Ukrainoje laimėjo V. Zelenskio partija, koalicijos neprireiks

Publikuota: 2019-07-21
AP / „Scanpix“ nuotr.
AP / „Scanpix“ nuotr.

Sekmadienį Ukrainoje vyko pirmalaikiai parlamento rinkimai, praėjus vos trims mėnesiams po to, kai Volodymyras Zelenskis buvo išrinktas Ukrainos prezidentu. Suskaičiavus 57,01% balsalapių, akivaizdžiai pirmauja V. Zelenskio partija „Tautos tarnas“ – 42,47% balsų. 

Antrą vietą užima prorusiškas aljansas „Opozicijos platforma – už gyvybę“ su 12,91% balsų.

Petro Porošenkos partija „Europietiškas solidarumas“ kol kas trečias (8,6%), buvusios premjerės Julijos Tymošenko „Tėvynė“ – ketvirta (8,02%), roko žvaigždės Sviatoslavo Vakarčuko įkurtas „Balsas“ – penktas (6,38%).  

Kitos partijos 5% barjero, reikalingo patekti į Aukščiausiąją Radą, neperžengia. Iš viso parlamento rinkimuose dalyvavo 19 partijų.

Trijų balsavusiųjų rinkėjų apklausų vidurkis, paskelbtas sekmadienį vakare užsidarius rinkimų apylinkėms, rodė, kad V. Zelenskio partija turėtų gauti apie 44% balsų.

Komentuodamas balsavusiųjų apklausų rezultatus prezidentas V. Zelenskis sakė: „73% būtų geriau, bet mes dėkingi – aš asmeniškai ir kiekvienas iš mūsų – Ukrainos žmonėms už paramą“.

Užsienyje gyvenantys Ukrainos piliečiai labiausiai palaikė P. Porošenkos „Europietišką solidarumą“ – 29,5% balsų, už „Tautos tarną“ balsavo 28,1%, už „Balsą“ – 19,6%.

Sekmadienį į Ukrainos ambasadą Vilniuje iš viso atvyko balsuoti 299 asmenys iš 3142 užsiregistravusiųjų, BNS pirmadienį informavo Rinkimų komisijos atstovas Mykola Dziadzinas.  

Anot jo, daugiausia balsų – 86 – gavo prezidento Volodymyro Zelenskio partija „Tautos tarnas“. 77 rinkėjai balsavo už buvusio šalies vadovo Petro Porošenkos partiją „Europietiškas solidarumas“.

Iš viso rinkimuose dalyvavo 49,84% rinkėjų.

Koalicijos gali ir neprireikti

Pagal naujausius duomenis atrodo, kad partija „Tautos tarnas“ gauna absoliučią daugumą ir jai formuoti koalicijos nereikės. 42,47% balsų daugiamandatėje apygardoje užtikrina 122 vietas, o vienmandatėse apygardose V. Zelenskio partija užsitikrino 125 vietas. Taigi iš viso – 247. Valdančiajai daugumai parlamente, kurį sudaro 450 parlamentarų, užtenka 226 mandatų.

Be to, kaip pažymi politologas Linas Kojala savo „Facebook“ paskyroje, realiai renkami 424 parlamentarai – likusios pozicijos lieka neužpildytos dėl okupuotų teritorijų.

Dar sekmadienio vakarą „Tautos tarno“ pirmininkas Dmitrijus Razumkovas sakė, kad „koalicinės sutarties projektas jau rašomas, kai kurie dalykai jau parengti“.  

Anot D. Razumkovo, partija pasirengusi tartis su politinėmis jėgomis, kurios jai artimos ideologinėmis ir moralinėmis, etinėmis vertybėmis. Jis teigė, kad „Balsas“ gali tapti koalicijos partneriu, tačiau „Tėvynės“ galimybių nekomentavo.

„Balsas“ kol kas, atrodo, turi realiausias galimybes dalyvauti valdančioje koalicijoje, mat sekmadienį pats V. Zelenskis sakė, kad „Tautos tarnas“ pasirengęs dialogui su „Balsu“ dėl koalicijos formavimo.  

Naujus veidus deklaruoja kaip privalumą

VŽ primena, kad V. Zelenskis, vos tik prisiekęs naujuoju prezidentu, paleido Aukščiausiąją Radą ir paskelbė pirmalaikius rinkimus. Tokį sprendimą naujasis prezidentas priėmė siekdamas užsitikrinti politinę paramą, kurios tikisi sulaukti po rinkimų.

Pergalė ir dauguma Aukščiausioje Radoje, kaip V. Zelenskiui ir yra paranku, prognozuojama jo naujai partijai „Tautos tarnas“. Partiją daugiausiai sudaro buvę V. Zelenskio bendražygiai pramogų pasaulyje, verslininkai.

Dar prieš V. Zelenskiui tampant Ukrainos prezidentu svarstyta, kad neturėdamas politinio užnugario parlamente jis negalės įgyvendinti savo žadėtų reformų, tad „Tautos tarno“ pergalė V. Zelenskiui suteikia daugiau veikimo galimybių.

Prezidento partija savo visiškai naujus politikoje veidus deklaruoja kaip privalumą ir balsus renka remdamasi elito politika nusivylusiais Ukrainos rinkėjais. Politologų vertinimu, partijos kryptį išskirti sudėtinga ir ji pati tikslingai nesiekia kažkur konkrečiai savęs priskirti.

Tapęs Ukrainos prezidentu V. Zelenskis aiškiai demonstruoja Ukrainos kryptį Vakarų link, taip pat V. Zelenskis žada korupcijos liūne paskendusios šalies ekonomikos reformas, o tai padaryti jam reikia politinės paramos parlamente. Vis dėlto, kaip interviu VŽ teigė politologas, Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala, reformų procesas yra ilgas ir sudėtingas, tad greitų pokyčių tikėtis neverta. Plačiau apie tai galite skaityti ČIA.

„Turbūt turėtume kalbėti apie procesą. Galutinio rezultato nebus. Manau, kad tai neįmanoma. Bet svarbiausia žmonėms – matyti kryptį. Ukraina dabar pagal kai kuriuos rodiklius yra absoliučiai skurdžiausia Europos valstybė. Net ir Moldovą pralenkusi. Korupcijos mastai yra labai dideli, vis dar vyksta karas ir tenka daugybę resursų skirti šiai sričiai, kuri, deja, nusineša ir daugybę gyvybių – padėtis yra labai trapi. Prezidentas, prisiminkime, į rinkimus žengė su mintimi, kad man nesvarbu nei reitingai, nei perrinkimas ir galbūt aš net nesieksiu antros kadencijos. Tai tarsi suponuoja, kad jis padarys tai, ko reikia, nors tai iššauks pasipriešinimą, kritiką ir galbūt net jo paties reitingo smukimą. Tai tarsi leistų manyti, kad Ukraina įeis į vėžes arba pratęs galbūt gerus darbus ir per penkerius metus bus padaryta pažanga. Bet ar visuomenė pamatys tą kaip jau rezultatą, na, turbūt ne“, – VŽ kalbėjo L. Kojala.

Du pasirinkimai

Analitikai prieš rinkimus svarstė, kad, laimėjusi rinkimus, V. Zelenskio partija turi du pasirinkimus – formuoti arba politinę, arba technokratinę vyriausybę. Pastaruoju atveju vietos žiniasklaidos kaip galimas kandidatas gauti aukštą (galbūt net premjero) postą Ukrainos vyriausybėje įvardijamas ir Aivaras Abromavičius, buvęs šalies ekonomikos ir prekybos ministras. 

Vis dėlto L. Kojala VŽ teigė, kad kol kas sunku pasakyti, kokia yra dabartinio Ukrainos prezidento V. Zelenskio siekiamybė ir ką jis bandys padaryti formuojant vyriausybę, tačiau technokratinės vyriausybės variantas laikytinas tikėtinu.

Didžiausiu pralaimėtuoju šiuose rinkimuose galime laikyti Vladimirą Putiną, Rusijos prezidentą, kuris mato, kad prorusiškos politinės jėgos Ukrainoje prarado savo populiarumą, kuriuo mėgavosi iki 2014 m. Nuo paskutinių Ukrainos parlamento rinkimų taikos metu, prieš septynerius metus, prorusiškos politinės jėgos gavo daugiau nei 50% vietų Aukščiausioje Radoje ir suformavo valdančiąją koaliciją. Po šio sekmadienio rinkimų vienintelė atvirai prorusiška jėga „Opozicinė platforma“ prognozuojama užsitikrins tik 12-13% balsų.

Reformų poreikis

Remiantis Pasaulio banko skelbiama prognoze, Ukrainos ekonomikos augimas 2019-aisiais prislops ir sieks 2,7%, palyginimui, praėjusiais metais šalies ūkis augo 3,3%. Remiantis specialistų prognozėmis, Ukrainos ekonomika gali ir dar labiau susitraukti, jeigu nebus pasiekta reikšmingo proveržio nepabaigtose įgyvendinti reformose.        

Nuo 2014 m. Europos Sąjunga (ES) suteikė Ukrainai 15 mlrd. Eur dotacijomis ir paskolomis, siekiant paskatinti šalyje reformas. Būtent jų tęstinumas ir įgyvendinimas yra viena pagrindinių šio finansavimo sąlygų.

Prekyba tarp ES ir Ukrainos taip pat auga. Šiandien 42% šalies eksporto yra nukreipta į ES rinką. 49% į Ukrainą importuojamos produkcijos taip pat atkeliauja iš Bendrijos.

Antikorupcijos organizacijos „Transparency International“ skelbiamame korupcijos suvokimo indekse Ukraina 2018 m. užėmė 120-tą vietą iš 180 šalių. Prieš Ukrainos prezidento rinkimus skelbta „Gallup“ vykdyta apklausa rodo, kad tik 9% Ukrainos visuomenės šiuo metu pasitiki savo šalies valdžia, tad Ukrainos visuomenė iš politikos naujokų tikisi reikšmingo reformų proceso ir daugiau skaidrumo.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
V. Matijošaitis: miestui Kauno centrinio pašto tikrai nereikia

Kauno meras Visvaldas Matijošaitis sako, kad miestui Kauno centrinio pašto pastatas nereikalingas ir jį...

14:26
 Kitą savaitę Vilniuje laukiama Ukrainos prezidento V. Zelenskio

Kitą savaitę Lietuvoje lankysis Ukrainos prezidentas Volodymiras Zelenskis.

14:19
Teismas: Vilniaus valdžia turi atlyginti 0,5 mln. Eur žalos valstybei

Vilniaus valdžia ir savivaldybės valdoma įmonė „Vilniaus vystymo kompanija“ turi atlyginti daugiau nei 0,5...

13:23
Xi Jinpingas: Kinija nori prekybos susitarimo su JAV, bet, jei reikės, „duos atkirtį“

Kinija nori sudaryti pradinį prekybos susitarimą su Jungtinėmis Valstijoms, tačiau „nebijo“ prireikus duoti...

13:08
Sunkiai įtikėtini plastiko pakuočių perdirbimo rekordai Premium

Lietuva plastiko pakuočių perdirba daugiausia iš visų ES valstybių, rodo oficiali statistika. Ekspertai šia...

Statistikos grimasų kaina

Oficialioji statistika, išvedusi Lietuvą į ES lyderes pagal plastiko pakuočių perdirbimo rezultatus, gali...

Seimas parlamentarams iš „Telios“ nupirko 180 „prekybos terminalų“ Premium 2

Beveik tris Seimo kadencijas atlaikiusius posėdžių salės „IBM ThinkPad X60“ kompiuterius „Telia“, kuri...

Paslaugos
05:45
Lietuvos ir Lenkijos prezidentai ragina neskaldyti NATO

Lietuvos ir Lenkijos prezidentai ketvirtadienį pareiškė, kad tiki NATO gyvybingumu, ir paragino neskaldyti...

Verslo aplinka
2019.11.21
„Google“ griežtina politinės reklamos sąlygas Premium

JAV kompanija „Google“ nusprendė įvesti apribojimus tikslinei politinei reklamai – reklamdaviai nebegalės...

Verslo aplinka
2019.11.21
Izraelio teisingumo ministerija: B. Netanyahu pareikšti kaltinimai dėl korupcijos

Izraelio teisingumo ministerija ketvirtadienį pranešė, kad premjerui Benjaminui Netanyahu pareikšti...

Verslo aplinka
2019.11.21
Premjero patarėja žemės ūkio klausimais tapo L. Počikovska 1

Premjero Sauliaus Skvernelio patarėjų komandą trečiadienį papildė buvusi žemės ūkio viceministrė ir ministro...

Verslo aplinka
2019.11.21
Darbo užmokestis III ketvirtį išaugo 9,5%

Vidutinės gyventojų darbo pajamos per metus padidėjo 9,5% ir trečiąjį ketvirtį siekė 1.277 Eur. Tokias ir...

Finansai
2019.11.21
„Sodros“ ir sveikatos sistemos biudžetai grąžinti Vyriausybei taisyti

Seimas grąžino Vyriausybei tobulinti kitų metų „Sodros“ ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF)...

Verslo aplinka
2019.11.21
TVF: 2020 m. biudžeto tikslai adekvatūs, tačiau pajamos suplanuotos optimistiškai Premium

Numatyti 2020 m. biudžeto balanso tikslai adekvatūs, tačiau pajamos suplanuotos per optimistiškai, ypač...

Finansai
2019.11.21
EBPO: Lietuvos ekonomika kitąmet augs lėčiau

Lietuvos ekonomika dėl nepalankių pasaulinių tendencijų  2020–2021 metais augs lėčiau, rodo ketvirtadienį...

Verslo aplinka
2019.11.21
TVF misijos Lietuvoje vadovas: bankų mokestis turės padarinių Premium 5

Borja Gracia, Tarptautinio valiutos fondo (TVF) misijos Lietuvoje vadovas, į Seimo sieną atsimušusius...

Finansai
2019.11.21
Rinkimų kartelei ieškoma aukso vidurio 

Seimo dauguma žada nuleisti šiuo metu 5% siekiančią parlamento rinkimų kartelę. Greičiausiai bus pasirinkta...

Verslo aplinka
2019.11.21
Vaiko pinigus planuojama kelti iki 70 Eur, tik neaišku, nuo kada  2

Seimas nusiteikęs vadinamuosius vaiko pinigus, kurie šiuo metu siekia 50 Eur, padidinti iki 70 Eur. Tiesa,...

Verslo aplinka
2019.11.21
Seimas nusiteikęs kelti akcizus degalams, svaigalams ir rūkalams  3

Kitąmet didės akcizai kurui, įskaitant žemdirbiams skirtam vadinamajam žymėtam dyzelinui, taip pat alkoholiui...

Verslo aplinka
2019.11.21
Amerikietiški visureigiai Lietuvai kainuos 145 mln. Eur 

Lietuva ketvirtadienį pasirašė sutartį dėl 200 amerikietiškų šarvuotų visureigių įsigijimo už 145 mln. Eur.

Verslo aplinka
2019.11.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau