Robotai ir automatizacija: ką apie juos turėtų žinoti verslas

Reklama publikuota: 2022-06-02 07:00
svg svg

Automatizacija ir robotų diegimas iš verslo reikalauja ne tik finansinių investicijų, bet ir atidžiai peržvelgti visus įmonėje veikiančius procesus. Tik taip bus užtikrinama, kad toks projektas įmonei neš maksimalią naudą ir netrukus atsipirks. Apie kokius žingsnius turi pagalvoti verslas, prieš imdamasis robotizacijos, ir kaip išvengti brangiai galinčių atsieiti klaidų, pataria „R and R Technology“ verslo vystymo vadovas Paulius Rakauskas.

„Automatizacijos lygis visame pasaulyje yra labai nevienodas: anksčiau darbą su robotais pradėjusios užsienio įmonės dabar jau užsiima robotų parko plėtra ir sprendžia, kaip skirtingas įrenginių sistemas sujungti į vieną, o Lietuvos verslai kol kas tik pratinasi prie automatizacijos idėjų ir nėra labai drąsūs, nors, tiesa, šia tema domisi vis aktyviau“, – pastebi P. Rakauskas.

Pastaraisiais metais ne tik su Azijos regionų, bet ir su mūsų šalies verslais dirbantis specialistas sako, kad yra patikrintų būdų nustatyti, ar įmonei reikalingi automatizacijos sprendimai bei pamatuoti, kokią naudą jie atneštų.  

Efektyvumą sufleruoja pilotiniai projektai

Anot P. Rakausko, yra ne vienas ženklas, išduodantis, kad verslui vertėtų apsvarstyti robotizacijos galimybę. Pavyzdžiui, jei pastebima, kad vykdant užduotis įmonėje yra daug nenaudingo vežiojimo ar vaikščiojimo, jei darbuotojams tenka tempti, nešti sunkius krovinius. Taip pat – jei vienu metu reikia organizuoti ir krovinių išvežimą, ir atvežimą, surinkinėti užsakymus iš skirtingų sandėlio vietų. Arba jei yra darbų, kurie galėtų būti atliekami naktį – pavyzdžiui, suvežti paletes prie sandėliavimo vietų.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„R and R Technology“ verslo vystymo vadovas Paulius Rakauskas.
„R and R Technology“ verslo vystymo vadovas Paulius Rakauskas. 

„Mobiliems robotams dažniausiai tenka žaliavų, prekių ar kitų krovinių judėjimo užduotys – taip ne tik taupomi žmogiškieji resursai, darbuotojus nukreipiant prie aukštesnę vertę įmonei kuriančių užduočių, bet ir užtikrinamas procesų efektyvumas bei kokybė. Robotų darbe klaidų, jei ir pasitaiko, nepalyginamai mažiau, nei dirbant žmogui“, – tikina specialistas.

Pašnekovo teigimu, vienas geriausių būdų pasitikrinti, ar įmonei būtų naudinga automatizacija – pilotinis projektas. Išsirinkus procesą, kurį organizacija norėtų automatizuoti, pirmiausia sukuriama jo simuliacija virtualioje aplinkoje ir įvertinami tokio sprendimo rezultatai.

„Žinoma, robotų įsigijimas yra nemenkų resursų reikalaujantis sprendimas bet kuriai organizacijai, tad užuot puolę siūlyti projektus su 5 ar 10 robotų, pirmiausia įmonei leidžiame vieną robotą išsimėginti savo aplinkoje. Tai, be abejo, nėra pilno efektyvumo bandymas, bet jis klientams padeda suprasti, kaip procesai galėtų atrodyti jų įmonėje ir įvertinti bent dalį tokio sprendimo funkcionalumų, neretai – „išgaudyti“ klaidas, apie kurias klientas galbūt net negalėjo pagalvoti. Taip pat leidžia įvertinti, ar įmonės infrastruktūra yra tinkamai paruošta judėti robotams bei padeda planuoti tolimesnius automatizacijos žingsnius“, – teigia P. Rakauskas ir priduria, kad „R and  R Technology“ savo klientams jau netrukus atvers specialią erdvę Vilniuje, kurioje bus demonstruojamos įvairių užduočių simuliacijos.

Ne vienai užduočiai spręsti, o procesui automatizuoti

Anot pašnekovo, neretai verslai, svarstydami apie robotus, daro vieną ir tą pačią klaidą – apie juos galvoja kaip apie konkrečios užduoties atlikėjus. Toks mąstymo modelis, anot P. Rakausko, veda prie neteisingų išvadų.

„Pastebiu, kad verslai kartais vadovaujasi tokia logika: perkame robotą, kuris reikalauja sąlyginai nemažų investicijų, o jis tik veš paletę iš taško A į tašką B. Iš tiesų taip nėra, vienos menkos užduoties automatizavimas įmonei yra nereikšmingas ir neefektyvus. Tai, apie ką įmonei tikrai reikėtų galvoti, yra proceso automatizavimas. Šiek tiek atsitraukite nuo konkrečios užduoties ir peržiūrėkite ištisą procesą, į kurį planuojate įtraukti robotą, nes tai turės įtakos automatizacijos projekto sėkmei“, – pataria P. Rakauskas.

Specialistas pripažįsta, kad tokia analizė iš įmonės reikalauja nemenkų pastangų, nes reikia atidžiai peržvelgti visą savo veiklą. Pvz., jei per darbo valandą ar dieną sandėlyje yra surenkami tūkstančiai produktų, roboto atsiradimas turės itin didelę įtaką ne tik toje vietoje, kur jis važinės, bet ir visam darbo procesui.

„Robotas lanksčiai adaptuojasi prie infrastruktūros, procesų, bet taip pat ir įpareigoja klientą. Jis netoleruoja klaidų. Jei robotas atvyko į reikiamą vietą paimti prekių, o jų tuo metu ten nėra, arba jos sudėliotos bet kaip, ne pagal taisykles, jis automatiškai operatorių įspėja, kad negali dirbti, nes yra netvarka. Tai – buitinis pavyzdys, bet jis parodo, kad roboto atsiradimas įmonėje iškart įpareigoja „pasitempti“ visus veikloje dalyvaujančius darbuotojus. Taigi, sprendžiant mobilių robotų diegimo klausimus, svarbu įtraukti visų grandžių specialistus – tik aiškiai supratę, kokią problemą sprendžia automatizacija ir kokias naudas ji atneš, jie priims tokį pokytį atvirai ir bus galima tikėtis gero rezultato“, – atkreipia dėmesį pašnekovas.

Išsirinkti robotą – ne vienintelis uždavinys               

Nusprendusios imtis automatizacijos įmonės susiduria su kita dilema. Rinkoje yra labai daug skirtingų pavadinimų mobilių robotų, tad, ieškant tinkamiausio varianto, galima lengvai pasimesti. P. Rakausko teigimu, pirmiausia svarbu atkreipti dėmesį, kaip veikia roboto navigacija ir lokalizacija.

„Robotai orientuojasi aplinkoje naudodamiesi skirtingais metodais. Vieni jų seka magnetines ar panašias linijas ant žemės, kiti naviguoja pagal žymeklius – specialius atšvaitus, kabinamus patalpoje. Naujausi modeliai orientuojasi panašiai kaip žmogus, t. y. susidaro patalpos vaizdinį 2D ar 3D žemėlapį, pagal kurį planuoja maršrutus ir sensorių (kamerų) pagalba nustato savo buvimo vietą“, – dėsto pašnekovas.

embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/1509?placement=

Taip pat labai svarbu ne tik tinkamai išsirinkti robotą, bet ir išsiaiškinti, kieno ir kaip jis bus integruojamas į bendrą valdymo sistemą, kokių papildomų infrastruktūros pokyčių reikės. Pavyzdžiui, ar robotai turės iškvietimo mygtukus, o gal jų valdymas bus autonominis ir juo rūpinsis sandėlio sistema. Reikia įvertinti ir iš pažiūros smulkmeniškus klausimus – pavyzdžiui, ar efektyviam roboto judėjimui reikalingos idealiai lygios grindys, nes ilguoju laikotarpiu tai reikalaus itin didelių nuolatinių investicijų.

„Ne mažiau svarbu ir apgalvotai išsirinkti tiekėją. Mobilius robotus galima įsigyti iš atstovų ir patiems užsiimti jų integravimu, tačiau visada bus lengviau, jei sistemas diegs kompetentingi specialistai. Dar geriau, jei atstovas bendradarbiauja su vietos inžinieriais, kurie prireikus gali adaptuoti sistemą ir ją pritaikyti prie kliento poreikių. Ne kartą įmonėse esu matęs stovinčius robotus, kurie nedirba, nes tiesiog nėra kam juos tinkamai suprogramuoti“, – dalijasi P. Rakauskas.

Robotų sprendimai – nebūtinai logistikos įmonėms

Specialisto teigimu, jo atstovaujama įmonė, dirbdama su verslais, naudojasi trimis pagrindiniais baziniais sprendimais ir juos adaptuoja pagal individualius klientų poreikius. Tai – šakiniai krautuvai, vežantys sunkius krovinius, taip pat – autonominiai mobilūs robotai, galintys pakelti krovinius iki pusės tonos ir itin laisvai naviguojantys aplinkoje. Trečioji grupė – vadinamosios „pelės“, dažniausiai dirbančios uždarose patalpose be žmonių. Šie robotai juda gana dideliais greičiais, palenda po kroviniais ir juos perveža į kitą vietą.

Pašnekovas atkreipia dėmesį, kad nors dažniausiai apie automatizacijos procesus galvoja logistikos ir gamybos įmonės, mobilių robotų sistemos gali būti naudingos įvairių sektorių verslams, tarp jų – net ir koncertų ir kitų renginių salėms.

„Vienas paskutiniųjų mūsų darbų – mobilių robotų sprendimas, skirtas išdėlioti žiūrovų kėdes konferencijų centre. Šiam uždaviniui pasitelkti du skirtingi robotai, sujungti į vieną sistemą: vienas robotas atveža vieną ant kitos sukrautas kėdes, o kitas robotas – ant mobilios platformos įmontuota „ranka“ – tas kėdes po vieną nuima ir jas sustato reikiama tvarka konferencijų salėje. Žinoma, paprastai mūsų sprendimai aktualiausi gamybos įmonėms, logistikos centrams ir pan., bet vis dažniau tenka kurti sprendimus ir kitų sektorių organizacijoms“, – teigia P. Rakauskas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Robotai ir automatizacija: ką apie juos turėtų žinoti verslas Verslo tribūna

Automatizacija ir robotų diegimas iš verslo reikalauja ne tik finansinių investicijų, bet ir atidžiai...

„R&R Technology“: vasarą verslą pakviesime įsitikinti mobiliųjų robotų galimybėmis Verslo tribūna 1

Paulius Rakauskas, mobiliosios robotikos srityje inovacijas kuriančios įmonės „R&R Technology“ atstovas,...

Logistika 2023
2022.05.26
cargoGO patirtis: kaip augant 5 kartus pritraukti, išlaikyti ir auginti darbuotojus Verslo tribūna

Kaip išsiskirti iš kitų darbdavių ir darbuotojams pasiūlyti būtent tai, kas labiausia atlieptų jų poreikius...

Logistika 2023
2022.05.05
Komercinio transporto ir logistikos sektorius. „Scania Lietuva“ Įžvalgos Verslo tribūna

Pokalbis su Dariumi Snieška, „SCANIA Lietuva“ Regiono vadovu – apie transporto industriją: geopolitinę...

Logistika 2023
2022.04.29
„Scania Lietuva“ vadovas: susitvarkykime savo kieme ir tarša sumažės Verslo tribūna

Lietuva Vakarų Europoje save pozicionuoja kaip šalis, kurioje puikiai išvystytas tolimųjų pervežimų...

Logistika 2023
2022.04.07

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku