G. Nausėdos vizitas Lenkijoje: pakvietė bankus į Lietuvą, pareiškė paramą ginče su Briuseliu

Publikuota: 2019-07-16
Atnaujinta 2019-07-16 16:11

Varšuvoje viešintis prezidentas Gitanas Nausėda antradienį pakvietė kurį nors Lenkijos bankų atidaryti filialą Lietuvoje.

Bendroje spaudos konferencijoje su Lenkijos prezidentu Andrzejumi Duda G. Nausėda sakė, kad konkurencija šiuo metu Lietuvoje veikiantiems bankams būtų naudinga žmonėms.

„Pakviečiau ir ponas prezidentas pažadėjo perduoti atsakingiems žmonėms mūsų kvietimą lenkiškam bankui pasirodyti Lietuvos rinkoje, nes didesnė konkurencija šiuo metu esantiems 3–4 pagrindiniams rinkos dalyviams būtų tikrai naudinga pirmiausia Lietuvos žmonėms, Lietuvos vartotojams“, – teigė G. Nausėda.

„Tikiuosi, kad ir šiais klausimais mums pavyks nuveikti daug“, – pridūrė jis.

Lenkijoje veikia kelios dešimtys bankų, tačiau stipriausią susidomėjimą Lietuva dar 2017 m. yra rodęs Lenkijos vyriausybės kontroliuojamas didžiausias kaimyninės šalies bankas „PKO Bank Polski“.

Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Mantas Zalatorius, reaguodamas į šį G. Nausėdos kvietimą, sako, kad palaiko tokią prezidento iniciatyvą.

Pasak M. Zalatoriaus, aktyvesnis ES bankų dalyvavimas Lietuvos finansų sistemoje tik dar labiau sustiprintų sektorių ir būtų naudingas tiek rinkos dalyviams, tiek vartotojams.

„Pastebime tendenciją, kad Europoje veikiantys bankai vis labiau konsoliduojasi ir veikia keliose valstybėse. Lietuvos finansų sistemai būtų naudinga, jei finansų institucijos galėtų veikti skirtingose jurisdikcijose, o nacionaliniai barjerai sumažėtų“, – teigia LBA prezidentas M. Zalatorius.

Tikisi santykių, panašių į L. Kaczynskio ir V. Adamkaus

Po susitikimo su G. Nausėda Lenkijos prezidentas sakė, kad turi didelę viltį, kad jie galėsime sukurti tokius santykius, kokius turėjo galimybę stebėti prezidento Lecho Kaczynskio ir prezidento Valdo Adamkaus laikais.

„Tai buvo draugystė, tai buvo išties kaimyniškas bendradarbiavimas, kuriam buvo būdinga abipusė pagarba, bet visų pirma didelė abipusė simpatija. Tikiuosi, kad būtent tokius santykius mes su ponu prezidentu sukursime“, – sakė Lenkijos prezidentas A. Duda.

Nedalijo pažadų dėl pavardžių rašybos

G. Nausėda per vizitą Lenkijoje sakė negalintis pažadėti, kad Lietuva įteisins lenkiškų pavardžių rašybą lenkiškais rašmenimis asmens dokumentuose. Jis teigė, kad šiuo klausimu Lietuvos Seime nėra vieningos nuomonės.

„Nesu tas žmogus, kuris lengvai dalija pažadus ir manau, kad reikia dalinti tokius pažadus, kuriuos mes galime įgyvendinti, nes neįgyvendinti, neišpildyti praeityje pažadai lemia tam tikrą tarpusavio nepasitikėjimą ir santykių balastą“, – antradienį sakė prezidentas.

„Situacija nėra paprasta, nes šiuo metu yra bemaž trys pozicijos Lietuvos Respublikos Seime šiuo klausimu, sutarimo bendro nėra ir turbūt joks prezidentas pasaulyje demokratiškoje valstybėje negalėtų Seimo lenkti balsuoti vienaip ar kitaip“, – teigė jis.

nuotrauka::1left

Kartu G. Nausėda pabrėžė, kad „tautinės mažumos Lietuvoje yra ne problema, o turtas“, padedantis puoselėti draugiškus santykius su Lenkija.

Lietuvos lenkai ir Lenkijos valdžia daugelį metų prašo leisti asmens dokumentuose Lietuvos lenkų pavardes rašyti pagal lenkų kalbos taisykles, pavyzdžiui, su raide w.

Iki tapdamas prezidentu G. Nausėda nepritarė iniciatyvai įteisinti lenkiškų pavardžių rašybą Lietuvos dokumentuose lenkiškais rašmenimis – jis sakė, kad toks variantas galėtų būti nebent antrame paso puslapyje.

A. Duda: JAV kariai Lenkijoje pasitarnaus viso regiono saugumui

A. Duda bendroje abiejų šalių prezidentų spaudos konferencijoje sakė, kad papildomi Jungtinių Valstijų kariai Lenkijoje pasitarnaus viso regiono saugumui.

„Visa tai vyksta stiprinant regioninį saugumą, taip pat ir Lietuvos saugumą. Poną prezidentą patikinau, kad mes taip į tai žiūrime“, – kalbėjo A. Duda.

Su NATO pajėgomis Lenkijoje rotaciniu principu šiuo metu tarnauja apie 5.000 JAV karių.

Praėjusį mėnesį JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė, kad perkels iš Vokietijos į Lenkiją papildomą tūkstantį karių.

Lenkija savo ruožtu žada pastatyti kompleksą kariams apgyvendinti ir kurti divizijos vadavietę.

„Į tai kreipiame labai didelį dėmesį – Lietuvos saugumas mums yra ypatingai svarbus ir iš tos perspektyvos mes žiūrime į savo padėtį“, – kalbėjo Lenkijos prezidentas.

G. Nausėda pareiškė paramą Lenkijai ginče su Briuseliu

Tuo metu G. Nausėda patikino, kad nepritaria siūlymui įvesti Europos Sąjungos (ES) sankcijas Lenkijai dėl teismų reformos, kuri, kritikų teigimu, pažeidžia teismų nepriklausomumą.

G. Nausėda per vizitą Varšuvoje pareiškė, kad ES institucijų ir Lenkijos valdžios ginčas turėtų būti sprendžiamas dialogu, o ne sankcijomis.

Kalbėdamas bendroje spaudos konferencijoje su Lenkijos prezidentu A. Duda, G. Nausėda sakė, kad Lenkija reformas vykdė norėdama kovoti su korupcija.

Jis atkreipė dėmesį, kad Lenkija parodė pasirengimą bendradarbiauti, kai, reaguodama į ES teismo nurodymą, suspendavo sprendimą dėl Aukščiausiojo Teismo teisėjų atleidimo sumažinus pensinį amžių.

„Prieš smerkdami turime gerai susipažinti su situacija ir manau, kad Lenkijos sprendimas buvo motyvuotas noro kovoti su korupcija, noro kovoti su nomenklatūriniais reiškiniais teismų sistemoje“, – sakė G. Nausėda.

„Taip, šis sprendimas buvo pripažintas Europos bendrijos kaip neteisėtas, todėl šitas įstatymas buvo suspenduotas, tai reiškia, kad Lenkijos pusė visgi reaguoja ir Lenkijos pusė yra pasirengusi bendradarbiauti“, – teigė Lietuvos prezidentas.

„Todėl prieš kalbėdami apie kokias nors sankcijas mes turime geriau suprasti vienas kitą, abi pusės turėtų toliau tęsti  dialogą ir neturėtume eiti sankcijų keliu, o turėtume eiti geresnio tarpusavio supratimo keliu“, – teigė G. Nausėda.

Jis tiesiai neatsakė į BNS užduotą klausimą, kaip balsuotų Lietuva, jei ES šalims reikėtų apsispręsti dėl sankcijų – už, prieš ar susilaikytų.

A. Duda savo ruožtu pareiškė, kad teisėsaugos klausimai yra išimtinai valstybių narių, o ne ES institucijų reikalas.

ES Teisingumo Teismas praeitą mėnesį paskelbė, kad Lenkija pažeidė Europos Sąjungos teisę, kai sumažino Aukščiausiojo Teismo teisėjų pensinį amžių, pakenkdama jų nepriklausomumui.

G. Nausėda: švietimo ministrai turėtų susitikti, o ne bendrauti laiškais

Šalių vadovai taip pat kalbėjo apie bendradarbiavimą vadinamajame „Trijų jūrų“ šalių formate ir Lietuvą bei Lenkiją jungiančius infrastruktūros projektus, tokius kaip geležinkelis „Rail Baltica“, keliai „Via Carpatia“ ir „Via Baltica“ bei dujų jungtį tarp Lenkijos ir Lietuvos.

„Mes palietėme visą mums svarbių temų spektrą ir džiaugiuosi, kad iš esmės nėra jokių temų, dėl kurių tarp mūsų būtų neatitikimų“, – teigia A. Duda.

Lenkijos žiniasklaida taip pat informuoja, kad A. Duda pakvietė Lietuvos prezidentą į Antrojo pasaulinio karo pradžios 80-ąsias metines ir sulaukė teigiamo G. Nausedos atsako.

Savo ruožtu G. Nausėda po susitikimo žiniasklaidai sakė, kad vienas iš aptartų klausimų buvo švietimo problemos, susijusius su lenkų mažuma Lietuvoje, ir pabrėžė, kad jau ėmėsi veiksmų šiuo klausimu.

„Prieš kelias dienas susitikau su Vilniaus regiono švietimo atstovais. Reikia išspręsti daug problemų. Tai nebuvo padaryta, galbūt dėl politinės valios stokos. Manau, kad reikia grįžti prie šio klausimo.

Manau, būtų puiki idėja, kad mūsų švietimo ministrai susitiktų ir aptartų šiuos klausimus tiesiogiai, o ne bendrautų laiškais“, – wpolityce.pl cituoja G. Nausėdą.

Pabrėžia, kad santykiai jau kurį laiką – geri  

„A. Dudos vertinimu, abejų šalių santykiai jau kurį laiką yra geri“, – rašo Lenkijos visuomeninio transliuotojo TVP portalas „TVPparlament.pl“.

„Labai nudžiugau, kai išgirdau, kad pono prezidento pirmas vizitas bus į Varšuvą. Tai aiškiai rodo prezidento požiūrį į mūsų kaimynystę, į mūsų bendrą reikalą – tarpusavio santykius, kurie man labai svarbūs“, – portalas cituoja Lenkijos prezidentą.

„(Pirmas prezidento vizitas į Lenkiją – VŽ) tai aiškus signalas mums, kad Lietuva, kaip artimiausia Lenkijos kaimynė, su kuria jau daug metų palaikome gerus santykius, nori juos dar labiau sustiprinti. Tai taip pat rodo didėjantį mūsų šalių tarpusavio vaidmenį Vidurio Europos regione“, – sako Krzysztofas Szczerskis, Lenkijos prezidento kanceliarijos vadovas.

Jis priduria, kad šalių vadovų susitikimo metu, tarp kitų temų bus keliama ir tautinių mažumų teisių klausimas.

„Svarbu, kad lenkų – Lietuvos piliečių – statusas būtų visiškai matomas ir pakankamai įvertintas Lietuvos valstybės politikoje. Tai, kad artimiausioje ateityje Lietuvos valdžios institucijose, įskaitant ir naujojo Prezidento administraciją, turi šansą būti keli mūsų tautiečiai, taip pat yra svarbus ir iškalbingas faktas“, – Lenkijos prezidentūros svetainėje teigia K. Szczerskis.

Dėmesys – saugumui

G. Nausėdą ir pirmąją ponią Dianą Nausėdienę prezidento rūmų kieme pasitiko Lenkijos prezidentas A. Duda su sutuoktine. Nuskambėjus valstybių himnams, raudonu kilimu žengę prezidentai apžiūrėjo Garbės sargybos kuopą, po jos parado prasidėjo dvišalis susitikimas.

Lietuvos prezidentas dar susitiks su Lenkijos valdančiosios konservatyvios partijos „Įstatymas ir teisingumas“ vadovu Jaroslawu Kaczynskiu ir vakarieniaus su premjeru Mateuszu Morawieckiu.

G. Nausėdos delegacijos sudėtyje taip pat yra užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ir Seimo narė Rita Tamašunienė.

Lietuvos Prezidentūra teigia, kad Varšuvoje „daug dėmesio bus skirta saugumo situacijai regione aptarti, pasirengimui NATO lyderių susitikimui gruodžio mėnesį“.

Lenkijos parama itin svarbi Lietuvai siekiant sustiprinti oro gynybą ir užtikrinti pasienio ruožo – vadinamojo Suvalkų koridoriaus – apsaugą. G. Nausėdos atstovai taip pat pranešė, kad susitikime numatoma aptarti ir energetinės nepriklausomybės bei transporto infrastruktūros klausimus, kalbėti apie Rytų partnerystės ateitį bei ES darbotvarkę.

Anot diplomatų, Lenkija susitikime gali iškelti klausimus dėl Lietuvos lenkų tautinės mažumos padėties ir siekti užsitikrinti Lietuvos paramą Varšuvos ginče su Briuseliu dėl teismų reformos.

Politologas Ramūnas Vilpišauskas sako, kad šiuo vizitu naujasis prezidentas parodys ir tam tikrą skirtumą nuo jo pirmtakės Dalios Grybauskaitės diplomatijos.

„Apie santykių su Lenkija svarbą G. Nausėda kalbėjo dar rinkimų kampanijos metu. Tai galima sieti su Lenkijos svarba Lietuvos saugumui, energetikos ir transporto projektams. Šitaip taip pat norima parodyti, kad siekiama grįžti prie tos santykių būklės, kokia buvo prieš 10 metų tarp Lietuvos ir Lenkijos – vadinamosios strateginės partnerystės. Tuo pačiu parodomas ir tam tikras skirtumas nuo D. Grybauskaitės vykdytos politikos, orientuotos visų pirma į Šiaurės šalis“, – BNS sakė R. Vilpišauskas.

Prezidentė D. Grybauskaitė prieš 10 metų savo pirmojo vizito vyko į Švediją.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

G. Nausėda: Lietuva tikisi daugiau Indijos investicijų 2

Prezidentas Gitanas Nausėda, šeštadienį Vilniuje susitikęs su Indijos viceprezidentu Venkaiah Naidu,...

Verslo aplinka
2019.08.17
Miškus Sibire padega, nes naudinga juos iškirsti vėliau 3

Rusijos vyriausybė iniciavo tyrimą, ar didžiulius miškų gaisrus Sibire galėjo sukelti padegimai, siekiant...

Verslo aplinka
2019.08.17
Karinių robotų gamintojai iš Estijos įbrido į nuostolius 1

Estų bendrovė „Milrem“, užsiimanti karinės paskirties savavaldžių antžeminių transporto priemonių kūrimu,...

Pramonė
2019.08.17
G. Nausėda susitinka su Indijos viceprezidentu

Indijos viceprezidentas Venkaiah Naidu (Venkaja Naidu) šeštadienį Lietuvoje pradeda turą po Baltijos šalis.

Verslo aplinka
2019.08.17
Latvijos ministras: lietuvių rūpestį suprantame, bet Latvijos interesai – svarbiausi 58

Latvijos ekonomikos ministras Ralfas Nemiro sako suprantantis Lietuvos rūpestį dėl Astravo atominės...

Pramonė
2019.08.16
Jungtinė Karalystė – ties pirmalaikių rinkimų slenksčiu Premium 11

Naujoji britų vyriausybė yra pakeliui į pirmalaikius rinkimus. Nors Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės...

Verslo aplinka
2019.08.16
Prokurorai nerado viešojo intereso pažeidimo dėl Kauno Vičiūnų vandenvietės 3

Kauno apygardos prokuratūra nustatė, jog mažinant Kauno Vičiūnų vandenvietės sanitarinę apsaugos zoną...

Statyba ir NT
2019.08.16
Prezidentas atleido vieną korupcija įtariamą teisėją, dėl dviejų kreipėsi į Seimą 2

Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį atleido kyšininkavimo byloje įtariamą Vilniaus apygardos teismo...

Verslo aplinka
2019.08.16
Vokietijos ekonomikos stagnacija: Lietuvai yra ir galimybių, ir rizikų 2

Vokietijos ekonomikai antrąjį ketvirtį susitraukus 0,1% ir kylant realiai recesijos grėsmei, į didžiausią ES...

Verslo aplinka
2019.08.16
Kinija neketina nusileisti kare dėl tarifų

Ketvirtadienį Kinijos vyriausybė paskelbė, kad atsakys į Donaldo Trumpo, JAV prezidento, nuo rugsėjo mėnesio...

Verslo aplinka
2019.08.16
Kitą savaitę – itin retas politinis išbandymas 

Nuo 2016-ųjų gruodžio dirbančioje septynioliktoje Vyriausybėje, vadovaujamoje Sauliaus Skvernelio, po...

Verslo aplinka
2019.08.16
G. Nausėda atmetė Vyriausybės atrinktą Lietuvos kandidatą į ES teismą V. Valančių 3

Prezidentas Gitanas Nausėda atmetė Vyriausybės siūlymą dar vienai kadencijai Europos Sąjungos (ES) teismo...

Verslo aplinka
2019.08.16
Euro zonos ekonomika mažina apsukas

Prastėjantys pramonės rodikliai, mažėjantis namų ūkių vartojimas euro zonoje siunčia pirmuosius ekonomikos...

Verslo aplinka
2019.08.16
Gyvenimas po 4.500 krizių, kurias įmonės patyrė per 5 metus Premium

Įmonės neturi stebuklingo mygtuko, kurį paspaudus būtų galima lyg kokonu apsiginti nuo išorės veiksnių –...

Finansai
2019.08.16
G. Nausėda tikisi daugiau Vokietijos investicijų, žada dėmesį ekonominei diplomatijai

Vizitą Berlyne baigęs prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad pastaruoju metu pagreitį įgavusios investicijos...

Verslo aplinka
2019.08.15
Gibraltaras paleido sulaikytą Irano tanklaivį

Gibraltaras ketvirtadienį nusprendė paleisti anksčiau sulaikytą Irano tanklaivį „Grace 1“.

Pramonė
2019.08.15
G. Nausėda sulaukė Vokietijos vadovų patikinimų, kad sankcijos Rusijai tęsis

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sako iš Vokietijos vadovų išgirdęs patikinimą, kad sankcijos Rusijai...

Verslo aplinka
2019.08.15
„Toksika“ sutvarkė daugiau pavojingųjų atliekų

Pavojingųjų atliekų tvarkymo įmonė „Toksika“ per pirmąjį šių metų pusmetį sutvarkė rekordinį atliekų kiekį ir...

Paslaugos
2019.08.15
STT: ŠMSM galėjo būti dirbtinai kuriamas paslaugų poreikis

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) nustatė, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos bei pavaldžių įstaigų...

Verslo aplinka
2019.08.14
G. Nausėda ir A. Merkel aptarė Astravo AE ir „Nord Stream 2“ 8

Europos Sąjunga turi stebėti, kad Baltarusijoje netoli Lietuvos sienos statoma Astravo atominė elektrinė...

Verslo aplinka
2019.08.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau