Iki perdegimo – tik 12 žingsnių: kaip užkirsti tam kelią?

Reklama publikuota: 2022-10-03 09:02
Gydytojas psichiatras, psichoterapeutas Eugenijus Laurinaitis.
svg svg
Gydytojas psichiatras, psichoterapeutas Eugenijus Laurinaitis.

Vis dažniau įvardijamas kaip XXI a. darbo rinkos pandemija darbuotojų perdegimas nesusiformuoja per vieną įtemptą savaitę ar mėnesį. Nuolatinis stresas, lydimas organizacinių, profesinių ir net asmeninių faktorių formuojasi etapais, kuriuos peržengus išvengti perdegimo sindromo darosi vis sunkiau. Kaip tvarkytis su kasdieniu stresu, laiku pastebėti perdegimo požymius ir padėti sau ar savo darbuotojams užkirsti jiems kelią – apie visa tai renginyje „Telia VIP Gyvai“ kalbėjo gydytojas psichiatras, psichoterapeutas Eugenijus Laurinaitis.

Perdegimo užuomazgos – socialinėje aplinkoje 

Tyrimų bendrovės „Gallup“ duomenimis, net 67 proc. žmonių bent kartą gyvenime yra susidūrę su perdegimo sindromu, kurį sukelia lėtinis darbo vietos stresas. Būtent streso, kylančio darbinėje aplinkoje, priežastis renginyje „Telia VIP gyvai“ apžvelgęs psichoterapeutas E. Laurinaitis kvietė jų ieškoti nenutolstant nuo žmogaus biologijos. 

„Visi stuburiniai smegenyse turi sistemą, kuri įvertina bet kokį pokytį įvykusį aplink mus kaip saugų arba pavojingą. Šį 0,2 sekundės trunkantį darbą atlieka limbinė sistema, skirta išlaikyti mus gyvus. Būtent tai, ką ši sistema įvertina, turėtų būti vadinama emocijomis. Jų reguliuoti negalime, jas pirmiausiai pajuntame ir į jas sureaguoja kūnas“, – pasakojo E. Laurinaitis.  

Psichoterapeuto teigimu, šie biologiniai dalykai turi tiesioginį ryšį su darbine aplinka ir veikia penkias pagrindines socialines charakteristikas: statusą, pasitikėjimą, autonomiją, ryšio su kitais turėjimo poreikį ir teisingumo jausmo pajutimą. 

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Kiekvienai iš šių sričių pašlijus, ją veikiant neigiamoms aplinkoms sąlygoms, žmogus patiria stresą. Pavyzdžiui, negalėjimas kontroliuoti savo veiksmų ir jų pasekmių kelia didelį stresą su visomis jo pasekmėmis, o kontrolės jausmas, galėjimas daryti įtaką procesams jį mažina, didina pasitenkinimą ir saugumą“, – kalbėjo E. Laurinaitis. 

Pasak jo, stresas yra poveikis, kuris sukelia aliarmą ir paskatina žmogų mobilizuotis, norint sutvarkyti sprendimo reikalaujančią situaciją. Kurį laiką išlaikyti santykį su stresą keliančia aplinka padeda atsparumas, tačiau jei situacija tęsiasi ilgiau, žmogus nebegali tverti ir prasideda išsekimo stadija. 

embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/1688?placement=

Greičiau perdega entuziastai 

Nors stresas ir perspėja žmones apie artėjančius iššūkius, paruošia galimiems pavojams ir žadina iš nuobodulio, ilgai jį patiriant susiduriama su problemomis, kurios veikia ir žmogaus psichinę, ir fizinę sveikatą. Viena jų – perdegimo sindromas, dėl savo aktualumo jau tapęs profesiniu medicininiu terminu. 

„Perdegimas formuojasi per dvylika žingsnių, kuriuos pastebėję savyje turėtume rimtai suklusti. Sakoma, kad visų potencialiai perdegti galinčių žmonių požymis yra entuziazmu degančios akys. Būtent nuolatinis siekis įrodyti savo galimybes, pastangos dirbti „geriau“, apleidžiant savo poreikius ir išstumiant konfliktus yra pirmieji žingsniai“, – pasakojo E. Laurinaitis. 

Jo teigimu, po to neišvengiamai seka vertybių peržvelgimas, kylančių problemų neigimas ir atsitraukimas. 

„Perėjus šiuos žingsnius akivaizdžius elgesio pokyčius pastebi ir aplinkiniai, o pats streso veikiamas žmogus pradeda jausti, kad jo darbas netenka prasmės, jį apninka vidinė tuštuma. Galų gale žmogus pradeda jausti depresijos simptomus ir į savo gyvenimą žvelgia per tamsius akinius. Perdegimas – paskutinis žingsnis, visų anksčiau išvardintųjų visuma“, – kalbėjo psichoterapeutas. 

E. Laurinaitis pabrėžė ir įvairiuose žemynuose atliktus tyrimus, kurių metu paaiškėjo, kad perdegimo sindromas taip pat vystosi skirtingose kultūrose, o anksčiau taip nesureikšmintas, šiomis dienomis yra traktuojamas, kaip specialistų pagalbos reikalaujanti būklė. 

Streso suvaldymui – pokyčiai mintyse ir dienotvarkėje 

Psichoterapeutas E. Laurinaitis renginio „Telia VIP gyvai“ metu pasakojo, kad žmogaus atsparumą stresui lemia daugelis aspektų, tačiau realų pokytį sukurti galima tik imantis ryžtingų veiksmų ir pergalvojant savąjį požiūrį. 

„Intelektas, kognityvinis lankstumas, gebėjimas prisitaikyti, optimizmas – yra vienos iš žmogaus savybių, lemiančių didesnį jo atsparumą stresui. Visgi norint sumažinti kasdienio streso kiekį, reikėtų imtis konkrečių sprendimų ir įtvirtinti juos savo dienotvarkėje. Tai padaryti galime realistiškai vertindami savo galias ir sugebėjimus, kalbėdami apie jausmus ir problemas su artimaisiais, reguliariai mankštindamiesi, sveikai maitindamiesi ir susirasdami mėgstamą hobį“, – kalbėjo E. Laurinaitis. 

Tikintiems, kad stresas ir jo pasekmės gali praeiti bėgant laikui, psichoterapeutas turėjo svarbų patarimą. 

„Mūsų gyvenimas – tai sprendimų priėmimo procesas. Pasirinkimas jų nespręsti taip pat yra sprendimas, kuris turi savo pasekmes. Laikas daro vienintelį dalyką – suteikia laiko priimti sprendimą ir keisti situaciją, kurioje jaučiatės nepatenkinti ir nelaimingi“, – sakė E. Laurinaitis. 

Psichoterapeutas taip pat pasidalino ir taisyklėmis, padedančiomis išlaikyti balansą gyvenime ir nepamiršti poilsio svarbos. 

„Sidabrinė“ taisyklė teigia, kad gerai dirbti gali tik tas, kuris moka gerai ilsėtis. Savo poilsio kokybę kiekvienas iš mūsų turime mokėti vertinti. Gerai pailsėję būname tada, kai po savaitgalio vėl norime eiti į darbą, kai nejaučiame jokių kūno simptomų, nerimo, miego sutrikimų. „Auksinė“ taisyklė mus moko subalansuoti savo dieną – parą sudarančios 24 val. turėtų būti padalintos į tris dalis 8 val. skiriant miegui, 8 val. darbui ir 8 – asmeniniam gyvenimui“, – pasakojo E. Laurinaitis. 

Psichoterapeuto teigimu, verta nepamiršti ir „deimantinės“ taisyklės, kuri skamba taip: „Viešpatie, duok man jėgų padaryti tai, ką galiu, duok man proto nedaryti to, ko negaliu, ir duok man išminties atskirti vieną nuo kito“.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Iki perdegimo – tik 12 žingsnių: kaip užkirsti tam kelią? Verslo tribūna

Vis dažniau įvardijamas kaip XXI a. darbo rinkos pandemija darbuotojų perdegimas nesusiformuoja per vieną...

Darbuotojų medžioklės sezonas atidarytas: kaip pasinaudoti krize Verslo tribūna

Šiandien darbdavys nebėra darbo jėgos pirkėjas, jis tapo darbo vietos pardavėju. Pardavinėti darbo vietą turi...

Šiandienos situacija stipriai panašėja į 1980-ųjų krizę: kokias pamokas turime prisiminti Verslo tribūna 2

XX ir XXI a. žymi ne vieną finansinę krizę, kuri reikšmingai pakeitė pasaulio ekonomiką, visuomenes ir...

Lietuvos verslas atvirai – apie klaidas, kurios tapo didžiausiomis pamokomis Verslo tribūna

Nuo kibernetinių atakų ar vidinių incidentų nėra apsaugota nei viena įmonė. Todėl verslo duomenis ir IT...

5G Lietuvoje: „Išbandėm ir pamatėm fantastišką greitį“ Verslo tribūna

Mobiliojo ryšio technologijos nuo A iki Z, arba tiksliau nuo 1G iki 5G – ką tai reiškia ir ką verslui duos...

Apmaudžių klaidų kaina – sustojęs verslas ir penkiaženkliai nuostoliai Verslo tribūna 1

Skūpus moka du kartus, o tinginys du kartus dirba – šią liaudies patarlę galima pritaikyti ir technologijų...

„Telia“ ekspertas pasakė, kas būtų, jei nediegtume 5G Verslo tribūna

Lygiai prieš metus, 2020-ųjų lapkričio 10 dieną, „Telia“ Lietuvoje įjungė naujos kartos 5G ryšį ir leido jį...

Esmė ne debesyje, o kad verslas veiktų Verslo tribūna

Resursų pateikimo greitis bei lankstumas valdant jų poreikį ir kaštus – šių dedamųjų debesijoje dažniausiai...

IT vadovų dilema: investuoti į svajonę ar pinigus nešančią senolę? Verslo tribūna 1

„Ateitis ateina pati, progresas – ne.“ Šis danų rašytojo Poulo Henningseno posakis puikiai iliustruoja...

Ekspertai įvardijo, kaip Lietuva gali spręsti IRT specialistų stygiaus problemą Verslo tribūna

Lietuvos informacinių ir ryšių technologijų (IRT) sektoriuje šiandien trūksta daugiau nei 10 tūkst.

TOP pavojai verslui internete ir kaip juos suvaldyti: nuo keturių akių iki tvirto užnugario Verslo tribūna

Pasaulis keičiasi, technologijos tobulėja, deja, kartu į priekį žengia ir kibernetiniai nusikaltėliai. Nuo...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku