„Jaunojo dizainerio prizas“ – nuo kūrinio iki produkto

Publikuota: 2021-07-25
Parodoje „Jaunojo dizainerio prizas“, VDA parodų salė „Titanikas“. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Parodoje „Jaunojo dizainerio prizas“, VDA parodų salė „Titanikas“. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinių“ stažuotoja

Ne vienas lig šiol žinomas dizaino kūrinys pirmąkart buvo pristatytas „Jaunojo dizainerio prizo“ parodoje Vilniaus dailės akademijos  (VDA) salėje „Titanikas“, kur dizaino studentai parodo savo baigiamuosius darbus. Šiemet ji veiks iki liepos 31 d. Absolventai savo kūriniais siūlo naujų sprendimų kasdienybei ir tvarumui.

„Jaunojo dizainerio prizo“ (JDP) paroda organizuojama kasmet nuo 2011 m., joje savo diplominius darbus pateikia bakalauro ir magistro dizaino studentai iš visų auštųjų Lietuvos mokyklų. Kūriniai skirstomi į keturias kategorijas (produkto dizaino, komunikacijos dizaino, mados dizaino, dizaino tyrimų), kiekvienoje iš jų teikiamos 3 nominacijos. Pagrindinio ir papildomo prizo laimėtoją išrenka nepriklausoma komisija, publikos nugalėtojus renka „15min.lt“ portalo skaitytojai.

embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/983?placement=

Ieva Rudė, parodą VŽ pristačiusi VDA Dizaino inovacijų centro (VDA DIC) projektų skyriaus koordinatorė, atkreipia dėmesį, kad joje matome tik dalį studentų įdėtų pastangų. Kartu apžiūrėjus inovatyvius eksponatus, tampa akivaizdus jaunųjų dizainerių siekis pastebėti ir spręsti ekologines problemas.

nuotrauka::1

JDP istorijoje ne vienas autorius savo kūrinį išvystė iki produkto ir įsteigė verslą. Dalis šių metų absolventų planuoja įkurti savo verslus, tačiau tai nėra vienintelis karjeros kelias.

Idėjos, keičiančios kasdienybę

Parodoje netrūksta novatoriškumo ir originalumo. Vienas iš tokių inovatyvių darbų – bakalauro studento Pauliaus Burago „Teleturistinė sistema“, siūlanti naują keliavimo būdą: sistema, sudaryta iš dronų ir jų stotelių, leidžia keliauti nepajudant iš vietos.

nuotrauka::2

Pagal autoriaus koncepciją, prie drono būtų galima prisijungti nuotoliniu būdu ir jame esančių kamerų pagalba stebėti aplinką. Tokiam keliavimui reikalinga ir virtualios realybės platforma.

Studentai pateikia kitokį požiūrį į mums įprastus objektus ar veiksmus. Pavyzdžiui, magistro studentė Viktorija Stundytė, sukūrusi banguoto paviršiaus stalo indų kolekciją „Stalo atributai“, kviečia atidžiau pasižiūrėti į mitybą.

nuotrauka::3

Anot autorės, šių indų dizainu ji stengėsi sukurti aliuziją į natūralios gamtos formas ir žmogaus su gamta sąlytį.

„Jais siekiu stabdyti atsitiktinio valgymo praktiką. Noriu perteikti žinutę, kad valgytume lėčiau, dėmesingiau, mažesniais kiekiais ir subalansuotai“, ?  aiškina V. Stundytė. Jos „Stalo atributai“ buvo įvertini pagrindiniu prizu dizaino tyrimo kategorijoje.

Parodoje ryški ir tvarumo tema. Jaunieji dizaineriai savo kūriniais kalba apie ekologines problemas arba jas sprendžia. Vienas iš tokių – Emilio Jonaičio  filmas „The invisible side of plastics“, kuriame grafiniais elementais vaizduojama 2016 m. Japonijoje išrasta plastiką skaidanti bakterija.

Kitas pavyzdys — Mildos Pakarklytės „Gyvenimas po gyvenimo / Life after life“, yra mirusiųjų pagerbimo vieta namuose. Vienas svarbiausių darbo elementų – ledo žvakė, kuri  uždegta ir padėta ant svarstyklių atidengia mirusiojo nuotrauką, o nuo šilumos tirpstantis vanduo suteka į įdubą su žeme, kur pasodintas bonsai medelis. Šis kūrinys yra alternatyva taršioms stiklinėms ir plastikinėms kapinių žvakėms.

Dabar – kūrinys, vėliau – produktas

Studentai idėjas vysto ir kūrinius realizuoja bendradarbiaudami su įvairiais konsultantais. Anot P. Burago, jo sukurtos teleturistinės sistemos vizija buvo vystoma konsultuojantis su „Gamybos inovacijų slėnio“ (GIS) komanda ir kitais. Jaunasis dizaineris studijuos magistrantūroje ir kurs demonstracinį prototipą, kuris pagelbėtų ieškant investuotojų sistemai įgyvendinti.

V. Stundytė savo indus pagamino bendradarbiaudama su amatų mokykla „Sodžiaus meistrai“. Šiuo metu ji vysto savo prekės ženklą ir planuoja pradėti verslą. Kūrėja mano, kad jos gamintus stalo atributus būtų galima pritaikyti maitinimo įstaigų versle.

„Svarbu, kad restorano modelis veiktų pagal tvarios mitybos principus. Šiuolaikinėje valgymo kultūroje virtuvės šefas yra edukatorius, kuris turi nemažą įtaką visuomenės maitinimosi įpročiams. Todėl manau, kad konceptualių stalo atributų dizainas kartu su virtuvės šefo ir jo komandos patiekalais yra efektyvus siekiant perduoti žinutę, kaip svarbu suvokti mitybos įpročių įtaką žmogui ir gyvajai aplinkai“, – kalba V. Stundytė.

Produktu tampa ne visi

Marius Urbanavičius, 15 m. vadovavęs VDA DIC, sako, jog pagrindinis šios parodos tikslas buvo parodyti studentų darbus, kad jie galėtų toliau judėti kaip dizaineriai ar kaip samdomi specialistai. Svarstant, kodėl ne visi studentai įkuria verslus, M. Urbanavičius teigia, kad jei sumanymas aktualus, tuomet yra ir galimybė sukurti produktą. Žinoma, tam reikalingi ir verslumo įgūdžiai.

„Didžiąja dalimi viskas priklauso nuo paties asmens, kiek plačiai jis domisi ne tik savo sritimi, o ir verslu, finansais, kaip juos valdo“, – aiškina pašnekovas. Anot jo, svarbiausia, ar žmogus pats nori kurti verslą, o charizma, užsidegimas padeda įtikinti investuotojus.

Anot I. Rudės, jaunieji dizaineriai kuria koncepcijas, idėjas, o tai ne per metus tampa verslu, juolab studentams, nusprendusiems plėtoti produktą, reikia susitvarkyti intelektinę nuosavybę.

„Joks investuotojas nežiūrės į tavo darbą, kol jis neužpatentuotas. Nes yra plagiato rizika“, – sako ji.

M. Urbanavičius pabrė-ia, jog verslas tėra vienas iš keleto galimų menininko kelių. Kitos karjeros kryptys taip pat yra gera patirtis, pavyzdžiui, dirbti samdomu dizaineriu arba socialinėje veikloje.

Sėkmės istorijos

Doc. Juozas Brundza, VDA dizaino katedros vedėjas, pasakoja apie jau realizuotus projektus. Tarp jų – Živilės Lukšytės šviestuvas „Light Stick“, kuris buvo gaminamas Italijoje, Karolinos Petraitytės edukacinės priemonės, Igno Survilos ir Rapolo Gražio sukurti daiktai.

Paspirtuko „Pigeon“ kūrėjas I. Survila, pastebėjęs, kad paspirtukas yra neišvystyta ir vaikiška laikoma transporto priemonė, ėmėsi jį tobulinti, galiausiai išvystė produktą ir įkūrė įmonę ,,City Birds“. Jis pasakoja, kad pradėti paspirtukų gamybą padėjo kapitalas, surinktas sutelktinio finansavimo platformoje „Kickstarter“, o atsiradus investuotojams Šveicarijoje, įmonė pradėjo gaminti produkciją Kinijoje. Tiesa buvo planų perkelti gamybą į Europą, bet, anot I. Survilos, kainų sistema Kinijoje atrodė ekonomiškesnė. Savo kompaniją jis pardavė 2019 m.

R. Gražys, „Lava Drops“ elektrinių gitarų sumanytojas, pasakoja, kad kurdamas jas bendradarbiavo su muzikantais, muzikos instrumentų inžinieriais, medžiagų technologais. Tačiau verslą pradėjo be investuotojų pagalbos, pats išvystė produktą. Jis aktyviai dalyvavo pasaulinėse parodose Los Andžele, Holivude, Dubajuje, tai padėjo išplėsti pažinčių ratą, susipažinti su muzikantais. R. Gražio gitaros yra rankų darbo, taigi – ne masinės gamybos produktas, todėl investuotojų pagalba jam nebuvo būtina.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„iPhone 13“ – revoliucijos nėra, tačiau „Apple“ traukinys važiuoja toliau Premium

Naujų „Apple“ produktų pristatymo renginys tebėra didžiulio dėmesio susilaukianti atrakcija. Antradienio...

Inovacijos
2021.09.19
Premjera Operoje. „Rožės kavalierius“ – lyg paveikslas nenudžiūvusiais dažais Premium

Rugsėjo 3–11 d. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre (LNOBT) vyko Richardo Strausso operos „Rožės...

Laisvalaikis
2021.09.18
Amžinieji gyvenimo ir mažųjų platonų klausimai Premium

Tai buvo bene 2018 m. Vilniaus knygų mugė, kai anuometinės filosofines knygas leidžiančios leidyklos „Jonas...

Laisvalaikis
2021.09.18
VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį ir ne tik

Šio savaitgalio renginiai – Europos paveldo dienos, tarptautinis teatro festivalis „Sirenos“, ankstyvojo kino...

Laisvalaikis
2021.09.17
Penki vakarai su dvidešimtuoju „Vilnius Mama Jazz“

Rugsėjo 22 d. prasidėsiantį 20-ąjį „Vilnius Mama Jazz“ festivalį atidarys kontraboso žvaigždė Avishai...

Laisvalaikis
2021.09.15
Senas geras kinas: atsirita „Pirmoji banga“

Rugsėjo 16 d. Vilniuje prasideda šeštasis ankstyvojo kino festivalis „Pirmoji banga“. Šiemet tiesiog...

Laisvalaikis
2021.09.15
„ArtVilnius’21“ – ir vėl rudenį

Šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius’21“ ir šiemet vyks rudenį, spalio 15–17 dienomis. Parodų ir kongresų...

Laisvalaikis
2021.09.14
Prasideda Vilniaus tarptautinis teatro festivalis „Sirenos“

Rugsėjo 15 d. prasideda Vilniaus tarptautinis teatro festivalis „Sirenos“. Iki spalio 7-osios renginyje,...

Laisvalaikis
2021.09.13
AAT klausia, kokia teatro ir meno prasmė

Į naujojo sezono pristatymų „maratoniuką“ įsijungęs AAT, Artūro Areimos teatras, provokuodamas klausia, kokia...

Laisvalaikis
2021.09.12
Legendinis džiazistas V. Ganelinas atvyksta koncertui su simfoniniu orkestru

Lietuva irgi turi gyvų savo muzikos legendų. Ne akademinės ar klasikinės, bet džiazo. Vienas jų –...

Laisvalaikis
2021.09.11
Naujajame OKT sezone – 12 premjerų, griausiančių socialinę atskirtį

Kodėl mus vis dar kankina kito baimė, o mūsų visuomenės kone kertine fraze vis dar išlieka „Taip, aš suprantu...

Laisvalaikis
2021.09.11
VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį 

Šio savaitgalio dominantė – „ekskursiniai renginiai“ nuo Vilniaus iki Palangos ir sezono pradžios koncertai...

Laisvalaikis
2021.09.10
„Ekskursas“ vėl kviečia ekskursuoti po Kauno modernizmą

Visuomeninė iniciatyva „Ekskursas“ šį savaitgalį vėl primins apie Kauno modernizmą ir sekmadienį ir rugsėjo...

Laisvalaikis
2021.09.09
Galerijų savaitgalio maršrutas – nuo Konstitucijos pr. iki Rasų

Rugsėjo 9 d.12 d. vykstantis Vilniaus galerijų savaitgalis (VGS) atvers daugiau nei 30-ies meno erdvių,...

Laisvalaikis
2021.09.08
Kuršių nerijoje kuriamas naujas nacionalinio parko lankytojų centras

Naujasis Kuršių nerijos nacionalinio parko lankytojų centras kuriamas Juodkrantėje, prieš 4 m. uždarytose...

Laisvalaikis
2021.09.08
Naujuoju Krepšinio federacijos prezidentu tapo V. Gedvilas 3

Lietuvos krepšinio federacijos prezidentu išrinktas krepšinio treneris, buvęs Seimo narys Vydas Gedvilas. Jis...

Laisvalaikis
2021.09.07
ABBA sugrįžimas: naujas albumas po 40 metų ir avatarų turas

Legendinė švedų populiariosios muzikos grupė ABBA po 40 metų pertraukos išleidžia naują albumą „ABBA Voyage“.

Laisvalaikis
2021.09.05
Nauja paroda MO muziejuje: iš „Sunkaus amžiaus“ į „Permainų šventę“

Rugsėjo 4 d. MO muziejuje atidaroma fotografijų paroda „Permainų šventė“, simboliškai pakeitusi prieš tai...

Laisvalaikis
2021.09.03
VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

Didieji savaitgalio renginiai šį savaitgalį telkiasi Vilniuje ir Kaune, kameriniai – visoje Lietuvoje.

Laisvalaikis
2021.09.03
Kinijoje vaikai galės žaisti internetinius žaidimus ne daugiau nei 3 valandas per savaitę 8

Kinija pirmadienį paskelbė naują reikalavimą sutrumpinti vaikų žaidimo internetiniais žaidimais laiką iki 3...

Inovacijos
2021.08.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku