Šią savaitę svarbu (9)

Publikuota: 2018-02-26
Seimo priimtąjį naująjį Strateginių įmonių įstatymą, numatantį didesnius Vyriausybės įgaliojimus kontroliuoti tokias bendroves, be prieštaravimų pasirašė prezidentė Dalia Grybauskaitė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Seimo priimtąjį naująjį Strateginių įmonių įstatymą, numatantį didesnius Vyriausybės įgaliojimus kontroliuoti tokias bendroves, be prieštaravimų pasirašė prezidentė Dalia Grybauskaitė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Įsigalios platesnius kontroliuojančiuosius Vyriausybės įgaliojimus numatantis naujas Strateginių įmonių įstatymas, Seimo komisija pateiks išvadas dėl dvejopos kokybės produktų teikimo į Lietuvos rinką, baigsis paraiškų priėmimas konkurse išrinkti naują LRT vadovą, Italijoje vyks parlamento rinkimai, vokiečių pagrindinės partijos spręs dėl koalicijos, bus įteikti „Oskarai“.

Strateginės įmonės bus valdomos kitaip

Nuo ketvirtadienio įsigalioja sausį Seimo priimtas ir prezidentės pasirašytas naujos redakcijos Strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių ir įrenginių įstatymas. Jame be kita ko numatyta, kad speciali iš Vyriausybės ir specialiųjų tarnybų sudaryta komisija turės platesnius įgaliojimus tikrinti į strategines įmones ateinančius investuotojus, taip pat prižiūrėti tų įmonių sudaromus didelius sandorius. Vyriausybinė komisija tikrins visus valstybės valdomų įmonių sandorius, taip pat į strateginių įmonių sąrašą įrašytų trijų privačių įmonių sandorius, viršijančius 10% jų metinių pajamų. Į strateginių įmonių, kurias reguliuos šis įstatymas, sąrašą įtrauktos ne tik visos stambiausios valstybės valdomos įmonės, bet ir trys didelės privataus kapitalo bendrovės – „Orlen Lietuva“, „Achema“ ir „Telia Lietuva“. Pagal įstatymą, vyriausybinė komisija turės teisę vetuoti bet kokius strateginių įmonių stambesnius sandorius, jeigu bus nustatyta, kad jie neatitinka nacionalinio saugumo užtikrinimo reikalavimų. Galutinį sprendimą dėl tokio komisijos pasiūlymo turės priimti Vyriausybė. Be to, priimtos pataisos leis griežčiau kontroliuoti ir į aukštas pareigas skiriamus asmenis. Strateginių įmonių įstatymo pataisos reikalingos Lietuvai šiemet siekiant įstoti į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją.

Pasisakys apie dvejopą kokybę

nuotrauka::1 left

Seimo laikinoji komisija turėtų šią savaitę patvirtinti savo tyrimo išvadas dėl į Lietuvos rinką teikiamų dvejopos kokybės produktų problemos. Šios išvados bus pateiktos kovo 10 d. prasidedančiai Seimo pavasario sesijai patvirtinti. Pernai rudenį parlamentarai sudarė specialią komisija, kuriai pavesta iki 2018-ųjų kovo 1 d. ištirti, ar tikrai kai kurie produktų gamintojai į Lietuvą, kaip ir į kitas Vidurio Europos valstybes, teikia kitokios, žemesnės kokybės gaminius nei Vakarų Europai. Komisija surinko Lietuvos institucijų turimą medžiagą, apklausė kai kuriuos pareigūnus ir šį trečiadienį savo posėdyje turėtų tvirtinti išvadas, kurios kol kas neviešinamos. Pernai Lietuvoje buvo atliktas kai kurių mūsų šalyje ir kitose Europos Sąjungos valstybėse parduodamų maisto produktų sudėties tyrimas ir nustatyta nemažai skirtumų. Pvz., Lietuvoje parduodamuose kai kuriuose produktuose yra daugiau riebalų, saldiklių, mažiau kakavos negu analogiškuose gaminiuose, kurių galima įsigyti Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje ar Austrijoje. Tuo metu ES netrukus turėtų būti pradėtas koordinuotas dvejopos kokybės maisto produktų tyrimas, kurio pirmųjų rezultatų tikimasi dar iki šių metų pabaigos. Šiuo metu Europos Komisijos jungtinis tyrimų centras, padedamas bent 16 valstybių narių, tarp jų – ir Lietuvos, baigia rengti atitinkamo tyrimo metodiką. Jau gegužę bus galima pradėti vykdyti koordinuojamą tyrimų programą – „cheminiu ir jusliniu metodais tirti bendrojo krepšelio produktų, kuriais prekiaujama daugelyje ES valstybių, sudėtis“.

Kas vadovaus LRT?

nuotrauka::2 right

Iki savaitės vidurio Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) taryba priima paraiškas dalyvauti viename konkurse eiti nacionalinio transliuotojo generalinio direktoriaus pareigas. Vėliau ne ilgiau kaip 5 darbo dienas pretendentų dokumentų patikra. Kvalifikacinius reikalavimus atitikę pretendentai bus kviečiami į pokalbį uždarame LRT tarybos posėdyje, kuriame turės pristatys savo veiklos programas. Pretendentai į LRT vadovus turi būti nepriekaištingos reputacijos, turėti aukštąjį universitetinį išsilavinimą – magistro arba jam prilygintą laipsnį, ne mažesnę kaip 5 m. vadovaujamo darbo patirtį, išmanyti Lietuvos kultūros politiką ir strategiją, žinoti Konstituciją ir įstatymus, Europos reikalavimus visuomeninių transliuotojų reglamentavimo srityje. Laimėjusiu bus laikomas kandidatas, surinkęs daugiau negu pusę LRT tarybos narių balsų. Dabartinio LRT generalinio direktoriaus Audriaus Siaurusevičiaus kadencija baigiasi balandžio 1-ąją. 2013 m. jis buvo perrinktas antrai kadencijai. VŽ rašė, kad p. Siaurusevičius gali pretenduoti ir į trečiąją kadenciją, tačiau iki šiol jis dar neatviravo, ar tikrai sieks perrinkimo. Apie norą dalyvauti šiame konkurse yra pareiškę nemažai žinomų žurnalistų ir visuomenės veikėjų, tačiau ar tikrai jie visi dalyvaus konkurse, kol kas neaišku. Tuo metu Seime tęsia darbą laikinoji komisija, turinti iki šių metų birželio ištirti LRT finansinę veiklą. Politikai įtikinėja, kad šios komisijos sudarymas niekaip nesusijęs su LRT generalinio direktoriaus rinkimais.

Italijoje – svarbūs rinkimai

nuotrauka::3 left

Sekmadienį Italijoje vyks parlamento rinkimai – pirmasis šių metų politinis įvykis Europoje, kurį atidžiai stebi investuotojai ir euro zonos partneriai. Italijoje sustiprėjusios euroskeptiškos nuotaikos gali turėti įtakos pinigų sąjungos ateičiai, o pagrindinių Italijos politinių partijų simpatijos Rusijai aktualios Baltijos šalims ir Lietuvai. Italija – viena iš Europos Sąjungos įkūrėjų ir trečia didžiausia ekonomika euro zonoje. Tačiau pastaraisiais metais palaikymas Europos vienybei Italijoje silpo – gyventojus išvargino recesija, dabartinis lėtas atsigavimas ir problemos, susijusios su migrantų srautais pietinėje šalies pakrantėje. Pastaruoju metu augo parama ekspremjero Silvio Berlusconi suburtai dešiniųjų jėgų koalicijai, bet abejojama, ar šiai politinei grupei pavyks iškovoti 40% rinkėjų paramą ir įgyti mandatą vyriausybės formavimui. Kitos dvi pagrindinės grupės – kito buvusio premjero Matteo Renzi centro kairieji ir euroskeptiškas, prieš tradicinę politiką pasisakantis „Penkių žvaigždžių“ judėjimas – prognozuojama, nesurinks pakankamai balsų vyriausybei formuoti. Tad spėjama, kad nė vienai italų partijai ar koalicijai nepavyks iškovoti daugumos parlamente. Tuomet sektų ilgos derybos dėl koalicijos, gali būti sukurta itin plati ir nestabili koalicija ar net mažumos vyriausybė, priklausanti nuo individualių politikų pozicijos. Galimi ir pakartotiniai rinkimai.

Dar apie kai kuriuos numatomus svarbesnius savaitės įvykius trumpai:

VOKIETIJA. Pirmadienį Angelos Merkel vadovaujami vokiečių krikščionys demokratai renkasi į konferenciją, kurioje turėtų būti patvirtinta atnaujinta „didžioji koalicija“ su socialdemokratais. Savo ruožtu Vokietijos socialdemokratų partijos nariai, kurių iš viso yra bemaž pusė milijono, visuotinai balsuoja dėl šios koalicijos patvirtinimo. Šis balsavimas baigsis penktadienį vėlai vakare ir sekmadienį žadama paskelbti jo rezultatus. Yra abejojančių, ar socialdemokratų dauguma patvirtins atnaujintą koaliciją su p. Merkel. Tokiu atveju Vokietijai grėstų pirmalaikiai Bundestago rinkimai.

RUSIJA. Liekant vos porai savaičių iki rinkimų prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį perskaitys skaito savo metinį pranešimą Federaliniam susirinkimui (parlamentui).

OSKARAI. Sekmadienį Los Andžele įvyks 90-oji Amerikos kino meno akademijos „Oskarų“ apdovanojimo ceremonija. Kaip parodė sausį ir vasarį įvykę „Auksinių gaublių“ bei britų BAFTA apdovanojimai, daugiausiai šansų nuskinti geriausiojo metų kino filmo laurus turi „Trys stendai prie Ebingo Misūryje“. Jis rimtai pretenduoja ir į kitus prestižiškiausius „Oskarus“, pvz., geriausio režisieriaus, geriausio scenarijaus, geriausios aktorės ir geriausio antraplanio aktoriaus. Kiti galimi pretendentai į daug „Oskarų“ statulėlių – „Vandens forma“, „Tamsiausia valanda“, „Diunkerkas“.

BVP. Ketvirtadienį Statistikos departamentas turėtų pateikti praėjusių metų bendrojo vidaus produkto (BVP) patikslintą įvertį. Sausio pabaigoje skelbta, kad pernai ūkis paaugo 3,9%. Paprastai antrasis BVP įvertis tik nežymiai skiriasi nuo pirmojo.

ATLYGINIMAI. Statistikos departamentas planuoja pirmadienį paskelbti, koks 2017 m. IV ketv. buvo vidutinis priskaičiuotasis mėnesinis darbo užmokestis Lietuvoje. III ketv. jis siekė 819 Eur. Prognozuojama, kad paskutiniame metų ketvirtyje jis paaugo bent keliais procentiniais punktais. O per metus nuo 2016-ųjų pabaigos – beveik dešimtadaliu.

KONFERENCIJA. Trečiadienį Vilniuje, „Radisson Blu Lietuva“ viešbutyje rengiama VŽ konferencija „Verslo valdymas 2018“. Bus pranešėjai iš „Lufthansa“, „Girteka Logistics“, „Euroapotecha“, „Telia“, „Bitė“, „Tele2“, „Aprangos grupė“, „McDonald‘s Baltics“, „Topo grupė“, „Auga Group“, „DFDS Seaways“, „Litgrid“ ir kt.

ENERGETIKA. Antradienį „Litexpo“ centre vyks ESO ir VŽ konferencija „Energetinio efektyvumo sprendimai konkurencingam verslui“.

INVESTUOTOJAI. Planuojama, kad trečiadienį į Lietuvą tradicinio kelių dienų vizito atvyks amerikiečių investuotojų delegacija. Numatomi jų susitikimai su valdžios atstovais ir verslo bendruomene. Bus aptartos tolimesnės investicijų galimybės.

MISIJA. Lietuvos pramonininkų konfederacija nuo antradienio iki ketvirtadienio asociacijų, įmonių vadovų bei atstovų verslo misiją į Briuselį. Delegacijai vadovaus Konfederacijos prezidentas Robertas Dargis.

E.SVEIKATA. Nuo kovo 1 d. tiek viešosiose, tiek privačiose gydymo įstaigose duomenys, susiję su paciento ambulatorinio apsilankymo aprašymu, stacionaro epikrize, e. recepto išrašymu, vaiko gimimo pažymėjimu, medicininiu mirties liudijimu, vairuotojo sveikatos patikrinimo medicinine pažyma turės būti tvarkomi tik elektroniniu būdu.

KAUNAS. Antradienį planuojamas Kauno savivaldybės tarybos posėdis, kuriame turėtų būti tvirtinamas šių metų miesto biudžetas. Šiemet Kauno pajamos ir išlaidos bus kiek mažesnės nei pernai. Taip nutiks dėl mažesnės dotacijos ir dėl mažesnių skolinimosi galimybių dėl pakeistų įstatymų. Biudžetas bus subalansuotas, bendras lėšų kiekis, kartu su skolintomis lėšomis, sieks 315,5 mln. Eur, kai pernai šis rodiklis buvo 321,2 mln. Eur.

ROBOTAI. Šeštadienį „Litexpo“ vyks „Robotiada 2018“. Šiųmetės „Robotiados“ kertiniai akcentai: daugiausiai robotų Lietuvoje vienoje vietoje, didžiausios Lietuvoje robotų kovos, pirmoji pasaulyje robotų paroda „po vandeniu“, daugiausia robotikos dirbtuvių.

TECHNOLOGIJOS. Pirmadienį Barselonoje prasideda kasmetinė mobiliųjų technologijų paroda „Mobile World Congress“. Ji tęsis iki ketvirtadienio. Lietuvą atstovauja „TeleSoftas“, kuris pristatys inovatyvų virtualios realybės sprendimą – priemonę aukščio fobijai gydyti.

PREKYBA. Ketvirtadienį Lenkijoje įsigalioja įstatymas, draudžiantis maisto prekių parduotuvėms ir prekybos centrams dirbti sekmadieniais. Tiesa, numatytos gana gausios išimtys ir netrumpi pereinamieji laikotarpiai.

MUGĖ. Penktadienį Vilniuje prasidės ir visą savaitgalį šurmuliuos tradicinė Kaziuko mugė.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Seimas ėmėsi siūlymo sumažinti kartelę referendumams dėl Konstitucijos

Dėl planuojamo dvigubos pilietybės referendumo Seimas ėmėsi siūlymo žeminti referendumo kartelę šiuo metu...

Paskirtos trijų kitąmet įvyksiančių rinkimų datos

Savivaldos rinkimai įvyks 2019 m. kovą, prezidento ir Europos Parlamento (EP) rinkimai – gegužę.

Agnė Širinskienė iki rinkimų dar patyrinės politinę korupciją 3

Valdančiosios Lietuvos Valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovė Agnė Širinskienė vadovaus naujai Seimo...

Valdantiesiems pritrūko balsų iki šešių padidinti Seimo pirmininko pavaduotojų skaičių

Seimo valdantiesiems antradienį neužteko balsų iki šešių padidinti parlamento pirmininko pavaduotojų skaičių. 

Seimo opozicija blokuoja valdančiųjų bandymą paskirti pinigų socialdarbiečiams

Seimo opozicija antradienį blokavo socialdarbiečių inicijuotą partijų finansavimo pertvarką, kuri jų partijai...

Vėl atidėtos pataisos dėl galimo kogeneracinių projektų stabdymo 1

Seimo valdančioji dauguma nusprendė atidėti priėmimą įstatymo pataisų, draudžiančių statyti naujas atliekų...

Energetika
10:52
E. Šatas dėl garbės ir orumo kreipėsi į teismą

Konkurencijos tarybos vicepirmininkas Elonas Šatas, minimas Seimui pateiktoje Valstybės saugumo departamento...

Liudas Mažylis su konservatoriais kandidatuos į Europarlamentą 1

Vasario 16-osios aktą atradęs Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Liudas Mažylis opozicinės Tėvynės...

Popiežius išlydėtas iš Lietuvos

Praėjusį savaitgalį į Baltijos šalis valstybinio ir apaštališkojo vizito atvykęs popiežius Pranciškus...

Laisvalaikis
09:15
Tyrimas: Lietuva nesurenka beveik 1 mlrd. Eur potencialaus PVM 10

Nors pridėtinės vertės mokesčio (PVM) nepriemoka Lietuvoje per metus sumažėjo 1 proc. punktu, iki 25% šalies...

Finansai
08:02
Gal RC vertėtų pažvelgti į veidrodį? 15

VĮ Registrų centras (RC) ne kartą yra kritikuota dėl neskaidrių pirkimų, giminystės ryšių ir lėšų švaistymo.

200 mln. Eur, kuriuos paaiškinti sunku: Registrų centras braukia privačius platintojus Premium 9

Duomenų verslo bendrovės, patekusios į Registrų centro (RC) ir Susisiekimo ministerijos nemalonę,...

Šiuolaikinis būsto pirkėjas: reiklus ir vietai, ir kokybei Rėmėjo turinys 3

Ieškantiems būsto šiandien privalu pasiūlyti ne tik gerą kainą. Būsto pasirinkimą vis dažniau lemia jo...

Įstatymas apie nieką: Seimas „Lietuvos energijos“ projektus Skverneliui patieks ant lėkštutės Premium

Antradienį Seime svarstysiamos Atliekų tvarkymo įstatymo pataisos, net jei būtų priimtos, automatiškai...

Energetika
00:01
Popiežiaus vizitas Lietuvoje: svarbiausios mintys ir gražiausi kadrai

Rugsėjo 22 ir 23 d. Lietuvoje viešėjęs popiežius Pranciškus paragino mus semtis stiprybės iš praeities,...

Laisvalaikis
2018.09.24
Teisingumo ministerija pradėjo tarnybinį patikrinimą dėl Kalėjimų departamento vadovo

Teisingumo ministerija pradėjo tarnybinį patikrinimą dėl neseniai Kalėjimų departamentui pradėjusio vadovauti...

Verslo aplinka
2018.09.24
Per metus eksportuotų ir importuotų prekių kainos augo 7,3% 1

Per metus (2018 m. liepos mėn., palyginti su 2017 m. liepos mėn.) eksportuotų ir importuotų prekių kainos...

Verslo aplinka
2018.09.24
Dėl taršos Nevėžyje Kėdainiuose paskelbta ekstremalioji situacija

Dėl Nevėžio upės taršos Kėdainių rajono savivaldybė penktadienį paskelbė savivaldybės lygio ekstremaliąją...

Verslo aplinka
2018.09.24
Prekybininkai apie siūlymą didinti baudas: nuomonės išsiskyrė 3

Dainius Dundulis, „Norfos“ įmonių grupės pagrindinis akcininkas, paklaustas, kaip vertina prezidentės siūlymą...

Premjeras pasirašė kvietimą 12-kai prekybos tinklų investuoti Lietuvoje 23

Lietuvos premjeras kviečia 12 Europos didžiųjų prekybos tinklų investuoti Lietuvoje. Tokį kreipimąsi Saulius...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau