„Telia“: tvarumo naudą turi pajusti ir smulkus verslas

Reklama publikuota: 2021-10-14
Indrė Bimbirytė-Yun, „Telia“ tvarumo projektų vadovė: Mes, kaip įmonė, patys veikdami tvariau ir pasidalydami savo patirtimi su mažais verslais, galime ne tik juos paskatinti, bet ir padėti žengti tuos pirmus žingsnius. BENDROVĖS NUOTR.
svg svg
Indrė Bimbirytė-Yun, „Telia“ tvarumo projektų vadovė: Mes, kaip įmonė, patys veikdami tvariau ir pasidalydami savo patirtimi su mažais verslais, galime ne tik juos paskatinti, bet ir padėti žengti tuos pirmus žingsnius. BENDROVĖS NUOTR.

Kol didžiosios pasaulio įmonės įgyvendina neutralumo klimatui tikslus, skaitmenizuoja verslą ar diegia išmanias inovacijas, smulkus ir vidutinis verslas neretai stokoja žinių ar įgūdžių rimto pokyčio pradžiai. Telekomunikacijų bendrovė „Telia“ pradeda organizuoti nuotolinius tvarumo seminarus, skirtus būtent smulkiam verslui. Mažųjų įmonių tvarumas bus svarbus ne tik joms, bet ir visai ekonomikai.

„Daug naujai kuriamų verslų šiandien jau remiasi tvarumo idėjomis. Bet didžioji dauguma mažų įmonių Lietuvoje dar teigia nejaučiančios poreikio arba neturinčios reikiamų žinių imtis pokyčių. Apie 90% visų šalyje veikiančių įmonių yra mažos ir vidutinės. Jos yra ekonomikos stuburas ir be jų įsitraukimo, tvarumo tikslų bus sunku pasiekti visai Lietuvai“,  – sako Indrė Bimbirytė-Yun, „Telia“ tvarumo projektų vadovė.

Pati „Telia“ jau pradėjo vykdyti ambicingus tvarumo tikslus. Strateginis grupės siekis yra iki 2030 m. visoje veiklos grandinėje pasiekti nulį išmetamų CO2, į tai planuojama įtraukti tiekėjus, rangovus, partnerius bei 100% darbuotojų. Toks pokytis apims ne tik veiklos procesus, bet ir parduodamų produktų ar perkamų paslaugų pokyčius bei partnerių švietimą.

Dėmesys smulkiam verslui

„Telia“ grupė yra prisijungusi ir prie pasaulinio smulkaus verslo tvarumo centro „SME Climate Hub“ veiklos, juo siekiama įtraukti mažas ir vidutines įmones (MVĮ), padėti joms gauti reikiamos informacijos, įrankių ar išteklių bei įsipareigoti mažinti savo veiklos daromą neigiamą poveikį klimatui ir visuomenei.

„Tiek išorėje, tiek viduje daug kalbame apie tvarumą ir kviečiame savo darbuotojus galvoti apie veiksmus, kuriuos kiekvienas galime padaryti. Idėja rengti seminarus smulkiam verslui atėjo iš MVĮ skyriaus kolegų, kurie geriausiai jaučia šio verslo nuotaikas. Smulkiam verslui kyla daug klausimų ir jie dažnai susiduria su kliūtimis ar nežinia. Mūsų tikslas – pasidalyti patirtimi, prasklaidyti tą nežinią, įkvėpti pavyzdžiais “, – sako I. Bimbirytė-Yun.

Pamatyti naudą

Bendrovė vasarą organizavo du bandomuosius internetinius seminarus, prie kurių prisijungė per 550 mažų ir vidutinių įmonių. Dar vieną tvarumo seminarą bendrovė organizuoja spalio 21 dieną. Pasak „Telia“  tvarumo projektų vadovės, prisijungti kviečiami ne tik bendrovės klientai, bet visi norintys naujai įsikūrę verslai, nepriklausomai nuo to, kokioje srityje veikia.  

„Norime parodyti, kad tai yra svarbu ir naudinga pačioms įmonėms. Tvarumas yra ateities tendencija, kuri gali padėti išlaikyti konkurencingumą, tik reikia tam pasiruošti“, – sako I. Bimbirytė-Yun.

Internetiniame seminare stengiamasi parodyti vartotojų pokyčių tendencijas bei jų požiūrį į tvarumą, taip pat veiklos efektyvinimo, sąnaudų taupymo galimybes, prekės ženklo stiprinimą ir kitas naudas, kurias atveria tvaresnė veikla. „Kalbame apie praktinius žingsnius, kurie svarbūs formuojant tvarumo strategiją, apie tikslų kėlimą ir rizikų įvertinimą. Galiausiai, kaip įtraukti komandą ir viešinti rezultatus. MVĮ yra labai skirtingos, veikia įvairiuose sektoriuose – nuo remonto garažuose, iki prekybos ar maisto tiekimo. Stengiamės pasidalyti labai konkrečiais žingsniais skirtingose srityse, kad visi bent po idėją sau išgirstų“, – pasakoja I. Bimbirytė-Yun.

Trūksta žinių ir pinigų

„Eurobarometro“ duomenimis, Lietuvoje MVĮ tarp vykdomų tvarumo veiksmų dažniausiai mini sąlygų gerinimą darbuotojams. To imasi 53% Lietuvos MVĮ atstovų, ES vidurkis yra didesnis – 66%. Tačiau, palyginti su Europos vidurkiu, dar labai mažai įmonių Lietuvoje ryžtasi perdirbti ar pakartotinai naudoti medžiagas (Lietuvoje 16%, ES vidurkis – 61%), mažinti gamtinių išteklių ar energijos vartojimą arba rinktis atsinaujinančius šaltinius (Lietuvoje 19%, ES vidurkis – 52%).

Kartu su Europos žaliuoju kursu itin stipriai laukiama ir skaitmeninimo spartos, tačiau pažangiąsias skaitmenines technologijas diegti Lietuvoje pradėjo tik 17% MVĮ. Lygiai tokia pati dalis įmonių atstovų teigia, kad poreikis tokioms technologijoms yra, tačiau jas diegti trukdo žinių ar finansavimo trūkumas.

„Skaitmeninimas yra labai svarbus tvarumo procese. Bet ir pačiai įmonei jis naudingas: gali pagelbėti gerinant gamybos procesų efektyvumą, atveria galimybes kurti modernius verslo modelius, padidina verslo konkurencingumą. Tačiau dar labai mažai MVĮ šiandien taiko kokius nors pažangesnius skaitmeninius  procesus, pavyzdžiui, duomenų analitiką, išmaniuosius prietaisus ar robotiką“, – sako pašnekovė.

Sprendimų yra

Tarp didžiausių kliūčių, trukdančių diegti bet kokius tvarumo pokyčius, verslas nurodo klientų poreikio (27% įmonių) ir finansinių resursų trūkumą (24% įmonių).  Kita vertus, vartotojų apklausos rodo, kad jie poreikį ne tik mato, bet jau netgi linksta keisti savo pirkimo įpročius dėl tvarumo arba sutinka už aplinkai draugiškus sprendimus ar prekes mokėti daugiau.

„Tvarumas yra ilgalaikis procesas ir pokyčiai jau ateina ne tik iš Vyriausybių ar Europos, bet ir iš klientų. Finansinis aspektas taip pat yra labai svarbus, ypač diegiant naujas technologijas, imantis skaitmeninimo ar keičiant gamybos procesus. Tačiau šiandien Europoje yra ir daug paramos mechanizmų, kurie pasiekiami ir verslui Lietuvoje“, – sprendimus verslo įvardintoms kliūtims mato I. Bimbirytė-Yun.

Kas aštunta bendrovė teigia, jog jai trūksta žinių, kaip integruoti tvarumą į įmonės veiklos modelį. Pasak „Telia“ tvarumo projektų vadovės, didžiųjų įmonių patirtis ir internetiniai seminarai, tikimasi, bent daliai smulkaus verslo gali padėti šalinti ir šią kliūtį, gauti reikiamų žinių ar įkvėpimo keistis.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:


Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Kauno intermodalinis terminalas – svarba ir nauda Verslo tribūna

Liepos 19 d. komerciniam eismui europinės geležinkelio vėžės „Rail Baltica“ geležinkelis buvo sujungtas su...

Tvarus verslas
2021.10.14
„Telia“: tvarumo naudą turi pajusti ir smulkus verslas Verslo tribūna

Kol didžiosios pasaulio įmonės įgyvendina neutralumo klimatui tikslus, skaitmenizuoja verslą ar diegia...

Tvarus verslas
2021.10.14
Verslo ir visuomenės partnerystė: prie tvarumo gali prisidėti visi Verslo tribūna

„Swedbank“ inicijuotas tvarumo projektas „Septyniolika“ per tris mėnesius Lietuvoje pritraukė apie 50.000...

Tvarus verslas
2021.10.06
„Rail Baltica“: strateginių tarptautinių projektų įgyvendinimo iššūkiai – kas lemia jų sėkmę Verslo tribūna

Europinės vėžės geležinkelio „Rail Baltica“ statyba nuo Varšuvos per Lietuvą ir Latviją iki Talino –...

Tvarus verslas
2021.09.30
Tvarumui reikia inovacijų: Lietuvoje gamins unikalius daugkartinius maišelius Verslo tribūna 2

Aplinkai draugiškų maišelių gamintoja UAB „Bagfactory“ kartu su Kauno technologijos universiteto (KTU)...

Tvarus verslas
2021.09.30
„Neste“ tvarumo ekspertė: 3 patarimai verslui, norinčiam žengti tvarumo keliu  Verslo tribūna 3

„Klimato kaita yra aktualiausia mūsų laikų problema, todėl ją sprendžiant verslas privalo imtis iniciatyvos,...

Tvarus verslas
2021.09.29
Kaip kurti organizacijos tvarumo strategiją, kad ji tikrai veiktų? Verslo tribūna

Tvarumo kryptį renkasi vis daugiau organizacijų, tačiau naujame kelyje pasitaiko ir kliūčių – vien rūšiuoti...

Tvarus verslas
2021.09.24
10 sprendimų kiekvienam verslui Verslo tribūna

Pandemija kaip niekad išryškino visuomenės ir verslo dėmesio aplinkai stoką, tad vartotojai ir net...

Tvarus verslas
2021.09.17
Tyrimas parodė – lietuviai linkę keisti vartojimo įpročius dėl tvarumo Verslo tribūna 2

Tvarumas Lietuvos gyventojams – pažįstama sąvoka. Net 88 proc. didmiesčių gyventojų teigia suprantantys jos...

Tvarus verslas
2021.09.14
 Tvarumo akceleratorius – tramplynas startuoliams ir galimybė didiesiems verslams Verslo tribūna 1

Didėjant poreikiui diegti versle tvarias inovacijas, rinkos lyderiai ryžtasi eksperimentavimui ir naujoms...

Tvarus verslas
2021.09.01
Tvarumo žingsniai: reikia ir veikti, ir apie tai pasakoti Verslo tribūna

Daugiau nei pusė vartotojų Australijoje sutiktų mokėti daugiau už prekę ar prekės ženklą, paremtą tvarumo bei...

Tvarus verslas
2021.08.24
„Maximos“ patalpų nuomos nuolaida pasinaudoję verslininkai: kai kurioms parduotuvėms tai buvo išlikimo klausimas Verslo tribūna

Pandemijos sustabdyti verslai, įsikūrę „Maximai“ priklausančiose patalpose, karantino metu už patalpų nuomą...

Tvarus verslas
2021.08.18
„Maxima“ didina investicijas į darbuotojų ir jų šeimų gerovę Verslo tribūna 6

Beveik 0,8 mln. eurų – tiek per pirmąjį pusmetį didžiausias šalies darbdavys – prekybos tinklas „Maxima“ –...

Tvarus verslas
2021.07.22
Sprendimai, kurių tikrai verta imtis siekiant tvarumo Verslo tribūna

Nešvaistyti elektros, atsisakyti plastiko ar bent jau jį rūšiuoti – tokių pačių pirminių sprendimų pirmiausia...

Tvarus verslas
2021.07.16
Išmaniųjų įrenginių pokyčiai: jau galima rinktis tvariau Verslo tribūna

Renkantis naują išmanųjį telefoną, kriterijų svarbumo sąraše vis dar pirmauja prekės ženklas ir kaina, tačiau...

Tvarus verslas
2021.07.14
„Švyturys-Utenos alus“ pripažintas atsakingiausia praėjusių metų įmone Verslo tribūna 3

Valstybės institucijos, verslo, švietimo ir žiniasklaidos sektoriaus atstovai jau dešimtą kartą varžėsi...

Tvarus verslas
2021.06.18
Nauja pramoga atkreips dėmesį į tvarumą: kviečia keliauti po išskirtinius objektus Vilniuje Verslo tribūna

Virtualiai įbristi į tirpstančius ledynus, paklausyti virš Vilnelės sklandančios muzikos ar prisėsti šalia...

Tvarus verslas
2021.06.17
„Swedbank“: lyčių atlyginimų skirtumus organizacijos turi stebėti nuolat Verslo tribūna 3

„Sodrai“ pradėjus viešai skelbti vidutinį atlygį šalies įmonėse pagal lytį, paaiškėjo, kad atlyginimų...

Tvarus verslas
2021.06.17
Išmanieji skaitikliai taupo ir laiką, ir pinigus  Verslo tribūna

Vandentiekis tampa vis išmanesnis. Bendrovė „Vilniaus vandenys“ jau įdiegė beveik 7 000 išmaniųjų nuotolinio...

Tvarus verslas
2021.06.17
„Maximos“ sprendimą atsisakyti baudų praktikos tiekėjai sveikina: tai – aukštas standartas Verslo tribūna 1

Prekybos tinklas „Maxima“ atsisako baudų praktikos už prekių pristatymo vėlavimą – tokių teisinių nuostatų...

Tvarus verslas
2021.06.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku