„Brexit“: politinės ir ekonominės pagirios

Publikuota: 2016-06-27
Atnaujinta 2016-06-27 21:27
Reinhardo Krause'o („Reuters“/„Scanpix“) nuotr.
svg svg
Reinhardo Krause'o („Reuters“/„Scanpix“) nuotr.

Savaitgalį stambios finansų institucijos, organizacijos ir valstybių politikai strategavo, kaip Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos paveiks globalią ekonomiką. Išaušus pirmadieniui Jungtinei Karalystei teko dorotis su pasekmėmis: politine krize leiboristų partijoje ir nacionalinės valiutos nuopuoliu. Dieną užbaigė reitingų agentūra „Standard & Poor's“. Pasekusi „Moody's“ pavyzdžiu ji nurėžė šalies skolinimosi reitingą.

  • Pasaulio finansų rinkos pirmadienį pradėjo gerokai ramiau, nei penktadienį, tačiau korekcinės nuotaikos išlieka
  • Ne išimtis ir Baltijos šalių biržos, kuriose krenta didžiosios dalies emitentų akcijų kainos
  • Prognozuojama, kad JK ekonomika jau kitąmet atsidurs recesijoje, o šalies iždo kancleris teigia, kad „lengvo pasivaikščiojimo“ nebus
  • Reitingų agentūra „Standard & Poor's“, kaip žadėjusi, sumažino JK kredito reitingą
  • Britai skubinami greičiau išspręsti išsiskyrimo su ES klausimą ir nedelsti pradėti derybų, tačiau p. Cameronas spartinti proceso neketina
  • Pačios JK naujienų sraute dominuoja politinė aktualija – maištas leiboristų partijoje, kurios lyderis kaltinamas savo neiaškia pozicija dėl referendumo prisidėjęs prie „Brexit“ pergalės

21:27 S&P ištesėjo grasinimą su kaupu

Viena didžiųjų reitingų agentūrų „Standard & Poor's“ sumažino politinės suirutės ir ekonominės nežinios apimtos Jungtinės Karalystės kredto reitingą dviem laipteliais – nuo aukščiausiojo AAA iki AA.

Agentūros teigimu, referendumo dėl išstojimo iš ES rezultatai sumažino šalies nuspėjamumą, stabilumą ir politinės sistemos efektyvumą.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Taip pat ji pastebi, kad dėl tokio referendumo rezultato šalies ekonomikos augimas 2016-2019 m. bus „reikšmingai lėtesnis“ ir sieks tik 1,1% per metus.

Prastesnis skolinimosi reitingas galios tik naujam kreditui, o ne esamai skolai.

Plačiau skaitykite čia

20:51 Prie Merkel prisijungė Hollande‘as ir Renzi

Prie Vokietijos kanclerės Angelos Merkel išsakyto įsitikinimo, kad jokios derybos su Jungtine Karalyste neprasidės tol, kol ji formaliai nepradės atsiskyrimo nuo ES procedūros, prisidėjo ir Francois Hollande‘as ir Matteo Renzi.

Italijos ir Prancūzijos vadovai, po susitikimo su p. Merkel Berlyne, taip pat patikino, kad neformalių derybų nebus. Vadovai paragino „su nauja jėga“ stiprinti ES, rašo BBC.

18:42 Svaras sterlingų – 31-erių metų žemumose

Didžiosios Britanijos svaras sterlingų pirmadienį atsidūrė 31-erių metų žemumose, lyginant su JAV doleriu, praneša „Reuters“.

Svaras sterlingų pirmadienį pasiekė 1,3151 USD už GBP ribą, 11,5% žemiau, nei referendumo dienos pabaigoje.

18:11 Cameronas formaliai išeiti iš ES neskuba

Nepaisant Europos raginimų kilusią krizę, pirmą kartą po referendumo britų Parlamente prabilęs Davidas Cameronas patikino, kad „šiuo metu“ 50 Lisabonos sutarties straipsnio aktyvuoti šalis neketina ir padarys tai tuomet, kai ji nuspręs.

„Tai bus suverenus Jungtinės Karalystės, ir tik jos vienos, sprendimas“, – tikino premjeras, kuris referendumą rengė vedamas rinkiminio pažado, bet agitavo už JK pasilikimą ES.

Ponas Cameronas teigė, kad balsuodamas už „Brexit“ reikalingus įstatymus, parlamentas, nepaisant to, kad yra suverenus, turėtų atsižvelgti į plebiscito metu išsakytą rinkėjų nuomonę.

17:40 Leiboristai Corbynui rašo laišką

57 leiboristų partijos nariai, pernai kandidatavę rinkimuose, parašė partijos lyderiui Jeremy Corbynui laišką, kuriame prašoma jo išeiti.

„Mes nelaimėsime rinkimų, nebent šalis tikės, kad mūsų partijos lyderis gali tapti premjeru, kuriam jie gali patikėti vesti mūsų šalį į pasaulinę sceną bei padėti jų šeimoms namuose“, - rašoma leiboristų laiške.

16:39 Merkel neformaliai nesikalbės

Vokietijos kanclerė Angela Merkel pareiškė, kad ji nesiruošia nei stabdyti, nei pagreitinti „Brexit“ proceso, tačiau ji dėl „Brexit“ nesiderės tol, kol JK nepateiks formalaus prašymo palikti sąjungą.

„Mes negalime pradėti neformalių kalbų be žinutės iš Britanijos. Tai man yra aišku“, – pirmadienį žiniasklaidai sakė ji.

Formali žinutė – tai Lisabonos sutarties 50 straipsnio, numatančio išstojimą iš ES, aktyvavimas. Šiuo metu panašu, kad jis nebus aktyvuotas, kol nebus paskirtas naujas JK premjeras. Tai turėtų įvykti maždaug po trijų mėnesių.

Kanclerė teigiė suprantanti, kad JK reikia laiko išanalizuoti situaciją, kurią jį aptars su premjeru Davidu Cameronu antradienį vykstančiame ES viršūnių susitikime.

15:54 „Brexit“ sulygino su SSRS žlugimu

„Brexit“ primena 1991-ųjų Sovietų Sąjungos žlugimą, pareiškė Dmitrijus Peskovas, Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas. Tiesa, jis pabrėžė, kad „būtų neprotinga išvedinėti tiesiogines paraleles“ tarp šių dviejų įvykių. 

„Daugelis kartų puikiai prisimena Sovietų Sąjungos griuvimo laikotarpį, nežinios laikotarpį. Žinoma, išvedinėti tiesiogines paraleles būtų neprotinga, bet tam tikras neramus, neaiškus ir neprognozuojamas laikotarpis – akivaizdus, ir mes žinome, kad tokie dalykai istorijoje ištiko įvairias valstybes“, – TASS cituoja p. Peskovą, pirmadienį Maskvoje atsakinėjusį į žurnalistų klausimus.

Plačiau skaitykite čia.

15:42 Maištas leiboristų laive tęsiasi

Jeremy Corbynas, opozicinės leiboristų partijos vadovas, jau anksčiau nebuvo itin mėgiamas įtakingų savo partijos kolegų. Tačiau po referendumo dėl narystės ES p. Corbynas tampa savotišku atpirkimo ožiu (galbūt dėl to, kad Davidas Cameronas pasitraukė pats).

Pirmieji oficialūs reikalavimai partijos nariams balsuoti dėl p. Corbyno lyderystės prasidėjo dar penktadienį. O pirmadienį sakydami, kad nesiruošia dirbti su partijos vadovu, vienas po kito ėmė atsistatydinti šešėliniai leiboristų ministrai ir jų komandos nariai. Iš viso pasitraukė maždaug pusė kabineto.

Į tai p. Corbynas atsakė pateikdamas sąrašą naujų šešėlinio kabineto narių ir pareikšdamas, kad neketina trauktis. Tai nesustabdė tolesnės kritikos ir pasipylė nauja atsistatydinimų banga. Galiausiai p. Corbynui palikti pareigas pasiūlė ir Tomas Watsonas, partijos pirmininko pavaduotojas.

Leiboristų lyderis kaltinamas neaiškia pozicija dėl referendumo. Partijos kolegos, daugelis aršiai palaikę likimo ES stovyklą, piktinasi, kad p. Corbynas nesiryžo stoti šalia p. Camerono ir taip parodyti, kad abiejų pagrindinių partijų lyderiai pasisako prieš „Brexit“.

Partijos įtakingieji p. Corbyno nemėgo ir iki šiol. Nors leiboristų lyderio rinkimus pernai jis laimėjo masyvia persvara, p. Corbyną palaikė itin maža dalis partijos deleguotų parlamentarų.

15:04 „Brexit“ kelia grėsmę vienybei dėl sankcijų

Buvę ir šiuo metu dirbantys JAV ir Europos Sąjungos diplomatiniai pareigūnai dienraščiui „The Wall Street Journal“ teigia, kad JK pasitraukimo iš ES perspektyva, tikėtina, suardys Europos konsensusą dėl sankcijų Rusijai.

ES netrukus turėtų šešiems mėnesiams atnaujinti ekonomines sankcijas Rusijai, taikomas dėl konflikto kurstymo Rytų Ukrainoje. Tačiau kai kurios ES šalys, tarp jų – Italija, Ispanija ir Graikija, vis garsiau ragina atnaujinti diskusiją dėl sankcijų švelninimo.

Plačiau skaityite čia.

14:52 Europos biržose liūdna, bet ne ypač baisu

Po penktadienio šoko atsigavusios Europos akcijų rinkos pirmadienį toliau raudonuoja, tačiau gerokai nuosaikiau.

Jungtinės Karalystės FTSE šiandien smuko 1,6%, Vokietijos DAX – 2%, Prancūzijos CAC – 1,9%. Palyginti su penktadienio smūgiais, kai skaičiuoti iki 10% siekę praradimai, pirmadienis atrodo ramus.

Tačiau viename sektoriuje panika tęsiasi toliau – bankų akcijos toliau rieda žemyn dviženkliais skaičiais.

Plačiau skaitykite čia.

14:48 Lengvo pasivaikščiojimo nežada

Jungtinės Karalystės iždo kancleris pirmadienį pirmą sykį pateikė savo poziciją po šalies išstojimo iš Europos Sąjungos.

„Mūsų ekonomika yra maždaug tiek stipri, kiek tik gali būti reikalinga susidoroti su šiuo iššūkiu“, – spaudos konferencijoje kalbėjo George‘as Osborne‘as, praneša CNBC.

„Artimiausiomis dienomis laukia ne lengvas pasivaikščiojimas, bet noriu pasakyti aiškiai: nenuvertinkite mūsų ryžto“, – sakė ministras.

Plačiau skaitykite čia.

13:48 Raudonai nusidažė ir Baltijos biržos

Penktadienį dėl Joninių neveikusios Vilniaus, Rygos ir Talino biržos pagaliau gavo galimybę sureaguoti į JK referendumą. Nors vaizdas pakankamai raudonas, reakcija gerokai nuosaikesnė, nei penktadienio škvalas pasaulio finansų rinkose.

Baltijos šalių indeksas „OMX Baltic Benchmark GI“ šiandien 13 val. buvo smukęs 1,69%.

„Ekonomiškai ir finansiškai šios rinkos yra gerokai mažiau susijusios su Jungtine Karalyste ir likusia Vakarų Europa“, – VŽ komentuoja Vaidotas Rūkas, „INVL Asset Management“ fondų investicijų vadovas

Plačiau skaitykite čia.

13:01 Grybauskaitė kalba apie vienybę

„Tai precedento neturintis atvejis, tačiau ir pasitraukus vienai narei 27 šalių bendrija išlieka vieninga. Dabar svarbiausias visos ES uždavinys išmokti „Brexito“ pamokas, išsaugoti žmonių pasitikėjimą Europa ir neleisti, kad tuo pasinaudotų populistinės antieuropietiškos jėgos“, – rašoma Lietuvos prezidentūros pranešime spaudai.

Dalia Grybauskaitė teigia, kad „JK išlieka svarbi Lietuvos ekonominė ir saugumo partnerė, todėl dabar svarbiausia – apsaugoti Lietuvos verslo ir JK gyvenančių lietuvių interesus“.

Šalies vadovė šiandien susitiko su ES šalių ambasadoriais. Tai tradicinis renginys, suplanuotas dar gerokai prieš JK referendumą.

Plačiau skaitykite čia.

12:58 Žemės ūkio žaliavų sektoriuje ramu

Žemės ūkio žaliavų sektorius, paprastai gana jautriai reaguojantis į įvairias svarbias geopolitines naujienas bei spekuliacijas dėl derliaus kokybės ar oro, žinias dėl Jungtinės Karalystės sprendimo trauktis iš ES sutiko ramiai.

Už toną kviečių „Euronext“ biržoje sekmadienį buvo mokama 160 Eur. Kaina šiek tiek smuko, tačiau analitikai svarsto, kad tai iš esmės yra susiję su tendencingu kritimu, kuris tebesitęsia nuo pirmosios birželio savaitės, kuomet grūdų kaina dėl prastų orų Prancūzijoje laikinai buvo gana žymiai šoktelėjusi.

Plačiau skaitykite čia.

12:05 Obligacijos kaista toliau

JK 10 metų trukmės obligacijos, investuotojų matomos kaip priedanga nestabilumo laikotarpiu, brangsta. Vadinamųjų „giltų“ pajamingumas, mažėjantis kylant kainai, pirmą kartą istorijoje nukrito žemiau 1%, rašo CNBC.

Britų vyriausybės vertybiniai popieriai brango jau penktadienį, o pirmadienį priešpiet pasiekė 0,985%.

11:30 Kinija iš naujo vertins santykius su JK

Li Keqiangas, Kinijos premjeras, pabrėžė, kad šiuo metu yra labai svarbus stabilumas ir jai reikia iš naujo įvertinti santykius su Jungtine Karalyste po jos sprendimo pasitraukti iš ES.

Jis tikisi, kad pavyks suvaldyti pasaulio ekonomiką, o JK žingsnis nesutrukdys iki šiol vykstančio bendradarbiavimo.

Po refendumo rezultatų Kinijos centrinis bankas „People's Bank of China“ paskelbė, kad jis yra pasiruošęs įgyvendinti „stabilią pinigų politiką“.

„Kinija nenori, kad Europa palūžtų, kaip ir nenori, kad Trumpas taptų prezidentu. Ji supranta, kad tai, ko dabar labiausiai reikia, yra stabilumas globalioje rinkoje“, – CNBC komentuoja Ianas Bremmeris, finansų valdymo bendrovės „Eurasia Group“ įkūrėjas ir vadovas.

10:12 Mažina BVP prognozes

Vienas didžiausių pasaulio investicinių bankų „Goldman Sachs“ prognozuoja, kad Jungtinė Karalystė į lengvą recesiją panirs jau kitais metais.

Bankas šiais metais prognozuoja, kad JK bendrasis vidaus produktas augs 1,5%, 0,5 proc. Punkto mažiau nei ankstesnės prognozės metu. 2017 m., anot banko, šalies ekonomika augs 0,2% vietoje anksčiau prognozuotų 2%.

Bankas įvardija, kad prognozės bloginamos, nes dėl pasitraukimo iš ES prekyba turėtų tapti sudėtingesnė, ypatingai aukštos pridėtinės vertės paslaugų, įskaitant ir finansines paslaugas. Be to, minima ir ilgalaikės neužtikrintumo nuotaikos.

„Ilgalaikis neužtikrintumas rinkose gali neigiamai paveikti JK augimą trumpuoju laikotarpiu, įmonės pristabdys planuotas investicijas“, – teigiama banko pranešime, kurį cituoja CNBC.

Taip pat pastebima, kad šalies ekonomika gali nukentėti nuo nepalankaus valiutos svyravimo, tai turėtų pakenkti ir importui į valstybę.

10:06 Azijos indeksai atsigavo

Pirmadienį visi pagrindiniai Azijos indeksai, išskyrus Honkongo, kilo, kai, palyginimui, dar penktadienį daugelio Azijos biržų indeksai smuko po 7-8%, investuotojams reaguojant į referendumo dėl britų pasitraukimo iš Europos Sąjungos rezultatus.

Pagrindinis Japonijos akcijų rinkos indeksas „Nikkei 225” šiandien kilo daugiau nei 2%, Australijos ASX stiebėsi apie 0,5%, Kinijos „Shanghai Composite“ – 1,3%, Pietų Korėjos KOSPI – 0,08%. Tiesa, pavyzdžiui, Honkongo „Hang Seng“ sumenko 0,3%.

Angusas Nicholsonas, bendrovės IG rinkų analitikas, CNBC komentuoja, kad Azijos biržose šiandien buvo stebėtas akcijų kainų atsistatymas, nes investuotojai turėjo visą savaitgalį permąstyti britų referendumo padarinius. Be to, pasak jo, kai kurie investuotojai pasinaudojo proga pigiai nusipirkti tų įmonių akcijų, kurios penktadienį labiausiai pigo.

09:50 Baltijos biržose prognozuoja liūdesį

Penktadienį Baltijos šalių biržos buvo uždarytos dėl Joninių, todėl rinkos ekspertai kalba, kad neigiamos nuotaikos pesikels į šiandienos prekybą.

„Išaugęs neapibrėžtumas rinkos dalyvius vers daugiau dėmesio sutelkti į globalius įvykius, atitinkamai koreliacija su pasaulio rinkomis turėtų pastebimai išaugti“, - apžvalgoje rašo SEB banko analitikai.

Pasak SEB banko maklerių, panikos fone daugiausiai sandorių turėtų tekti likvidžiausių, cikliškų bendrovių akcijoms, tačiau netgi saugumo užuovėjomis laikomos akcijos greičiausiai neišvengs korekcijos.

09:03 TVF skubina britus

Christine Lagarde, Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovė pareiškė, kad trijų dienų neužtikrintumo pakanka. Dabar reikia imtis skubių ir gerai organizuotų veiksmų, kad būtų galima kiek įmanoma greičiau įnešti daugiau aiškumo ir stabilizuoti situaciją rinkose.

„Mes ir toliau skatinsime partijas kuo greičiau faktiškai pradėti atsiskyrimą. Tai turi būti padaryti efektyviausiu ir nuspėjamu būdu, kad būtų sumažintas neužtikrintumas, kuris didina riziką rinkoje“, – kalbėjo p. Lagarde.

Daugiau „Brexit“ naujienų rasite čia.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Vokietija: žaliosios elektros lenktynės su dujomis ir atomu Premium

Vokietijoje nėra tiek saulėtų dienų kiek Pietų Europoje, tačiau vasarą saulės elektrinės lenkia dujomis...

Pramonė
20:00
M. Draghi sako išgirdęs pirmininko patikinimą, kad V. Putinas nedalyvaus G20

Italijos premjeras Mario Draghi antradienį sakė, kad Indonezijos prezidentas, Didžiajam dvidešimtukui (G20)...

Verslų gelbėjimas valstybiniam investuotojui tampa vis brangesnis

Pagalbos verslui fondo komanditorius „Valstybės investicinis kapitalas“ išplatino 25 mln. Eur obligacijų...

Rinkos
17:50
Ministerijos ir teisėsaugos institucijos gavo pranešimus apie sprogmenis 2

Antradienio popietę 13 ministerijų ir Vilniuje įsikūrusių teisėsaugos institucijų elektroniniu paštu gavo...

NKSC: kibernetinės atakos tęsiasi, bet jų mastas mažesnis

Kibernetinės atakos prieš Lietuvos valstybines institucijas, verslą antradienį tęsiasi, tačiau jų mastas kiek...

Nepaprastoji padėtis Lietuvoje pratęsta iki rugsėjo vidurio

Dėl Rusijos karinės agresijos Ukrainoje Lietuvoje nepaprastoji padėtis pratęsta iki rugsėjo vidurio.

Padaugėjus užsikrėtimų ES šalys pratęsė COVID-19 pažymėjimų naudojimą

Europos Sąjungos šalys antradienį pritarė tam, kad būtų metams pratęstas ES skaitmeninių COVID pažymėjimų...

E. Macronas susilaikė nuo Rusijos įvardijimo teroristine valstybe

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas antradienį pareiškė nevadinsiąs Rusijos „terorizmą remiančia...

B. Johnsono siekis perrašyti „Brexit“ taisykles įveikė pirmąją kliūtį

Jungtinės Karalystės (JK) ministro pirmininko Boriso Johnsono siekis atsikratyti kai kurių su Europos Sąjunga...

Teismas vėl atmetė 240 mln. Eur vertės Lietuvos ieškinį „Veolia“

Lietuvos apeliacinis teismas antradienį dar kartą atmetė daugiau nei 240 mln. Eur vertės valstybės ieškinį...

Pramonė
14:38
Finansinių sukčių padaryti nuostoliai pernai augo dukart, iki 10,2 mln. Eur

Finansiniai sukčiai iš Lietuvos gyventojų ir įmonių pernai išviliojo 10,2 mln. Eur – dukart daugiau nei...

Rinkos
14:30
G 7 šalys susitarė didinti karo kainą Rusijai, išreiškė tvirtą paramą Ukrainai

Pasibaigus tris dienas trukusiam aukščiausiojo lygio susitikimui, G 7 šalių vadovai susitarė nustatyti...

Vartotojų pasitikėjimo rodiklis birželį sumažėjo 3 punktais

Vartotojų pasitikėjimo rodiklis birželį buvo minus 11 ir, palyginti su geguže, sumažėjo 3 procentiniais...

„Moody's“: Rusija neįvykdė užsienio skolos įsipareigojimų

Reitingų agentūra „Moody's“ patvirtino, kad Rusija pirmą kartą per šimtmetį neįvykdė užsienio skolos...

Rinkos
12:54
Seimas ėmėsi siūlymo dekriminalizuoti nedidelį kiekį kanapių 5

Seimas antradienį ėmėsi siūlymo už nedidelį kiekį kanapių taikyti nebe baudžiamąją, o administracinę...

Premjerė ir Seimo pirmininkė laisvalaikiu nebebus saugomos 1

Vyriausybės ir Seimo vadovės laisvalaikiu nebebus saugomos, jeigu jų sveikatai ir gyvybei nekils grėsmių.

Pirmadienį nustatyta 616 naujų COVID-19 atvejų 4

Lietuvoje pirmadienį nustatyta 616 naujų COVID-19 atvejų, mirčių nefiksuota, rodo antradienį paskelbti...

A. Bilotaitė: nepaprastosios padėties vis dar reikia Premium 4

Rusijos ir Baltarusijos keliamos grėsmės yra išlikusios ir netgi kartais gerokai suintensyvėja, be to, niekur...

Prezidento patarėjas: neabejojame, kad iš NATO susitikimo parsivešime siektą rezultatą

Prezidento Gitano Nausėdos patarėjas Kęstutis Budrys sako neabejojantis, kad iš antradienį Madride vykstančio...

Pakels vieną antakį? 8

Kone aštuonerius metus brandintas draudimas atsiskaityti grynaisiais pinigais didesnėmis sumomis, regis,...

Nuomonės
05:50

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku