„Brexit“: politinės ir ekonominės pagirios

Savaitgalį stambios finansų institucijos, organizacijos ir valstybių politikai strategavo, kaip Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos paveiks globalią ekonomiką. Išaušus pirmadieniui Jungtinei Karalystei teko dorotis su pasekmėmis: politine krize leiboristų partijoje ir nacionalinės valiutos nuopuoliu. Dieną užbaigė reitingų agentūra Standard & Poor's. Pasekusi Moody's pavyzdžiu ji nurėžė šalies skolinimosi reitingą.
- Pasaulio finansų rinkos pirmadienį pradėjo gerokai ramiau, nei penktadienį, tačiau korekcinės nuotaikos išlieka
- Ne išimtis ir Baltijos šalių biržos, kuriose krenta didžiosios dalies emitentų akcijų kainos
- Prognozuojama, kad JK ekonomika jau kitąmet atsidurs recesijoje, o šalies iždo kancleris teigia, kad lengvo pasivaikščiojimo nebus
- Reitingų agentūra Standard & Poor's, kaip žadėjusi, sumažino JK kredito reitingą
- Britai skubinami greičiau išspręsti išsiskyrimo su ES klausimą ir nedelsti pradėti derybų, tačiau p. Cameronas spartinti proceso neketina
- Pačios JK naujienų sraute dominuoja politinė aktualija maištas leiboristų partijoje, kurios lyderis kaltinamas savo neiaškia pozicija dėl referendumo prisidėjęs prie Brexit pergalės
21:27 S&P ištesėjo grasinimą su kaupu
Viena didžiųjų reitingų agentūrų Standard & Poor's sumažino politinės suirutės ir ekonominės nežinios apimtos Jungtinės Karalystės kredto reitingą dviem laipteliais nuo aukščiausiojo AAA iki AA.
Agentūros teigimu, referendumo dėl išstojimo iš ES rezultatai sumažino šalies nuspėjamumą, stabilumą ir politinės sistemos efektyvumą.
Taip pat ji pastebi, kad dėl tokio referendumo rezultato šalies ekonomikos augimas 2016-2019 m. bus reikšmingai lėtesnis ir sieks tik 1,1% per metus.
Prastesnis skolinimosi reitingas galios tik naujam kreditui, o ne esamai skolai.
20:51 Prie Merkel prisijungė Hollandeas ir Renzi
Prie Vokietijos kanclerės Angelos Merkel išsakyto įsitikinimo, kad jokios derybos su Jungtine Karalyste neprasidės tol, kol ji formaliai nepradės atsiskyrimo nuo ES procedūros, prisidėjo ir Francois Hollandeas ir Matteo Renzi.
Italijos ir Prancūzijos vadovai, po susitikimo su p. Merkel Berlyne, taip pat patikino, kad neformalių derybų nebus. Vadovai paragino su nauja jėga stiprinti ES, rašo BBC.
18:42 Svaras sterlingų 31-erių metų žemumose
Didžiosios Britanijos svaras sterlingų pirmadienį atsidūrė 31-erių metų žemumose, lyginant su JAV doleriu, praneša Reuters.
Svaras sterlingų pirmadienį pasiekė 1,3151 USD už GBP ribą, 11,5% žemiau, nei referendumo dienos pabaigoje.
18:11 Cameronas formaliai išeiti iš ES neskuba
Nepaisant Europos raginimų kilusią krizę, pirmą kartą po referendumo britų Parlamente prabilęs Davidas Cameronas patikino, kad šiuo metu 50 Lisabonos sutarties straipsnio aktyvuoti šalis neketina ir padarys tai tuomet, kai ji nuspręs.
Tai bus suverenus Jungtinės Karalystės, ir tik jos vienos, sprendimas, tikino premjeras, kuris referendumą rengė vedamas rinkiminio pažado, bet agitavo už JK pasilikimą ES.
Ponas Cameronas teigė, kad balsuodamas už Brexit reikalingus įstatymus, parlamentas, nepaisant to, kad yra suverenus, turėtų atsižvelgti į plebiscito metu išsakytą rinkėjų nuomonę.
17:40 Leiboristai Corbynui rašo laišką
57 leiboristų partijos nariai, pernai kandidatavę rinkimuose, parašė partijos lyderiui Jeremy Corbynui laišką, kuriame prašoma jo išeiti.
Mes nelaimėsime rinkimų, nebent šalis tikės, kad mūsų partijos lyderis gali tapti premjeru, kuriam jie gali patikėti vesti mūsų šalį į pasaulinę sceną bei padėti jų šeimoms namuose, - rašoma leiboristų laiške.
16:39 Merkel neformaliai nesikalbės
Vokietijos kanclerė Angela Merkel pareiškė, kad ji nesiruošia nei stabdyti, nei pagreitinti Brexit proceso, tačiau ji dėl Brexit nesiderės tol, kol JK nepateiks formalaus prašymo palikti sąjungą.
Mes negalime pradėti neformalių kalbų be žinutės iš Britanijos. Tai man yra aišku, pirmadienį žiniasklaidai sakė ji.
Formali žinutė tai Lisabonos sutarties 50 straipsnio, numatančio išstojimą iš ES, aktyvavimas. Šiuo metu panašu, kad jis nebus aktyvuotas, kol nebus paskirtas naujas JK premjeras. Tai turėtų įvykti maždaug po trijų mėnesių.
Kanclerė teigiė suprantanti, kad JK reikia laiko išanalizuoti situaciją, kurią jį aptars su premjeru Davidu Cameronu antradienį vykstančiame ES viršūnių susitikime.
15:54 Brexit sulygino su SSRS žlugimu
Brexit primena 1991-ųjų Sovietų Sąjungos žlugimą, pareiškė Dmitrijus Peskovas, Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas. Tiesa, jis pabrėžė, kad būtų neprotinga išvedinėti tiesiogines paraleles tarp šių dviejų įvykių.
Daugelis kartų puikiai prisimena Sovietų Sąjungos griuvimo laikotarpį, nežinios laikotarpį. Žinoma, išvedinėti tiesiogines paraleles būtų neprotinga, bet tam tikras neramus, neaiškus ir neprognozuojamas laikotarpis akivaizdus, ir mes žinome, kad tokie dalykai istorijoje ištiko įvairias valstybes, TASS cituoja p. Peskovą, pirmadienį Maskvoje atsakinėjusį į žurnalistų klausimus.
15:42 Maištas leiboristų laive tęsiasi
Jeremy Corbynas, opozicinės leiboristų partijos vadovas, jau anksčiau nebuvo itin mėgiamas įtakingų savo partijos kolegų. Tačiau po referendumo dėl narystės ES p. Corbynas tampa savotišku atpirkimo ožiu (galbūt dėl to, kad Davidas Cameronas pasitraukė pats).
Pirmieji oficialūs reikalavimai partijos nariams balsuoti dėl p. Corbyno lyderystės prasidėjo dar penktadienį. O pirmadienį sakydami, kad nesiruošia dirbti su partijos vadovu, vienas po kito ėmė atsistatydinti šešėliniai leiboristų ministrai ir jų komandos nariai. Iš viso pasitraukė maždaug pusė kabineto.
Į tai p. Corbynas atsakė pateikdamas sąrašą naujų šešėlinio kabineto narių ir pareikšdamas, kad neketina trauktis. Tai nesustabdė tolesnės kritikos ir pasipylė nauja atsistatydinimų banga. Galiausiai p. Corbynui palikti pareigas pasiūlė ir Tomas Watsonas, partijos pirmininko pavaduotojas.
Leiboristų lyderis kaltinamas neaiškia pozicija dėl referendumo. Partijos kolegos, daugelis aršiai palaikę likimo ES stovyklą, piktinasi, kad p. Corbynas nesiryžo stoti šalia p. Camerono ir taip parodyti, kad abiejų pagrindinių partijų lyderiai pasisako prieš Brexit.
Partijos įtakingieji p. Corbyno nemėgo ir iki šiol. Nors leiboristų lyderio rinkimus pernai jis laimėjo masyvia persvara, p. Corbyną palaikė itin maža dalis partijos deleguotų parlamentarų.
15:04 Brexit kelia grėsmę vienybei dėl sankcijų
Buvę ir šiuo metu dirbantys JAV ir Europos Sąjungos diplomatiniai pareigūnai dienraščiui The Wall Street Journal teigia, kad JK pasitraukimo iš ES perspektyva, tikėtina, suardys Europos konsensusą dėl sankcijų Rusijai.
ES netrukus turėtų šešiems mėnesiams atnaujinti ekonomines sankcijas Rusijai, taikomas dėl konflikto kurstymo Rytų Ukrainoje. Tačiau kai kurios ES šalys, tarp jų Italija, Ispanija ir Graikija, vis garsiau ragina atnaujinti diskusiją dėl sankcijų švelninimo.
14:52 Europos biržose liūdna, bet ne ypač baisu
Po penktadienio šoko atsigavusios Europos akcijų rinkos pirmadienį toliau raudonuoja, tačiau gerokai nuosaikiau.
Jungtinės Karalystės FTSE šiandien smuko 1,6%, Vokietijos DAX 2%, Prancūzijos CAC 1,9%. Palyginti su penktadienio smūgiais, kai skaičiuoti iki 10% siekę praradimai, pirmadienis atrodo ramus.
Tačiau viename sektoriuje panika tęsiasi toliau bankų akcijos toliau rieda žemyn dviženkliais skaičiais.
14:48 Lengvo pasivaikščiojimo nežada
Jungtinės Karalystės iždo kancleris pirmadienį pirmą sykį pateikė savo poziciją po šalies išstojimo iš Europos Sąjungos.
Mūsų ekonomika yra maždaug tiek stipri, kiek tik gali būti reikalinga susidoroti su šiuo iššūkiu, spaudos konferencijoje kalbėjo Georgeas Osborneas, praneša CNBC.
Artimiausiomis dienomis laukia ne lengvas pasivaikščiojimas, bet noriu pasakyti aiškiai: nenuvertinkite mūsų ryžto, sakė ministras.
13:48 Raudonai nusidažė ir Baltijos biržos
Penktadienį dėl Joninių neveikusios Vilniaus, Rygos ir Talino biržos pagaliau gavo galimybę sureaguoti į JK referendumą. Nors vaizdas pakankamai raudonas, reakcija gerokai nuosaikesnė, nei penktadienio škvalas pasaulio finansų rinkose.
Baltijos šalių indeksas OMX Baltic Benchmark GI šiandien 13 val. buvo smukęs 1,69%.
Ekonomiškai ir finansiškai šios rinkos yra gerokai mažiau susijusios su Jungtine Karalyste ir likusia Vakarų Europa, VŽ komentuoja Vaidotas Rūkas, INVL Asset Management fondų investicijų vadovas
13:01 Grybauskaitė kalba apie vienybę
Tai precedento neturintis atvejis, tačiau ir pasitraukus vienai narei 27 šalių bendrija išlieka vieninga. Dabar svarbiausias visos ES uždavinys išmokti Brexito pamokas, išsaugoti žmonių pasitikėjimą Europa ir neleisti, kad tuo pasinaudotų populistinės antieuropietiškos jėgos, rašoma Lietuvos prezidentūros pranešime spaudai.
Dalia Grybauskaitė teigia, kad JK išlieka svarbi Lietuvos ekonominė ir saugumo partnerė, todėl dabar svarbiausia apsaugoti Lietuvos verslo ir JK gyvenančių lietuvių interesus.
Šalies vadovė šiandien susitiko su ES šalių ambasadoriais. Tai tradicinis renginys, suplanuotas dar gerokai prieš JK referendumą.
12:58 Žemės ūkio žaliavų sektoriuje ramu
Žemės ūkio žaliavų sektorius, paprastai gana jautriai reaguojantis į įvairias svarbias geopolitines naujienas bei spekuliacijas dėl derliaus kokybės ar oro, žinias dėl Jungtinės Karalystės sprendimo trauktis iš ES sutiko ramiai.
Už toną kviečių Euronext biržoje sekmadienį buvo mokama 160 Eur. Kaina šiek tiek smuko, tačiau analitikai svarsto, kad tai iš esmės yra susiję su tendencingu kritimu, kuris tebesitęsia nuo pirmosios birželio savaitės, kuomet grūdų kaina dėl prastų orų Prancūzijoje laikinai buvo gana žymiai šoktelėjusi.
12:05 Obligacijos kaista toliau
JK 10 metų trukmės obligacijos, investuotojų matomos kaip priedanga nestabilumo laikotarpiu, brangsta. Vadinamųjų giltų pajamingumas, mažėjantis kylant kainai, pirmą kartą istorijoje nukrito žemiau 1%, rašo CNBC.
Britų vyriausybės vertybiniai popieriai brango jau penktadienį, o pirmadienį priešpiet pasiekė 0,985%.
11:30 Kinija iš naujo vertins santykius su JK
Li Keqiangas, Kinijos premjeras, pabrėžė, kad šiuo metu yra labai svarbus stabilumas ir jai reikia iš naujo įvertinti santykius su Jungtine Karalyste po jos sprendimo pasitraukti iš ES.
Jis tikisi, kad pavyks suvaldyti pasaulio ekonomiką, o JK žingsnis nesutrukdys iki šiol vykstančio bendradarbiavimo.
Po refendumo rezultatų Kinijos centrinis bankas People's Bank of China paskelbė, kad jis yra pasiruošęs įgyvendinti stabilią pinigų politiką.
Kinija nenori, kad Europa palūžtų, kaip ir nenori, kad Trumpas taptų prezidentu. Ji supranta, kad tai, ko dabar labiausiai reikia, yra stabilumas globalioje rinkoje, CNBC komentuoja Ianas Bremmeris, finansų valdymo bendrovės Eurasia Group įkūrėjas ir vadovas.
10:12 Mažina BVP prognozes
Vienas didžiausių pasaulio investicinių bankų Goldman Sachs prognozuoja, kad Jungtinė Karalystė į lengvą recesiją panirs jau kitais metais.
Bankas šiais metais prognozuoja, kad JK bendrasis vidaus produktas augs 1,5%, 0,5 proc. Punkto mažiau nei ankstesnės prognozės metu. 2017 m., anot banko, šalies ekonomika augs 0,2% vietoje anksčiau prognozuotų 2%.
Bankas įvardija, kad prognozės bloginamos, nes dėl pasitraukimo iš ES prekyba turėtų tapti sudėtingesnė, ypatingai aukštos pridėtinės vertės paslaugų, įskaitant ir finansines paslaugas. Be to, minima ir ilgalaikės neužtikrintumo nuotaikos.
Ilgalaikis neužtikrintumas rinkose gali neigiamai paveikti JK augimą trumpuoju laikotarpiu, įmonės pristabdys planuotas investicijas, teigiama banko pranešime, kurį cituoja CNBC.
Taip pat pastebima, kad šalies ekonomika gali nukentėti nuo nepalankaus valiutos svyravimo, tai turėtų pakenkti ir importui į valstybę.
10:06 Azijos indeksai atsigavo
Pirmadienį visi pagrindiniai Azijos indeksai, išskyrus Honkongo, kilo, kai, palyginimui, dar penktadienį daugelio Azijos biržų indeksai smuko po 7-8%, investuotojams reaguojant į referendumo dėl britų pasitraukimo iš Europos Sąjungos rezultatus.
Pagrindinis Japonijos akcijų rinkos indeksas Nikkei 225 šiandien kilo daugiau nei 2%, Australijos ASX stiebėsi apie 0,5%, Kinijos Shanghai Composite 1,3%, Pietų Korėjos KOSPI 0,08%. Tiesa, pavyzdžiui, Honkongo Hang Seng sumenko 0,3%.
Angusas Nicholsonas, bendrovės IG rinkų analitikas, CNBC komentuoja, kad Azijos biržose šiandien buvo stebėtas akcijų kainų atsistatymas, nes investuotojai turėjo visą savaitgalį permąstyti britų referendumo padarinius. Be to, pasak jo, kai kurie investuotojai pasinaudojo proga pigiai nusipirkti tų įmonių akcijų, kurios penktadienį labiausiai pigo.
09:50 Baltijos biržose prognozuoja liūdesį
Penktadienį Baltijos šalių biržos buvo uždarytos dėl Joninių, todėl rinkos ekspertai kalba, kad neigiamos nuotaikos pesikels į šiandienos prekybą.
Išaugęs neapibrėžtumas rinkos dalyvius vers daugiau dėmesio sutelkti į globalius įvykius, atitinkamai koreliacija su pasaulio rinkomis turėtų pastebimai išaugti, - apžvalgoje rašo SEB banko analitikai.
Pasak SEB banko maklerių, panikos fone daugiausiai sandorių turėtų tekti likvidžiausių, cikliškų bendrovių akcijoms, tačiau netgi saugumo užuovėjomis laikomos akcijos greičiausiai neišvengs korekcijos.
09:03 TVF skubina britus
Christine Lagarde, Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovė pareiškė, kad trijų dienų neužtikrintumo pakanka. Dabar reikia imtis skubių ir gerai organizuotų veiksmų, kad būtų galima kiek įmanoma greičiau įnešti daugiau aiškumo ir stabilizuoti situaciją rinkose.
Mes ir toliau skatinsime partijas kuo greičiau faktiškai pradėti atsiskyrimą. Tai turi būti padaryti efektyviausiu ir nuspėjamu būdu, kad būtų sumažintas neužtikrintumas, kuris didina riziką rinkoje, kalbėjo p. Lagarde.
Daugiau Brexit naujienų rasite čia.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti