Artėjant BDAR kartojama: Duomenų inspekcija kurį laiką nebaus

Publikuota: 2018-05-22
Duomenų kaupimas nuo šio penktadienio visoje ES bus vykdomas pagal naujus reikalavimus. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Duomenų kaupimas nuo šio penktadienio visoje ES bus vykdomas pagal naujus reikalavimus. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Nors naujus reikalavimus duomenų apsaugos srityje įvedantis ir dideles baudas už jų nesilaikymą nustatantis Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR) visoje Europos Sąjungoje įsigalioja jau šį penktadienį, Lietuvos Seimas tik dabar imasi svarstyti pasiūlymus, kaip pakeisti nacionalinius įstatymus, susijusius su duomenų apsauga.

Ta proga naujasis teisingumo ministras Elvinas Jankevičius ramina, kad už BDAR įdiegimą Lietuvoje atsakingos institucijos, pirmiausia – Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija (VDAI), visą ateinančią vasarą bus ne Reglamentą pažeidusiųjų griežtos baudėjos, bet patarėjos, kaip geriau įgyvendinti naująjį europietišką teisės aktą.

Vos prieš savaitę Teisingumo ministerijos vadovo pareigas eiti pradėjęs p. Jankevičius antradienį Seimo plenariniame posėdyje pateikė Asmens duomenų apsaugos įstatymo naująją redakciją bei dar dešimties su duomenų apsaugos reglamentavimu susijusių teisės aktų projektus.

„BDAR bus taikomas tiesiogiai, jo nuostatų nereikia perkelti į nacionalinę teisę, todėl šie projektai yra skirti labiau tam, kad būtų galima tinkamai įgyvendinti BDAR reikalavimus. Pvz., numatoma sustiprinti VDAI ir Žurnalistų etikos inspektoriaus nepriklausomumą, nustatyti, kokiais tikslais ir kokius duomenis turi teisę tvarkyti Vyriausioji rinkimų komisija ir kokius juos galės skelbti savo interneto svetainėje“, – kalbėjo ministras.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Nors BDAR įsigalioja jau šį penktadienį, naujieji teisės aktų projektai Seimui teikiami tik dabar. Maža to, jų svarstymas ir priėmimas Seimo posėdyje numatomas tik po mėnesio – birželio pabaigoje.

Tęsinys po grafiku

[infogram id=“b69d1dd8-1364-42e6-8dbe-1f50aca3a914“ prefix=“zKl“ format=“interactive“ title=“BDAR“]

Ta proga net keli Seimo nariai nustebę klausinėjo ministro, kodėl Vyriausybė taip smarkiai vėluoja su įstatymų projektų teikimu. „BDAR bus iškart taikoma tiesiogiai nuo šio penktadienio visoms be išimties įmonėms, kurios susirūpinusios laukia šio reglamento, bet Vyriausybė toli gražu neskuba su reikiamų nacionalinių teisės aktų pateikimu“, – piktinosi liberalas Simonas Gentvilas.

Ponas Jankevičius gynėsi, kad tik kelias pastarąsias dienas yra teisingumo ministras, o ši ministerija net du mėnesius neturėjo vadovo, todėl esą kai kurie darbai ir įstrigo, vėluoja. Tačiau jis pabrėžė, kad atsakingos institucijos neskubės bausti BDAR galbūt pažeidusių įmonių: „Tikrai ne kartą gavau patikinimus, kad pirmus kelis mėnesius šią vasarą VDAI ir kitos institucijos bus labiau patarėjos, o ne baudėjos, kad būtų galima tinkamai reglamentuoti visus teisės aktus.“

Anot ministro, ES pasiruošimas įdiegti BDAR yra panašus kaip ir Lietuvoje.

Seimas be diskusijų ir prieštaravimų sutiko pradėti svarstyti Vyriausybės teikiamus projektus. Visą mėnesį jie bus narstomi parlamento komitetuose, o birželio 26 d. grįš į Seimo plenarinį posėdį svarstymui ir priėmimui.

Prieš kelerius metu ES institucijų patvirtintame BDAR numatyta, kad pažeidus jo nuostatas dėl duomenų apsaugos griežtesnio reglamentavimo, gali būti skiriamos administracinės baudos, kurios verslo įmonėms gali siekti iki 2–4% ankstesnių metinės apyvartos, arba iki 10–20 mln. Eur.

Tačiau primenama, kad tokios griežtos baudos „būtų skiriamos už šiurkščius, piktybinius BDAR pažeidimus ar jau anksčiau galiojusių reikalavimų nesilaikymą“. Numatytos ir kitos poveikio priemonės. VDAI žada teikti nurodymus dėl pažeidimų ištaisymo, skirs įspėjimus, papeikimus, nustatys laikiną arba galutinį draudimą tvarkyti duomenis ir kt. Inspekcija pareiškė, kad pasiruošusi geranoriškai konsultuoti įmones dėl kilusių neaiškumų taikant BDAR.

[infogram id=“dc4fbcc4-777a-45b6-bebb-5dcec1b6b4d7“ prefix=“mJQ“ format=“interactive“ title=“Paslaugos:: draudimas BDAR bauydos“]

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku