Karantinas neįšaldė didžiųjų komercinio NT projektų, nors pokyčių atnešė

Publikuota: 2020-07-14
„k18B“ statybos Vilniuje, Konstitucijos pr. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
„k18B“ statybos Vilniuje, Konstitucijos pr. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Šalyje trims mėnesiams įvestas karantinas neįšaldė nė vieno iš sostinės centre ar kituose mikrorajonuose plėtojamų ir planuojamų didelės vertės komercinio nekilnojamojo turto (NT) projektų, tačiau statytojai pripažįsta, kad kai kurie planai koreguojami.

„Bendra tendencija, kad tie, kurie jau buvo įsibėgėję, plėtrą ir tęsia, o tie, kurie projektuoja ar buvo tik gavę statybos leidimą, priiminėjo atskirus sprendimus, pavyzdžiui, 3-4 mėnesiams atidėjo. Tie, kurie turėjo prabangą sau leisti nepradėti statybų, grįžo į detalesnio projektavimo stadiją arba pratęsė rangovų atranką“, – BNS sakė Mindaugas Statulevičius, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) prezidentas.

Pasak jo, drastiško karantino poveikio rinka nepajuto, nes plėtotojai buvo pasirengę rinkos netikėtumams, išmokę praėjusios krizės pamokas, taip pat padėjo bankų sprendimas derėtis dėl finansavimo sąlygų keitimo.

nuotrauka::1left

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Įmonės turėjo planus B, ypač didiesiems projektams, nes rinka yra soti, ir visokių neplanuojamų pokyčių gali būti. Kai kurie plėtotojai sustabdė įsigijimus, kitas žingsnis buvo bendravimas su bankais, kad būtų peržiūrėtos finansavimo sąlygos. Tad priežastys buvo kelios: įmonių pamokos iš praėjusios krizės, pozityviai suveikė finansuotojų požiūris dėl paskolų atidėjimo, žinoma, čia ir valstybės, ir Lietuvos banko veiksmai padėjo būti labiau užtikrintiems. Be to, turime atsigavimo scenarijų, panašų į V, nebuvo nei bankrotų, nei žlugusių sektorių“, – kalbėjo M. Statulevičius.

Statybas pradėję BNS kalbinti plėtotojai teigė jų dėl karantino nestabdę, tačiau vylėsi, jog dėl situacijos rinkoje atpigs darbai. Tokiu atveju kai kurie, pavyzdžiui, NT plėtros bendrovė „Vastint Lithuania“ planuoja plėtoti daugiau projektų.

O projektavimo stadijoje esančių projektų plėtotojai tvirtina planų neatsisakantys, tačiau turintys juos koreguoti – vieni tikisi pigesnių rangovų, kiti užtruko projektus derindami.

Statybos nestojo

Bendrovė „Vastint Lithuania“, šiuo metu prie parodų ir kongresų centro „Litexpo“ plėtojanti 100 mln. Eur vertės biurų komplekso „Business Garden“ projektą, dėl karantino statybų nesustabdė. Anot įmonės vadovo Kęstučio Vedeckio, jis pakoregavo tik darbo organizavimą statybvietėje.

nuotrauka::2right

„Statybos vyko pagal planą ir terminus, tačiau rangovams teko operatyviai perorganizuoti darbo principus, kad būtų užtikrintas darbuotojų saugumas. Statybos vyksta didelėje teritorijoje, kur pakanka vietos laikytis saugaus atstumo“, – teigė jis.

Pasak K. Vedeckio, šiuo metu montuojami pastatų fasadai, įrenginėjamos vidaus sistemos.

„Medžiagų tiekimas net ir karantino metu vyko be trukdžių, todėl terminų koreguoti neteko. Dalį projekto planuojame baigti netgi anksčiau, nei buvo planuota“, – sakė jis.

Anot K. Vedeckio, 2021 m. bendrovė svarsto pradėti dar du naujus projektus, jei statybos darbų kainos dėl situacijos rinkoje sumažės.

„Sunkmetis mums – galimybių metas, nes paprastai esant ekonominiam nuosmukiui, mūsų statybų apimtys Europoje suintensyvėja dėl šiek tiek atpigusių darbų kainų. Šiuo metu ateitį prognozuoti sunku, bet jei statybų kainos koreguosis, kitais metais svarstome pradėti dar bent du naujus projektus“, – nurodė jis.

„Business Garden“ pirmojo etapo statybas planuojama baigtos 2021 m. birželį. Šiuo metu statomi du 42.000 kv. m ploto biurų pastatai ir 13.000 kv. m ploto požeminė automobilių stovėjimo aikštelė. „Vastint Lithuania“ skelbė į šį etapą investuosianti daugiau nei 60 mln. Eur.

Investicijų bendrovės „Lords LB Asset Management“ fondai šiuo metu greta Konstitucijos prospekto stato komercinį kompleksą „k18B“ bei biurų pastatą „Lvovo“. Nė vieno jų statybos per karantiną nestojo, o biurų pastate „Lvovo“ 7.000 kv. m ploto patalpas – arba kone pusę pastato – išsinuomojo įmonė „Telia Global Services Lithuania“.

„Lords LB Asset Management“ atstovai plėtojamų projektų eigos plačiau nekomentavo, tačiau nurodė, kad jie visi vyksta pagal numatytus planus.

Skelbta, kad daugiau nei 50 mln. Eur vertės komercinio komplekso „k18B“, kurį sudarys 11.500 kv. m ploto biurų bei 210 kambarių viešbučio „Radisson Red“ pastatai, statybas tikimasi baigti 2021 m.

Pastatą „Lvovo“, į kurį investuojama 40 mln. Eur, planuojama baigti 2021 m. I ketvirtį.

Biurų projektai – skirtingose stadijose

Bendrovė „Prosperitas Baltica“, šalia valdomo prekybos centro CUP planuojanti biurų pastatą, kol kas statybų nusprendė nepradėti. Įmonės generalinė direktorė Ona Nevinskienė sakė, jog nuspręsta iš naujo skelbti rangovo konkursą, nes tikimasi palankesnės darbų kainos.

nuotrauka::3left

„Reagavome į naujas rinkos sąlygas ir besiformuojančią statybos sektoriaus kainodarą. Statybos leidimą gavome paskutinėmis gruodžio dienomis, o sąmata mums buvo pateikta kovo pradžioje – ji pagrįsta dar prieškarantinine kainodara. Tačiau stebėdami rinką, galėjome spėti, kad karantinas suvaidino savo vaidmenį ir tai turės įtakos kainodarai įvairiose srityse“, – teigė ji.

„Per karantiną nusprendėme sustabdyti derybas su rangovu, palaukti iki rugsėjo ir tada skelbti naują konkursą. Manome, kad apie naujus žingsnius galėsime kalbėti spalio pradžioje. Pagrindinis klausimas – kada pradėti statybas. Tai lems konkursas ir kiek mums bus palanki jo apibrėžta kainodara“, – teigė ji.

Anot O. Nevinskienės, gali būti, kad pastate nuomininkai atsisakys atvirų biurų, todėl nepradėjusi statybų įmonė galės įvertinti šiuos poreikius.

„Nuo pat pradžių projekte buvo daug gerai apgalvotų sprendimų, pavyzdžiui, atskiri įėjimai į visas patalpas iš pirmo aukšto. Kita vertus, mums pasisekė, kad iki karantino jo dar nebuvome pradėję vystyti, nes akivaizdu, kad gali būti aktualūs pakeitimai, susiję su pertvaromis atvirose erdvėse. (...) Deja, pandemijos padiktuotos aplinkybės verčia mus žengti žingsnį atgal nuo modernių atvirų erdvių, kurios buvo pastarųjų kelerių metų tendencija“, – teigė ji.

„Prosperitas Baltica“ skelbė 2019-2020 m. planuojanti į plėtrą investuoti 10 mln. Eur: atnaujinti prekybos centro pirmą aukštą ir pastatyti biurų pastatą. 2018 m. skelbtuose projektiniuose pasiūlymuose nurodoma, kad prie prekybos centro teritorijoje Upės gatvėje planuojama pastatyti daugiau nei 5.900. kv. m bendro ir 3.900 kv. m nuomojamo biurų ploto.

NT plėtros bendrovė „Eika“, sostinės Lvovo gatvėje, prie pat savivaldybės, planuojanti statyti 15.000 kv. m bendro ploto biurų pastatą, teigia planų nekeičianti ir jau besideranti su potencialiais nuomininkais.

„Matome, kad A klasės biurų poreikis rinkoje išlieka, todėl nestabdome projektavimo darbų, techninio projekto rengimo statybos leidimui. Lygiagrečiai deramės su potencialiais nuomininkais“, – teigė Giedrius Bruzgė, bendrovės Turto valdymo departamento direktorius.

Anksčiau skelbta, kad projektą viešam svarstymui bus pateiktas 2020 m. I ketvirtį, o statybos pradėtos III ketvirtį. „Eika“ kol kas neatskleidžia, kiek investuos į pastato Lvovo gatvėje statybas.

„Icor“ priklausančios NT plėtros bendrovės „Realco“ vadovas Julius Dovidonis BNS anksčiau sakė, kad įmonės planai vietoje „Ibrahim“ parduotuvės, netoli savivaldybės, statyti biurų pastatą įstrigo dėl nepatvirtino miesto bendrojo plano.

„Norime statyti verslo centrą – tą planą ir įgyvendiname, bet centrinėje miesto dalyje tai nevyksta labai lengvai ir greitai. Šiuo metu niekaip negalime pabaigti detaliojo plano, nes institucijoms kyla įvairių klausimų. Statybos inspekcija žiūri į seną bendrą planą, savivaldybė sako, kad jis keičiamas, kur leidžiamas visai kitoks intensyvumas. Tokiuose klausimuose mes klimpstame“, – BNS sakė jis.

„Turime parengti detalųjį planą, suprojektuoti ir gauti statybos leidimą. Mes dar pirmojo žingsnio nesame baigę, tikiuosi, kad gal per mėnesį tai pavyks padaryti. Ir tada pradėsime viešinti, pašyti statybos leidimo, manau, kad antroje metų pusėje galima viską turėti. Tada žiūrėsime į rinkos situaciją ir spręsime. Čia jau mums reikės pasikalbėti ir su bankais, ką jie mano, nes projektas didelis“, – kalbėjo J. Dovidonis.

Skelbta, jog „Realco“ į apie 29.000 kv. m nuomojamo ploto biurų pastatą Kalvarijų gatvėje planuoja 70 mln. Eur investicijas.

Prekybos centrų plėtotojų planai nesikeičia

Pilaitės mikrorajone 75 mln. Eur vertės prekybos centrą „Vilnius Outlet“ plėtojančios bendrovės „Ogmios centras“ Rinkodaros vadovas Edgaras Valickas sakė, kad įmonė dėl karantino statybas kiek sulėtino, tačiau dėl to plėtros terminai nepasikeitė.

„Nelabai darė įtakos, gal vienu momentu buvo sumažėję darbuotojų, bet labai nejautėme. Dėl karantino mūsų statybos nei atpigo, nei pabrango, nei pailgėjo. Anksčiau kiek skubinome statybas, tačiau per karantiną kiek pristabdėme darbus, ir rangovas toliau dirbo pagal numatyta grafiką. Dabar jau dengiame stogą ir sausį perduosime patalpas nuomininkams įsirenginėti“, – sakė jis.

Pasak E. Valicko, per karantiną uždraudus tam tikrų verslų veiklą, įmonė nepajuto nuomininkų nerimo.

„Esame beveik visas patalpas išnuomoję, bet nesijautė nerimo. Mūsų atidarymas numatytas 2021 m. rugsėjį, taigi laiko dar daug. Be to, nuomininkai yra ne pradedantieji rinkoje žaidėjai, žino, kaip elgtis, yra išgyvenę krizių. Kitas dalykas, mes daug investavome į tyrimus, pasirinkome vietą, kur būtų kritinis tikslinių lankytojų srautas ir mes tikime šiuo projektu, manau tiki ir nuomininkai“, – kalbėjo jis.

Skelbta, kad beveik 62.000 kv. m ploto centre bus 150 išparduotuvių, 30 restoranų ir kavinių, kino teatras, sporto klubas.

Greta sostinės Vingio parko, buvusioje „Velgos“ gamyklos teritorijoje, prekybos centro „Akropolis Vingis“ projektą planuojanti bendrovė „Akropolis Group“ tvirtina plėtros nestabdanti, tačiau pripažįsta, kad darbai vyksta lėčiau, nei planuota.

„Dėl projekto naujų sprendimų nesame priėmę, parengiamieji darbai vyksta ir toliau, tik kiek lėčiau nei planuota metų pradžioje“, – sakė Dominykas Mertinas, įmonės Komunikacijos departamento vadovas.

Anksčiau skelbta, jog prekybos centro statybas planuojama pradėti 2020 m. II pusmetį. Į 90.000 kv. m nuomojamo ploto prekybos centrą, apie 32.000 kv. m ploto biurų bei daugiaaukštė apie 5.000 vietų automobilių stovėjimo aikštelė plėtrą ketinama investuoti 250 mln. Eur.

Tikisi gerėsiančių lūkesčių

LNTPA prezidento M. Statulevičiaus teigimu, koronaviruso krizė labiausiai paveikė prekybos ir viešbučių sektorius, o sudėtingiausią periodą jis prognozuoja nedideliems plėtotojams.

„Komercinio NT rinka karantiną pergyveno gana sveikai, nebuvo didelių nukentėjimų. Tačiau nežinomybė, neapibrėžtumas dėl viruso išliko. Niekas nežino, kas bus po savaitės, po mėnesio, ar pavyks suvaldyti situaciją. Tam tikra apimtimi dar tą jausime, bet ilgainiui grįšime į normalų gyvenimą. Bankai stipriai nenukentėjo, tai suponuoja, kad neturėtų būti esminių pokyčių. Visgi nuosavo kapitalo poreikis bus didesnis ir didieji rinkos dalyviai jausis stipriau nei tie, kurie vystė pirmuosius projektus, oportunistiškai veikė ar nebuvo profesionalūs šiame versle, jie gali projektus ir atidėti“, – sakė jis.

Anot M. Statulevičiaus, rinkos atsigavimas priklausys nuo gyventojų pasitikėjimo ir verslo lūkesčių didėjimo.

„Pavyzdžiui, biurų rinkoje iškart prasidėjo kalbos apie plotų poreikį, tačiau dabar, kai praėjo keturi mėnesiai, dauguma susitarimų yra ir toliau vykdomi, nuomininkai neatsisakė savo planų. Per karantiną buvo užbaigiami sandoriai, pavyzdžiui, „Western Union“ pratęsė sutartį praktiškai nekeisdamas jos sąlygų. Tokie signalai demonstruoja pozityvumą ir pasitikėjimą. Nors girdime, kad problema, jog dalis užsienio kompanijų, kurios nusprendė kurtis Lietuvoje, negali užbaigti tam tikrų sprendimų, nes negali atvykti ir apsižiūrėti biurų“, – sakė jis.

VŽ rašė, jog dėl apriboto investuotojų judėjimo Lietuvoje „pakibo“ 10 investicinių projektų, kurie yra paskutinėje sprendimo priėmimo fazėje.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Statyba ir NT“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Kas atlygins 1,17 mln. Eur žalos už „Rimi“ parduotuvės pastato deformaciją, lieka neaišku Premium

Nors prekybos tinklo „Rimi“ parduotuvėje sostinės Linkmenų gatvėje grindys deformavosi dėl netinkamo...

„Žiežmarių gėlėms“ įteisinti šiltnamių nepavyko, jie bus nugriauti

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija gali nugriauti verslininko Rimando Stonio netiesiogiai...

Pramonė
09:37
Naujoji „Girtekos“ būstinė gavo BREEAM serfitikatą

Sostinės Karoliniškių mikrorajone iškilęs, transporto įmonės „Girteka Logistics“ pagrindine būstine „Girteka...

Trys draugai ir jų investicijų valdymo verslo starto lūžio taškas Premium 1

Ne vienus metus didžiosiose šalies nekilnojamojo turto (NT) srities įmonėse dirbę bičiuliai Justinas...

Renovacijos rinka bręsta pokyčiams Verslo tribūna

Daugiabučių modernizacijos rinkos laukia permainos – ateityje valstybės parama modernizacijai bus...

Individualiems namams atnaujinti – dar 10 mln. Eur paramos

Gyventojai, ketinantys modernizuoti savo individualius namus, jau gali prašyti paramos. Šiais metais iš...

Statyba ir NT
2022.07.06
Nuo centrinio šildymo prie centrinės vėsos? Tam ruošiasi ir estai

Estai svarsto galimybes daugiabučius prijungti prie centrinio vėsinimo tinklo, kuris šiuo metu kuriamas...

Pramonė
2022.07.06
J. Dovidonis: nuomos segmentui kelias atsiveria, kai įsigyti būstą tampa problemiška Premium

Pastaruoju metu vis daugiau plėtotojų ir investuotojų rimčiau svarsto galimybę imtis būstų nuomos projektų.

Statyba ir NT
2022.07.06
R. Pečiulaitė. Ar mes pagaliau pasiruošę dirbti patogiai?

Pilkų sienų biuras su fluorescensinėmis lempomis, vienodomis kėdžių ir stalų eilėmis, o interjero akcentas –...

Nuomonės
2022.07.06
„Homa“ Vilniuje pradėjo prekybinių sandėlių plėtrą

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Homa Group“ pranešė sostinėje, greta Vilniaus Vakarinio aplinkkelio,...

Statyba ir NT
2022.07.05
Iš pirmo karto – už kolegijos pastatą Naujamiestyje pasiūlė daugiau nei 6 mln. Eur

Antradienį popiet pasibaigusiame aukcione už Vilniaus kolegijos pastato sostinės Naujamiestyje pasiūlyta 6,25...

Statyba ir NT
2022.07.05
NKT, „Prysmian“, „Hitachi“ ir „Budimex“ – tarp galimų „Harmony Link“ statybos rangovų

Brangiausią Baltijos šalių elektros energetikos sistemos sinchronizavimo su Vakarų Europa projektą – jungtį...

Pramonė
2022.07.05
Netrukus planuojama pradėti dešimčių milijonų vertės „Rail Baltica“ tilto per Nerį statybas Premium

Dar šią vasarą ketinama pradėti europinės geležinkelio vėžės „Rail Baltica“ geležinkelio tilto per Nerį...

Statyba ir NT
2022.07.05
„Realco“ vadovas: būsto kainos pasiekė pirkėjų skausmo lygį Premium 7

Pastaruosius metus sparčiai kilusios būsto kainos jau pasiekė „pirkėjų skausmo lygį“, o sektoriaus laukia 1–2...

Statyba ir NT
2022.07.05
Medžiagų kainos nusistovi, bet nuolaidų nesitikėkite – jas nusinešė energijos baubas Premium 21

Stabilizuojantis pagrindinių statybinių žaliavų kainoms, gamybininkai tvirtina, kad siūlydami produktus dabar...

Statyba ir NT
2022.07.05
N. Dagilis apie „BalPol“ pardavimą: geriau, nei pralaimėti konkurencinę kovą Premium 8

Verslininkas Nemunas Dagilis, pardavęs polistireninio putplasčio gamintojo „Baltijos polistirenas“ („BalPol“)...

Pramonė
2022.07.05
Maskvos prekybos centrai ištuštėjo: užimtumas žemiausias nuo 2010 m. Premium

Neužimtų prekybinių plotų dalis Maskvos prekybos centruose (PC) per 2022 m. šešis mėnesius padidėjo 1,5 proc.

Prekyba
2022.07.04
„INVL Baltic Real Estate“ Latvijoje už 0,4 mln. Eur pardavė žemės sklypą 1

Investicijų į nekilnojamąjį turtą bendrovės „INVL Baltic Real Estate“ valdoma įmonė „Dommo Grupa“, šalia...

Statyba ir NT
2022.07.04
Butai Taline per metus brango 29,7%

Estijos sostinėje vidutinė buto kvadratinio metro kaina, patvirtinta pirkimo–pardavimo sandoriais, birželį...

Statyba ir NT
2022.07.04
Kinijos NT vystytoja „Shimao“ prisijungė prie įsipareigojimų neįvykdžiusių įmonių

Kinijos nekilnojamojo turto vystytoja „Shimao Group“ pranešė sekmadienį neįvykdžiusi skolinių įsipareigojimų,...

Rinkos
2022.07.04

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku