Kas surūkys pluoštinių kanapių lauką

Paradoksų šalis Lietuvoje organizuojama didelė tarptautinė paroda, kurioje bus diskutuojama apie tai, kas Lietuvoje yra uždrausta ir už ką gresia baudžiamoji atsakomybė.
Šią savaitę Vilniuje prasidės tarptautinis gyvybės mokslų forumas Life Sciences Baltics 2016 didžiausias tarptautinis gyvybės mokslų forumas Šiaurės Europoje, kur susitinka biotechnologijai, farmacininkai, Nobelio premijų laureatai ir verslininkai.
Šįkart renginyje didelis dėmesys bus skirtas kanabinoidams. Pagrindiniai kanabinoidai, kurių vienas yra tetrahidrokanabinolis (THC), medicinos tikslais yra išgaunami iš kanapių. Forume išradėjai ir investuotojai dalysis įžvalgomis apie kanabinoidų perspektyvas ir jų panaudojimą tiek sveikatinimo tikslais, tiek sunkiausioms ligoms gydyti.
Tai viena sričių, kurioje Lietuvos mokslas ir verslas glaudžiai bendradarbiauja, kurdami naujus produktus iš kanapių ekstraktų. Be to, biotechnologijos yra viena Sumaniosios specializacijos krypčių būtent šia linkme skatinamas dirbti verslas, į šias kryptis sutelktos 20142020 m. ES investicijos.
Tik štai apie šias inovacijas Lietuvoje kalbėti yra pavojinga. Esmė ta, kad Lietuvoje kanabinoidas THC, pasak kai kurių institucijų, yra uždraustas, o disponuojantys šia medžiaga nusikaltėliai.
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento nuomonė vienareikšmė Lietuvoje THC įtrauktas į narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašą, todėl yra draudžiamas, ir nesvarbu, kur jis būtų randamas, už jo disponavimą yra taikomos baudžiamojo poveikio priemonės.
Tai, kad nuo 2014 m. mūsų šalyje leidžiama auginti pluoštines kanapes, kurių išdžiovintoje medžiagoje THC likučių kiekis neviršytų 0,2%, nei šiam departamentui, nei Sveikatos apsaugos ministerijai nieko nereiškia. Jie vadovaujasi 1961 m. konvencija ir įsitikinę: THC likutis maisto produktuose turi būti nulis.
Vienas didžiausią kompetenciją šioje srityje turinčių žmonių, KTU profesorius Rimantas Venskutonis, dalyvavęs ne vienoje diskusijoje dėl THC, atsakingai pareiškia nulio gamtoje nėra, to techniškai pasiekti neįmanoma.
Ir pateikia pavyzdį Vokietijoje, kur jau du dešimtmečius pluoštinės kanapės kultivuojamos, iš jų gaminami įvairūs maisto produktai, su reglamentavimu toli pažengta. Vokiečiai nieko nesibaimina, nereikalauja nulių ir nelaukia nurodymų iš ES teisinę bazę kuria patys ir gali ją pasiūlyti kitoms Bendrijos šalims. Kodėl jos mums neperimti?
Tačiau, pasak profesoriaus, įteisinti kokį nors leistiną kiekį, reikštų prievolę sukurti ir kontrolės mechanizmą. O biurokratams lengviau uždrausti tuomet nereikės nieko kontroliuoti.
Profesorius neslepia, taip, psichotropinių medžiagų pėdsakų iš pluoštinių kanapių pagamintuose produktuose yra. Bet jie nedaro jokios įtakos, jais neįmanoma svaigintis. Ir juokauja tam, kad pajustų poveikį, žmogus turėtų surūkyti visą kanapių lauką.
P. S. Moksliniai tyrimai rodo, kad žmogaus kūnas pats gamina junginį, vadinamą kanabinoidais. Ką, biurokratų nuomone, reikėtų su tuo daryti?
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Pramonė
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti