Karbauskis: LRT tyrimas neišvengiamas ir teisingas

Publikuota: 2018-01-23
Atnaujinta 2018-01-23 14:02

Ramūnas Karbauskis, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis, antradienį pristatė savo įžvalgas apie šiuo metu vykstančius procesus nacionalinio transliuotojo LRT viduje.

„Seimo sprendimas sudaryti komisiją dėl LRT finansinės veiklos buvo neišvengiamas ir teisingas. Pirmiausiai LRT pateikė ataskaitą apie savo veiklą 2016 m., ji nebuvo patvirtinta ir pasakyta, kad Kultūros komiteto ir Seimo nariai turi klausimų. – teigia p. Karbauskis. – Mes gavome atsakymą, kuris didžiąją dalimi reiškė, kad informacija, kurią Seimo nariai nori sužinoti, yra konfidenciali ir nebus pateikti. Tada Seimo nariai išplėtė klausimus prašydami, kad prodiuseriai pateiktų atsakymus.“

Pasak jo, LRT tarybos pateikta medžiaga buvo chaotiška, dalis pateiktų sutarčių buvo be registracijos numerių, su praleistais punktais, yra klaidų laidų kūrimo sąmatose, trūksta datų. Politikas kalba, kad tai gali reikšti ir netvarką LRT dokumentų tvarkyme bendrai, o pateiktą „nesistemišką“ informaciją jis vadina bandymu pasijuokti iš Seimo narių.

Kalbant apie prodiuserines bendroves, p. Karbauskis komentuoja, kad dalis jų nesutiko atskleisti informacijos apie komercinius santykius su LRT, kai kurios formaliai sutiko, tačiau už informacijos atskleidimo galimą žalą atsakomybę perleido LRT, dar viena dalis jų nesutiko paviešinti finansinės informacijos.

[infogram id="460d0111-277b-4f74-9d07-4b83ebec2de6" prefix="tTz" format="interactive" title="Ramūno Karbauskio teigimu, įmonės, kurių sutarčių LRT nepateikė"]

Seimo kultūros komiteto pirmininkas taip pat nurodo, kad jo požiūriu ne visi įvykdyti viešieji pirkimai, skirti įrangai įsigyti, atitinka naujausią viešųjų pirkimų įstatymą. Jam užkliuvo ir tai, kad dalis LRT darbuotojų gauna atlyginimus ir pajamas pagal autorines sutartis.

„Kyla klausimas, ar tokiu būdu nebandoma išvengti mokesčių, be to, taip žmonės netenka socialinių garantijų, tai akivaizdu“, – dėsto parlamentaras.

Ponas Karbauskis savo pranešime mini, kad turėtų būti lygiuojamasi į BBC modelį, o į tai, kas matoma dabar, „nereaguoti neįmanoma“. Taip pat jis akcentuoja, kad tai nėra politinis klausimas, o Seimo prievolė.

„Jeigu LRT būtų pateikusi pilnos apimties informaciją, šio tyrimo nereikėtų. Dabar yra pagrindas prašyti įvairių institucijų, kad jos ištirtų veiklą ir tai nebus tik Valstybės kontrolė, tai bus ir viešųjų pirkimų tarnyba, kitos institucijos, – kalba politikas. –

Jeigu kas nors pradeda kalbėti, kad Seimas bando kontroliuoti LRT kokiu nors būdu, tai aš tik priminsiu, skaitykite LRT įstatymą“.

Pareiškimai kelia abejonių

Paklaustas, kodėl išstojo su tokiais pareiškimais, p. Karbauskis komentuoja, kad jis nepateikia jokių išvadų ir kaltinimų, o priežastis, kodėl Seime suburta speciali komisija ir laukiama institucijų išvadų. Jo pateiktos nuasmenintos sutartys yra tik „iliustracinės“ ir parodančios „tendencijas“, matomas LRT pateiktuose dokumentuose.

Spaudos konferencijoje sėdintis Lauras Lučiūnas, UAB „Creative Industries“ prodiuseris, politiko pateiktose skaidrėse pastebėjo ir savo dokumentų. Jis teigia, kad visi skaičiai, kurie p. Karbauskiui kelia abejonių, yra lengvai paaiškinami.

„Kiekviena eilutė yra paaiškinama, galėčiau kiekvieną skaičių paaiškinti detaliai“, – teigia p. Lučiūnas.

Edmundas Jakilaitis, laidos „Dėmesio centre“ vedėjas, taip pat atkreipia dėmesį, kad tai, ką p. Karbauskis vadina „šimtatūkstantinėmis laidomis“ yra ne televizijos laidos, o stambūs renginiai, pavyzdžiui LRT 60 metų jubiliejaus renginys, „Eurovizijos“ finalas. Tokių renginių organizavimas yra kardinaliai brangesnis nei vienos laidos sukūrimas, todėl svarbu atskirti tik laidos rengimo išlaidas nuo stambių renginių, kad nebūtų iškreipiama informacija. Apie tai, kad p. Karbausiui kyla įvairių klausimų apie konkrečių paslaugų kainas, p. Jakilaitis sako, kad, pavyzdžiui, arenos nuomos kainą, jis tiesiog galėtų susirasti per paieškos sistemą „Google“.

Rimvydas Paleckis, LRT generalinio direktoriaus pavaduotojas, p. Karbauskio konferenciją pavadino akivaizdžiu proceso politizavimu.

„Man kaip ir aišku, kad Ramūnas Karbauskis yra geras politikas, bet labai prastas televizijos rinkos žinovas, nors yra prodiusavęs serialą. Kad prasidėjo politinis procesas, mums buvo aišku ir tai jis tik įrodė“, – komentuoja p. Paleckis.

Sudarė komisiją

Sausį Seimo valdančioji dauguma sudarė specialią parlamentinę komisiją, įpareigotą per nepilnus penkis mėnesius ištirti, kaip LRT leidžia iš valstybės biudžeto skiriamas milijonines lėšas. Komisijai vadovauja valstietis-žaliasis Arvydas Nekrošius, Seimo vicepirmininkas.

Ši parlamentinė tyrimo komisija sudaryta artėjant pavasarį įvyksiantiems naujiems LRT generalinio direktoriaus rinkimams. Tyrimą atlikti bei išvadą ir parengtą nutarimo projektą pateikti Seimui ji turės iki š. m. birželio 1 d. Komisijoje dirbs 12 Seimo narių, kurie turi teisę dirbti su slapta informacija. Opoziciniai liberalai nedelegavo savo atstovų į tokią laikinąją tyrimo komisiją.

Seimo valdančiosios koalicijos atstovai pastaruoju metu reiškė nepasitenkinimą tuo, kad LRT vadovybė pernelyg aptakiai ir formaliai atsakė į kelias dešimtis jai surašytų klausimų apie nacionalinio transliuotojo biudžetą ir valdymą. Esą į daug klausimų išvis nebuvo atsakyta, prisidengiant konfidencialia ir komerciškai jautria informacija.

Pagal nutarimą komisij įpareigojama ištirti 12 klausimų dėl „racionalaus valstybės biudžeto lėšų naudojimo, palyginimo su nacionaliniams transliuotojams taikoma europine praktika, LRT veiklos atskaitingumo, viešumo garantijų, taikomos viešųjų pirkimų tvarkos, taip pat 2013–2017 m. Viešųjų pirkimų tarnybos teiktų pastabų dėl vykdytų viešųjų pirkimų, LRT valdomo turto nuomos ar kitokio naudojimo atitikties rinkos sąlygoms ir kt.“

Šiemet iš valstybės biudžeto LRT finansuoti numatyta skirti beveik 39 mln. Eur.

Kaltina bandymu perimti turinio kontrolę

Šiemet balandį baigiasi antroji penkerius metus trukusi LRT generalinio direktoriaus Audriaus Siaurusevičiaus kadencija. LRT taryba netrukus imsis naujo vadovo parinkimo procedūros. Ponas Siaurusevičius turi teisę dalyvauti šiame konkurse.

Valdančiųjų lyderis p. Karbauskis nuolat kartoja, kad Seimo noras išsiaiškinti LRT veiklos efektyvumą „niekaip nesusijęs su naujojo generalinio direktoriaus parinkimu“.

Ilgai tylėjęs LRT generalinis direktorius penktadienį viešai pareiškė, kad tokiais savo veiksmais valdantieji siekia perimti nacionalinio transliuotojo turinio kontrolę.

VŽ rašė, kad kritikos tam žeria ir Lietuvos žurnalistų sąjunga.

Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Ra­dzevičius, pabrėžia, kad tai, kas vyksta dabar kelia daug klausimų.

„Pasakysiu paprastai, LRT neturėtų būti politinio vertinimo objektas, tai yra visuomeninis transliuotojas. Jei politikams kyla klausimų, LRT veiklą turėtų tirti profesionalai, kas tai bebūtų: jei finansai – Valstybės kontrolė, jei efektyvumas – nepriklausomi ekspertai, kurie supranta kas yra turinys ir jo kūrimas, jei valdymas – auditoriai. Politinis vertinimas tikrai nebus patikimumo garantas, net jei jį atliks 12 pačių geriausių Seimo narių. Nesiimsiu vertinti LRT veiklos, per mažai čia žinau, tačiau jei norima profesionalaus įvertinimo, tai ir turi daryti profesionalai ir tai tikrai ne Seimo komisija“, – aiškina p. Radzevičius.

Panašiai kalba ir Monika Garbačiauskaitė–Budrienė, ilgametė „Delfi“ portalo vyriausioji redaktorė, iš šių pareigų pasitraukusi pernai spalį, kuri įvardijama kaip galima kandidatė vadovauti LRT.

„Nacionalinis transliuotojas privalo elgtis skaidriai su finansais ir būti atskaitingas visuomenei. Ir jei dabartiniai teisės aktai to neužtikrina, reikia visų pirma taisyti teisinę bazę. Tuo tarpu dabartinė valdančiosios daugumos laikysena labiau ima panašėti į politinį spaudimą, ne į nuoširdų norą surasti tą skaidrumą“, – pabrėžia ji.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Verslas giria studijų ir profesinio mokymo priėmimo prioritetus

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) paskelbė skaičius, į kokias specialybes ir kiek pirmakursių šiemet...

Seimo komitetas baigė tyrimą dėl neleistinos įtakos, prašo išslaptinti medžiagą

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) baigė tyrimą dėl interesų grupių įtakos politiniams...

Miškų urėdijai suformuoti akcininko lūkesčiai – be grąžos rodiklių Premium

VĮ Valstybinei miškų urėdijai (VMU) perduotame akcininko lūkesčių laiške vienas svarbiausių veiklos...

Agroverslas
15:06
Merkel ir Macronas neranda bendros kalbos dėl euro zonos reformų

Vokietijos ir Prancūzijos idėjos, kaip sutvirtinti euro zoną, yra skirtingos, tačiau Paryžius ir Berlynas...

Teisėsaugos įtariama Kraujo centro vadovė J. Bikulčienė pasitraukė iš pareigų 

Korupciniais nusikaltimais įtariama Nacionalinio kraujo centro (NKC) vadovės Joanos Bikulčienės prašymas...

Teismas pripažino „MG Baltic“ politinės korupcijos bylą prioritetine

Ketvirtadienį Vilniaus apygardos teismui perduota koncerno „MG Baltic“, Liberalų sąjūdžio ir Darbo partijos...

Siūloma dalį dirbančių savarankiškai atleisti nuo „Sodros“ įmokų 9

Savarankiškai dirbančius gyventojus siūloma atleisti nuo „Sodros“ įmokų, jeigu jie jau apdrausti socialiniu...

Finansai
13:14
Valdantieji derina naują koalicijos sutartį ir tarsis dėl teisingumo ministro 1

Valdančioji valstiečių-žaliųjų ir socialdarbiečių koalicija derina atnaujintą sutartį, kurią tikisi...

JAV kaltina Rusiją ir Siriją bandant sunaikinti cheminės atakos įrodymus  1

JAV teigia turinti patikimos informacijos, kad Rusija ir Sirija bando sunaikinti įrodymus dėl cheminės...

Pajamų surinkimo į valstybės biudžetą planas įvykdytas 99,9% 5

Pajamų surinkimo į valstybės biudžetą planas įvykdytas 99,9%, gauta 1,55 mlrd. Eur. Tai yra 1,3 mln. Eur...

Opozicija parengė interpeliaciją Broniui Markauskui 3

Žemės ūkio ministro Broniaus Markausko laukia išbandymas opozicijos inicijuojama interpeliacija.

Belskite, bet atidaryta nebus

Laukiant po gero mėnesio įsigaliosiančio Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR), kyla savotiška...

E. parašo rinką purto ginčai ir neskaidrūs pirkimai Premium

Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) sprendimas panaikinti Skaitmeninio sertifikavimo centro (SSC) kvalifikuoto...

Armėnijos valdžios olimpe – uolus Putino mokinys Premium

Prorusiškai nusiteikęs buvęs Armėnijos prezidentas Seržas Sargsianas, panašu, sėkmingai mokosi iš savo...

Kraujo centro vadovė J. Bikulčienė nušalinta nuo pareigų 

Vilniaus miesto apylinkės teismas patenkino prokuratūros prašymą ir trims mėnesiams nuo pareigų nušalino...

Verslo aplinka
2018.04.19
Stoltenbergas: NATO neplanuoja didinti karinio buvimo Baltijos šalyse

NATO neplanuoja plėsti savo karinio buvimo Baltijos šalyse, kurios paprašė didesnės apsaugos nuo jų kaimynės...

Verslo aplinka
2018.04.19
„Rusal“ nacionalizavimas – vienas iš Kremliaus svarstomų scenarijų

Laikinas Rusijos aliuminio gamintojos „Rusal“ nacionalizavimas – viena iš galimybių, svarstomų kontekste,...

Verslo aplinka
2018.04.19
Politologas: konfliktuodamas su prezidente, premjeras mėgina sutelkti rinkėjus 2

Premjeras Saulius Skvernelis konfliktuodamas su prezidente Dalia Grybauskaite gali siekti sutelkti savo...

Verslo aplinka
2018.04.19
Rusija skundžia JAV PPO

Rusija ketvirtadienį kreipėsi į Pasaulio prekybos organizaciją (PPO) dėl JAV sprendimo įvesti muitus plienui...

Verslo aplinka
2018.04.19
Prezidentė atmetė kandidatą į teisingumo ministrus, premjeras pasipiktino 33

Premjero pateiktas kandidatas Giedrius Danėlius nebus skiriamas teisingumo ministru, pasak prezidentūros...

Verslo aplinka
2018.04.19

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau