Šią savaitę svarbu (9)

Publikuota: 2018-02-26
Seimo priimtąjį naująjį Strateginių įmonių įstatymą, numatantį didesnius Vyriausybės įgaliojimus kontroliuoti tokias bendroves, be prieštaravimų pasirašė prezidentė Dalia Grybauskaitė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Seimo priimtąjį naująjį Strateginių įmonių įstatymą, numatantį didesnius Vyriausybės įgaliojimus kontroliuoti tokias bendroves, be prieštaravimų pasirašė prezidentė Dalia Grybauskaitė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Įsigalios platesnius kontroliuojančiuosius Vyriausybės įgaliojimus numatantis naujas Strateginių įmonių įstatymas, Seimo komisija pateiks išvadas dėl dvejopos kokybės produktų teikimo į Lietuvos rinką, baigsis paraiškų priėmimas konkurse išrinkti naują LRT vadovą, Italijoje vyks parlamento rinkimai, vokiečių pagrindinės partijos spręs dėl koalicijos, bus įteikti „Oskarai“.

Strateginės įmonės bus valdomos kitaip

Nuo ketvirtadienio įsigalioja sausį Seimo priimtas ir prezidentės pasirašytas naujos redakcijos Strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių ir įrenginių įstatymas. Jame be kita ko numatyta, kad speciali iš Vyriausybės ir specialiųjų tarnybų sudaryta komisija turės platesnius įgaliojimus tikrinti į strategines įmones ateinančius investuotojus, taip pat prižiūrėti tų įmonių sudaromus didelius sandorius. Vyriausybinė komisija tikrins visus valstybės valdomų įmonių sandorius, taip pat į strateginių įmonių sąrašą įrašytų trijų privačių įmonių sandorius, viršijančius 10% jų metinių pajamų. Į strateginių įmonių, kurias reguliuos šis įstatymas, sąrašą įtrauktos ne tik visos stambiausios valstybės valdomos įmonės, bet ir trys didelės privataus kapitalo bendrovės – „Orlen Lietuva“, „Achema“ ir „Telia Lietuva“. Pagal įstatymą, vyriausybinė komisija turės teisę vetuoti bet kokius strateginių įmonių stambesnius sandorius, jeigu bus nustatyta, kad jie neatitinka nacionalinio saugumo užtikrinimo reikalavimų. Galutinį sprendimą dėl tokio komisijos pasiūlymo turės priimti Vyriausybė. Be to, priimtos pataisos leis griežčiau kontroliuoti ir į aukštas pareigas skiriamus asmenis. Strateginių įmonių įstatymo pataisos reikalingos Lietuvai šiemet siekiant įstoti į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją.

Pasisakys apie dvejopą kokybę

nuotrauka::1 left

Seimo laikinoji komisija turėtų šią savaitę patvirtinti savo tyrimo išvadas dėl į Lietuvos rinką teikiamų dvejopos kokybės produktų problemos. Šios išvados bus pateiktos kovo 10 d. prasidedančiai Seimo pavasario sesijai patvirtinti. Pernai rudenį parlamentarai sudarė specialią komisija, kuriai pavesta iki 2018-ųjų kovo 1 d. ištirti, ar tikrai kai kurie produktų gamintojai į Lietuvą, kaip ir į kitas Vidurio Europos valstybes, teikia kitokios, žemesnės kokybės gaminius nei Vakarų Europai. Komisija surinko Lietuvos institucijų turimą medžiagą, apklausė kai kuriuos pareigūnus ir šį trečiadienį savo posėdyje turėtų tvirtinti išvadas, kurios kol kas neviešinamos. Pernai Lietuvoje buvo atliktas kai kurių mūsų šalyje ir kitose Europos Sąjungos valstybėse parduodamų maisto produktų sudėties tyrimas ir nustatyta nemažai skirtumų. Pvz., Lietuvoje parduodamuose kai kuriuose produktuose yra daugiau riebalų, saldiklių, mažiau kakavos negu analogiškuose gaminiuose, kurių galima įsigyti Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje ar Austrijoje. Tuo metu ES netrukus turėtų būti pradėtas koordinuotas dvejopos kokybės maisto produktų tyrimas, kurio pirmųjų rezultatų tikimasi dar iki šių metų pabaigos. Šiuo metu Europos Komisijos jungtinis tyrimų centras, padedamas bent 16 valstybių narių, tarp jų – ir Lietuvos, baigia rengti atitinkamo tyrimo metodiką. Jau gegužę bus galima pradėti vykdyti koordinuojamą tyrimų programą – „cheminiu ir jusliniu metodais tirti bendrojo krepšelio produktų, kuriais prekiaujama daugelyje ES valstybių, sudėtis“.

Kas vadovaus LRT?

nuotrauka::2 right

Iki savaitės vidurio Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) taryba priima paraiškas dalyvauti viename konkurse eiti nacionalinio transliuotojo generalinio direktoriaus pareigas. Vėliau ne ilgiau kaip 5 darbo dienas pretendentų dokumentų patikra. Kvalifikacinius reikalavimus atitikę pretendentai bus kviečiami į pokalbį uždarame LRT tarybos posėdyje, kuriame turės pristatys savo veiklos programas. Pretendentai į LRT vadovus turi būti nepriekaištingos reputacijos, turėti aukštąjį universitetinį išsilavinimą – magistro arba jam prilygintą laipsnį, ne mažesnę kaip 5 m. vadovaujamo darbo patirtį, išmanyti Lietuvos kultūros politiką ir strategiją, žinoti Konstituciją ir įstatymus, Europos reikalavimus visuomeninių transliuotojų reglamentavimo srityje. Laimėjusiu bus laikomas kandidatas, surinkęs daugiau negu pusę LRT tarybos narių balsų. Dabartinio LRT generalinio direktoriaus Audriaus Siaurusevičiaus kadencija baigiasi balandžio 1-ąją. 2013 m. jis buvo perrinktas antrai kadencijai. VŽ rašė, kad p. Siaurusevičius gali pretenduoti ir į trečiąją kadenciją, tačiau iki šiol jis dar neatviravo, ar tikrai sieks perrinkimo. Apie norą dalyvauti šiame konkurse yra pareiškę nemažai žinomų žurnalistų ir visuomenės veikėjų, tačiau ar tikrai jie visi dalyvaus konkurse, kol kas neaišku. Tuo metu Seime tęsia darbą laikinoji komisija, turinti iki šių metų birželio ištirti LRT finansinę veiklą. Politikai įtikinėja, kad šios komisijos sudarymas niekaip nesusijęs su LRT generalinio direktoriaus rinkimais.

Italijoje – svarbūs rinkimai

nuotrauka::3 left

Sekmadienį Italijoje vyks parlamento rinkimai – pirmasis šių metų politinis įvykis Europoje, kurį atidžiai stebi investuotojai ir euro zonos partneriai. Italijoje sustiprėjusios euroskeptiškos nuotaikos gali turėti įtakos pinigų sąjungos ateičiai, o pagrindinių Italijos politinių partijų simpatijos Rusijai aktualios Baltijos šalims ir Lietuvai. Italija – viena iš Europos Sąjungos įkūrėjų ir trečia didžiausia ekonomika euro zonoje. Tačiau pastaraisiais metais palaikymas Europos vienybei Italijoje silpo – gyventojus išvargino recesija, dabartinis lėtas atsigavimas ir problemos, susijusios su migrantų srautais pietinėje šalies pakrantėje. Pastaruoju metu augo parama ekspremjero Silvio Berlusconi suburtai dešiniųjų jėgų koalicijai, bet abejojama, ar šiai politinei grupei pavyks iškovoti 40% rinkėjų paramą ir įgyti mandatą vyriausybės formavimui. Kitos dvi pagrindinės grupės – kito buvusio premjero Matteo Renzi centro kairieji ir euroskeptiškas, prieš tradicinę politiką pasisakantis „Penkių žvaigždžių“ judėjimas – prognozuojama, nesurinks pakankamai balsų vyriausybei formuoti. Tad spėjama, kad nė vienai italų partijai ar koalicijai nepavyks iškovoti daugumos parlamente. Tuomet sektų ilgos derybos dėl koalicijos, gali būti sukurta itin plati ir nestabili koalicija ar net mažumos vyriausybė, priklausanti nuo individualių politikų pozicijos. Galimi ir pakartotiniai rinkimai.

Dar apie kai kuriuos numatomus svarbesnius savaitės įvykius trumpai:

VOKIETIJA. Pirmadienį Angelos Merkel vadovaujami vokiečių krikščionys demokratai renkasi į konferenciją, kurioje turėtų būti patvirtinta atnaujinta „didžioji koalicija“ su socialdemokratais. Savo ruožtu Vokietijos socialdemokratų partijos nariai, kurių iš viso yra bemaž pusė milijono, visuotinai balsuoja dėl šios koalicijos patvirtinimo. Šis balsavimas baigsis penktadienį vėlai vakare ir sekmadienį žadama paskelbti jo rezultatus. Yra abejojančių, ar socialdemokratų dauguma patvirtins atnaujintą koaliciją su p. Merkel. Tokiu atveju Vokietijai grėstų pirmalaikiai Bundestago rinkimai.

RUSIJA. Liekant vos porai savaičių iki rinkimų prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį perskaitys skaito savo metinį pranešimą Federaliniam susirinkimui (parlamentui).

OSKARAI. Sekmadienį Los Andžele įvyks 90-oji Amerikos kino meno akademijos „Oskarų“ apdovanojimo ceremonija. Kaip parodė sausį ir vasarį įvykę „Auksinių gaublių“ bei britų BAFTA apdovanojimai, daugiausiai šansų nuskinti geriausiojo metų kino filmo laurus turi „Trys stendai prie Ebingo Misūryje“. Jis rimtai pretenduoja ir į kitus prestižiškiausius „Oskarus“, pvz., geriausio režisieriaus, geriausio scenarijaus, geriausios aktorės ir geriausio antraplanio aktoriaus. Kiti galimi pretendentai į daug „Oskarų“ statulėlių – „Vandens forma“, „Tamsiausia valanda“, „Diunkerkas“.

BVP. Ketvirtadienį Statistikos departamentas turėtų pateikti praėjusių metų bendrojo vidaus produkto (BVP) patikslintą įvertį. Sausio pabaigoje skelbta, kad pernai ūkis paaugo 3,9%. Paprastai antrasis BVP įvertis tik nežymiai skiriasi nuo pirmojo.

ATLYGINIMAI. Statistikos departamentas planuoja pirmadienį paskelbti, koks 2017 m. IV ketv. buvo vidutinis priskaičiuotasis mėnesinis darbo užmokestis Lietuvoje. III ketv. jis siekė 819 Eur. Prognozuojama, kad paskutiniame metų ketvirtyje jis paaugo bent keliais procentiniais punktais. O per metus nuo 2016-ųjų pabaigos – beveik dešimtadaliu.

KONFERENCIJA. Trečiadienį Vilniuje, „Radisson Blu Lietuva“ viešbutyje rengiama VŽ konferencija „Verslo valdymas 2018“. Bus pranešėjai iš „Lufthansa“, „Girteka Logistics“, „Euroapotecha“, „Telia“, „Bitė“, „Tele2“, „Aprangos grupė“, „McDonald‘s Baltics“, „Topo grupė“, „Auga Group“, „DFDS Seaways“, „Litgrid“ ir kt.

ENERGETIKA. Antradienį „Litexpo“ centre vyks ESO ir VŽ konferencija „Energetinio efektyvumo sprendimai konkurencingam verslui“.

INVESTUOTOJAI. Planuojama, kad trečiadienį į Lietuvą tradicinio kelių dienų vizito atvyks amerikiečių investuotojų delegacija. Numatomi jų susitikimai su valdžios atstovais ir verslo bendruomene. Bus aptartos tolimesnės investicijų galimybės.

MISIJA. Lietuvos pramonininkų konfederacija nuo antradienio iki ketvirtadienio asociacijų, įmonių vadovų bei atstovų verslo misiją į Briuselį. Delegacijai vadovaus Konfederacijos prezidentas Robertas Dargis.

E.SVEIKATA. Nuo kovo 1 d. tiek viešosiose, tiek privačiose gydymo įstaigose duomenys, susiję su paciento ambulatorinio apsilankymo aprašymu, stacionaro epikrize, e. recepto išrašymu, vaiko gimimo pažymėjimu, medicininiu mirties liudijimu, vairuotojo sveikatos patikrinimo medicinine pažyma turės būti tvarkomi tik elektroniniu būdu.

KAUNAS. Antradienį planuojamas Kauno savivaldybės tarybos posėdis, kuriame turėtų būti tvirtinamas šių metų miesto biudžetas. Šiemet Kauno pajamos ir išlaidos bus kiek mažesnės nei pernai. Taip nutiks dėl mažesnės dotacijos ir dėl mažesnių skolinimosi galimybių dėl pakeistų įstatymų. Biudžetas bus subalansuotas, bendras lėšų kiekis, kartu su skolintomis lėšomis, sieks 315,5 mln. Eur, kai pernai šis rodiklis buvo 321,2 mln. Eur.

ROBOTAI. Šeštadienį „Litexpo“ vyks „Robotiada 2018“. Šiųmetės „Robotiados“ kertiniai akcentai: daugiausiai robotų Lietuvoje vienoje vietoje, didžiausios Lietuvoje robotų kovos, pirmoji pasaulyje robotų paroda „po vandeniu“, daugiausia robotikos dirbtuvių.

TECHNOLOGIJOS. Pirmadienį Barselonoje prasideda kasmetinė mobiliųjų technologijų paroda „Mobile World Congress“. Ji tęsis iki ketvirtadienio. Lietuvą atstovauja „TeleSoftas“, kuris pristatys inovatyvų virtualios realybės sprendimą – priemonę aukščio fobijai gydyti.

PREKYBA. Ketvirtadienį Lenkijoje įsigalioja įstatymas, draudžiantis maisto prekių parduotuvėms ir prekybos centrams dirbti sekmadieniais. Tiesa, numatytos gana gausios išimtys ir netrumpi pereinamieji laikotarpiai.

MUGĖ. Penktadienį Vilniuje prasidės ir visą savaitgalį šurmuliuos tradicinė Kaziuko mugė.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Skvernelis krentančių „valstiečių“ reitingų nedramatizuoja ir įvardija priežastį

Premjeras Saulius Skvernelis sumažėjusius Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos reitingus vertina ramiai.

Verslo aplinka
2018.04.21
Armėnijos premjeras siekia dialogo su masinių protestų lyderiu

Naujasis Armėnijos premjeras Serzhas Sarksyanas šeštadienį pareiškė apie būtinybę nedelsiant pradėti dialogą...

Verslo aplinka
2018.04.21
Ispanai tapo turtingesni už Italijos gyventojus 6

Tarptautinio valiutos fondo duomenys rodo, kad ispanai pagal bendrąjį vidaus produktą vienam gyventojui,...

Verslo aplinka
2018.04.21
Tyrimas: populiariausi politikai išlieka prezidentė, Kauno meras ir premjeras 1

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Kauno meras Visvaldas Matijošaitis ir ministras pirmininkas Saulius Skvernelis...

Verslo aplinka
2018.04.21
Šiaurės Korėja žada stabdyti branduolinius bandymus ir uždaryti poligoną 1

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas paskelbė, kad sustabdė raketų bandymus ir uždarys branduolinių bandymų...

Verslo aplinka
2018.04.21
„Vilmorus“: pasitikėjimas Seimu, Vyriausybe ir partijomis – itin žemas

Lietuvos gyventojai tradiciškai labiausiai pasitiki ugniagesiais gelbėtojais, policija ir kariuomene, o...

Verslo aplinka
2018.04.21
Apklausa: konservatorių atotrūkis nuo „valstiečių“ padidėjo 10

Populiariausia partija šalyje išlieka opozicinė Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD),...

Verslo aplinka
2018.04.21
Privačios mokyklos: išgelbės ar sukurs atskirtį 6

Tomas mokosi privačioje mokykloje. Galbūt todėl jis turi daug žinių apie šiuolaikinį pasaulį. Jis moka tris...

Verslo klasė
2018.04.21
JAV demokratai teismui skundžia Trumpo komandą, Rusiją ir „WikiLeaks“ 4

JAV demokratai pateikė skundą teismui dėl Rusijos kišimosi į JAV prezidento rinkimus. Jie kaltina Rusiją,...

Verslo aplinka
2018.04.20
Prie Seimo susitiko kanapių entuziastai ir priešininkai 4

Penktadienį Nepriklausomybės aikštėje, prie Seimo, į Kanapių kultūros dieną susirinko keli šimtai kanapių...

Verslo aplinka
2018.04.20
Papildomi 100 mln. Eur medikams nepakeis įsisenėjusių sistemos bėdų Premium 1

Sveikatos apsaugos ministerija tvirtina, kad nuo gegužės 1-osios medicinos darbuotojų atlyginimai didės 20%.

Verslo aplinka
2018.04.20
Palygino dvi Lietuvas: pirmoje daugiau gerovės, antroje – gyventojų, bet jų mažėja 9

Statistikos departamentas pirmąkart pateikė statistinius rodiklius pagal du regionus – Sostinės bei Vidurio...

Finansai
2018.04.20
Verslas giria studijų ir profesinio mokymo priėmimo prioritetus

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) paskelbė skaičius, į kokias specialybes ir kiek pirmakursių šiemet...

Verslo aplinka
2018.04.20
Seimo komitetas baigė tyrimą dėl neleistinos įtakos, prašo išslaptinti medžiagą 3

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) baigė tyrimą dėl interesų grupių įtakos politiniams...

Verslo aplinka
2018.04.20
Miškų urėdijai suformuoti akcininko lūkesčiai – be grąžos rodiklių Premium 2

VĮ Valstybinei miškų urėdijai (VMU) perduotame akcininko lūkesčių laiške vienas svarbiausių veiklos...

Agroverslas
2018.04.20
Merkel ir Macronas neranda bendros kalbos dėl euro zonos reformų

Vokietijos ir Prancūzijos idėjos, kaip sutvirtinti euro zoną, yra skirtingos, tačiau Paryžius ir Berlynas...

Verslo aplinka
2018.04.20
Teisėsaugos įtariama Kraujo centro vadovė J. Bikulčienė pasitraukė iš pareigų 

Korupciniais nusikaltimais įtariama Nacionalinio kraujo centro (NKC) vadovės Joanos Bikulčienės prašymas...

Verslo aplinka
2018.04.20
Teismas pripažino „MG Baltic“ politinės korupcijos bylą prioritetine

Ketvirtadienį Vilniaus apygardos teismui perduota koncerno „MG Baltic“, Liberalų sąjūdžio ir Darbo partijos...

Verslo aplinka
2018.04.20
Siūloma dalį dirbančių savarankiškai atleisti nuo „Sodros“ įmokų 21

Savarankiškai dirbančius gyventojus siūloma atleisti nuo „Sodros“ įmokų, jeigu jie jau apdrausti socialiniu...

Finansai
2018.04.20
Valdantieji derina naują koalicijos sutartį ir tarsis dėl teisingumo ministro 1

Valdančioji valstiečių-žaliųjų ir socialdarbiečių koalicija derina atnaujintą sutartį, kurią tikisi...

Verslo aplinka
2018.04.20

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau