoje vyko pirmalaikiai parlamento rinkimai, praėjus vos trims mėnesiams po to, kai Volodymyras Zelenskis buvo išrinktas Ukrainos prezidentu. Suskaičiavus 57,01% balsalapių, akivaizdžiai pirmauja V. Zelenskio partija „Tautos tarnas“ – 42,47% balsų. 

Antrą vietą užima prorusiškas aljansas „Opozicijos platforma – už gyvybę“ su 12,91% balsų.

Petro Porošenkos partija „Europietiškas solidarumas“ kol kas trečias (8,6%), buvusios premjerės Julijos Tymošenko „Tėvynė“ – ketvirta (8,02%), roko žvaigždės Sviatoslavo Vakarčuko įkurtas „Balsas“ – penktas (6,38%).  

Kitos partijos 5% barjero, reikalingo patekti į Aukščiausiąją Radą, neperžengia. Iš viso parlamento rinkimuose dalyvavo 19 partijų.

Trijų balsavusiųjų rinkėjų apklausų vidurkis, paskelbtas sekmadienį vakare užsidarius rinkimų apylinkėms, rodė, kad V. Zelenskio partija turėtų gauti apie 44% balsų.

Komentuodamas balsavusiųjų apklausų rezultatus prezidentas V. Zelenskis sakė: „73% būtų geriau, bet mes dėkingi – aš asmeniškai ir kiekvienas iš mūsų – Ukrainos žmonėms už paramą“.

Užsienyje gyvenantys Ukrainos piliečiai labiausiai palaikė P. Porošenkos „Europietišką solidarumą“ – 29,5% balsų, už „Tautos tarną“ balsavo 28,1%, už „Balsą“ – 19,6%.

Sekmadienį į Ukrainos ambasadą Vilniuje iš viso atvyko balsuoti 299 asmenys iš 3142 užsiregistravusiųjų, BNS pirmadienį informavo Rinkimų komisijos atstovas Mykola Dziadzinas.  

Anot jo, daugiausia balsų – 86 – gavo prezidento Volodymyro Zelenskio partija „Tautos tarnas“. 77 rinkėjai balsavo už buvusio šalies vadovo Petro Porošenkos partiją „Europietiškas solidarumas“.

Iš viso rinkimuose dalyvavo 49,84% rinkėjų.

Koalicijos gali ir neprireikti

Pagal naujausius duomenis atrodo, kad partija „Tautos tarnas“ gauna absoliučią daugumą ir jai formuoti koalicijos nereikės. 42,47% balsų daugiamandatėje apygardoje užtikrina 122 vietas, o vienmandatėse apygardose V. Zelenskio partija užsitikrino 125 vietas. Taigi iš viso – 247. Valdančiajai daugumai parlamente, kurį sudaro 450 parlamentarų, užtenka 226 mandatų.

Be to, kaip pažymi politologas Linas Kojala savo „Facebook“ paskyroje, realiai renkami 424 parlamentarai – likusios pozicijos lieka neužpildytos dėl okupuotų teritorijų.

Dar sekmadienio vakarą „Tautos tarno“ pirmininkas Dmitrijus Razumkovas sakė, kad „koalicinės sutarties projektas jau rašomas, kai kurie dalykai jau parengti“.  

Anot D. Razumkovo, partija pasirengusi tartis su politinėmis jėgomis, kurios jai artimos ideologinėmis ir moralinėmis, etinėmis vertybėmis. Jis teigė, kad „Balsas“ gali tapti koalicijos partneriu, tačiau „Tėvynės“ galimybių nekomentavo.

„Balsas“ kol kas, atrodo, turi realiausias galimybes dalyvauti valdančioje koalicijoje, mat sekmadienį pats V. Zelenskis sakė, kad „Tautos tarnas“ pasirengęs dialogui su „Balsu“ dėl koalicijos formavimo.  

Naujus veidus deklaruoja kaip privalumą

VŽ primena, kad V. Zelenskis, vos tik prisiekęs naujuoju prezidentu, paleido Aukščiausiąją Radą ir paskelbė pirmalaikius rinkimus. Tokį sprendimą naujasis prezidentas priėmė siekdamas užsitikrinti politinę paramą, kurios tikisi sulaukti po rinkimų.

Pergalė ir dauguma Aukščiausioje Radoje, kaip V. Zelenskiui ir yra paranku, prognozuojama jo naujai partijai „Tautos tarnas“. Partiją daugiausiai sudaro buvę V. Zelenskio bendražygiai pramogų pasaulyje, verslininkai.

Dar prieš V. Zelenskiui tampant Ukrainos prezidentu svarstyta, kad neturėdamas politinio užnugario parlamente jis negalės įgyvendinti savo žadėtų reformų, tad „Tautos tarno“ pergalė V. Zelenskiui suteikia daugiau veikimo galimybių.

Prezidento partija savo visiškai naujus politikoje veidus deklaruoja kaip privalumą ir balsus renka remdamasi elito politika nusivylusiais Ukrainos rinkėjais. Politologų vertinimu, partijos kryptį išskirti sudėtinga ir ji pati tikslingai nesiekia kažkur konkrečiai savęs priskirti.

Tapęs Ukrainos prezidentu V. Zelenskis aiškiai demonstruoja Ukrainos kryptį Vakarų link, taip pat V. Zelenskis žada korupcijos liūne paskendusios šalies ekonomikos reformas, o tai padaryti jam reikia politinės paramos parlamente. Vis dėlto, kaip interviu VŽ teigė politologas, Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala, reformų procesas yra ilgas ir sudėtingas, tad greitų pokyčių tikėtis neverta. Plačiau apie tai galite skaityti ČIA.

„Turbūt turėtume kalbėti apie procesą. Galutinio rezultato nebus. Manau, kad tai neįmanoma. Bet svarbiausia žmonėms – matyti kryptį. Ukraina dabar pagal kai kuriuos rodiklius yra absoliučiai skurdžiausia Europos valstybė. Net ir Moldovą pralenkusi. Korupcijos mastai yra labai dideli, vis dar vyksta karas ir tenka daugybę resursų skirti šiai sričiai, kuri, deja, nusineša ir daugybę gyvybių – padėtis yra labai trapi. Prezidentas, prisiminkime, į rinkimus žengė su mintimi, kad man nesvarbu nei reitingai, nei perrinkimas ir galbūt aš net nesieksiu antros kadencijos. Tai tarsi suponuoja, kad jis padarys tai, ko reikia, nors tai iššauks pasipriešinimą, kritiką ir galbūt net jo paties reitingo smukimą. Tai tarsi leistų manyti, kad Ukraina įeis į vėžes arba pratęs galbūt gerus darbus ir per penkerius metus bus padaryta pažanga. Bet ar visuomenė pamatys tą kaip jau rezultatą, na, turbūt ne“, – VŽ kalbėjo L. Kojala.

Du pasirinkimai

Analitikai prieš rinkimus svarstė, kad, laimėjusi rinkimus, V. Zelenskio partija turi du pasirinkimus – formuoti arba politinę, arba technokratinę vyriausybę. Pastaruoju atveju vietos žiniasklaidos kaip galimas kandidatas gauti aukštą (galbūt net premjero) postą Ukrainos vyriausybėje įvardijamas ir Aivaras Abromavičius, buvęs šalies ekonomikos ir prekybos ministras. 

Vis dėlto L. Kojala VŽ teigė, kad kol kas sunku pasakyti, kokia yra dabartinio Ukrainos prezidento V. Zelenskio siekiamybė ir ką jis bandys padaryti formuojant vyriausybę, tačiau technokratinės vyriausybės variantas laikytinas tikėtinu.

Didžiausiu pralaimėtuoju šiuose rinkimuose galime laikyti Vladimirą Putiną, Rusijos prezidentą, kuris mato, kad prorusiškos politinės jėgos Ukrainoje prarado savo populiarumą, kuriuo mėgavosi iki 2014 m. Nuo paskutinių Ukrainos parlamento rinkimų taikos metu, prieš septynerius metus, prorusiškos politinės jėgos gavo daugiau nei 50% vietų Aukščiausioje Radoje ir suformavo valdančiąją koaliciją. Po šio sekmadienio rinkimų vienintelė atvirai prorusiška jėga „Opozicinė platforma“ prognozuojama užsitikrins tik 12-13% balsų.

Reformų poreikis

Remiantis Pasaulio banko skelbiama prognoze, Ukrainos ekonomikos augimas 2019-aisiais prislops ir sieks 2,7%, palyginimui, praėjusiais metais šalies ūkis augo 3,3%. Remiantis specialistų prognozėmis, Ukrainos ekonomika gali ir dar labiau susitraukti, jeigu nebus pasiekta reikšmingo proveržio nepabaigtose įgyvendinti reformose.        

Nuo 2014 m. Europos Sąjunga (ES) suteikė Ukrainai 15 mlrd. Eur dotacijomis ir paskolomis, siekiant paskatinti šalyje reformas. Būtent jų tęstinumas ir įgyvendinimas yra viena pagrindinių šio finansavimo sąlygų.

Prekyba tarp ES ir Ukrainos taip pat auga. Šiandien 42% šalies eksporto yra nukreipta į ES rinką. 49% į Ukrainą importuojamos produkcijos taip pat atkeliauja iš Bendrijos.

Antikorupcijos organizacijos „Transparency International“ skelbiamame korupcijos suvokimo indekse Ukraina 2018 m. užėmė 120-tą vietą iš 180 šalių. Prieš Ukrainos prezidento rinkimus skelbta „Gallup“ vykdyta apklausa rodo, kad tik 9% Ukrainos visuomenės šiuo metu pasitiki savo šalies valdžia, tad Ukrainos visuomenė iš politikos naujokų tikisi reikšmingo reformų proceso ir daugiau skaidrumo.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Nereikia nė svarstyklių

Nors svarstyklių, rodančių nuostolių svorį, nėra, Lietuvos turizmo sektorius, ko gero, nusvertų bet kokią...

Paslaugos
05:50
Darbo rinkos analizė: karantinas pagailėjo ūkininkų, dalies prekybininkų, bet smogė švietimui Premium

Tris mėnesius galiojęs karantinas lyg vanduo nuo žąsies nutekėjo nuo ūkininkų ir dalies prekybininkų, o jam...

Finansai
05:45
Po Baltarusijos prezidento rinkimų Minske prasidėjo protestuotojų ir milicijos susirėmimai

Baltarusijos sostinėje grupės demonstrantų, protestuojančių prieš prezidento rinkimų pirminius rezultatus,...

Verslo aplinka
2020.08.09
Rinkėjų apklausa: Baltarusijos prezidento rinkimus triuškinamai laimi A. Lukašenka 

Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka laimi sekmadienį vykusius valstybės vadovo rinkimus, surinkęs...

Verslo aplinka
2020.08.09
Neklystantis profesorius prognozuoja, kas laimės JAV prezidento rinkimus

Donaldas Trumpas ar Joe Bidenas? Amerikietis istorijos profesorius Allanas Lichtmanas sako žinantis atsakymą,...

Verslo aplinka
2020.08.09
Rinkėjų aktyvumas kai kuriuose balsavimo punktuose Minske viršijo 100%

Baltarusijoje vykstant prezidento rinkimams, prie daugumos balsavimo punktų Minske nusidriekė didžiulės...

Verslo aplinka
2020.08.09
Klaipėdos uoste aptiko naftos produktų dėmę

Klaipėdos uoste, ties žiemos įlanka, paryčiais (apie 6 val.) pastebėta naftos produktų dėmė.

Verslo aplinka
2020.08.09
Baltarusijoje vyksta prezidento rinkimai, stringa interneto ryšys

26-erius metus Baltarusijai vadovaujantis Aliaksandras Lukašenka ir didžiausia staigmena tapusi Svetlana...

Verslo aplinka
2020.08.09
Lietuvoje užfiksuotas 21 naujas COVID-19 atvejis  

Praėjusią parą Lietuvoje patvirtintas 21 naujas COVID-19 infekcijos atvejis. Nacionalinis visuomenės...

Verslo aplinka
2020.08.09
Pasaulio lyderiai tarsis, kaip padėti Libanui 1

Pasaulio lyderiai sekmadienį, 14 val. Lietuvos laiku, rinksis į virtualią konferenciją, kurioje tarsis dėl...

Verslo aplinka
2020.08.09
COVID-19 atvejų pasaulyje – daugiau kaip 19,6 mln., aukų – 726.000

Sekmadienio ryto duomenys rodo, kad nuo koronaviruso pandemijos pradžios asmenų, užsikrėtusiųjų COVID-19...

Verslo aplinka
2020.08.09
O gal ekonomikos prognozuotojai ne taip jau ir klydo? 6

Praeitą savaitę skelbtas antrojo ketvirčio Lietuvos BVP pokytis buvo pozityviausia savaitės naujiena iš...

Verslo aplinka
2020.08.09
Lietuvoje gyvenantys Baltarusijos piliečiai sekmadienį balsuoja prezidento rinkimuose

Lietuvoje gyvenantys Baltarusijos piliečiai sekmadienį balsuoja prezidento rinkimuose. Balsavimas ambasados...

Verslo aplinka
2020.08.09
Prezidentas nutraukė saviizoliaciją 2

Prezidentas Gitanas Nausėda su šeima nutraukė laikiną saviizoliaciją paaiškėjus, kad kontaktų su koronavirusu...

Verslo aplinka
2020.08.08
Italijos vyriausybė pritarė 25 mlrd. Eur ekonomikos gaivinimo paketui

Italijos vyriausybė penktadienį patvirtino 25 mlrd. Eur vertės paketą, turintį padėti atgaivinti šalies...

Finansai
2020.08.08
Hidrometeorologijos tarnybai vadovaus K. Šetkus 1

Naujuoju Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos vadovu paskirtas Kęstutis Šetkus, buvęs Mokslo, inovacijų ir...

Vadyba
2020.08.08
Vilniuje nukritus balkonui, savivaldybė imsis senų daugiabučių tikrinimo 4

Vilniuje, Lazdynuose šį penktadienį nukritęs daugiabučio namo balkonas prikišamai parodė, kad kai kurie...

Statyba ir NT
2020.08.08
COVID-19 atvejų skaičius pasaulyje perkopė 19 mln., liga nusinešė daugiau nei 714.000 gyvybių 3

Nuo COVID-19 pandemijos pradžios visame pasaulyje užfiksuoti 19.378.036 užsikrėtimo atvejai – tai 288.672...

Verslo aplinka
2020.08.08
Festina lente, tam kad įgyvendinant Ekonomikos DNR planą būtų pasiekta ilgalaikės naudos 2

Lietuvos pramonė tęsia pasiruošimą galimai antrajai Covid-19 bangai ir pažymi, kad ją šalies verslui...

Verslo aplinka
2020.08.08
Penktadienį šalyje patvirtinti 37 COVID-19 atvejai

Per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 37 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai, informuoja...

Verslo aplinka
2020.08.08

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus