4 bendruomenės vienijasi kovai su „Eika“

Publikuota: 2019-02-27
Atnaujinta 2019-02-27 13:57
„Live Square“ Gedimino pr. Vilniuje. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Live Square“ Gedimino pr. Vilniuje. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Keturios iniciatyvinės Vilniaus gyventojų grupės, turinčios priekaištų dėl nekilnojamojo turto ir statybos įmonių grupės „Eika“ vykdomų projektų, kreipėsi į šalies pareigūnus bei politikus prašydamos pagalbos. Šie gyventojai įmonę kaltina sukūrus „oligarchinę struktūrą“. Bendrovė sako, kad kaltinimai remiasi manipuliacijomis ir balansuoja ties šmeižto riba.

Trečiadienį keturi susivienijimai žiniasklaidai išplatino kreipimąsi, skirtą prezidentei, Valstybės saugumo departamento vadovui, Seimo Antikorupcijos komisijos bei Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkams, kandidatams į Vilniaus merus bei kandidatams į Lietuvos prezidentus.

Visą pareiškimą galite rasti čia. 

Pasirašė keturi žmonės

Kreipimąsi pasirašė Daugiabučių namų Gedimino pr. 46 ir 48 bendrijos valdybos narys Artūras Saladžius, Reformatų skvero iniciatyvinės grupės atstovė Eglė Mikalajūnė, Daugiabučio namo savininkų bendrijos Šaltinių 7A pirmininkas Kęstutis Jauniškis ir Žvėryno bendruomenės valdybos pirmininkė Danutė Jokubėnienė.

Prie Gedimino pr. „Eika“ šiuo metu plėtoja biurų, butų ir viešbučio kompleksą „Live Square“, UAB „Eikos statyba“ Vilniaus m. savivaldybės užsakymu tvarko Reformatų skverą, Naujamiestyje, šalia Šaltinių gatvės, grupė plėtoja daugiabučių kvartalą „Baltas lapas“ , o Žvėryne stato butus „Vytauto 35“.

Iš šių keturių pasirašiusių organizacijų Juridinių asmenų registre registruotos 3, neregistruota Reformatų skvero iniciatyvinė grupė. Tiesa, registruose nėra ir tokios organizacijos kaip Daugiabučio namo savininkų bendrijos Šaltinių 7A – raštą kaip šios pirmininkas pasirašęs p. Jauniškis yra kito juridinio vieneto – Daugiabučio namo savininkų bendrijos Šaltinių 7, Vilniuje – valdybos narys.

Raštą politikams paviešinę atstovai VŽ sakė, kad šios organizacijos vienija apie 500 gyventojų.

„Gyventojus atstovauja juos vienijančios organizacijos, kurios organizuoja tokios pozicijos derinimą su savo nariais, pasirašo ir atsako už tai. Beje, Šaltinių 7 pozicijoje įsivėlė klaida — parašas vieno Kęstučio, o pavardė – kito. Turi būti Daugiabučio namo savininkų bendrijos Šaltinių 7 Vilniuje pirmininkas Kęstutis Dapkevičius“, – kitą dieną, vasario 28-ąją, VŽ patikslino p. Saladžius.

Lygina su „MG Baltic“

nuotrauka::1left

Į politikus besikreipiantys gyventojai teigia norintys, kad būtų ištirti „galimi „Eikos“ ryšiai su sostinės savivaldybės tarnautojais, statybų inspektoriais, paveldą prižiūrinčiais specialistais, įstaigų vadovais bei būtų išardyta oligarchinė struktūra“. Besikreipiantys žmonės aiškina, kad valdžios įstaigos sutartinai palaiko bendrovę ir negina gyventojų interesų.

„Mes manome, kad įtakinga verslo organizacija, valdoma jos įkūrėjo su jaunaisiais šeimos nariais (Dargių šeima – VŽ), sukūrė galimai neproporcingai didelę įtaką valdžios institucijoms, kurios pareigūnai ir tarnautojai ėmė labiau tarnauti ne piliečiams, o šiai galingai verslo grupei. Leidimus statyboms išduodantys valstybės tarnautojai, statybas prižiūrintys pareigūnai, projektuotojai ir architektai yra galimai įtraukti į artimus socialinius ar ekonominius ryšius su verslo grupės atstovais“, – teigiama šių asmenų išplatintame pranešime.

Jame šie gyventojai „Eiką“ lygina su politinės korupcijos byloje įtariamu koncernu „MG Baltic“.

„Manoma, kad „Eika“ atveju taip pat matosi oligarchinio darinio požymių – galimas valstybės ar viešosios politikos, pavienių valstybės institucijų užvaldymas, kuris apima neteisėtą įtaką politikos formavimui, viešosios politikos sprendimus priimant ne visuomenės, o tam tikros interesų grupės ar asmens (dažniausiai verslo grupės) naudai“, – teigiama šių gyventojų pranešime.

Supranta nepatogumus

Jorūnė Juodžbalytė, „Eikos“ rinkodaros ir komunikacijos vadovė, sako, kad bendrovė supranta gyventojų patiriamus nepatogumus statybos darbų metu.

„Kiekvienos statybos miesto centre kelia daugybę aistrų ir diskusijų su kaimyninėmis bendruomenėmis. Visiškai suprantamas kaimynų nepasitenkinimas dėl besikeičiančio vaizdo pro langus ar keliamų nepatogumų, kol vyksta statybos“, – teigia ji VŽ atsiųstame komentare.

Kita vertus, p. Juodžbalytė užsimena apie šmeižtą.

„Ši situacija, kuri neva vertina visus su „Eika“ susijusių valdomų projektų vystymą, jau remiasi manipuliacijomis ir balansuoja ties šmeižto riba. Labai paprasta savo asmeninį interesą paversti visuotiniu ir jei toks interesas laimi, mes, visi Vilniaus gyventojai ir svečiai, dar ilgai negalėsime džiaugtis atnaujintomis centrinėmis miesto erdvėmis. Jau ne kartą esame pabrėžę, kad visi vykdomi darbai ir vystomi projektai vyksta pagal su institucijų suderintus leidimus ir statybos reglamentus, be to, visi projektai praėjo visas privalomas ir net papildomas viešinimo procedūras. Su visomis kaimyninėmis bendruomenėmis yra bendraujama konstruktyvia kalba ir visada randamas susitarimas“, – teigiama atstovės atsiųstame komentare.

Darbą vadina imitacija

Šių bendruomenių atstovai piktinasi negavę deramo dėmesio iš atsakingų institucijų, kai kreipėsi dėl „Eikos“ vykdomų statybų ir jų darbą vadina imitacija.

nuotrauka::2right

„Susidūrę su „Eikos“ statybų buldozeriu, tapome kone jokių teisių neturinčiais piliečiais, nes visos atsakingos institucijos tapo abejingomis gyventojų problemoms. Vienas statybų inspektorius nustato pažeidimus, kreipiasi į teismą, kitas greitai panaikina, ieškinį atsiima. Žemės tarnyba tai išduoda pažymą, tai sakosi, kad neišdavė, savivaldybės tarnautojai apsimeta nematantys padarytų pažeidimų, statybos vyksta pagal galimai suklastotus duomenis, Architektų rūmai kratosi atsakomybės. Viską vainikuoja galimai korupcinėmis aplinkybėmis „Eika“ įmonei perduota Dainavos gatvė, atsidūrusi statomo komplekso sklype“, – pranešime cituojamas Artūras Saladžius, Daugiabučių namų Gedimino 46 ir 48 bendrijos valdybos narys.

Konfliktus programuoja teritorijų planavimas

VŽ neseniai rašė, kad konfliktus tarp gyventojų ir NT plėtotojų užprogramuoja prastas teritorijų planavimas miestuose. Be to, patys verslininkai teritorijų planavimą įvardija kaip vieną pagrindinių grėsmių Lietuvos verslo aplinkai.

„Turime beveik nevaldomą miestų drieką – priemiesčiai Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje vystosi chaotiškai, neracionaliai naudojama žemė, nesukuriama pakankama infrastruktūra. Žmonės keliasi, kur pigesnė žemė, kur pigiau statyti, bet nepasveria, kad turi stovėti kamščiuose važiuodami į miestą ir atgal, neturi viešojo transporto, stokoja socialinės infrastruktūros. Visa tai būtų galima išspręsti geru planavimu“, – VŽ aiškino Rėda Brandišauskienė, aplinkos viceministrė.

Evaldas Klimas, advokatų kontoros „Walless“ partneris, NT teisės ekspertas, sako, kad dabartinė teritorijų planavimo sistema yra didžiulis iššūkis verslui, nes planavimo procesas ilgas ir komplikuotas, o detaliojo plano turėjimas jokiu būdu negarantuoja projekto realizavimo galimybės.  Be to, teritorijų planavimo pagrindinis tikslas yra suderinti įvairių grupių interesus ir tai jau savaime lemia šio proceso sudėtingumą.

„Šią padėtį puikiai iliustruoja šiuo metu rengiamo Vilniaus miesto bendrojo plano derinimas. Nors savivaldybė ir labai stengiasi rasti galimus kompromisus, visos pagrindinės interesų grupės nepritaria parengtam dokumentui – pasiūlymus ir skundus yra pateikę visuomeninės organizacijos, verslo atstovai, o dar net nepradėtas šio plano derinimas su svarbiausiomis institucijomis“, – teigia p. Klimas.

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Klaipėdoje planuojamas 106 namų projektas 1

Uostamiesčio šiaurės rytinėje dalyje projektuojamas 106 sklypų gyvenamųjų namų kvartalas, kuriame numatoma...

Statyba ir NT
2019.05.22
Vilniaus „Paupio“ verslo kvartale išnuomota daugiau nei pusė biurų patalpų 

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Darnu Group“ Vilniaus senamiestyje plėtojamame „Paupio“ rajono...

Statyba ir NT
2019.05.22
„Fima“ pardavė didmeninės prekybos verslą

Inžinerinių sprendimų įmonių grupė „Fima“ už neįvardijamą sumą pardavė didmeninės prekybos verslą.

Statyba ir NT
2019.05.22
0,9 mln. Eur užsakymą remontuoti gatvę Vilniuje gavo „Eurovia Lietuva“  1

Kelių tiesimo UAB „Eurovia Lietuva“ už 920.000 Eur rekonstruos apie 500 m Vilniaus Ąžuolyno gatvės atkarpą.

Statyba ir NT
2019.05.22
PST verslo centre Vilniuje – „Amber Food“ greitų pietų restoranas 1

Vilniaus Šeškinėje statomame verslo centre „U219“ viena didžiausių maitinimo sektoriaus dalyvių „Amber Food“...

Statyba ir NT
2019.05.22
Kredito unijos vaduojasi iš bankų šešėlio Premium

Kredito unijų paskolų portfelis 2018 m. augo beveik triskart sparčiau nei bankų kreditai. Unijos skolina...

Finansai
2019.05.22
„Statkorpo“ apyvartą į viršų iškėlė „EnePRO“ pasitraukimas Premium

Elektromontavimo ir statybos AB „Statkorpas“ praėjusių metų pardavimo pajamas augino daugiau nei 80%. Kita...

Statyba ir NT
2019.05.22
Augantis rinkos poreikis į universitetus grąžins kraštovaizdžio architektų rengimą Verslo tribūna

Nors turime daug gamtos, Lietuva šiuo metu yra  vienintelė Baltijos jūros regiono šalis, kurios...

Ateities miestas
2019.05.22
Stato išskirtinę individualių namų gyvenvietę Vilniuje: naujakuriai čia jausis lyg kurorte Verslo tribūna 24

Vilniuje, pušyno apsuptyje kyla 24 privačių namų gyvenvietė – „Voverių giraitė“. Vos kelis šimtus metrų nuo...

Verslo aplinka
2019.05.22
Verslo finansavimo alternatyvos: reikia pinigų – pinigų yra Premium

Daliai šalies verslo skundžiantis sugriežtintomis bankų skolinimo sąlygomis, alternatyvaus finansavimo...

Rinkos
2019.05.22
Naujų savininkų rankose atsidūręs PC „Ozas“ sulauks milijoninių investicijų Premium 9

Gijsas Klompas, Pietų Afrikos Respublikos (PAR) NT kompanijos „NEPI Rockcastle“ įsigijimų vadovas, interviu...

Prekyba
2019.05.22
„Modus Group“ ruošia tris naujus „Autobrava Motors“ salonus  2

Lietuviško kapitalo tarptautinės įmonių grupės „Modus Group“ valdoma „Autobrava Motors“ skelbia atnaujinanti...

Automobiliai
2019.05.21
Klaipėdoje – 12 mln. Eur „Vingės logistikos“ investicijų 

Gamintojams atsisakant sandėlių, „Vingės logistika“ dviejuose sklypuose Klaipėdos Laisvojoje ekonominėje...

„Hanner“ investuoja į butų projektą Vilniaus senamiestyje 12

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Hanner“ sostinės Sodų g. 6 ketina plėtoti naują septynių...

Statyba ir NT
2019.05.21
Užsakymą statyti mokyklos priestatą Vilniuje gavo „HSC Baltic“ ir „Hidrostatyba“

Žemynos progimnazijos priestatą Vilniuje, Pašilaičiuose, už daugiau nei 5 mln. Eur statys konkursą...

Statyba ir NT
2019.05.21
Pernai mažėjo „Alkestos“ pajamos ir nuostolis

Alytuje registruota kelių ir tiltų tiesmo UAB „Alkesta“ pernai veikė nuostolingai, šiemet planuoja 15%...

Statyba ir NT
2019.05.21
Būsto įrengimas: kaip nusipirkti ramybę Verslo tribūna

Į įsigyjamą būstą reikėtų žiūrėti kaip į investicinį objektą, net jeigu finansinė grąža ir nėra jūsų tikslas,...

Investicijų valdymo įmonėje „I Asset Management“ – akcininkų pokyčiai

Dešimtmilijonines ambicijas turinčioje, bet kol kas nuostolingai dirbančioje Lietuvos investicijų valdymo...

Rinkos
2019.05.21
„Merko“ Lietuvoje vadovas: procesai statybos rinkoje – nesveiki Premium 14

„Merko“ rangos verslo pelną Lietuvoje pernai suvalgė kainų šuolis, tačiau puikiai sekėsi nekilnojamojo turto...

Statyba ir NT
2019.05.21
„Autoūkio“ vietoje Vilniaus Žirmūnuose planuojami 519 butų Premium 23

Vilniaus Žirmūnuose, teritorijoje tarp Verkių, Kareivių ir Žirmūnų gatvių, planuojama automobilių garažus ir...

Statyba ir NT
2019.05.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau