Prekybininkai atsisako plastiko: „Maxima“ juo neprekiauja Kuršių Nerijoje

Publikuota: 2019-08-02
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Prisijungdamas prie akcijos „NE plastiko bangai“, prekybos tinklas „Maxima“ Kuršių Nerijoje nebeprekiaus visais plastikiniais indais, šiaudeliais bei maišeliais. Pirkėjams bus pasiūlytos ekologiškos alternatyvos. Plastiko mažinimo strategijų turi ir kiti prekybininkai.

Kristina Meidė, „Maximos“ generalinė direktorė, sako, kad įmonė yra socialiai atsakinga, todėl rūpinasi aplinkosauga ir ne tik kalba apie plastiko vartojimo mažinimą, bet ir imasi konkrečių veiksmų.

„Tikimės paskatinti pirkėjus rinktis labiau gamtą tausojančias alternatyvas. O patys dar šiemet siekiame iki 30% sumažinti plastikinių maišelių vartojimą“, –  sako K. Meidė.

Vietoje įprastų permatomų maišelių, skirtų sveriamiems produktams įsigyti, vartotojams bus pasiūlyti nemokami popieriniai maišeliai. Įprastus „Maximos“ maišelius, pagamintus iš perdirbamo plastiko,  pakeis popieriniai. Pirkėjai raginami atsinešti savo daugkartinio naudojimo maišelius.

„Maximoje“ plastikinių maišelių vartojimas mažėja nuo 2015 m.. Pirkėjai jau kurį laiką gali rinktis maišelius, pagamintus iš alternatyvių medžiagų: cukranendrių pluošto, kukurūzų, augalinio džiuto pluošto. Paskutinė naujiena – popieriniai pirkinių maišeliai, kurių šūkis „Esu gerose rankose“.

nuotrauka::1left

Prekybos tinklas ir toliau analizuoja galimybes plastikines pakuotes pakeisti į aplinkai draugiškas medžiagas, pavyzdžiui, biomedžiagas, kanapių pluoštą, krakmolą.  Intensyviai bendradarbiaujama su mokslininkais, kompetentingomis institucijomis, viena jų – KTU polimerų institutas, kuriame lietuvių mokslininkai sukūrė suyrantį, bioskaidų plastiką.

Atsisakyti vienkartinio plastiko Kuršių Nerijoje buvo nuspręsta Kuršių Marių regatos metu. Iniciatyvos „NE plastiko bangai“ organizatoriai –  Lietuvos buriuotojų sąjunga. Jos prezidentas Naglis Nasvytis teigia, kad buriuotojų įsitraukimas ir iniciatyvumas – ne atsitiktinis. Idėja kilo stebint pasaulio buriuotojų aktyvumą tvarkant vandenynus ir suprantant gamtos puoselėjimo svarbą.

Plastiko neliks jau netrukus 

„Lidl Lietuva“ nusprendė iki 2020 m. iš prekybos išimti visus vienkartinius plastikinius pirkinių maišelius. Prekybos tinklas paskaičiavo, kad šis sprendimas į aplinką patenkančio plastiko kiekį kasmet leis sumažinti daugiau kaip 100 t.

Kompanija įsipareigojo iki 2025 m. sunaudojamo plastiko kiekį sumažinti 20% bei užtikrinti, jog visos prekybos tinklo privačių prekės ženklų gaminių plastiko pakuotės būtų 100% tinkamos perdirbimui. Pasak prekybos tinklo atstovų, plastikinių maišelių bus atsisakoma palaipsniui, prekyboje visai jų neliks tik iki 2019 m. pabaigos. Šiuo metu „Lidl Lietuva“ prekiauja trijų rūšių vienkartiniais plastikiniais maišeliais, jie palaipsniui išimami iš prekybos nuo trečio šių metų ketvirčio, o metų pabaigoje maišelių asortimentas bus papildytas nauju popieriniu pirkinių krepšeliu. Prekybos tinklo parduodami dviejų rūšių daugkartiniai pirkinių krepšeliai, popierinis pirkinių krepšelis bei specialus daugkartinis krepšelis šaldytiems produktams ir toliau išliks prekyboje.

nuotrauka::2right

„Mums rūpi tiek mūsų pirkėjai, tiek ir aplinka, kurioje gyvename. „Lidl“ tokią vienkartinių pirkinių maišelių atsisakymo praktiką jau sėkmingai įgyvendino keliose valstybėse, šie pavyzdžiai įkvepia atsakingą vartojimą skatinti ir Lietuvoje, todėl kryptingai einame pokyčių link“, – teigia Wojciechas Grohnas, „Lidl Lietuva“ Pirkimų tarnybos vadovas.

Strateginis tikslas

Berta Čaikauskaitė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, pažymi, kad „Palink“ yra socialiai atsakinga įmonė ir plastiko mažinimas yra vienas iš strateginių tikslų. Jau ankščiau imtasi priemonių, kurios padėtų mažinti sunaudojamo plastiko kiekius tiek įmonės viduje, tiek parduotuvėse, o kur įmanoma – ir išvis jo atsisakyti pirkėjams pasiūlant kitų, aplinkai draugiškesnių alternatyvų.

„Plastikinių pakuočių jau prieš kelerius metus atsisakėme šviežios mėsos ir žuvies skyriuose – čia jas pakeitė įvyniojamas rudas popierius. Tai leido gerokai sumažinti sunaudojamo plastiko kiekį, o šį pokytį netruko teigiamai įvertinti ir mūsų pirkėjai. Taip pat dar šį mėnesį prekyboje nebeliks vienkartinių plastikinių indų bei šiaudelių. Atitinkamai toliau plėsime popierinių indų pasirinkimą, taip pat kalbamės su tiekėjais ir svarstome vienkartinių indų analogus iš palmių lapų ar kviečių žaliavos,“ – sako B. Čaikauskaitė.

nuotrauka::3left

Kasoje parduodami mūsų logotipu ženklinti plastikiniai pirkinių maišeliai yra pagaminti iš IKI parduotuvėse surinkto ir išrūšiuoto, o vėliau 100 proc. perdirbto plastiko. Juos parduodame tik paprašius pirkėjams, specialiai nesiūlome. Pastebime, jog jų pardavimas kasmet nuosekliai mažėja ir  per pastaruosius kelerius metus jau susitraukė 7–10 proc. Atitinkamai populiarėja daugkartinio naudojimo maišeliai. Tai rodo augantį pirkėjų sąmoningumą ir besikečiančius apsipirkimo įpročius, todėl į juos atsižvelgdami ateityje planuojame pasiūlyti kur kas platesnį daugkartinių pirkinių maišelių asortimentą, kurį papildys ir popieriniai maišeliai, svarstome kitas aplinkai draugiškas alternatyvas.

Plastikinių gaminių, pakuočių vartojimo mažinimas yra reikšminga mūsų tvarumo politikos dalis, todėl šie pokyčiai yra įgyvendinami viso prekybos tinklo mastu.

Naują sandėlio sistemą įsidiegusi „Trukmė“ didina efektyvumą

Numatytos datos

Giedrė Buivydienė, „Rimi Lietuvos“ komunikacijos vadovė, sako, kad įmonė turi ilgalaikę plastiko mažinimo strategiją.

Švedijos „ICA Gruppen“, kuriai priklauso „Rimi“, plastiko strategijoje numatyta išimti iš prekybos vienkartinius plastiko gaminius visose grupei priklausančiose įmonėse. Grupė prekiaus vienkartiniais puodeliais, lėkštėmis, stalo įrankiais, šiaudeliais ir medvilniniais ausų krapštukais, kurie bus pagaminti iš popieriaus ar kitokios biologinės medžiagos. Tos, kurios gali tapti plastiko šiukšlėmis vandenynuose, išnyks iš lentynų.

Plačios apimties ICA plastiko strategijoje rašoma, kad iki 2022 m. visi ICA privačios etiketės produktai bus supakuoti į perdirbti tinkamas ar daugkartinio naudojimo pakuotes, o iki 2030 m. visos privačios etiketės pakuotės bus pagamintos iš perdirbtų ar atsinaujinančių medžiagų.

nuotrauka::4right

G. Buivydienė pažymi, kad Lietuva jau turi didelį įdirbį mažinant plastiko naudojimą, to bus nuosekliai siekiama ir toliau. Siekiama, kad plastikas, kurį įmonė naudoja, būtų perdirbamas, panaudojamas dar kartą arba pagamintas iš atsinaujinančių medžiagų, kad kiek įmanoma mažiau plastiko savo gyvavimą baigtų teršdamas mūsų aplinką. Iki 2020 m. parduotuvėse nebeliks plastikinių vienkartinių gaminių, tai nereiškia, kad jų nebebus galimybės įsigyti, tiesiog jie bus pakeisti aplinkai draugiškomis alternatyvomis.  Pavyzdžiui, jau galima įsigyti metalinių šiaudelių.

„Pirkiniams skatiname rinktis daugkartinus maišelius, asortimente turime medžiaginių maišelių vaisiams ir daržovėms, kuriuos galima skalbti ir naudoti daug kartų, o perkant vaisius ar daržoves siūlome imti juos palaidus, išskyrus tokius kaip bulvės, kurie gali ištepti kitus produktus“, – teigia G. Buivydienė.

Darius Ryliškis, „Norfos“ atstovas spaudai, sako, kad įmonė stebi konkurencinę aplinką ir visuomenės nuotaikų tendencijas dėl įvairių opių ekologinių klausimų, taip pat, dėl vienkartinių plastiko gaminių prekybos ir naudojimo. Bendrovė svarsto ir konkrečių sprendimų atsisakyti prekiauti vienkartiniais plastiko gaminais įgyvendinimo kelius. Aplinkos tausojimą skatinantys sprendimai įmonei nėra svetimi ir bus tinkamu metu priimti, po to, kai įsigalios visiems bendri kompetentingų institucijų teisės aktai. 

„Šiuo metu plastikiniai gaminiai yra gana populiarūs, nes mediniai, stikliniai ar popieriniai plastikinių gaminių pakaitalai yra gerokai brangesni,“ – sako D. Ryliškis.

Gauk nemokamą PREKYBOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Teslos“ prekybos atstovai dairosi partnerių Lietuvoje  Premium 2

Autorizuotų centrų plėtrą griežtai kontroliuojančio elektromobilių gamintojo prekybos atstovai iš Lenkijos...

Automobiliai
2020.08.04
„Bayer“ pranešė apie 9,5 mlrd. eurų siekiančius nuostolius antrąjį ketvirtį

Vokietijos chemijos milžinė „Bayer“ pranešė apie 9,55 mlrd. eurų grynuosius nuostolius, patirtus antrąjį...

Prekyba
2020.08.04
„Circle K“ į degalinę Tauragėje investavo 2 mln. Eur

Degalinių tinklas „Circle K“ užbaigė didžiausią pastarųjų metų investicijų projektą Tauragėje.

Prekyba
2020.08.04
„Eurovaistinė“ pristato laikiną logotipą ir šūkį 13

Vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ nuo rugpjūčio pristato naują pozicionavimą: atnaujintą kainodarą lydės...

Rinkodara
2020.08.04
Įvairių skonių riešutai keičia kokybiškų užkandžių rinką Verslo tribūna

Sąlyginai nusistovėjusioje užkandžių rinkoje atsirado naujas žaidėjas, keičiantis supratimą apie tai, kuo...

Prekyba
2020.08.04
Vidinė Lietuvos naujų automobilių rinka liepą augo 16,4%  Premium 1

Oficialioji statistika rodo 7,7% mažėjusią naujų automobilių registracijos apimtį, tačiau atmetus reeksporto...

„Via Jurmala Outlet Village“ startuoja sklandžiai, „kiek tai įmanoma naujomis aplinkybėmis“  Premium

Rugpjūčio 14 d. atidaromame išparduotuvių miestelyje „Via Jurmala Outlet Village“, įsikūrusiame tarp Rygos ir...

Prekyba
2020.08.03
Buvusi „Publicum“ vadovė stojo prie Registrų centro komunikacijos vairo

Registrų centro komunikacijai nuo šio pirmadienio vadovauja Daiva Bumblytė, ligšiolinė komunikacijos...

Rinkodara
2020.08.03
S. Skvernelis apskundė knygos „Kabinetas 339“ reklamą 4

Premjeras Saulius Skvernelis Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai apskundė knygos „Kabinetas 339“...

Rinkodara
2020.08.03
„Aprangos“ rezultatai: liepą pardavimai smuko tik Estijoje ir Latvijoje 1

Drabužių prekybos „Aprangos“ grupės tinklo mažmeninė prekių apyvarta 2020 m. liepos mėnesį sudarė 19,4 mln.

Prekyba
2020.08.03
E. prekybos šuolis apnuogino seną spragą – pelningumą Premium

COVID-19 sukėlė e. prekybos antplūdį, tačiau kartu apnuogino ir esminę spragą – vis dar pernelyg dideles...

Prekyba
2020.08.03
Nuomos kompensacijų tvarka, kurios negali paaiškinti net teisininkai, gali būti keičiama Premium

Įmonėms, kurios per karantiną veiklos nevykdė, bet negali gauti nuomos mokesčio kompensacijos, nes pagal...

Gazelė
2020.08.03
Kur Europoje mažiausiai ir daugiausiai apmokestinami stiprieji gėrimai  9

Visos ES valstybės narės akcizo mokesčiu apmokestina alkoholinius gėrimus, o mokestis gula į galutinę prekės...

Finansai
2020.08.02
Koronavirusas nustatytas „Barboros“ ir „Maximos“ darbuotojoms

Koronavirusas nustatytas vienai „Barboros“ ir vienai „Maximos“ darbuotojoms.

Prekyba
2020.08.02
Dauguma prievolei dėvėti kaukes pakluso, bet yra ir nubaustų

Savaitgalį, įsigaliojus prievolei viešajame transporte, prekybos bei laisvalaikio ir pramogų vietose dėvėti...

Prekyba
2020.08.02
Nauji vėjai atneša saikingą vartojimą, skatina dalijimosi ekonomiką   1

Žemės planeta tėra viena, tačiau iki 2050 m. pasaulio vartojimas bus tokio masto, tarsi jos būtų trys.

Prekyba
2020.08.02
Prekybos tinklų apžvalga: „Lidl“ pelningumo rodikliu vejasi „Maximą“ Premium

Augti sparčiau nei bendra mažmeninės prekybos rinka pernai pavyko „Norfos mažmenai“ ir „Lidl Lietuvai“.

Prekyba
2020.08.02
Komunikacijos rinka: riebesnį šuolį darė didžiosios agentūros

Kaip rodo VŽ sudaryta lentelė, per 2019 m. 30-ies didžiausių agentūrų pardavimo pajamos siekė 22,94 mln. Eur...

Rinkodara
2020.08.02
„Maximos“ darbuotojai Panevėžyje diagnozuotas koronavirusas

Panevėžyje veikiančios prekybos tinklo „Maxima XX“ parduotuvės darbuotojai diagnozuotas koronavirusas,...

Prekyba
2020.08.02
„Pepco“ žvalgosi į 4.000 gyventojų turinčius miestelius   1

Aleksandras Čikaidzė, žemų kainų tinklo „Pepco“ vadovas Baltijos šalyse, interviu VŽ pasakoja, kaip per...

Prekyba
2020.08.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus