Po audito globos įstaigų vadovai sprendžia, ką daryti su J. Pagojaus įmone  

Publikuota: 2018-07-16
Julius Pagojus. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Julius Pagojus. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Prūdiškių socialinės globos namų ir Šiaulių vaikų globos namų „Šaltinis“ vadovai sako šią savaitę svarstysiantys, ar nutraukti sutartis su buvusio socialdemokratų kandidato į teisingumo ministrus Juliaus Pagojaus mažąja bendrija „Conversio“.

Tai padaryti yra rekomendavusi Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM), nes atlikus auditą nustatyta pirkimų pažeidimų. Taip pat ministerija kreipėsi į teisėsaugą.

Tuo metu aiškėja daugiau detalių apie šiuos auditorių tikrintus pirkimus.

Aiškėja daugiau detalių

Kaip rodo BNS turimi dokumentai, kai kuriuose globos įstaigų pirkimuose su „Conversio“ konkuravo p. Pagojaus buvęs bendražygis Socialdemokratų partijoje (LSDP) bei jo anksčiau samdytas advokatas.

BNS kalbinti auditoriams įtarimų sukėlusias sutartis pasirašiusų įstaigų vadovai pripažįsta paskubėję pirkti p. Pagojaus įmonės siūlytas teisines paslaugas, tačiau tikino, kad šią skubą lėmė ir informacijos stoka, ir pačios SADM raginimai nedelsti. 

Ministerijos auditas atskleidė, kad beveik visos su „Conversio“ sutartis sudariusios socialinės globos įstaigos techninėse specifikacijose nurodė identiškus pirkimo objektus, visose įstaigose identiška ir iš šios mažosios bendrijos nupirktos paslaugos kaina, nors visų įstaigų funkcijų apimtys, biudžetai, darbuotojų ir gyventojų skaičius skirtingi.

SADM dėl minėtų pirkimų kreipėsi ir į Viešųjų pirkimų tarnybą, ir į Specialiųjų tyrimų tarnybą. 

Visų su „Conversio“ sutartis sudariusių SADM pavaldžių įstaigų vadovų atžvilgiu ministerija atlieka tarnybinius patikrinimus, tarnybinis patikrinimas atliekamas ir SADM Teisės skyriaus, formaliai inicijavusio įtarimų sukėlusius pirkimus, skyriaus vedėjos Alesios Rynkevič atžvilgiu.

Šiuo metu lobistu registruotas buvęs politikas p. Pagojus tikina, kad jokių neskaidrių sutartinių dalykų šiuose pirkimuose nebuvo.

Sutartimis su „Conversio“ susidomėta, kai informaciją apie p. Pagojaus laimėtus konkursus feisbuke paskelbė žurnalistas, visuomenininkas Andrius Tapinas.

Konkuravo su pažįstamų advokatų kontoromis

Kaip rodo BNS turimi dokumentai, kai kuriose įstaigose apklausos būdu atliekant mažos vertės (iki 12.100 Eur) pirkimus p. Pagojaus įmonė, kuri pasiūlymus atsiųsdavo vėliausiai, konkuravo su kitų p. Pagojaus pažįstamų advokatų kontoromis.

Pavyzdžiui, Macikų socialinės globos namai, besirengdami įsigaliojančiam ES Bendrajam duomenų apsaugos reglamentui, apklausė tris bendroves – Klaipėdoje įsikūrusią advokatų kontorą „Martinkus ir partneriai“, advokato Juliaus Arlausko kontorą ir p. Pagojaus vadovaujamą mažąją bendriją „Conversio“. 

„Martinkus ir partneriai“ pasiūlymo nepateikė, p. Arlausko kontora pasiūlė konsultacijas už 12.100 Eur, „Conversio“ – už 11.858 Eur. Pastaroji ir pasirinkta kaip pasiūliusi mažiausią kainą.

„Lėšos ekspertų ir konsultantų paslaugoms numatytos iš valstybės biudžeto dotacijos socialinei globai“, – rašoma Macikų globos namų pirkimo dokumentuose.

Kaipėdiškis advokatas Osvaldas Martinkus atstovavo tuomet teisingumo viceministro pareigas ėjusiam p. Pagojui teisme prieš kelerius metus svarstant bylą dėl jo vairavimo apsvaigus nuo alkoholio. Ponas Pagojus BNS tikino, kad nuo to laiko su p. Martinkum nėra bendravęs.

Kitas advokatas, konkuravęs su „Conversio“ keturiuose SADM tikrintuose socialinių įstaigų pirkimuose, p. Arlauskas – buvęs p. Pagojaus bendražygis Jaunųjų socialdemokratų sąjungoje ir Socialdemokratų partijoje. 

Ponas Pagojus BNS tikino p. Arlauską pažįstantis „iš matymo“.

„Iš matymo taip, žinau jį, daug advokatų pažįstu. Esu su juo bendravęs, su daug advokatų bendravęs. Esu susitikęs partiniuose renginiuose, bet kad labai taip bendrautume, taip nebuvo. (...) Konsultavausi su juo teisiniais klausimais, kurie jo specializacija, prieš mėnesį gal, ten buvo susiję su nekilnojamuoju turtu“, – sakė p. Pagojus.

Tuo metu advokatas LSDP Vilniaus skyriaus tarybos narys p. Arlauskas BNS neigė konsultavęs p. Pagojų nekilnojamojo turto klausimais.

„Matomės vieną kartą per metus, jei būna koks nors renginys, pastarąjį kartą gal Teisininkų draugijos renginy mačiau, prieš keturis penkis mėnesius. (...) Tai kad nelabai yra ką konsultuoti, kai bendrų projektų nėra, tos visos konsultacijos turi būti su bendru klausimu susijusios, o žmogus, kai yra teisininkas, turbūt ir pats sugeba susirasti informaciją ar kitus aktualius dalykus“, - sakė p. Arlauskas. 

„Jam (p. Pagojui – BNS) asmeniškai tokių konsultacijų tikrai neteikiau“, – patikino advokatas, paklaustas, ar yra konsultavęs p. Pagojų nekilnojamojo turto klausimais.

Klausiami, ar galėjo būti imituojama konkurencija pirkimuose, abu advokatai tai neigė.

„Aš ir pats sužinojau, kad jie dalyvavo tuose pirkimuose tik perkaitęs ministerijos pranešimą“, – sakė p. Pagojus.

„Mes dalyvaujame daugelyje konkursų. Ar buvo p. Pagojaus, ar ne p. Pagojaus įmonė, tu tiesiog nekreipi dėmesio, tu dalyvauji konkursuose, laimi ir teiki savo paslaugą. Dažniausiai į visus konkursus gauni kvietimą ir pateiki dokumentus, viskas“, – patikino p. Arlauskas. 

Globos namų vadovė: mus labai pribaugino

Macikų socialinės globos namų direktorė Jovita Andrijauskienė teigė, kad šią savaitę įstaiga svarstys, kaip toliau elgtis dėl sutarties su bendrove „Conversio“. Šiai įstaigai ministerija yra rekomendavusi įvertinti, ar verta tęsti sutartį su p. Pagojaus vadovaujama įmone.

Ponia Andrijauskienė BNS tikino, kad skubėti pasirenkant teisinių konsultacijų paslaugas skatino SADM dar gegužės pradžioje surengtas pasitarimas apie pasirengimą įsigaliojančiam ES Bendrajam duomenų apsaugos reglamentui. Po jo, anot p. Andrijauskienės, tapo baugu, kad deramai nepasirengusioms įstaigoms gali grėsti didžiulės baudos.

Ponia Andrijauskienė prisiminė, kad netrukus po šio pasitarimo į Macikų socialinės globos namus atvyko ir p. Pagojus, pasiūlė savo įmonės paslaugas.

„Mus labai pribaugino, čia ne juokas. Pasikalbėjome, kad mes patys nelabai tą įvykdysime ir mums reikia kažką daryti. Ir po kurio laiko atvažiavo toks vyriškis iš Klaipėdos (p. Pagojus – BNS) ir paliko savo vizitinę kortelę. Ir mes po kiek laiko pasižiūrėjome, kokias jis paslaugas vykdė ir viskas taip ir įvyko“, – pasakojo globos namų vadovė.

Ji tvirtino pati pasidomėjusi nuo praėjusių metų pabaigos veikiančios bendrovės patirtimi, įdirbiu.

„Mes pažiūrėjome pagal tą reglamentą, kokius jis veiksmus atlieka. Jis viską atlieka. Ir tą auditavimą... (...) Internete. Taip. Taip. Jėzau, dabar gal jau ir nebėra (informacijos – BNS)... Man irgi sakė, kad jau nebėra. Aš negaliu jums atsakyti į tą klausimą. Aš įsivedžiau pagal tą jo kortelę“, – BNS sakė Macikų globos namų direktorė, klausiama, kur konkrečiai ieškojosi informacijos apie neseniai veiklą pradėjusią „Conversio“.

Klausiama, ar p. Pagojaus įmonę galėjo kažkas rekomenduoti, p. Andrijauskienė tai paneigė.

„Nesuprantu, kas mums galėjo rekomenduoti. Dirbu 23 metai, niekas mums nėra nurodęs, ar tą, ar kitą padaryti. Iš tikrųjų, prisiekiu savo vaikų sveikata“, – sakė vadovė.

Rekomendavo kitiems

Dviem įstaigoms – Šiaulių vaikų globos namams „Šaltinis“ ir Prūdiškių socialinės globos namams – SADM yra rekomendavusi nutraukti sutartis su „Conversio“.

„Reaguoti privalome, spręsime klausimą, kaip galima šią sutartį nutraukti. (...) Kas šioje sistemoje negerai, kad šios paslaugos pirkime nėra jokios praktikos, niekas nežino, kiek gali kainuoti šitos paslaugos, rinkoje siūlomos paslaugos yra labai diferencijuotos. (...) Nėra paprasta atsirinkti, kas čia tą galėtų padaryti“, – BNS sakė Šiaulių vaikų globos namų „Šaltinis“ direktorius Regimantas Dirmeikis.

Pasak jo, SADM dar šių metų pavasarį ragino įstaigas nedelsti pasirengti ES Bendrojo duomenų apsaugos reglamento įgyvendinimui, be kita ko, įstaigos privalėjo pasirūpinti ir tuo, kam pavesti vykdyti duomenų apsaugos pareigūno funkcijas. 

„Mums paskambino kita įstaiga (Šiaulių miesto savivaldybės globos namai – BNS), į kurią buvo atvykę tie asmenys (iš bendrovės „Conversio“) ir pasiūlė, gal jūs norėtumėte susipažinti su šituo produktu. Jie atvyko ir labai gražiai pristatė. Mes nutarėme, kad jie gali paruošti tuos visus dokumentus ir atstovauti pusmetį, po to, kai paaiškės rinkoje situacija, kaip čia yra, ar tikrai labai didelis baubas ir taip toliau, tada ir spręsime“, – pasakojo p. Dirmeikis. 

Pagal sutartį su „Conversio“, atlikus įstaigos duomenų auditą, įmonės direktorius p. Pagojus įstaigoje eitų ir duomenų apsaugos pareigūno pareigas.

Šiaulių „Šaltinio“ vaikų globos namams pasidomėti p. Pagojaus įmonės teikiamomis konsultacijomis rekomendavusi Šiaulių miesto savivaldybės globos namų vadovė Danutė Akaveckienė tikino, kad „Conversio“ siūlytų paslaugų neprireikė, nes įstaiga svarsto savo jėgomis įgyvendinti duomenų apsaugos reglamentą. Pono Pagojaus siūlytas vykdyti įstaigos duomenų priežiūros pareigūno pareigas Šiaulių savivaldybės globos namai numato pavesti ūkvedžiui.

„Mes nesuinteresuoti, nes mūsų žmogus atsakingas yra ūkvedys. Mes planuojame, kad tai bus ūkvedys ir mes nežadame pirkti jokios tokios paslaugos. Tam reikia finansų“, – svarstė p. Akaveckienė.

Ji sakė p. Pagojui nurodžiusi kelių rajone veikiančių kitų socialinių įstaigų kontaktus.

Prūdiškių socialinės globos namų vadovas Bronislavas Juozėnas BNS teigė šią savaitę susitiksiantis su p. Pagojum ir spręsiantis, ką daryti toliau.

„Blogai, sunkiai reaguojame. Trukdosi darbai, yra ir laikas, ir nervai, ir keturios televizijos. Aš negaliu, yra sutartis ir pagal sutartį turėsime sprendimus priimti.  Viešieji pirkimai kaip rekomenduos, taip ir  padarysim. Jei mums sakė sudarinėti sutartį per pasitarimą anksčiau (...) - tai sudarinėjom, o dabar lieps nutraukt. Reikėjo paskirti pareigūną - skubėjom, per skubėjimą va taip ir gavosi“,- svarstė p. Juozėnas.  

Ministras: sutapimų pernelyg daug

„Po patikrinimo matome realią situaciją, kuri ryškėjo ir anksčiau: sutapimų pernelyg daug, kad tai būtų atsitiktinumas. Bent dviem atvejais sutartys su „Conversio“ turės būti nutrauktos, nes vidaus auditas nustatė Viešųjų pirkimų įstatymo pažeidimus“, – SADM praėjusią savaitę platintame pranešime cituojamas ministras Linas Kukuraitis.

„Conversio“ sutartis dėl asmens duomenų apsaugos audito ir konsultacijų sudarė su globos namais „Užuovėja“, Macikų socialinės globos namais, Prūdiškių socialinės globos namais, Šiaulių vaikų globos namais „Šaltinis“, Neįgaliųjų reikalų departamentu, Socialinių paslaugų priežiūros departamentu bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Visos įstaigos kartu apklausė aštuonis galimus tiekėjus, apie kuriuos informaciją surinko iš viešoje erdvėje skelbiamų duomenų: advokato p. Arlausko kontorą (4 atvejai), advokatų kontorą „Pilkis, Račkauskas ir partneriai“ (2 atvejai), UAB „Voras Consulting“ (1 atvejis), advokatų kontorą „Martinkus ir partneriai“ (2 atvejai), advokatės Emilės Kazlauskienės kontorą (1 atvejis), advokatų kontorą „Jankauskienė ir partneriai“ (1 atvejis), UAB „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“ (1 atvejis) bei MB „Conversio“ (7 atvejai). Kai kuriais atvejais iniciatyvą siūlydami savo paslaugas parodė ir MB „Conversio“.

Tačiau, kaip skelbė SADM, iš esmės visi galimi tiekėjai elektorinėje erdvėje sunkiai atsekami pagal įvairius raktinius žodžius, taip pat dalis galimų tiekėjų elektroninėje erdvėje viešai nenurodo informacijos, susijusios su pirkimo objektu.

„Sutapimai tarp daugumos mažos vertės pirkimų yra akivaizdūs, todėl galima įtarti buvus išankstinius neteisėtus susitarimus ir neskaidrų paslaugų pirkimą“, – po atlikto audito praėjusią savaitę pranešė ministerija.

SADM duomenimis, 2017–2018 metais su p. Pagojaus vadovaujama mažąja bendrija „Conversio“ pasirašytos septynios sutartys dėl konsultacijų dėl naujų ES asmens duomenų apsaugos taisyklių. Pirkimų vertė siekė iki 10 tūkst. eurų be PVM. Tokie pirkimai laikomi mažos vertės. Pagal tokių įsigijimų taisykles prekes arba paslaugas galima nusipirkti neskelbiamų derybų būdu.

Pagojus: išankstinių susitarimų nebuvo

„Conversio“ vadovas p. Pagojus BNS teigė, kad SADM audito rekomendacijos su pačia įmone niekaip nesusiję ir kol kas didesnių pasekmių jis nejaučiąs.

„Mes niekaip nevertiname, nes tai kaip ir ne su mumis susiję. Pažeidimai nustatyti ne mūsų procesuose, mūsų niekas nieko neklausė per visą šitą tyrimą, nei mes žinome, ką ten nustatė tiksliai, nei tai mūsų reikalas. Kaip kiekviena perkančioji organizacija nuspręs, taip ir bus daroma“, – sakė p. Pagojus.

Anot jo, neseniai įsikūrusi mažoji bendrija yra išsiuntinėjusi prisistatymus daugeliui perkančiųjų organizacijų, taip elgėsi ir su socialinės globos įstaigoms.

 „Taip pat esame bendravę su Socialinių globos įstaigų vadovų asociacija (vadovas Osvaldas Žiezdrys – BNS), mes jiems siūlėme pirkti kompleksinį, per asociaciją pirkti visiems bendrai, bet jie atsisakė tai daryti“, – kalbėjo p. Pagojus.

Jis kartojo, kad visais atvejais mažos vertės pirkimai laimėti pasiūlius mažiausią kainą.

„Kainos tikrai buvo teikiamos skirtingos, svyravo nuo 8 iki 10 tūkstančių eurų su SADM pavaldžiomis institucijomis. Išankstinių susitarimų tikrai su niekuo nebuvo. Gavome kvietimus, vieni pirkimai buvo daromi per centrinę viešųjų pirkimų informacinę sistemą arba apklausos būdu elektroniniu paštu gaudavome kvietimus sudalyvauti“, – sakė p. Pagojus.

Jis feisbuke yra skelbęs, kad iš viso įmonė „Conversio“, įsteigta praėjusių metų pabaigoje, šiuo metu vykdo 20 sutarčių ir susitarimų, teikia teisines ir viešųjų ryšių paslaugas privačiam, viešajam sektoriui, yra dalyvavusi 15-oje viešųjų pirkimų, iš jų laimėjo devynis.

Ponas Pagojus užpernai pradėjus dirbti „valstiečių“ ir socialdemokratų koalicijos Vyriausybei buvo siūlomas į teisingumo ministrus. Jis tuo metu dirbo Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) direktoriumi.

Ponas Pagojus savo kandidatūrą atsiėmė paaiškėjus, kad 2015 metais policijos pareigūnams jis buvo įkliuvęs neblaivus prie vairo – nustatytas 0,67 promilės girtumas.

Ponas Pagojus 2012–2014 metais dirbo teisingumo ministro Juozo Bernatonio patarėju, teisingumo viceministru. 2016 metų vasarą jis laimėjo konkursą tapti VVTAT direktoriumi, tačiau netrukus atsistatydino iš šių pareigų.

Paaiškėjus istorijai apie vairavimą išgėrus p. Pagojus sustabdė narystę LSDP. Šiuo metu jis nepriklauso jokiai partijai.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
 1993-iųjų stebuklo formulė: geležinė valia, išmintinga diplomatija, truputis pinigų ir sėkmės Premium 5

Dar ir šiandien kai kuriuos draugiškus Lietuvos kaimynus sunku įtikinti, kad Rusijos kariuomenės išvedimą iki...

Verslo klasė
2018.10.19
Kinijos ekonomika – prekybos karo gniaužtuose Premium 20

Kinijos ekonomika auga lėčiausiai per devynerius metus, rodo naujausi oficialiai paskelbti duomenys, kurie...

Verslo aplinka
2018.10.19
LAT: stabdomas Nacionalinio stadiono statybos konkursas 10

Vilniaus valdžia turės priimti iš Nacionalinio stadiono statybos koncesininko konkurso pašalintos bendrovės...

Statyba ir NT
2018.10.19
Turkija tikina, kad turi įrodymų, kas kaltas dėl dingusio žurnalisto 3

Turkija penktadienį įspėjo Saudo Arabiją, kad turi įrodymų, kurie paaiškintų, kas yra atsakingas už Saudo...

Verslo aplinka
2018.10.19
Grubių pažeidimų Labanoro girioje nerado, bet plynus kirtimus uždraus 15% Lietuvos miškų 16

Preliminarūs kirtimų Labanoro regioniniame parke tyrimai rodo, kad grubių pažeidimų nepadaryta, sako aplinkos...

Verslo aplinka
2018.10.19
Gitanas Nausėda pasirinko komunikacijos partnerius prezidento rinkimams 2

Sprendimą dalyvauti Prezidento rinkimuose priėmęs ekonomistas, socialinių mokslų daktaras Gitanas Nausėda...

Rinkodara
2018.10.19
Karbauskis sutinka, kad Seimas patyrinėtų žemės ūkio reikalus 2

Seimo Kaimo reikalų komitetas (KRK) turėtų per ateinančius metus ištirti ir pateikti atsakymus dėl padėties...

Verslo aplinka
2018.10.19
Pasaulio žiniasklaidos akiratyje – griežti D. Grybauskaitės žodžiai Londonui 37

Prezidentės Dalios Grybauskaitės griežti žodžiai, nukreipti į Londono vyriausybę, ES viršūnių susitikime...

Verslo aplinka
2018.10.19
Kinijos ūkis praranda tempą: augo lėčiausiai per 9 metus

Kinija penktadienį paskelbė, kad trečiąjį ketvirtį jos ekonomika auga lėčiausiai nuo 2009 m. finansų krizės.

Verslo aplinka
2018.10.19
Armonaitė traukiasi iš Liberalų sąjūdžio vicepirmininkių 12

Seimo narė Aušrinė Armonaitė traukiasi iš Liberalų sąjūdžio pirmininko Eugenijaus Gentvilo pavaduotojų, ji...

Verslo aplinka
2018.10.19
Ekologinis amžiaus projektas: Kauno meras norėtų, ministerija nemato galimybių 12

Aplinkosaugos entuziastai vėl kelia kurį laiką pamirštą idėją ant Kauno A. Brazausko hidroelektrinės...

Verslo aplinka
2018.10.19
Chaoso ratas įsuktas – kur stabdžiai? 2

Pakuočių atliekų tvarkymo sistema įstrigo gilioje krizėje: gamintojai ir importuotojai tapo įstatymo spragų...

Teismas: Vilniaus valdžia gali leisti statyti aukštesnius ar didesnius pastatus 2

Vilniaus valdžia turi teisę suteikti išskirtines sąlygas kai kuriems nekilnojamojo turto (NT) projektams,...

Statyba ir NT
2018.10.18
Pirminiai TS–LKD debatai: svarbiausi Šimonytės ir Ušacko akcentai 5

Ketvirtadienio vakarą vyko Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų kandidatų į prezidentus Ingridos...

Verslo aplinka
2018.10.18
Rusijos milijardierių turtams sankcijos – nė motais 15

Vidutiniam rusui didėjanti infliacija mažina perkamąją galią, tačiau šalies milijardieriai pasaulio...

Verslo aplinka
2018.10.18
May Europos lyderiams užsiminė apie pereinamojo laikotarpio pratęsimą 3

ES ir JK kol kas nepavyko pasiekti reikšmingo progreso derybose dėl skyrybų sutarties, vis dar išlieka...

Verslo aplinka
2018.10.18
Teismas nepriėmė pakeisto prokuroro kaltinimo Pakso ir Vainausko byloje

Vilniaus apygardos teismas ketvirtadienį nepriėmė pakeisto prokuroro kaltinimo buvusio „tvarkiečių“ lyderio...

Verslo aplinka
2018.10.18
Paskelbtas referendumas dėl dvigubos pilietybės 13

Konstitucinis referendumas dėl dvigubos pilietybės įteisinimo turėtų įvykti kitų metų gegužės 12 ir 26...

Verslo aplinka
2018.10.18
Iš šių metų biudžeto – papildomi pinigai ir gynybai, ir partijoms 3

Vyriausybė turi teisę pasiskolinti tam, kad šiemet užtikrintų pakankamą krašto apsaugos sistemos finansavimą.

Verslo aplinka
2018.10.18
Nuo naujųjų metų pasikeis dviejų ministerijų pavadinimai

2019 m. sausio 1 d. pasikeis dviejų ministerijų pavadinimai – Ūkio ministerija taps Ekonomikos ir inovacijų,...

Verslo aplinka
2018.10.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau