Strategines įmones prižiūrės Vyriausybės vicekancleris

Valstybei priklausančias ir privačias strategines įmones prižiūrėsiančios vyriausybinės komisijos vadovu taps vienas iš Vyriausybės vicekanclerių.
Trečiadienį ministrų kabineto posėdyje priimtas nutarimas dėl Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisijos sudarymo. Šioje komisijoje dirbs keturiolikos vyriausybinių įstaigų bei specialiųjų tarnybų atstovai, tarp jų Krašto apsaugos, Vidaus reikalų, Susisiekimo, Užsienio reikalų, Ūkio, Energetikos ministerijų, taip pat Lietuvos banko, Valstybės saugumo departamento, Specialiųjų tyrimų tarnybos, Policijos departamento, Generalinės prokuratūros deleguotieji nariai. Praktiškai iš visų institucijų šioje komisijoje dirbs vadovų pavaduotojai, viceministrai arba kancleriai.
Personalinę komisijos sudėtį savo potvarkiu sudarys premjeras Saulius Skvernelis netrukus po to, kai kitą savaitę grįš iš savo atostogų. Šią savaitę jis dar ilsisi Ispanijoje, todėl Vyriausybės posėdžiui trečiadienį vadovavo laikinai premjerą pavaduojantis finansų ministras Vilius Šapoka.
Pagal priimtąjį nutarimą komisijai vadovaus Vyriausybės kanceliarijos atstovas. Juo, VŽ žiniomis, greičiausiai taps neseniai vienu iš dviejų Vyriausybės vicekanclerių tapęs premjero patarėjas užsienio politikos klausimais, ambasadoriaus rangą turintis Deividas Matulionis.
Vyriausybės kanceliarijos atstovai kol kas nei patvirtina, nei paneigia šių žinių. Esą galutinis apsisprendimas šiuo klausimu būsiąs tik po to, kai premjeras grįš į darbą.
Naujoji komisija pakeis iki šiol dirbusią Potencialių dalyvių atitikties nacionalinio saugumo interesams įvertinimo komisiją. Šią instituciją privalu atnaujinti, nes nuo kovo 1 d. įsigalioja šių metų pradžioje Seimo priimtas ir prezidentės Dalios Grybauskaitės pasirašytas naujos redakcijos Strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių ir įrenginių įstatymas.
Jame numatyta, kad iš Vyriausybės ir specialiųjų tarnybų atstovų sudaryta komisija turės platesnius įgaliojimus tikrinti į strategines įmones ateinančius investuotojus, taip pat prižiūrėti tų įmonių sudaromus didelius sandorius. Vyriausybinė komisija tikrins visus valstybės valdomų įmonių sandorius, taip pat į strateginių įmonių sąrašą įrašytų trijų privačių įmonių sandorius, viršijančius 10% jų metinių pajamų.
Į strateginių įmonių, kurias reguliuos šis įstatymas, sąrašą įtrauktos ne tik visos stambiausios valstybės valdomos įmonės, bet ir trys didelės privataus kapitalo bendrovės Orlen Lietuva, Achema ir Telia Lietuva. Pagal įstatymą, vyriausybinė komisija turės teisę vetuoti bet kokius strateginių įmonių stambesnius sandorius, jeigu bus nustatyta, kad jie neatitinka nacionalinio saugumo užtikrinimo reikalavimų. Galutinį sprendimą dėl tokio komisijos pasiūlymo turės priimti Vyriausybė.
Atnaujintas Strateginių įmonių įstatymas reikalingas Lietuvai šiemet siekiant įstoti į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti