Siūlymas atsisakyti dalies GPM lengvatų sulaukė ir pritarimo, ir kritikos  

  Publikuota: 2021-05-12
  Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
  svg svg
  Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

  Finansų ministerijos siūlymas būsimą investicinę sąskaitą sieti su  gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvatos gyvybės draudimo ir pensijų fondų įmokoms panaikinimu sulaukė nemažai finansų rinkos dalyvių kritikos.

  Kaip jau pranešta, Finansų ministerija siūlo tris ilgalaikio taupymo skatinimo alternatyvas.

  Tuo metu GPM lengvatų atsisakymui pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos, Lietuvos banko atstovai.

  Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos prezidentas Artūras Bakšinskas sako, kad ministerijos pasiūlymas tolesnio gyvybės draudimo ir trečios pakopos pensijų fondų skatinimo nenumato, todėl jis tam kategoriškai nepritaria.

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  „Mūsų atžvilgiu siūlomas pasirinkimas, tai tik kaip numirti. Leistumėte bent iki tinkamo svorio priaugti, kalbu apie mūsų produktų skvarbą, tankį, taupymo normą, kas rodo dar tik ant kojų tvirtai nestovintį veršiuką“, – mokestinių lengvatų peržiūros darbo grupės susitikime trečiadienį teigė A. Bakšinskas. 

  Jis sakė pritariantis pačiai investicinės sąskaitos idėjai, tačiau pabrėžė, kad šis produktas visų pirma aktualus tik finansiškai išprususiems ir aktyviam investavimui pasiruošusiems gyventojams.

  Lietuvos verslo konfederacijos viceprezidentas taip pat — „Compensa Life Vienna Insurance Group“ Lietuvos padalinio verslo plėtros vadovas Marius Dubnikovas teigė esantis nusivylęs Finansų ministerijos pasiūlymais.

  „Visi ministerijos pateikti pasiūlymai prieštarauja ilgalaikiam investavimui, argumentai yra parenkami, kad mes turime lyginti turtinę nelygybę, bet turtinė nelygybė mažėja tada, kada žmonės gauna priėjimą prie kapitalo. Visi tie pateikti pasiūlymai visiškai link to neveda. Šis darbo grupės posėdis man yra pats liūdniausias“, – sakė M. Dubnikovas.

  Pasak jo, nors darbo grupės platforma yra gera ir suteikia galimybę jos dalyviams diskutuoti ir apsikeisti nuomonėmis, tačiau šįkart jos dalyviai negavo išankstinių pasiūlymų ir pirminių dokumentų.

  „Niekada aš savo versle nediskutuočiau ir nedalyvaučiau susitikime, kol nėra juodraščio, kuriame būtų parašyta, kaip turėtų atrodyti įstatymas (...) Šioje vietoje mes neturime apie ką diskutuoti, nes mes pasisakome, kaip mums atrodo, o jūs (ministerija – BNS) priimate sprendimus ir tikitės tų sprendimų palaikymo“, – pabrėžė M. Dubnikovas.

  Ekonomikos ir inovacijos ministerijos viceministrė Ieva Valeškaitė taip pat atsargiai vertino siūlymus atsisakyti GPM lengvatos gyvybės draudimo ir pensijų fondų įmokoms.

  „Investicinės sąskaitos instrumentas yra geras, bet čia mes kalbame apie būtiną, aktyvų paties gyventojų įsitraukimą, o menkas šalies gyventojų finansinio raštingumo lygis reiškia, kad tik nedidelė dalis gyventojų galės ja tinkamai pasinaudoti. (...) Lengvatų panaikinimas yra tikrai reikšmingas pasikeitimas ir jis neprideda pasitikėjimo privačiu kaupimu“, – sakė I. Valeškaitė. 

  „Dėl to nereikia stebėtis, kad gyventojai vis dažniau santaupas deda į tokius jiems suprantamus dalykus, kaip plytos ir žemė, tai yra nekilnojamąjį turtą, (...) kas didina nerimą ir dėl burbulų formavimosi“, – pridūrė ji.

  Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos direktorius Tadas Gudaitis siūlė svarstyti dar vieną alternatyvą – pradėti taikyti investicinę sąskaitą, o lengvatą gyvybės draudimo ir trečios pakopos pensijų fondų įmokoms taikyti tik tuo atveju, jei gyventojų atgaunamos lėšos būtų reinvestuojamos.

  „Lengvatą reikia supaprastinti, reinvestuoti atgal. Dabar Mokesčių inspekcijai ją sunku administruoti, žmonės gauna kelis šimtus eurų ir juos išleidžia čia ir dabar. Todėl grąžinkime juos žmonėms į taupymą, gražinkime į kaupimo sutartis, tegul pinigai uždirba žmonėms ir pinigus, tegul jie būna investuojami toliau“, – sakė T. Gudaitis.

  Pasak Lietuvos bankų asociacijos prezidentė Eivilės Čipkutės, šiuo metu gyventojai taupo nepakankamai ir tam skiria vos 4% pajamų, kai Europos Sąjungos vidurkis siekia 12%, o visos ministerijos pasiūlytos alternatyvos dar labiau sumažintų paskatas gyventojams taupyti.

  „Gyvybės draudimu ir trečia pensijų kaupimo pakopa naudojasi 300.000 žmonių. (...) Negalime tikėtis, kad padarius investicinę sąskaitą labai daug žmonių greitai pradės investuoti, užtruks daug metų (...). Iš gyventojų pusės žiūrint reikia didinti tas paskatas (taupyti – BNS), arba bent jau jų nemažinti, o investicinė sąskaita būtų kaip papildomas įrankis“, – posėdyje teigė E. Čipkutė.

  Tuo metu Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė Eglė Čeponytė palaikė siūlymą atsisakyti lengvatos gyvybės draudimo ir trečios pakopos pensijų fondų įmokoms.

  „Manome, kad nėra pateisinamas toks šių sričių apmokestinimo modelis, kai dabartinis šių įmokų traktavimas daugiau uždirbantiems žmonėms yra palankesnis nei įmokų į antros pakopos pensijų fondus. Manome, kad turi būti neutralios paskatos didesnių pajamų gyventojams kaupti pensiją antroje ar trečioje pakopoje“, – pabrėžė E. Čeponytė.

  Lietuvos laisvosios rinkos instituto direktorė Elena Leontjeva ragino nebloginti privataus kaupimo sąlygų trečios pakopos pensijų fonduose.

  „Tikrai būtų labai blogas signalas žmonėms, kurių yra ne vienas šimtas tūkstančių, netgi bet kokios kalbos, kad trečios pakopos sąlygos gali būti bloginamos. Jei mes matome netolygumus, reikėtų gerinti antros pakopos sąlygas, juo labiau, kad jos vis dėlto buvo drastiškai pablogintos“, – sakė E. Leontjeva.

  Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė palaikė siūlymą atsisakyti dalies GPM lengvatų, taip paskatinant gyventojus rinktis investicinę sąskaitą.

  „Nors yra, kad būtų motyvacija atsidaryti investicinę sąskaitą, domėtis, įgyti daugiau finansinio raštingumo. Siūlymas yra panaikinti gyventojų pajamų mokesčio lengvatas, jeigu atsiranda alternatyvios, atsikartojančios lengvatos investicinėje sąskaitoje“, – teigė D.Čibirienė.

  Ji sakė pritarianti siūlymui trečios pakopos pensijų fondus priskirti finansiniams instrumentams, į kuriuos būtų galima investuoti per investicinę sąskaitą, tačiau investiciniam gyvybės draudimui tokios galimybės siūlė nenumatyti.

  Lietuvos banko Ekonomikos departamento direktorius Aurelijus Dabušinskas pabrėžė, kad investicinė sąskaita gali harmonizuoti šios srities mokesčių sistemą.

  „Mes į investicinę sąskaitą žiūrime ne kaip į papildomą naudą šalia visų kitų lengvatų, o kaip į progą sutvarkyti mūsų mokestinę sistemą šioje srityje. Panaikinti turimas lengvatas, kai perkeliame investicinius produktus į investicinės sąskaitos erdvę. Tokiu būdu turėti harmonizuotą ir simetrišką mokestinio požiūriu traktavimą“, – aiškino A. Dabušinskas.

  Finansų ministerijos pateiktos alternatyvos numato, kad ateityje GPM lengvatos gyvybės draudimo ir pensijų fondų įmokoms nebeliktų. Viena iš alternatyvų numato, kad per investicinę sąskaitą būtų  investuojama į visus finansų rinkos produktus, įskaitant investicinį gyvybės draudimą ir trečios pakopos pensijų fondus, tačiau šiuo atveju taip pat siūloma atsisakyti ir dabar galiojančios GPM lengvatos investicijų grąžai.

  Taip pat svarstymams teikiamas ir variantas atsisakyti investicinės sąskaitos įvedimo, tačiau tuo pačiu susiaurinant ir jau galiojančiais GPM lengvatas, atsisakant lengvatų gyvybės draudimo ir pensijų fondų įmokoms bei gaunamai investicijų grąžai.

  Ministerija pripažįsta, kad visos trys alternatyvos dalį mažas pajamas gaunančių gyventojų gali apskritai paskatinti atsisakyti ilgalaikio taupymo, tačiau pabrėžia, kad taip siekiama užtikrinti mokesčių neutralumą investicijų atžvilgiu, būtų skatinama kapitalo rinkos plėtra, o investicijų apmokestinimo sistema būtų paprastesnė. 

  Taip pat pabrėžiama, kad siūlomi pakeitimai nebūtų taikomi privačiam pensijos kaupimui antros pakopos fonduose.

  Šiuo metu GPM neapmokestinamos kapitalo prieaugio (palūkanų, vertybinių popierių pardavimo) pajamos iki 500 Eur, tam tikrus kriterijus (sutarties trukmės ar gavėjo amžiaus) atitinkančios išmokos iš pensijų fondų ir investicinio gyvybės draudimo, taip pat pensijų anuitetai. GPM lengvata taikoma įmokoms pagal ilgalaikio gyvybės draudimo sutartis bei įmokoms į pensijų fondus – per metus gyventojas gali susigrąžinti iki 300 Eur sumokėtų mokesčių.

  Finansų ministerijos duomenimis, dėl galiojančių GPM lengvatų biudžetas per metus netenka apie 48,7 mln. Eur, iš kurių didžioji dalis tenka gyvybės draudimo ir pensijų fondų įmokų lengvatai – 33,1 mln. Eur. Per metus šia lengvata pasinaudoja apie 293.600 asmenų, vidutiniškai vienas gyventojas susigrąžina apie 113 Eur sumokėto GPM.

  Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Tema „Rinkos“
  Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

  Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

  Nauja pareiga skelbti pelną, nedrausmingiems gresia baudos Premium

  Globalus susitarimas dėl minimalaus pelno mokesčio pasibeldė į Lietuvos didžiųjų įmonių duris. 2024 m.

  Finansai
  05:45
  Kaip mažiau patyrusiam investuotojų susikurti investicijų portfelį Verslo tribūna

  Investavimas domina vis daugiau gyventojų. INVL investicijų valdymo ir gyvybės draudimo grupės užsakymu...

  Mano pinigai
  05:30
  Brangi „Apple“ inovacija rinkos neįtikina Premium

  Investuotojai ir analitikai bando surasti naujo ir brangaus „Apple“ įrenginio potencialą ir koreguoja akcijos...

  Rinkos
  2023.06.06
  „Binance“ per parą patyrė 790 mln. USD nutekėjimą

  Kai JAV vyriausioji reguliavimo institucija padavė didžiausią pasaulyje kriptovaliutų keityklą „Binance“ į...

  Rinkos
  2023.06.06
  Australijos centrinis bankas netikėtai padidino bazinę palūkanų normą

  Australijos centrinis bankas antradienį padidino bazinę palūkanų normą iki didžiausios per 11 metų ir...

  Rinkos
  2023.06.06
  Netikėtai sumenko Vokietijos pramonės užsakymai

  Vokietijos federalinės statistikos tarnybos (Destatis) antradienį paskelbti duomenys parodė, kad šalies...

  Rinkos
  2023.06.06
  Perleidžiamas elektronikos prekybos tinklas „Avitelos prekyba“ 1

  Estijos kapitalo bendrovė perka elektronikos prekių tinklų Lietuvoje UAB „Avitelos prekyba“.

  Rinkos
  2023.06.06
  „Mercedes“ atstovai įsigijo „Auto Bodyshop“ dirbtuves

  Kėbulų serviso įmonės įsigijimas aiškinamas siekiu plėsti klientams siūlomų paslaugų spektrą.

  Automobiliai
  2023.06.06
  „Standard & Poor’s“ paliko Lietuvos turėtą A+ kredito reitingą

  Tarptautinė kredito reitingų agentūra „S&P Global Ratings“ paliko galioti 2020 metų vasarį Lietuvai suteiktą...

  Rinkos
  2023.06.06
  Dešimtmečius nematyti lygiai Japonijoje aktualūs ir Lietuvos verslams bei namų ūkiams Premium

  Brangiausios per trisdešimt metų japoniškos akcijos ir pigiausia per 15 metų jena turi įvairių implikacijų,...

  Rinkos
  2023.06.06
  Kriptovaliutų keityklai „Binance“ iškelta byla dėl JAV taisyklių pažeidimų

  JAV Vertybinių popierių ir biržos komisija (SEC) pirmadienį iškėlė bylą didžiausiai pasaulyje kriptovaliutų...

  Rinkos
  2023.06.05
  Analitikai svarsto, kas sustabdys akcijų rinkos bulius Premium

  S&P 500 indeksui balansuojant ties bulių rinkos riba, „Morgan Stanley“ analitikai svarsto, kad tendenciją...

  Rinkos
  2023.06.05
  Baltarusijos kredito reitingas dar labiau mažėja

  Tarptautinė reitingų agentūra „Moody's Investors Service“ sumažino beverčiams prilyginamų Baltarusijos...

  Rinkos
  2023.06.05
  LBA pasigenda mokėjimo krepšelio kainos skaičiavimo keitimo argumentų

  Lietuvos bankui (LB) siūlant keisti bankų mokėjimo krepšelio kainos skaičiavimą, Lietuvos bankų asociacijos...

  Rinkos
  2023.06.05
  G. Šimkus: bankų mokėjimo krepšelis galėtų kainuoti 1 Eur 23

  Siūlydamas keisti pagrindinės mokėjimo sąskaitos reguliavimą Lietuvos bankas (LB) siekia, kad jos krepšelio...

  Rinkos
  2023.06.05
  Vyriausybė ketveriems metams pasiskolino už 3,979%

  Lietuvos Vyriausybė vidaus rinkoje 4 metams ir mėnesiui 40 mln. Eur pasiskolino su vidutiniu 3,979%...

  Rinkos
  2023.06.05
  Saudo Arabija savanoriškai mažina naftos gavybą 2

  Saudo Arabija mažins naftos gavybą papildomu 1 mln. bbl/d, siekdama stabilizuoti naftos rinką. Tokias...

  Rinkos
  2023.06.05
  Lukas investuoja: indėlis su 24% metinėmis Premium

  Ieškau visokių būdų įdarbinti laisvas lėšas, kad ir trumpam. Šįkart ir vėl pavyko neblogai panaudoti...

  Lukas investuoja
  2023.06.05
  Dujų kaina „GET Baltic“ biržoje gegužę mažėjo 22%

  Baltijos šalyse ir Suomijoje veikiančioje „GET Baltic“ gamtinių dujų biržoje gegužę dujos vidutiniškai...

  Energetika
  2023.06.05
  Didieji investuotojai neabejoja: situacija NT sektoriuje dar blogės, komercinio turto kainų laukia korekcija Premium 24

  Didieji nekilnojamojo turto (NT) investuotojai kone įsitikinę, kad tiek ekonominė, tiek sektoriaus situacija...

  Statyba ir NT
  2023.06.05

  Verslo žinių pasiūlymai