Šapoka: manipuliacijas NT mokesčiu lengva identifikuoti

Publikuota: 2018-04-16
Atnaujinta 2018-04-16 14:22
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Šiandien pristatytoje mokesčių reformoje numatytas ir gyvenamojo nekilnojamojo turto (NT) mokesčio bazės išplėtimas. Nors visi atsakymai dar nepateikti, tačiau ekspertai teigia, kad gyventojai bandys ieškoti būdų, kaip išvengti mokesčio. O finansų ministras pažymi, kad tokias manipuliacijas išaiškinti lengva.

Planuojama 0,3% tarifu apmokestinti visą NT, išskyrus pagrindinį (pirmąjį) būstą. Be to, ir toliau taikyti šio mokesčio progresyvumą, t.y. didėjimą, jei turto vertė viršija 220.000 Eur.

nuotrauka::1left

„Bus apmokestintas kiekvienas nepagrindinis gyvenamasis būstas. Šiuo metu taikomas progresinis tarifas, o neprogresinis tarifas bus taikomas visam antram, trečiam, ketvirtam ir t. t. gyvenamosios paskirties (nekilnojamajam NT – VŽ). Sodyboms bus taikomas bendras suminis skaičiavimas – jei (bendra turto vertė – VŽ) viršys 220.000 Eur, atsiras progresinis tarifas, kaip yra ir dabar“, – reformos pristatyme sakė Vilius Šapoka, finansų ministras.

Šiuo metu NT mokestį moka fiziniai asmenys, kurių  nekomercinės paskirties turto bendra vertė viršija 220.000 Eur. Jei turto vertė siekia 220.000–300.000 Eur, NT mokesčio tarifas siekia 0,5%, jei 300–500.000, tuomet reikia mokėti 1%. Brangesniam nei 0,5 mln. Eur turtui taikomas 2% tarifas.

Juridiniai asmenys už savo valdomą NT taip pat moka mokestį, kurio tarifą nustato savivaldybės.

Šis ir kiti šiandien pristatyti Vyriausybės pasiūlymai bus įgyvendinti po konsultacijų su visuomene. Taip pat juos turės patvirtinti Seimas.

Iš mokesčių reformos gautos papildomos lėšos bus skirtos vaiko pinigams, investicijoms į vaikų švietimą ir sveikatos apsaugą, teigia Vyriausybė.

Statulevičius: lietuviai – lanksti tauta

Mindaugas Statulevičius, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) vadovas, komentuodamas planus išplėsti NT mokesčio bazę, teigia, kad kol kas lieka neatsakytų klausimų.

„Nepamirškime, kad jau dabar progresiniu mokesčiu apmokestinamas šeimos turtas. Neaišku, ar tai taps papildomu mokesčiu, kuris bus taikomas antram, trečiam būstui, ar tas apmokestinimas kažkaip integruosis. NT mokestis savo dvasia visame pasaulyje yra savivaldybių infrastruktūros mokestis. O mes esame išradę hibridą – Lietuvoje NT mokestis nuo prabangaus turto patenka į valstybės biudžetą. Nėra atsakyta į klausimą, kur šie pinigai nueis“, – VŽ sako p. Statulevičius.

Stebėdamas mokesčių reformos pristatymą jis teigia pastebėjęs, kad viena pagrindinių siųstų žinių buvo kova su šešėline ekonomika. 

nuotrauka::2right

„Taip, antro būsto apmokestinimas yra viena iš priemonių, kuri padėtų su tuo kovoti, nes Lietuvoje daug nelegalių pajamų ateina iš nuomos. Todėl mokestis, kurio išvengti sunku, yra vienas iš būdų. Kita vertus, tai tik parodo, kad nenorima imtis tos kitos pusės – nėra noro kurti paskatų legalizuoti tas pajamas. Nueinama plokščiausiu ir lengviausiu keliu“, – bazės išplėtimą kritikuoja LNTPA vadovas.

Pasak jo, taip pat kol kas neaišku, kiek pinigų planuojama surinkti, kiek kainuos tokio mokesčio administravimas. Be to, sako p. Statulevičius, lietuviai – lanksti tauta, todėl ieškos galimybių išvengti naujojo mokesčio.

„Turbūt padaugės dovanojimo giminaičiams sutarčių ir panašiai. Matyt tokių minčių kils visiems“, – svarsto p. Statulevičius.

Šapoka: manipuliacijas lengva identifikuoti

Ponas Šapoka sutinka, kad atsiras asmenų, kurie bandys išvengti NT mokesčio. Tačiau, pasak jo, tokių gyventojų atsiranda ir renkant kitus mokesčius.

„Žinoma, kad pasitaikys asmenų, kurie bandys piktnaudžiauti. (...) Akivaizdu, kad manipuliacijas lengva identifikuoti. Bus neapmokestinamas tik pagrindinis gyvenamasis būstas, taip pat išlaikomas progresinis tarifas –bandant šokinėti tarp tų sistemų, tai bus labai lengva susekti ir mokesčio nepavyks išvengti“, – tiesioginės „15min.lt“ transliacijos metu kalbėjo p. Šapoka.

Pasak jo, plečiamos NT mokesčio bazės tikslas nėra surinkti daug pinigų. Jo skaičiavimais, per metus gali būti surenkama „keliolika“ milijonų eurų.

„Tai efektyvi priemonė išvengti NT burbulų ir NT nebesikoncentruos labai mažame gyventojų sluoksnyje. Tai sumažina turtinę nelygybę“, – kalbėjo finansų ministras.

Pasak jo, 0,3% tarifas gali galioti gana ilgą laiką jo nedidinant. Kaip pavyzdį jis pateikė komerciniam turtui taikomą apatinę tarifo ribą, kuri taip pat siekia 0,3% – savivaldybės taiko įvairioms ūkio šakoms.

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Žinote, ką norite žinoti?
Užsisakykite personalizuotą naujienlaiškį.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau