Milijardierius verslininkas Čekijos rinkimuose iškovojo tvirtą pergalę

Andrejus Babišas, antras turtingiausias Čekijos žmogus ir buvęs finansų ministras, švenčia pergalę penktadienį ir šeštadienį vykusiuose šalies parlamento rinkimuose.
Pono Babišo partija Ano pelnė 29,6% balsų ir beveik tris kartus aplenkė artimiausius varžovus. Balsuoti atėjo kiek daugiau nei 60% Čekijos piliečių.
[infogram id="e6a69785-8345-49c3-98a7-474e1f8f5cd6" prefix="ks6" format="interactive" title="Čekijos politinių partijų reitingai prieš parlamento rinkimus"]
Iš viso į parlamentą pateko net devynios politinės partijos. Šie rinkimai sudavė smūgį tradicinėms politinėms jėgoms iki šiol valdžioje buvę socialdemokratai pasirodė katastrofiškai, surinkę vos 7,3% balsų. Juos aplenkė netradiciniai politikai Piratų partija, komunistai bei populistinė, prieš imigraciją ir islamą nukreipta partija Laisvė ir tiesioginė demokratija.
Ponas Babišas žadėjo valdžioje panaudoti savo patirtį, sukauptą versle. Jis skeptiškai vertina gilesnę ES integraciją, pabėgėlių perskirstymo programą, euro įvedimą ir sankcijas Rusijai. Tiesa, šeštadienį po rinkimų politikas tikino, kad jis yra proeuropietiškas.
Analitikai teigia, kad euroskeptiko pergalė Čekijoje gali Prahą priartinti prie Lenkijos ir Vengrijos, kurios atvirai konfliktuoja su Briuseliu.
Ekonomika klesti
Politinę sistemą sukrėtę rinkimai įvyko tuomet, kai Čekijoje fiksuojamas žemiausias nedarbas ES, taip pat vienas sparčiausių ekonomikos augimo tempų Bendrijoje, siekiantis 3%.
Sėkmingiausia pokomunistinė valstybė šiemet surinko perteklinį biudžetą, o atlyginimų augimo tempas buvo sparčiausias per dešimtmetį.
Pono Babišo dabar laukia nelengva užduotis suformuoti valdančiąją daugumą. Buvę Ano partneriai socialdemokratai bei krikščionys demokratai šeštadienį pareiškė, kad jie nesijungs prie koalicijos, nes p. Babišo praeitį šiuo metu tiria teisėsauga. Apie tokį patį sprendimą paskelbė ir Pilietinė demokratija.
VŽ jau rašė, kad viena jo žemės ūkio įmonių galimai nelegaliai gavo smulkiems ūkininkams skirtą ES paramą 1,9 mln. Eur. Politikas aiškina, kad tada, kai buvo gauta parama, įmonė priklausė jo giminaičiams. Tačiau vėliau ją vis dėlto perėmė politiko koncernas Agrofert, kurį jis taip pat formaliai yra patikėjęs šeimos nariams.
Pats p. Babišas visą laiką neigė bet kokią savo kaltę ir vadino tai politiniu susidorojimu. Savarankišką šios istorijos tyrimą pradėjo ir ES institucijos.
Rinkimų nugalėtojas dėl bendradarbiavimo žadėjo kalbėtis su visomis politinėmis jėgomis.
Tikiu, kad galime suburti vyriausybę, kuri bus kaip vienas kumštis. Norime įgyvendinti savo programą ir sukurti geresnį gyvenimą mūsų valstybėje, kalbėjo p. Babišas, žiniasklaidoje susilaukęs palyginimų su Donaldu Trumpu, JAV prezidentu, bei Silvio Berlusconi, buvusiu Italijos ministru pirmininku.
Politikas žada mažinti mokesčius verslui ir gyventojams, lengvinti biurokratinę naštą kompanijoms, nutiesti naujus kelius.
Milošas Zemanas, Čekijos prezidentas, sakė, kad naująjį parlamentą jis sušauks po mėnesio. Tiek laiko partijos turės susiderėti dėl koalicijos. Jis pažymėjo netrukdysiantis p. Babišui tapti premjeru, nepaisant teisėsaugos tyrimo.
Pono Babišo 1993-iaisiais įkurtas koncernas Agrofert, be žiniasklaidos leidinių, turi maisto pramonės, žemės ūkio, miškininkystės, statybos įmonių. Jam iš viso priklauso 1,6% žemės ūkiui tinkamos Čekijos žemės, čia dirba 35.000 žmonių. Forbes duomenimis, p. Babišo turtas yra vertas 3,4 mlrd. Eur.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti