4 bendruomenės vienijasi kovai su „Eika“

Publikuota: 2019-02-27
„Live Square“ Gedimino pr. Vilniuje. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Live Square“ Gedimino pr. Vilniuje. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Keturios iniciatyvinės Vilniaus gyventojų grupės, turinčios priekaištų dėl nekilnojamojo turto ir statybos įmonių grupės „Eika“ vykdomų projektų, kreipėsi į šalies pareigūnus bei politikus prašydamos pagalbos. Šie gyventojai įmonę kaltina sukūrus „oligarchinę struktūrą“. Bendrovė sako, kad kaltinimai remiasi manipuliacijomis ir balansuoja ties šmeižto riba.

Trečiadienį keturi susivienijimai žiniasklaidai išplatino kreipimąsi, skirtą prezidentei, Valstybės saugumo departamento vadovui, Seimo Antikorupcijos komisijos bei Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkams, kandidatams į Vilniaus merus bei kandidatams į Lietuvos prezidentus.

Visą pareiškimą galite rasti čia. 

Pasirašė keturi žmonės

Kreipimąsi pasirašė Daugiabučių namų Gedimino pr. 46 ir 48 bendrijos valdybos narys Artūras Saladžius, Reformatų skvero iniciatyvinės grupės atstovė Eglė Mikalajūnė, Daugiabučio namo savininkų bendrijos Šaltinių 7A pirmininkas Kęstutis Jauniškis ir Žvėryno bendruomenės valdybos pirmininkė Danutė Jokubėnienė.

Prie Gedimino pr. „Eika“ šiuo metu plėtoja biurų, butų ir viešbučio kompleksą „Live Square“, UAB „Eikos statyba“ Vilniaus m. savivaldybės užsakymu tvarko Reformatų skverą, Naujamiestyje, šalia Šaltinių gatvės, grupė plėtoja daugiabučių kvartalą „Baltas lapas“ , o Žvėryne stato butus „Vytauto 35“.

Iš šių keturių pasirašiusių organizacijų Juridinių asmenų registre registruotos 3, neregistruota Reformatų skvero iniciatyvinė grupė. Tiesa, registruose nėra ir tokios organizacijos kaip Daugiabučio namo savininkų bendrijos Šaltinių 7A – raštą kaip šios pirmininkas pasirašęs p. Jauniškis yra kito juridinio vieneto – Daugiabučio namo savininkų bendrijos Šaltinių 7, Vilniuje – valdybos narys.

Raštą politikams paviešinę atstovai VŽ sakė, kad šios organizacijos vienija apie 500 gyventojų.

„Gyventojus atstovauja juos vienijančios organizacijos, kurios organizuoja tokios pozicijos derinimą su savo nariais, pasirašo ir atsako už tai. Beje, Šaltinių 7 pozicijoje įsivėlė klaida — parašas vieno Kęstučio, o pavardė – kito. Turi būti Daugiabučio namo savininkų bendrijos Šaltinių 7 Vilniuje pirmininkas Kęstutis Dapkevičius“, – kitą dieną, vasario 28-ąją, VŽ patikslino p. Saladžius.

Lygina su „MG Baltic“

nuotrauka::1left

Į politikus besikreipiantys gyventojai teigia norintys, kad būtų ištirti „galimi „Eikos“ ryšiai su sostinės savivaldybės tarnautojais, statybų inspektoriais, paveldą prižiūrinčiais specialistais, įstaigų vadovais bei būtų išardyta oligarchinė struktūra“. Besikreipiantys žmonės aiškina, kad valdžios įstaigos sutartinai palaiko bendrovę ir negina gyventojų interesų.

„Mes manome, kad įtakinga verslo organizacija, valdoma jos įkūrėjo su jaunaisiais šeimos nariais (Dargių šeima – VŽ), sukūrė galimai neproporcingai didelę įtaką valdžios institucijoms, kurios pareigūnai ir tarnautojai ėmė labiau tarnauti ne piliečiams, o šiai galingai verslo grupei. Leidimus statyboms išduodantys valstybės tarnautojai, statybas prižiūrintys pareigūnai, projektuotojai ir architektai yra galimai įtraukti į artimus socialinius ar ekonominius ryšius su verslo grupės atstovais“, – teigiama šių asmenų išplatintame pranešime.

Jame šie gyventojai „Eiką“ lygina su politinės korupcijos byloje įtariamu koncernu „MG Baltic“.

„Manoma, kad „Eika“ atveju taip pat matosi oligarchinio darinio požymių – galimas valstybės ar viešosios politikos, pavienių valstybės institucijų užvaldymas, kuris apima neteisėtą įtaką politikos formavimui, viešosios politikos sprendimus priimant ne visuomenės, o tam tikros interesų grupės ar asmens (dažniausiai verslo grupės) naudai“, – teigiama šių gyventojų pranešime.

Supranta nepatogumus

Jorūnė Juodžbalytė, „Eikos“ rinkodaros ir komunikacijos vadovė, sako, kad bendrovė supranta gyventojų patiriamus nepatogumus statybos darbų metu.

„Kiekvienos statybos miesto centre kelia daugybę aistrų ir diskusijų su kaimyninėmis bendruomenėmis. Visiškai suprantamas kaimynų nepasitenkinimas dėl besikeičiančio vaizdo pro langus ar keliamų nepatogumų, kol vyksta statybos“, – teigia ji VŽ atsiųstame komentare.

Kita vertus, p. Juodžbalytė užsimena apie šmeižtą.

„Ši situacija, kuri neva vertina visus su „Eika“ susijusių valdomų projektų vystymą, jau remiasi manipuliacijomis ir balansuoja ties šmeižto riba. Labai paprasta savo asmeninį interesą paversti visuotiniu ir jei toks interesas laimi, mes, visi Vilniaus gyventojai ir svečiai, dar ilgai negalėsime džiaugtis atnaujintomis centrinėmis miesto erdvėmis. Jau ne kartą esame pabrėžę, kad visi vykdomi darbai ir vystomi projektai vyksta pagal su institucijų suderintus leidimus ir statybos reglamentus, be to, visi projektai praėjo visas privalomas ir net papildomas viešinimo procedūras. Su visomis kaimyninėmis bendruomenėmis yra bendraujama konstruktyvia kalba ir visada randamas susitarimas“, – teigiama atstovės atsiųstame komentare.

Darbą vadina imitacija

Šių bendruomenių atstovai piktinasi negavę deramo dėmesio iš atsakingų institucijų, kai kreipėsi dėl „Eikos“ vykdomų statybų ir jų darbą vadina imitacija.

nuotrauka::2right

„Susidūrę su „Eikos“ statybų buldozeriu, tapome kone jokių teisių neturinčiais piliečiais, nes visos atsakingos institucijos tapo abejingomis gyventojų problemoms. Vienas statybų inspektorius nustato pažeidimus, kreipiasi į teismą, kitas greitai panaikina, ieškinį atsiima. Žemės tarnyba tai išduoda pažymą, tai sakosi, kad neišdavė, savivaldybės tarnautojai apsimeta nematantys padarytų pažeidimų, statybos vyksta pagal galimai suklastotus duomenis, Architektų rūmai kratosi atsakomybės. Viską vainikuoja galimai korupcinėmis aplinkybėmis „Eika“ įmonei perduota Dainavos gatvė, atsidūrusi statomo komplekso sklype“, – pranešime cituojamas Artūras Saladžius, Daugiabučių namų Gedimino 46 ir 48 bendrijos valdybos narys.

Konfliktus programuoja teritorijų planavimas

VŽ neseniai rašė, kad konfliktus tarp gyventojų ir NT plėtotojų užprogramuoja prastas teritorijų planavimas miestuose. Be to, patys verslininkai teritorijų planavimą įvardija kaip vieną pagrindinių grėsmių Lietuvos verslo aplinkai.

„Turime beveik nevaldomą miestų drieką – priemiesčiai Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje vystosi chaotiškai, neracionaliai naudojama žemė, nesukuriama pakankama infrastruktūra. Žmonės keliasi, kur pigesnė žemė, kur pigiau statyti, bet nepasveria, kad turi stovėti kamščiuose važiuodami į miestą ir atgal, neturi viešojo transporto, stokoja socialinės infrastruktūros. Visa tai būtų galima išspręsti geru planavimu“, – VŽ aiškino Rėda Brandišauskienė, aplinkos viceministrė.

Evaldas Klimas, advokatų kontoros „Walless“ partneris, NT teisės ekspertas, sako, kad dabartinė teritorijų planavimo sistema yra didžiulis iššūkis verslui, nes planavimo procesas ilgas ir komplikuotas, o detaliojo plano turėjimas jokiu būdu negarantuoja projekto realizavimo galimybės.  Be to, teritorijų planavimo pagrindinis tikslas yra suderinti įvairių grupių interesus ir tai jau savaime lemia šio proceso sudėtingumą.

„Šią padėtį puikiai iliustruoja šiuo metu rengiamo Vilniaus miesto bendrojo plano derinimas. Nors savivaldybė ir labai stengiasi rasti galimus kompromisus, visos pagrindinės interesų grupės nepritaria parengtam dokumentui – pasiūlymus ir skundus yra pateikę visuomeninės organizacijos, verslo atstovai, o dar net nepradėtas šio plano derinimas su svarbiausiomis institucijomis“, – teigia p. Klimas.

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Precedentas NT rinkoje: Berlyno savivaldybė 5 metams įšaldo būsto nuomos kainas

Berlyno miesto tarybos valdančiosios partijos susitarė penkeriems metams įšaldyti būsto nuomos kainas...

Finansai
12:17
Palangoje planuoja pastatyti 4 „ofisus“ 2

Palangos mieste planuojamas administracinės paskirties pastatas, kuriame, statytojų teigimu, turėtų būti 4...

SBA imasi naujo verslo, ruošia 50 mln. Eur gamyklai

SBA grupė, veikianti tekstilės, baldų gamybos bei nekilnojamojo turto (NT) sektoriuose, žengia į dar vieną –...

Ruošiamasi rekonstruoti Vyriausybės pastatą sostinės centre

Artimiausiais metais ruošiamasi rekonstruoti Vyriausybės pastatą sostinės centre. Kitų metų biudžeto projekte...

Naujas akmens vatos fasadinių gaminių asortimentas: lengviau pasirinkti tinkamiausią Verslo tribūna

Akmens vatos gamintoja ROCKWOOL pristatė naują fasadinių gaminių asortimentą. Vėdinamų ir tinkuojamų fasadų...

Daugiausia būstų Vilniuje pardavę plėtotojai pirkėjų elgesį vertina skirtingai Premium

Dalis Vilniaus naujo būsto plėtotojų įžvelgia padidėjusį pirkėjų išrankumą, polinkį pagalvoti ilgiau, tačiau...

Paskelbtas naujas teismų rūmų Vilniuje statybos konkursas

Nacionalinė teismų administracija šią savaitę paskelbė teismų pastato Vilniuje, Šeimyniškių gatvėje, statybos...

Statyba ir NT
2019.10.20
Pristato naują būstų plėtotojos ženklą 8

Nuo 2007 m. gyvenamojo nekilnojamojo turto (NT) vystymu užsiimanti komanda ateityje vystomus projektus...

Statyba ir NT
2019.10.18
Prie IKEA planuoja 23.400 kv. m biurų projektą Premium 3

Vilniuje, prie IKEA, „Decathlon“ parduotuvių bei „Nordikos“ prekybos centro, braižomas verslo centro statybos...

Statyba ir NT
2019.10.18
Paveldosaugininkai prašo centrinių paštų pastatus naudoti pagal jų paskirtį 5

Valstybinė kultūros paveldo komisija kreipėsi į „Lietuvos paštą“, prašydama rasti galimybę Vilniaus, Kauno ir...

Statyba ir NT
2019.10.18
Teismas atmetė skundą dėl daugiabučio statybų Kaune sustabdymo

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas atmetė skundą dėl Kauno mieste, Baltijos gatvėje, planuoto...

Statyba ir NT
2019.10.18
„Danske Bank“: tvarus energijos vartojimas – konkurencinis pranašumas Verslo tribūna 6

Į tvarų energijos vartojimą orientuotas verslas diktuoja naujas taisykles nekilnojamojo turto vystytojams.

Statyba ir NT
2019.10.17
„NT Valdos“ pardavė NT objektus Marijampolėje ir Trakuose

Valstybės valdomos „Ignitis grupės“ įmonė „NT Valdos“ aukcione už 446.000 Eur (su PVM) pardavė du...

Statyba ir NT
2019.10.17
Pirmojo „co-living“ Vilniuje dėmesio centre – įmonės 16

Ozo teritorijoje plėtojamas pirmasis sostinėje bendro gyvenimo (angl. co-living) projektas orientuojasi ne...

Statyba ir NT
2019.10.17
„Skraidenis“ Vilniuje imasi naujo verslo centro plėtros, ruošia ir daugiau 3

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros ir valdymo UAB „Skraidenis“ Vilniaus Naugarduko gatvėje ruošiasi vystyti 7...

Statyba ir NT
2019.10.17
Kai žmonės pavargsta nuo atvirų erdvių: tylos paieškos biure Premium 2

Vakarų šalyse įrengiant biurus populiarėja tylos kambarėliai arba kapsulės. Tačiau jos skirtos ne didelio...

Statyba ir NT
2019.10.17
Ieškodami naujos statybos buto pirkėjai vertina ir vietą mieste, ir nestandartinį suplanavimą, ir vaizdingą panoramą Verslo tribūna 5

Miesto gyventojai, rinkdamiesi naujus namus, tampa vis reiklesni ir nori tokio būsto, kuriame jaustųsi...

Statyba ir NT
2019.10.17
Kodėl būstą įpirkti lengviausia Rygoje, o Vilnius vis dar gale Premium

Šių metų antrąjį ketvirtį, kaip ir pastaruosius 5-erius metus, geriausias nuosavo būsto įperkamumo rodiklis...

Statyba ir NT
2019.10.17
Daugiafunkcis verslo ir laisvalaikio kompleksas atgaivins primirštą Vilniaus senamiesčio dalį Verslo tribūna 9

Nekilnojamojo turto vystymo ir valdymo bendrovės „Baltisches Haus“ savininkų brolių Ortizų įgyvendintas...

Verslo aplinka
2019.10.16
Renovuota Nacionalinė filharmonija parodė savo naująjį rūbą 2

Tarp viešųjų pirkimų konkursų Scilės ir Charibdės praplaukusi ir beveik 3 mln. Eur kainavusią renovaciją...

Laisvalaikis
2019.10.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau