Kas tai? Eksperto įžvalgos

Tvarios įmonės prioritetas - darbuotojai

Publikuota: 2020-07-02
Irena Jankutė-Balkūnė, „Lietuvos geležinkelių“ (LG) personalo direktorė, teigia, kad aktyvus rūpestis darbuotojais yra kiekvienos tvarumą akcentuojančios įmonės prioritetas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Irena Jankutė-Balkūnė, „Lietuvos geležinkelių“ (LG) personalo direktorė, teigia, kad aktyvus rūpestis darbuotojais yra kiekvienos tvarumą akcentuojančios įmonės prioritetas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

COVID-19 visus darbdavius užklupo netikėtai ir tapo išbandymu ne tik įmonių finansiniam atsparumui, bet ir personalo specialistams. Irena Jankutė-Balkūnė, „Lietuvos geležinkelių“ (LG) personalo direktorė, pasakoja, kaip vienam didžiausių šalies darbdavių pavyko pandemijos sąlygomis į pirmąją prioritetų sąrašo vietą įrašyti savo darbuotojus ir kodėl tai turėtų tapti kiekvienos bendrovės praktika netgi „taikos“ metu.

Pasak I. Jankutės-Balkūnės, vos tik paaiškėjo, kad COVID-19 kelia rimtų iššūkių darbuotojų saugai ir sveikatai, LG ėmėsi kelių svarbių žingsnių.

„Visų pirma, dar nepaskelbus šalyje karantino, galimybę dirbti iš namų turinčius kolegas paprašėme ja pasinaudoti. Taip pat iškart priėmėme sąmoningą sprendimą visomis pastangomis saugoti tuos darbuotojus, kurie iš namų dirbti negali, kitaip sakant, darbuojasi priešakinėse linijose, pvz., kontaktuoja su keleiviais traukiniuose“, – pasakoja pašnekovė.

Susiklosčius neeilinei situacijai, neapsiribota ir eiliniais sprendimais. Įmonei, kaip ir visiems šalies verslams bei gyventojams, teko apsirūpinti asmeninėmis apsaugos priemonėmis.

„Turbūt visi pamename, kad iš pradžių rinkoje labai trūko dezinfekcinio skysčio. Tuo metu mūsų kolegos su visais gyventojais stovėjo eilėse prie dezinfekcinio skysčio gamyklų ir stengėsi užtikrinti, kad jo netruktų. Vėliau, tiekimo grandinėms susistygavus, rūpinomės ne tik šios dienos, bet ir ateities poreikiais – ruošėmės blogiausiam scenarijui“, – atskleidžia I. Jankutė-Balkūnė.

Ir sėkmės elementas

Ji detalizuoja, kad per karantiną apie 1.700 LG darbuotojų persikėlė dirbti į namus. Pasibaigus karantinui, specialistų vadovai į biurus neginė – nuotoliniu būdu jie galės dirbti iki vasaros pabaigos. Pašnekovė sako, kad taikyti tokią lanksčią metodiką leido ir sėkmės elementas.

„Mums, tiesą sakant, pasisekė, nes pernai priėmėme kelis svarbius sprendimus:  pasirašėme lanksčią nešiojamųjų kompiuterių nuomos sutartį, taip pat visoje grupėje įdiegėme „Microsoft Office 365“ įrankius, tarp jų – bendradarbiavimo platformą „Teams“. Dėl to vos per kelias savaites galėjome apsirūpinti visa nuotoliniam darbui reikalinga įranga, o programine įranga žmonės jau mokėjo naudotis“, – įdirbio rezultatus vardija I. Jankutė-Balkūnė.

Pašnekovė pabrėžia, kad karantino metu ir po jo įprasti darbai nesustojo, netgi priešingai – jaučiamas didžiulis visų darbuotojų susitelkimas.

Rėmėsi patirtimi

Daugelį įmonių pandemijos sukelta krizė įstūmė į padėtį, kurioje negaliojo jokios iki šiol taikytos strategijos ir sukauptos žinios. Vis tik, sako pašnekovė, LG sukauptą patirtį buvo galima sėkmingai pritaikyti adaptuojant pagal krizės diktuojamas taisykles.

„Mūsų rizikų valdymo komanda turi ne vieną planą, kaip užtikrinti darbuotojų saugą bei verslo tęstinumą pačiomis įvairiausiomis situacijomis. Be abejo, visko numatyti negali, tačiau šios krizės metu visų pirma pasinaudojome paruoštuose planuose sukaupta patirtimi. Reguliariai vykdome pratybas, kurios užgrūdino ir užtikrino komandos pasiruošimą“, – sako I. Jankutė-Balkūnė.

Nelaikyti nežinioje

Viena pagrindinių taisyklių, kurių laikėsi LG – nuolat ir dažnai informuoti darbuotojus apie besikeičiančią situaciją. Prasidėjus karantinui, LG vykdė intensyvią vidinę komunikaciją visoje Lietuvoje – ir neapsiribota vien apsaugos priemonių instrukcijomis.

„Nuo pat pradžių siekėme, kad darbuotojai būtų kuo išsamiau informuoti, ir tuomet, kai visuomenėje tvyrojo nežinomybė, jie bent darbe galėtų jaustis saugūs. Reguliariai teikėme informaciją apie situaciją bendrovėje. Mūsų komandą sudaro daugiau kaip 9.000 žmonių, du jos nariai susirgo COVID-19. Todėl buvo gyvybiškai svarbu apie tai informuoti darbuotojus, paaiškinti jiems, kaip apsisaugoti patiems ir kaip mes suvaldysime rizikas virusui išplisti“, – akcentuoja I. Jankutė-Balkūnė.

Personalo vadovė sako, kad LG nuo pat pradžių vidinę specialistų ramybę užtikrino ir finansiniu saugumu. Nors įmonei nepavyko išvengti prastovų, ji siūlė ir alternatyvų.

„Tais atvejais, kai prastovų, visgi, nepavyko išvengti, pasirūpinome, kad jos būtų apmokamos solidžiau – mažiausiai 50% nuo darbuotojų atlyginimo ir ne mažiau kaip 1.300 Eur/mėn.“ – įvardija pašnekovė.

Ji priduria, kad sudėtingu laikotarpiu, kai daliai specialistų itin sumažėjo darbo, skirtingų profesijų darbuotojams buvo sudarytos galimybės plėsti žinių ir įgūdžių bagažą. Pvz., keleivinio traukinio mašinistai mokėsi pilotuoti krovininius lokomotyvus ir pan.

Ne vien per krizę

Anot I. Jankutės-Balkūnės, neeilinėje situacijoje padėjo ir per pastaruosius trejus metus pasikeitęs įmonės požiūris į pokyčius, kurie dabar LG yra natūrali, sveikintina būsena.

„Mes išmokome keistis. Pasinaudojome proga ir skaitmenizavome daug procesų, leidusių ne tik saugiai, bet ir efektyviai dirbti iš namų. Sunkiomis dienomis taip pat radome sprendimų, kurie leido prisidėti ir sukurti naudą visuomenei. Vos per parą paruošėme keleivinį traukinį Vokietijos-Lenkijos pasienyje įstrigusiems žmonėms. Dar vieną traukinį paskyrėme Lietuvoje ir Baltijos šalyse įstrigusiems Ukrainos gyventojams“, – apie laiku priimtus sprendimus pasakoja I. Jankutė-Balkūnė.

Tokie darbuotojus į pirmąją vietą įstatantys sprendimai, teigia pašnekovė, privalo būti kiekvienos tvarumą ir lygias galimybes darbuotojams akcentuojančios bendrovės akiratyje.

„Esame lygių galimybių darbdavys ir dedame daug pastangų, kad tai nebūtų tik skambus lozungas. Priimdami naujus darbuotojus ar brėždami specialistų vidinės karjeros gaires vadovaujamės ne darbuotojo amžiumi ar kitais kriterijais, o jų įgūdžiais. Griežtai prižiūrime, kad grupės bendrovėse būtų laikomasi vienodo traktavimo – darbo užmokesčio ir kitų galimybių“, – pasakoja ji.

Vis dėlto, realybė kartais kelia iššūkių. Pvz., karantino metu, LG nusprendė pasirūpinti draudimu darbuotojams susirgus koronavirusu.

„Draudimo bendrovės siūlė polisus, tačiau tik ne vyresniems kaip 65 metų žmonėms. Todėl įsigijome standartinį draudimą ir įsipareigojome padėti vyresniems darbuotojams tomis pačiomis sąlygomis, bet jau savo lėšomis“, – teigia personalo vadovė.

Ji pabrėžia, kad aktyvus rūpestis darbuotojais su įmonės tvarumu susijęs  tiesiogiai, nepertraukiamu ir labai ryškiai matomu saitu.

„Ir čia negalima atsipalaiduoti – ryšys turi būti tvirtas net ir tada, kai aplinkybės keičiasi tiesiog akyse, o išbandytų ar lengvai pritaikomų praktikų nėra. Dar iki pandemijos mes buvome įsipareigoję darbuotojams peržiūrėti atlyginimus ir pasidalinti komandos sukurta verte, išmokėdami paskatinimus už praėjusių metų rezultatus. Ir šio pažado laikėmės karantino metu – peržiūrėjome atlyginimus, ypač mūsų gamybinių funkcijų. Taip pat visiems darbuotojams išmokėjome nuo jų darbo rezultato priklausančius paskatinimus, – ištesėtus pažadus įvardija I. Jankutė-Balkūnė. – Norime, kad LG būtų gera vieta dirbti, o sunkmečiu žmonės būtų ramūs dėl savo pajamų, socialinės gerovės“.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Tvarios įmonės prioritetas - darbuotojai Verslo tribūna 1

COVID-19 visus darbdavius užklupo netikėtai ir tapo išbandymu ne tik įmonių finansiniam atsparumui, bet ir...

Tvarus verslas
2020.07.02
Plastiko naudojimą mažinanti inovacija – jau Lietuvoje Verslo tribūna 2

Pastaraisiais mėnesiais, Aplinkos ministerijos duomenimis, šalyje vyravęs karantinas smarkiai išaugino...

Tvarus verslas
2020.06.16
„Telia“ patirtis: tvarumas yra nauda verslui Verslo tribūna

Didžioji dalis Lietuvos verslo vaduojasi iš pandemijos sukelto sąstingio ir didžiausią dėmesį dabar skiria ne...

Tvarus verslas
2020.06.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus