R.Viršilas: mūsų įvykdytas įsipareigojimas planetai – „žalioji“ gamyba

Reklama publikuota: 2022-04-25
„Švyturys – Utenos alus“ vadovas Rolandas Viršilas.
svg svg
„Švyturys – Utenos alus“ vadovas Rolandas Viršilas.

„Švyturys-Utenos alus“ iki 2030 m. siekia sumažinti į aplinką išmetamą anglies dvideginį iki nulio visoje vertės grandinėje ir įtvirtinti žaliausio alaus gamintojo šalyje statusą. Viena pagrindinių priemonių įgyvendinti šį tikslą – gamykloje Utenoje įkurta viena didžiausių Lietuvoje saulės jėgainių. Ši jėgainė per metus patenkina apie 15 proc. gamyklos elektros poreikio, o šiltuoju ir saulėtu sezonu – apie penktadalį. Darykla taip pat pakeitė senus šaldytuvus į energiją taupančius šaldymo įrenginius, planuose – energijos gamyba iš biomasės atliekų.

Kaip pasakoja „Švyturio – Utenos alaus“ vadovas Rolandas Viršilas, tvarumas, empatija aplinkai, žemės gėrybių taupymas bei sąmoningumas yra giliai įsišaknijęs komandos DNR. Jo teigimu, kol vienos įmonės užsiima skambių pažadų kūrimu, jo vadovaujamoje darykloje pokyčiai vyksta jau ne vienerius metus – tobulinami gamybos procesai, kurių metu mažėja plastiko poreikis, vanduo išvalomas bei pernaudojamas, o energija, reikalinga visiems įrenginiams, gaunama tik žaliais metodais. 

„Komandoje akcentuojame, jog žemės ištekliai yra itin jautrūs ir reikalauja rūpesčio. Todėl inicijavome metinius taupymo tikslus, energetinių rodiklių aptarimus, reguliarius vidinius auditus bei kitas priemones. Net ir sunku viską išvardinti, ko konkrečiai ėmėmės mažindami CO2 pėdsaką – įsirengėme saulės elektrinę, atnaujinome šaldymo įrangą, sėkmingai įdiegėme vandens pernaudojimo sistemą bei dar daug kitų smulkių patobulinimų, leidžiančių žaliavas taupyti dešimtimis tonų“, – rezultatais džiaugiasi generalinis direktorius R. Viršilas. 

Energija – tik žalia 

Dar 2018 metais ant alaus daryklos stogo išdygo viena didžiausių saulės energijos jėgainių Lietuvoje – jos užimamas plotas siekia net 13 000 kv. metrų, o 3703 individualūs moduliai pagamina energijos, kuri tenkina maždaug 15-20% gamyklos poreikių. 

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Mūsų gamybos procesas ganėtinai pririštas prie sezoniškumo – nors gamyba žiemą nesustoja, tačiau vasarą pajėgumai stipriai išauga, atitinkamai didėja ir elektros energijos poreikis, kurios reikšmingą dalį pasigaminame iš saulės – puikiomis vasariškomis dienomis saulės baterijos mums užtikrina 20 ar net truputėlį daugiau procentų energijos poreikio“, – sako R. Viršilas 

Kiekvienais metais su turimomis saulės baterijomis darykla planuoja sutaupyti ne mažiau 950 MWh elektros energijos. Ši moderni saulės elektrinė, kaip akcentuoja įmonės vadovas, yra itin didelis ir svarbus projektas, kuriuo komanda itin didžiuojasi. O likusį poreikį kompensuoja sertifikuota, žalioji vėjo bei hidroenergija kartu su miesto šilumos tinklų energija, gaunama iš biokuro. 

„Daug elektros įsigyjame iš kaimyninės Latvijos – jų turimos hidroelektrinės mums užtikrina vieną paprasčiausių būdų gauti energiją iš atsinaujinančių šaltinių. Taip pat perkame vėjo jėgainių pagamintą energiją, bei dalį iš miesto šilumos tinklų, kuri gaunama biokuro pagrindu. Tad viskas yra 100% žalia“, – pasakoja įmonės vadovas. 

Kai keli gramai virsta tonomis 

Rolando Viršilo teigimu, dėka kruopštaus komandos darbo bei atsakingo požiūrio į gamtą, gamyboje pavyko sulieknėti – nuo tam tikrų gaminių numetus vieną kitą gramą, metinis plastiko poreikio sumažėjimas skaičiuojamas dešimtimis tonų. 

„0,5 l vandens butelio ruošinys anksčiau svėrė 17,5 g. Dabar naudojame 20 proc. lengvesnius – 14,5 g ruošinius“, – pasakoja R. Viršilas. Pokytis gali pasirodyti nedidelis – vos 3 g, tačiau darykloje Utenoje vien į lengvesnius 0,5 l PET butelius išpilstoma tiek gėrimų, kad metinis plastiko poreikis sumažėja 1 200 kg. 

Tačiau labiausiai plastiko poreikį nukarpė pakavimo pertvarka. Pradėjus naudoti inovatyvią, tampresnę bei tvirtumo neprarandančią pakavimo plėvelę, plastiko metinės sąnaudos sumažėjo dar 2 500 kg. Dar ryškesnį pokytį atnešė pakeista gėrimų pakuočių tvirtinimo plėvelė, kuri iš metinį daryklos plastiko poreikį sumažino papildomais 10 tonų plastiko. 

Tačiau didžiausias plastiko taupymą planuojama pasiekti nuo metų pradžios naudojant 100 % perdirbto plastiko butelius. Ši inovacija vien šiais metais įmonėje sutaupys 477 tonas plastiko. 

Įmanoma sugauti net angliarūgštę 

Anot įmonės vadovo, mažindami priklausomybę nuo plastiko, darykla tiesiogiai prisideda prie aplinkos taršos mažinimo. Tačiau R. Viršilas į procesus kviečia pažvelgti dar giliau, mat ne mažiau svarbus ir plika akimi nematomas poveikis – gamyboje susidarančios anglies dvideginio emisijos. 

„Alui fermentuojantis, gaminasi ne tik alkoholis, bet ir angliarūgštė. Dalis jos lieka aluje, kitkas – patenka į aplinką. Šią išsiskiriančią angliarūgštę surinkame ir naudojame gamindami gazuotą mineralinį vandenį ir kitus produktus“, – teigia Rolandas Viršilas. 

Iki šiol anglies dvideginis ne tik būdavo išleidžiamas į aplinką, bet dar ir tekdavo jo papildomai pirkti. Susigrąžinus natūraliai darykloje susidarančią angliarūgštę, bus padengtas visas daryklos anglies dvideginio poreikis. O tai Utenos daryklos CO2 pėdsaką sumažins 2500 t per metus. 

Europos komisijos duomenimis, tiek CO2 per metus tenka 532 Lietuvos gyventojų. Tad vien angliarūgštės sugrąžinimo sistema kompensuoja visų „Švyturio – Utenos alaus“ daryklos darbuotojų anglies dioksido pėdsaką.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Žalioji mada ir energetinis efektyvumas, kuris jau atsiperka Verslo tribūna

Ambicingas Europos žaliasis kursas ir siekis iki 2050 m. tapti pirmuoju pasaulyje savo poveikį klimatui...

Tvarūs sprendimai
2022.04.25
R.Viršilas: mūsų įvykdytas įsipareigojimas planetai – „žalioji“ gamyba Verslo tribūna 1

„Švyturys-Utenos alus“ iki 2030 m. siekia sumažinti į aplinką išmetamą anglies dvideginį iki nulio visoje...

Tvarūs sprendimai
2022.04.25
Tvari švara prasideda su „Lindström“ pramoninėmis šluostėmis bei kilimėliais Verslo tribūna

Įmonės švara toli gražu nėra svarbi vien dėl estetinių tikslų. Verslams, kurie dirba su aplinkai pavojingomis...

Tvarūs sprendimai
2022.03.22
Medvilniniai „Lindström“ rankšluosčiai – įmonės išteklių ir gamtos išsaugojimui Verslo tribūna

Ar kada nors susimąstėte, kokią didelę įtaką aplinkai gali padaryti toks paprastas veiksmas kaip rankų...

Tvarūs sprendimai
2022.02.07
Kovoje su maisto švaistymu „Maisto bankas“ pasitelkė klimatui draugiškesnius degalus Verslo tribūna 3

Pernai suvieniję jėgas prieš maisto švaistymą, automatinių degalinių tinklas bei didžiausia dyzelino iš...

Tvarūs sprendimai
2022.01.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku