Robotizacija versle: apsispręsti padėjo finansų partneriai

Reklama publikuota: 2019-05-07
svg svg

Automatizuoti įrenginiai, leidžiantys pagreitinti įmonių gamybos procesus ir efektyviau panaudoti resursus, sparčiai plinta visame pasaulyje. Ši tendencija neaplenkia ir Lietuvos – pastaraisiais metais vis daugiau gamybos įmonių drąsiau domisi robotais ir su tuo susijusiais sprendimais. Tai itin aktualu šiuolaikinio verslo aplinkoje, kurioje viena didžiausių išlaidų tampa darbo užmokestis ar darbuotojų trūkumo problema.

Tiesa, pastarųjų įrenginių kainos neretai stabdo tokios įrangos įsigijimo galimybes. Bet, kaip pastebi verslininkai, yra efektyvių būdų, leidžiančių greitai ir finansiškai naudingai įdiegti automatizuotą technologinę darbo jėgą, didinančią įmonės našumą, konkurencingumą ir pelną.

nuotrauka::2 right

Laiku priimti sprendimai leidžia efektyvinti veiklą

Konkurencingoje rinkoje veikiantys verslininkai supranta, kad siekiant sėkmės, kliautis tik šia diena neužtenka. Būtina žvelgti į priekį ir suvokti, kas industrijos laukia artimiausioje ateityje. Tai reiškia, kad surasti atliekamų resursų progresui – privalu. Tie, kas apskaičiuotai ryžtasi pokyčiams, dalinasi apčiuopiamais rezultatais.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Ovidijus Jankauskas, įmonės „Jūrės medis“, vienos didžiausių klijuotos medienos konstrukcijų gamintojų Baltijos šalyse, generalinis direktorius, sako, kad jų priimtas sprendimas pasiteisino taip, kaip buvo planuota. „Pirmieji mūsų Baltijos regione įsigijome tokio tipo CNC stakles – robotą „Robot Drive 1250“, pagamintą Vokietijoje. Įrenginys mažina stalių rankų darbą ir leidžia padidinti iki šiol turėtus projektinių užsakymų apdirbimo pajėgumus 30–40%. Tokiu būdu įmonė kuria papildomą pridėtinę vertę, galėdama įgyvendinti didesnį kiekį projektų, ypač aktyvaus statybų sezono metu“,  – sako O. Jankauskas.

nuotrauka::1 left

Dar vienos įmonės – ekologiškų metalinių dangtelių be PVC (granulatas be polivinilchlorido) gamintojai „Tin Cap“ savo pagrindinę gamybos liniją taip pat įsigijo iš Vokietijos gamintojo. „Buvome vieni pirmųjų pasaulyje įsigijusių šią įrangą. Prie dabartinių linijos pajėgumų galime gaminti iki 200 mln. vnt. dangtelių per metus“, – pasakoja Žilvinas Skardžius, įmonės plėtros vadovas bei akcininkas.

Abi įmonės įrangai įsigyti pasinaudojo lizingo galimybėmis. „Pasirinkome turto finansavimo įmonę „UniCredit Leasing“, nes palyginus su kitų finansinių institucijų pasiūlymais, šis buvo labiausiai orientuotas į verslą. Lizingo paslauga praplečia įmonės finansavimo galimybes ir tokiu bu?du sudaro prielaidas jai modernizuotis bei augti, – sako O. Jankauskas. – Taip pat naudojomės „Invegos“ priemonėmis verslui.“

Verslo transformacijos neišvengiamos

 „Siekdami būti pramonine, eksportuojančia, kuriančia ir gaminančia aukštos pridėtinės vertės produktus valstybe turime skatinti skaitmenizuotų bei automatizuotų sprendimų versle diegimą ir robotų įdarbinimą. Pradėti reikėtų drąsiau robotizuojant tas veiklos sritis, kur labiausiai naudojamas žmonių rankų darbas ir kurių vertės kūrimo grandinėje didelę dalį sudaro žmogaus darbo užmokestis. Robotai gali pakeisti žmogaus rankų darbą tokiose užduotyse, kaip prekių ir produktų nurinkimas ar išdėstymas ant konvejerio, išskirstymas į dėžes. Lietuvoje toks žemos pridėtinės vertės darbas vis dar paplitęs“,  – pastebi turto finansavimo įmonės „UniCredit Leasing“ Lietuvos filialo generalinis direktorius Laimonas Belickas.

Kaip pastebi „UniCredit Leasing“ specialistai, pagrindinės robotų panaudojimo sritys Lietuvoje yra gamybos, prekybos, pakavimo įmonės, baldų, elektronikos pramonė, logistika. Populiarėti turėtų robotizuoti sandėliai – tokie, kuriuose pagal tikslius nurodymus įmanoma padėti ar paimti daiktą iš bet kurios lentynos, perkelti į reikiamą vietą, iškrauti prekes. Tokius sandėlius jau seniai turi pasaulinės įmonės, tokios kaip „Amazon“ ar „Alibaba“, „Ocado“.

Didelis potencialas matomas ir medicinos, sveikatos priežiūros srityje. Taip pat antrinių žaliavų perrinkime ar žemės ūkyje – didžiausi šalies ūkiai jau naudoja robotizuotą įrangą žmonių rankų darbui pakeisti ir aukštesnei kokybei pasiekti.

„Robotizacija yra automatizavimo dalis. Jei įmonės nori tapti konkurencingos sparčiai besikeičiančiame pasaulyje, jos turi orientuotis į išmaniąsias intelektines sistemas. Savo gamybos linijose diegti lanksčiosios gamybos standartus, atsižvelgti į pramonės 4.0 gaires bei kartu su tyrimų centrais ar universitetais tobulinti dirbtinio intelekto modelius, kurie leis robotams intuityviai bendrauti su žmonėmis ar padėti žmogui darbuose bei lanksčiai prisitaikyti kintančios gamybos sąlygomis“, – komentuoja KTU Automatikos katedros docentas dr. Arūnas Lipnickas.

Kas stabdo?

Anot dr. A. Lipnicko, pagal pasaulines robotizacijos tendencijas mūsų šalis vis dar atsilieka, nes neturime prioritetinės automobilių ar karinės technikos gamybos pramonės, kuri generuotų pagrindines šalies pajamas. „Robotizacijos diegimą stabdo didelių (turtingų) pramonės atstovų trūkumas, kurie uždirbtas lėšas norėtų investuoti į ilgalaikį turtą. Įsigijus robotą įmonei reikia papildomai įsigyti specialistų, gebančių aptarnauti įrangą, bei kelti visos įmonės darbo kultūrą per papildomus mokymus, – pastebi A. Lipnickas. – Kita vertus, kol žmogaus darbo jėga bus sąlyginai pigi, įmonės neskubės robotizuotis. Investicijos į gamybinius robotus kartu skaičiuojamos su darbo apkrovimu. Jei įmonė negali duoti darbo robotui dėl rinkos nepastovumo – didėja roboto prastovos ir menksta investicinė grąža.“

Taip pat yra baimių, kad robotizacija gali išstumti iš rinkos kai kuriuos darbuotojus. „Tin Cap“ vadovas Ž. Skardžius įsitikinęs, kad žingeidūs ir inovatyvūs darbuotojai visada bus reikalingi, nepaisant robotizacijos lygio gamybos įmonėje. Be to, pokyčiai nebus greiti, o vadovams teks dėlioti ilgalaikius verslo planus, nes robotų įsigijimas bet kokiame procese atsiperka tik ilgalaikėje veikloje.

Neretai stabdžiu tampa ir finansavimo galimybių nežinojimas. Pavyzdžiui, finansuojantis įrangą lizingo būdu yra galimybė finansuoti su likutine verte, taip sumažinant pagaminto produkcijos vieneto savikainą ir padidinant įmonės gamybos pelningumą. Vadinasi, galima neįsipareigoti išsipirkti turto iki galo, o, pasinaudojus juo tam tikrą terminą, grąžinti jį atpirkėjui. Tai aktualu įmonėms, kurios atsinaujina įrangą konkretiems apibrėžto laikotarpio užsakymams įgyvendinti. Taip pat galima pasirinkti konkrečios įmonės finansines galimybes atitinkantį lizingo termina?, ru?ši?, įvertinant tokius veiksnius kaip sezoniškumas ar investicijų atsiperkamumas. Be to, lizingo atveju nereikalingas papildomas užstatas. Tai svarbu augančioms įmonėms.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku