Liudvikas Andriulis. Turkiški dūmai

Publikuota: 2018-01-14
Agnės Kananaitienės piešinys.
Agnės Kananaitienės piešinys.
Mobiliųjų telekomunikacijų ekspertas

Vaizdai pro prirūkyto fiato langus kaip negerėja, taip negerėja – ištisinė Panerių gatvė, garininių škurlių krautuvėlės, apšepę daugiabučiai. To žadėtojo senojo, gražiojo, Izmiro kaip nėra, taip nėra.

Jau sutemus sustojame prie kažkokios pavargusios laiptinės, išlipu ir einu paskui vairuotoją. Pasirodo, tai – ne viešbutis, tai – televizijos studija, įsikūrusi buitinio kombinato pastate su gražia, bet apšnerkšta marmurine laiptine. Pakylame porą aukštų, plastikinėje būdelėje sėdi liūdnas apsaugininkas, beviltiškai pypsi visų užmirštas metalo detektorius, aplink – praviros durys, kreivi „OnAir“ plafonai su prieš dvidešimtį metų perdegusiomis lemputėmis, Kubos krizę menanti televizijos įranga. Niūrokas vaizdelis, dingteli, primena Švitrigailos gatvės stalininius namus, kuriuose įsikūrę šimtai nežinomų puskontorių, o jų laiptinės lygiai taip pat dvokia nepavykusiu verslu ir pusės etato sekretorėmis.

Netikėtai prieš akis išdygsta neįtikėtinai gražios raižyto medžio durys, du šimtmečius, ko gero, menančios. Jas pravėręs pasijutau lyg Alisa Stebuklų šalyje – marmuras, paveikslai, barokiniai paveikslų rėmai, oda, gobelenai, raudonmedis. Pašoka meili sekretorė, čiumpa mano paltą, atidaro dar vienas duris. Užuodžiu cigaro kvapą – aš klano buveinėje.

Nuo milžiniško raudonmedžio stalo pašoka guvus, puikiai atrodantis jaunas vyras, deda į peleninę cigarą, spaudžia man ranką, pažindinamės. Nepriekaištinga itališka rankų darbo elegancija išsipustęs Emirhanas yra vienos labai įtakingos Turkijos šeimos atstovas. Jiems priklauso ir ta regioninė televizija, ir dar gausybė įvairių verslų, juos sudomino ir telekomunikacijos.

Tik kiek vėliau pastebėjau, kad kitame kambario gale prie stalo sėdi mažas seneliukas, už kompiuterio pasislėpęs. O, sakau, labas vakaras, nemačiau jūsų. Pakelia akis nuo ekrano, įdėmiai pasižiūri, nusišypso, „na, kas gi tu toks“, sako, spausdamas ranką. Smagus seneliokas – Emirhano tėvas, jam 80, guvaus, skaidraus proto, draugiškas, angliškai kalba be akcento, panašu, čia jis šeimininkas. Informuoja, kad jų šeima šiame pastate dirba jau du šimtus metų.

Dešimta vakaro, Emirhanas atsiprašo, kad ne į viešbutį mane nuvežė, bet jie būtinai nori šiandien pasikalbėti. Gūžteliu pečiais, ne pirmą dieną Rytuose, o ir šiaip dešimtą vakaro dirbti smagiau nei dešimtą ryto. Prisijungia pora pusamžių, prastai angliškai kalbančių turkų, Emirhanas paprašo padaryti pristatymą, užsirūko cigarą.

Tabako dūmus rėžiantis melsvas projektoriaus spindulys neįtikėtinai gražus; iš patamsių nuo sienos į mane žvelgia dvimetrinis Atatiurkas. Čia ne vieta sveikuoliams, vegetarams ir socialistams, čia niekas dar nėra girdėjęs apie socialinę verslo atsakomybę, darbo valandų reguliavimą ir profsąjungas. Čia Rytai – arbata krištolinėse taurėse, cigarai, šilkas ir senieji pinigai. Emirhanoproprosenelis sėkmingai, nors ir be projektoriaus, tuose pačiuose tabako dūmų kamuoliuose pardavinėjo laivus prieskonių.

Emirhanas – absoliutus psichas. Šokinėja nuo stalo, nutraukia, pats pasakoja, užsidegusiomis akimis savo žmonėms turkiškai perpasakoja mano žodžius – verdanti ugnis, kunkuliuojanti lava. Smegeninė jo veikia greitai – šokinėja per tris temas į priekį, dvi grįžta atgal, pasakoja šešias istorijas vienu metu, tik spėk gaudyti. Kalbant su juo kyla jausmas, kad jam reikėtų trijų galvų ir devynių liežuvių – net springsta norėdamas perduoti milžinišką duomenų kiekį per neįtikėtinai trumpą laiką. Tėvukas nedalyvauja – kitame kambario gale tyliai papsi cigarą ir žiūri į savo ekraną.

Tokių žmonių kaip Emirhanas pasaulyje nėra daug, jie ypatingi. Su jais suku dirbti, neįmanoma valdyti, reikia didžiulių pastangų bandant struktūrinti jų sąmonės srautą. Su tokiais žmonėmis būna arba juoda, arba balta – vieni savo entuziazmu ir energija nuverčia bet kokią sieną, kiti – išsidūksta ir sudega it laikraščio skiautė, taip ir nepadarę nieko apčiuopiamo.

Kontaktas su Emirhanu ir jo šeima mums labai svarbus. Žengti į Turkiją bandėm ne kartą, net žmogų ten vienu metu turėjome, bet pastangos buvo bevaisės – be stipraus vietinio palaikymo neperžengsi didžiulių įėjimo barjerų. Emirhanas mojuodamas rankomis barjerus žadėjo tiesiog išspardyti – tiesiog rytoj. Skamba, aišku, gerai, išties esu matęs, kaip greitai įtakingi žmonės Rytuose sprendžia klausimus. Bėda tik ta, kad čia kiekvienas turi pusbrolį ministrų kabinete ir rytoj gali pakeisti konstituciją. Gerai, mąstau sau, pažiūrėsim, ką tu išties gali.

Vargau aš su juo pusę metų. Kvalifikuotos komandos neturi, į laiškus atsako atsitiktine tvarka, rašo nesąmones, telefonu rėžia ugningas kalbas, deklaruoja amžiną partnerystę ir žada, kad už dviejų savaičių viskas bus – gaus ir licenciją, ir mokestinę lengvatą. Kaip dažnai būna su rytiečiais – kai jam ko reikia, sukelia didžiausią triukšmą ir spaudimą, skambina naktimis ir savaitgaliais, gavęs, ko nori, dingsta savaitėmis, o pats, aišku, drausminga darbo kultūra nepasižymi. Blogiausia, kad kai kas ten vis dėlto juda, todėl negali numesti, tik juda chaotiškai ir judėjimo krypties įvertinti neįmanoma.

Reikia važiuoti susitikti vėl, telefonu Rytuose pinigų dar nė vienas neuždirbo.

Liepa, Stambulas, nedidelis pastatas su vaizdu į Bosforą, tingiai siūbuoja jachtų stiebai. Kažkoks teisininkų biuras, aiškiai paskolintas tik mūsų susitikimui. Vėl cigarai, krištolinės peleninės, kamuoliai dūmų ir daug arbatos. Atskridom su Įkūrėju, mus pasitinka Emirhanas ir trys diedai. Diedai nematyti, nauji. Vienas kokių penkiasdešimties, žilais ūsais, atrodo, korumpuotaskorumpuotas, lyg iš valstybinės įmonės pirkimų skyriaus nužengęs. Nesuklydau – ministerijos veikėjas. Angliškai, kaip ir priklauso tokiam personažui, nekalba nė žodžio. Vienas iš dviejų – arba pakviestas man įspūdžio daryti, arba šiandien šnekėsimės labai rimtai.

Kitas – Emirhano žmogus, projekto vadovas. Inteligentiškas finansininkas, malonus, bet apie telekomus nesuvokia nė trupučio, ir, atrodo, jau nebesupras. Trečiasis teikia vilties – teisės mokslų daktaras, Ankaros universiteto dėstytojas, specializuojasi telekomunikacijų teisėje ir pusėtinai kalba angliškai.

Vėl paprašo, kad pristatyčiau savo įmonę ir projektą, Emirhanas užsirūko cigarą, ir prasideda tipiškas rytietiškas susitikimas. Po pusvalandžio teisės daktaras staiga atsistoja, atsiprašo, pasako, kad turi kitą susitikimą, ir išeina. Aš kilsteliu antakį, tęsiu. Emirhanui aiškiai pablogėjo – visiškai negali sukaupti dėmesio, kas dešimt minučių bėgioja skambinti, kas penkias – tyliai aptaria kažkokius reikalus su ministeriniu. Nebesuprantu, ar išvis manęs kas nors klausosi, o jei klausosi – ar supranta, apie ką aš šneku, nes vienas angliškai kalbantis išėjo, kitas – kosmose.

Man baigus, Emirhanas skelia įspūdingą amerikoniško stiliaus kalbą apie bendradarbiavimo gaires ir stiprius partnerius prie šio stalo, su kuriais gali kalnus nuversti. Jam kalbant atsidaro durys ir įvirsta dvimetrinis turkas su lėkštės dydžio rožinio aukso laikrodžiu. Emirhano draugelis, pasirodo, būsimas partneris, rimtas verslininkas.

Naujasis dalyvis yra vienas tų žmonių, kurių nemėgti neįmanoma. Visuomet, net kalbėdamas, šypsosi, įdėmiai klausosi, protingas, patyręs, užduoda teisingus klausimus ir per penkias minutes suvokia projekto esmę. Tačiau vis tiek kalba paviršutiniškomfrazėm, nieko konkretaus, ir staiga suprantu, kad nieko Emirhanas su juo nėra susitaręs – kažką papasakojo, pakvietė paklausyti, pasikalbėti su specialistais, o sykiu – padaryti mums įspūdį savo pažintimis. Nepadarė mums jis įspūdžio – šeichas Omane dar ne tokių prie pietų stalo pasikviesdavo pačiauškėti, ir naudos iš to visuomet būdavo lygiai nulis. Nė kiek nenustebau, kai po pusvalandžio dvimetrinis žavingai nusišypsojo, padėkojo, deklaravo amžiną draugystę ir išvyko savais keliais.

Pyktelėję imame turkus spausti, uždavinėti konkrečius klausimus ir prašyti konkrečių atsakymų. Paaiškėja, kad Emirhanas, deja, nieko nežino, nieko konkretaus neturi ir neaišku, kada turės. Projekto vadovas mykia, ministerijos veikėjas kalba nesąmones. Kai prispaudžiam uodegą, Emirhanas užsidega ir rėžia audringą kalbą: „Reikia, kad ir jūs, vyrai, ir kad mes visi kartu tikėtumėme šiuo projektu, būtumėme stiprūs, kūrybingi – tuomet visas problemas išspręsime.“ Aha, išspręsime. Kūrybiškumu licencinius mokesčius tuoj modifikuosime. Liūdnai susižvalgom, atsisveikinam ir skrendam namo – nieko čia nebus.

Prieš porą savaičių, prabėgus beveik dvejiems metams po susitikimo Stambule, Emirhanas paskambino vėl ir pakvietė į Izmirą – yra, girdi, naujienų. Ar važiuosiu? Aišku, kad taip. Rytai vis dėlto.

Publikuota „Verslo klasėje“ 2012 m. nr. 8

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Muay Thai – apie smūgius, kurie gimsta galvoje 5

Pirmą kartą į treniruotę su kovos menų elementais patekau ne itin suvokdama, kur einu. Tiesiog pasitikėjau...

Verslo klasė
2019.01.13
Kur kava brangiausia ir dar 12 faktų apie šį gėrimą 7

Kava yra vienas populiariausių karštųjų gėrimų Europoje ir viena svarbiausių žaliavų pasaulyje.

Verslo klasė
2019.01.12
Dantys – Lietuvoje, implantai – Ukrainoje 26

Tiltai tarp šalių kartais yra panašūs į tiltus tarp dantų karūnėlių. Pasaulis, nepaisydamas Donaldo Trumpo...

Verslo klasė
2019.01.06
Pramonė: optimizmas smarkiai susipynęs su rizikos baime Premium 1

2018 m.prasidėjo ir baigėsi įspėjimais apie grėsmes vienoje ar kitoje šalyje, nerimą keliančius ženklus...

Verslo klasė
2019.01.06
Mokesčiai: kelionė 2019 m. pajamų kopėčiomis – iki ir po reformos Premium 1

Šioje kelionėje išvysime labai skirtingų peizažų, tačiau pernelyg užsisvajoti nepatartina, nes ant žemės bus...

Verslo klasė
2019.01.05
5G ryšio eros taškas Premium 14

Naujos kartos 5G ryšys panašus į „Vilniaus – Europos G taško“ reklamą. Lengvai pakeistas šūkis skambėtų taip:...

Verslo klasė
2019.01.05
Finansai: kaip pensijai papildomai kaupsime be „Sodros“ Premium 8

Natūralu, kad besikeičiantis gyvenimas reikalauja koreguoti įvairias valstybėje nustatytas sistemas, bet...

Verslo klasė
2019.01.04
Patys, viską patys, arba Jūsų pensija Premium

Valstybė beveik atviru tekstu sako (norintiems girdėti), kad jau tikrai atėjo laikas būsimos pensijos...

Verslo klasė
2019.01.01
Kada Lietuvoje bus populiarūs kalendoriai Premium

Manau, kad daugelis „Verslo klasės“ skaitytojų vaikystėje žaisdavo gaudynes, slėpynes ar karą kieme, patys...

Verslo klasė
2019.01.01
Ką darytų Wendy Kopp, tapusi Lietuvos švietimo ministre? Premium

Wendy Kopp niekada nevedė pamokų vaikams. Tačiau apie švietimo pokyčius ją kviečia kalbėti į Pasaulio...

Verslo klasė
2019.01.01
Pasaulis: laukia neapibrėžtumo metai Premium

Galvodamas apie 2019 m. geopolitiką ir galimus poslinkius pasaulyje, negali atsikratyti įspūdžio: viskas...

Verslo klasė
2018.12.31
A. Puklevičius: nulių ir vienetų tvanas Premium 1

Situacijų komedijoje „The Big Bang Theory“, kuri yra pirmas tokio populiarumo susilaukęs TV serialas apie...

Verslo klasė
2018.12.30
NT: šiemet pinigai degino kišenę ir spyrė pirkti greitai Premium

2018 m. komercinio nekilnojamojo turto (NT) rinkoje pažymėti visų laikų rekordu. Milijonai investuotojams...

Verslo klasė
2018.12.30
Technologijų sektorius: sulaužytos ietys, brangūs pokyčiai ir augimas Premium

Štai ir prabėgo 2018-ieji. Atrodo, tik vakar ruošėmės Bendrojo duomenų apsaugos reglamento taikymui. O...

Verslo klasė
2018.12.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau