Karbauskis: LRT tyrimas neišvengiamas ir teisingas

Publikuota: 2018-01-23
Atnaujinta 2018-01-23 14:02

Ramūnas Karbauskis, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis, antradienį pristatė savo įžvalgas apie šiuo metu vykstančius procesus nacionalinio transliuotojo LRT viduje.

„Seimo sprendimas sudaryti komisiją dėl LRT finansinės veiklos buvo neišvengiamas ir teisingas. Pirmiausiai LRT pateikė ataskaitą apie savo veiklą 2016 m., ji nebuvo patvirtinta ir pasakyta, kad Kultūros komiteto ir Seimo nariai turi klausimų. – teigia p. Karbauskis. – Mes gavome atsakymą, kuris didžiąją dalimi reiškė, kad informacija, kurią Seimo nariai nori sužinoti, yra konfidenciali ir nebus pateikti. Tada Seimo nariai išplėtė klausimus prašydami, kad prodiuseriai pateiktų atsakymus.“

Pasak jo, LRT tarybos pateikta medžiaga buvo chaotiška, dalis pateiktų sutarčių buvo be registracijos numerių, su praleistais punktais, yra klaidų laidų kūrimo sąmatose, trūksta datų. Politikas kalba, kad tai gali reikšti ir netvarką LRT dokumentų tvarkyme bendrai, o pateiktą „nesistemišką“ informaciją jis vadina bandymu pasijuokti iš Seimo narių.

Kalbant apie prodiuserines bendroves, p. Karbauskis komentuoja, kad dalis jų nesutiko atskleisti informacijos apie komercinius santykius su LRT, kai kurios formaliai sutiko, tačiau už informacijos atskleidimo galimą žalą atsakomybę perleido LRT, dar viena dalis jų nesutiko paviešinti finansinės informacijos.

[infogram id="460d0111-277b-4f74-9d07-4b83ebec2de6" prefix="tTz" format="interactive" title="Ramūno Karbauskio teigimu, įmonės, kurių sutarčių LRT nepateikė"]

Seimo kultūros komiteto pirmininkas taip pat nurodo, kad jo požiūriu ne visi įvykdyti viešieji pirkimai, skirti įrangai įsigyti, atitinka naujausią viešųjų pirkimų įstatymą. Jam užkliuvo ir tai, kad dalis LRT darbuotojų gauna atlyginimus ir pajamas pagal autorines sutartis.

„Kyla klausimas, ar tokiu būdu nebandoma išvengti mokesčių, be to, taip žmonės netenka socialinių garantijų, tai akivaizdu“, – dėsto parlamentaras.

Ponas Karbauskis savo pranešime mini, kad turėtų būti lygiuojamasi į BBC modelį, o į tai, kas matoma dabar, „nereaguoti neįmanoma“. Taip pat jis akcentuoja, kad tai nėra politinis klausimas, o Seimo prievolė.

„Jeigu LRT būtų pateikusi pilnos apimties informaciją, šio tyrimo nereikėtų. Dabar yra pagrindas prašyti įvairių institucijų, kad jos ištirtų veiklą ir tai nebus tik Valstybės kontrolė, tai bus ir viešųjų pirkimų tarnyba, kitos institucijos, – kalba politikas. –

Jeigu kas nors pradeda kalbėti, kad Seimas bando kontroliuoti LRT kokiu nors būdu, tai aš tik priminsiu, skaitykite LRT įstatymą“.

Pareiškimai kelia abejonių

Paklaustas, kodėl išstojo su tokiais pareiškimais, p. Karbauskis komentuoja, kad jis nepateikia jokių išvadų ir kaltinimų, o priežastis, kodėl Seime suburta speciali komisija ir laukiama institucijų išvadų. Jo pateiktos nuasmenintos sutartys yra tik „iliustracinės“ ir parodančios „tendencijas“, matomas LRT pateiktuose dokumentuose.

Spaudos konferencijoje sėdintis Lauras Lučiūnas, UAB „Creative Industries“ prodiuseris, politiko pateiktose skaidrėse pastebėjo ir savo dokumentų. Jis teigia, kad visi skaičiai, kurie p. Karbauskiui kelia abejonių, yra lengvai paaiškinami.

„Kiekviena eilutė yra paaiškinama, galėčiau kiekvieną skaičių paaiškinti detaliai“, – teigia p. Lučiūnas.

Edmundas Jakilaitis, laidos „Dėmesio centre“ vedėjas, taip pat atkreipia dėmesį, kad tai, ką p. Karbauskis vadina „šimtatūkstantinėmis laidomis“ yra ne televizijos laidos, o stambūs renginiai, pavyzdžiui LRT 60 metų jubiliejaus renginys, „Eurovizijos“ finalas. Tokių renginių organizavimas yra kardinaliai brangesnis nei vienos laidos sukūrimas, todėl svarbu atskirti tik laidos rengimo išlaidas nuo stambių renginių, kad nebūtų iškreipiama informacija. Apie tai, kad p. Karbausiui kyla įvairių klausimų apie konkrečių paslaugų kainas, p. Jakilaitis sako, kad, pavyzdžiui, arenos nuomos kainą, jis tiesiog galėtų susirasti per paieškos sistemą „Google“.

Rimvydas Paleckis, LRT generalinio direktoriaus pavaduotojas, p. Karbauskio konferenciją pavadino akivaizdžiu proceso politizavimu.

„Man kaip ir aišku, kad Ramūnas Karbauskis yra geras politikas, bet labai prastas televizijos rinkos žinovas, nors yra prodiusavęs serialą. Kad prasidėjo politinis procesas, mums buvo aišku ir tai jis tik įrodė“, – komentuoja p. Paleckis.

Sudarė komisiją

Sausį Seimo valdančioji dauguma sudarė specialią parlamentinę komisiją, įpareigotą per nepilnus penkis mėnesius ištirti, kaip LRT leidžia iš valstybės biudžeto skiriamas milijonines lėšas. Komisijai vadovauja valstietis-žaliasis Arvydas Nekrošius, Seimo vicepirmininkas.

Ši parlamentinė tyrimo komisija sudaryta artėjant pavasarį įvyksiantiems naujiems LRT generalinio direktoriaus rinkimams. Tyrimą atlikti bei išvadą ir parengtą nutarimo projektą pateikti Seimui ji turės iki š. m. birželio 1 d. Komisijoje dirbs 12 Seimo narių, kurie turi teisę dirbti su slapta informacija. Opoziciniai liberalai nedelegavo savo atstovų į tokią laikinąją tyrimo komisiją.

Seimo valdančiosios koalicijos atstovai pastaruoju metu reiškė nepasitenkinimą tuo, kad LRT vadovybė pernelyg aptakiai ir formaliai atsakė į kelias dešimtis jai surašytų klausimų apie nacionalinio transliuotojo biudžetą ir valdymą. Esą į daug klausimų išvis nebuvo atsakyta, prisidengiant konfidencialia ir komerciškai jautria informacija.

Pagal nutarimą komisij įpareigojama ištirti 12 klausimų dėl „racionalaus valstybės biudžeto lėšų naudojimo, palyginimo su nacionaliniams transliuotojams taikoma europine praktika, LRT veiklos atskaitingumo, viešumo garantijų, taikomos viešųjų pirkimų tvarkos, taip pat 2013–2017 m. Viešųjų pirkimų tarnybos teiktų pastabų dėl vykdytų viešųjų pirkimų, LRT valdomo turto nuomos ar kitokio naudojimo atitikties rinkos sąlygoms ir kt.“

Šiemet iš valstybės biudžeto LRT finansuoti numatyta skirti beveik 39 mln. Eur.

Kaltina bandymu perimti turinio kontrolę

Šiemet balandį baigiasi antroji penkerius metus trukusi LRT generalinio direktoriaus Audriaus Siaurusevičiaus kadencija. LRT taryba netrukus imsis naujo vadovo parinkimo procedūros. Ponas Siaurusevičius turi teisę dalyvauti šiame konkurse.

Valdančiųjų lyderis p. Karbauskis nuolat kartoja, kad Seimo noras išsiaiškinti LRT veiklos efektyvumą „niekaip nesusijęs su naujojo generalinio direktoriaus parinkimu“.

Ilgai tylėjęs LRT generalinis direktorius penktadienį viešai pareiškė, kad tokiais savo veiksmais valdantieji siekia perimti nacionalinio transliuotojo turinio kontrolę.

VŽ rašė, kad kritikos tam žeria ir Lietuvos žurnalistų sąjunga.

Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Ra­dzevičius, pabrėžia, kad tai, kas vyksta dabar kelia daug klausimų.

„Pasakysiu paprastai, LRT neturėtų būti politinio vertinimo objektas, tai yra visuomeninis transliuotojas. Jei politikams kyla klausimų, LRT veiklą turėtų tirti profesionalai, kas tai bebūtų: jei finansai – Valstybės kontrolė, jei efektyvumas – nepriklausomi ekspertai, kurie supranta kas yra turinys ir jo kūrimas, jei valdymas – auditoriai. Politinis vertinimas tikrai nebus patikimumo garantas, net jei jį atliks 12 pačių geriausių Seimo narių. Nesiimsiu vertinti LRT veiklos, per mažai čia žinau, tačiau jei norima profesionalaus įvertinimo, tai ir turi daryti profesionalai ir tai tikrai ne Seimo komisija“, – aiškina p. Radzevičius.

Panašiai kalba ir Monika Garbačiauskaitė–Budrienė, ilgametė „Delfi“ portalo vyriausioji redaktorė, iš šių pareigų pasitraukusi pernai spalį, kuri įvardijama kaip galima kandidatė vadovauti LRT.

„Nacionalinis transliuotojas privalo elgtis skaidriai su finansais ir būti atskaitingas visuomenei. Ir jei dabartiniai teisės aktai to neužtikrina, reikia visų pirma taisyti teisinę bazę. Tuo tarpu dabartinė valdančiosios daugumos laikysena labiau ima panašėti į politinį spaudimą, ne į nuoširdų norą surasti tą skaidrumą“, – pabrėžia ji.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Apeliacinis teismas neleido „tvarkiečiams“ naudoti 359.000 Eur 1

Lietuvos Apeliacinis teismas penktadienį atmetė partijos „Tvarka ir teisingumas“ skundą dėl teismo sprendimo...

Verslo aplinka
2018.12.14
Populiariausi – konservatoriai ir „valstiečiai“, auga socdemai 

Lapkritį truputį pakilo opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) reitingas, tačiau juos ir toliau...

Verslo aplinka
2018.12.14
JK premjerės žygis į Briuselį – nesėkmingas 13

Theresos May, JK premjerės, žygis į Briuselį ir prašymas padėti jai užsitikrinti savo parlamento paramą...

Verslo aplinka
2018.12.14
G. Landsbergis aiškinosi teismui dėl pažinties su R. Kurlianskiu  1

Koncerno „MG Baltic“ politinės korupcijos bylą nagrinėjantis Vilniaus apygardos teismas penktadienį apklausė...

Europos lyderiai pritaria ES kovai su melagingomis naujienomis 2

Europos Vadovų Taryba (EVT) pritarė ES kovos su dezinformacija veiksmų planui ir paragino jį vykdyti, kad...

Verslo aplinka
2018.12.14
EP pritarė siūlymui apmokestinti JAV technologijų milžines

Europos Parlamentas (EP) nubalsavo už tai, kad „Facebook“, „Google“, „Netflix“ ir panašioms įmonėms ES mastu...

Technologijos
2018.12.14
Porą mėnesių rengs pasiūlymus dėl biudžetininkų algų didinimo 1

Vyriausybinės darbo grupės nariai per porą mėnesių turi parengti konkrečius pasiūlymus, kaip ir kiek  kelti...

Verslo aplinka
2018.12.14
Lietuvos bankų pelnas šiemet išaugo 55% 8

Lietuvoje veikiantys bankai ir užsienio bankų filialai per devynis šių metų mėnesius uždirbo 275,4 mln. Eur...

Finansai
2018.12.14
S. Skvernelis informaciją apie grėsmes perdavė ir V. Pranckiečiui, konservatoriams neduos  1

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis sako riboto naudojimo informaciją apie galimas grėsmes perdavęs ir...

Verslo aplinka
2018.12.14
Laukiama prezidentės apsisprendimo dėl kitų metų biudžeto, galimas veto

Iki kitos savaitės pabaigos prezidentė Dalia Grybauskaitė turi apsispręsti, ar pasirašyti Seimo priimtą 2019...

Verslo aplinka
2018.12.14
Metų pabaigoje Valstybės biudžete – 121 neplanuotas „viščiukas“ 1

Iš pagrindinių mokesčių Lietuvos valstybės ir savivaldybių biudžetas surinko tiek, kiek ir planavo, o...

Finansai
2018.12.14
Derybos dėl ilgamečio ES biudžeto užtruks ilgiau nei tikėtasi Premium

Europos Sąjungos šalių derybos dėl būsimo daugiamečio bendrijos biudžeto truks ilgiau nei planuota ir baigsis...

Verslo aplinka
2018.12.14
Šalies startuoliai šiemet pritraukė 70 mln. Eur investicijų 3

2018 m. Lietuvos startuolių bendruomenė išaugo 58% ir pritraukė 70 mln. Eur investicijų iš užsienio ir...

Technologijos
2018.12.14
Į Vilniaus merus kandidatuos ūkio ministras 12

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) Vilniaus skyrius į sostinės mero postą iškėlė...

Verslo aplinka
2018.12.14
Pusmetis nuo BDAR įsigaliojimo: ore kabančių klausimų – į valias Premium 2

Praėjus kiek daugiau nei pusmečiui nuo gegužės 25 d., kai įsigaliojo Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas...

Rinkodara
2018.12.14
Lietuvos paštas skelbia 254 tūkst. vertės dviračių remonto viešąjį pirkimą Rėmėjo turinys 5

Lietuvos paštas, vykdydamas ilgalaikę savo veiklos modernizacijos strategiją, šių metų rudenį pasirašė...

Transportas
2018.12.14
Duomenų apsauga – kiauras rėtis 1

Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR), dar prieš įsigaliodamas ilgą laiką bauginęs duomenų...

Rinkodara
2018.12.14
Nepatenkinti ŽŪM kraustynėmis į Kauną palieka ministeriją, likę skundžiasi didėjančiu krūviu Premium 30

Darbuotojai, nepatenkinti Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) ir jai pavaldžių institucijų perkėlimu į Kauną,...

Agroverslas
2018.12.14
JAV ir Kinijos prekybos paliaubose – pirmieji teigiami ženklai Premium

JAV ir Kinijos prekybos paliaubose pasirodė pirmųjų realių ženklų, kurie rodytų, kad abi šalys nusiteikusios...

Verslo aplinka
2018.12.14
Netikėta BDAR pasekmė – kokybiškesnė tiesioginė rinkodara Premium

Verslas baiminosi, kad, įsigaliojus Bendrajam duomenų apsaugos reglamentui (BDAR), tiesioginės rinkodaros...

Rinkodara
2018.12.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau