„Jaunojo dizainerio prizas“ – nuo kūrinio iki produkto

Publikuota: 2021-07-25
Parodoje „Jaunojo dizainerio prizas“, VDA parodų salė „Titanikas“. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Parodoje „Jaunojo dizainerio prizas“, VDA parodų salė „Titanikas“. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinių“ stažuotoja

Ne vienas lig šiol žinomas dizaino kūrinys pirmąkart buvo pristatytas „Jaunojo dizainerio prizo“ parodoje Vilniaus dailės akademijos  (VDA) salėje „Titanikas“, kur dizaino studentai parodo savo baigiamuosius darbus. Šiemet ji veiks iki liepos 31 d. Absolventai savo kūriniais siūlo naujų sprendimų kasdienybei ir tvarumui.

„Jaunojo dizainerio prizo“ (JDP) paroda organizuojama kasmet nuo 2011 m., joje savo diplominius darbus pateikia bakalauro ir magistro dizaino studentai iš visų auštųjų Lietuvos mokyklų. Kūriniai skirstomi į keturias kategorijas (produkto dizaino, komunikacijos dizaino, mados dizaino, dizaino tyrimų), kiekvienoje iš jų teikiamos 3 nominacijos. Pagrindinio ir papildomo prizo laimėtoją išrenka nepriklausoma komisija, publikos nugalėtojus renka „15min.lt“ portalo skaitytojai.

embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/983?placement=

Ieva Rudė, parodą VŽ pristačiusi VDA Dizaino inovacijų centro (VDA DIC) projektų skyriaus koordinatorė, atkreipia dėmesį, kad joje matome tik dalį studentų įdėtų pastangų. Kartu apžiūrėjus inovatyvius eksponatus, tampa akivaizdus jaunųjų dizainerių siekis pastebėti ir spręsti ekologines problemas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

nuotrauka::1

JDP istorijoje ne vienas autorius savo kūrinį išvystė iki produkto ir įsteigė verslą. Dalis šių metų absolventų planuoja įkurti savo verslus, tačiau tai nėra vienintelis karjeros kelias.

Idėjos, keičiančios kasdienybę

Parodoje netrūksta novatoriškumo ir originalumo. Vienas iš tokių inovatyvių darbų – bakalauro studento Pauliaus Burago „Teleturistinė sistema“, siūlanti naują keliavimo būdą: sistema, sudaryta iš dronų ir jų stotelių, leidžia keliauti nepajudant iš vietos.

nuotrauka::2

Pagal autoriaus koncepciją, prie drono būtų galima prisijungti nuotoliniu būdu ir jame esančių kamerų pagalba stebėti aplinką. Tokiam keliavimui reikalinga ir virtualios realybės platforma.

Studentai pateikia kitokį požiūrį į mums įprastus objektus ar veiksmus. Pavyzdžiui, magistro studentė Viktorija Stundytė, sukūrusi banguoto paviršiaus stalo indų kolekciją „Stalo atributai“, kviečia atidžiau pasižiūrėti į mitybą.

nuotrauka::3

Anot autorės, šių indų dizainu ji stengėsi sukurti aliuziją į natūralios gamtos formas ir žmogaus su gamta sąlytį.

„Jais siekiu stabdyti atsitiktinio valgymo praktiką. Noriu perteikti žinutę, kad valgytume lėčiau, dėmesingiau, mažesniais kiekiais ir subalansuotai“, ?  aiškina V. Stundytė. Jos „Stalo atributai“ buvo įvertini pagrindiniu prizu dizaino tyrimo kategorijoje.

Parodoje ryški ir tvarumo tema. Jaunieji dizaineriai savo kūriniais kalba apie ekologines problemas arba jas sprendžia. Vienas iš tokių – Emilio Jonaičio  filmas „The invisible side of plastics“, kuriame grafiniais elementais vaizduojama 2016 m. Japonijoje išrasta plastiką skaidanti bakterija.

Kitas pavyzdys — Mildos Pakarklytės „Gyvenimas po gyvenimo / Life after life“, yra mirusiųjų pagerbimo vieta namuose. Vienas svarbiausių darbo elementų – ledo žvakė, kuri  uždegta ir padėta ant svarstyklių atidengia mirusiojo nuotrauką, o nuo šilumos tirpstantis vanduo suteka į įdubą su žeme, kur pasodintas bonsai medelis. Šis kūrinys yra alternatyva taršioms stiklinėms ir plastikinėms kapinių žvakėms.

Dabar – kūrinys, vėliau – produktas

Studentai idėjas vysto ir kūrinius realizuoja bendradarbiaudami su įvairiais konsultantais. Anot P. Burago, jo sukurtos teleturistinės sistemos vizija buvo vystoma konsultuojantis su „Gamybos inovacijų slėnio“ (GIS) komanda ir kitais. Jaunasis dizaineris studijuos magistrantūroje ir kurs demonstracinį prototipą, kuris pagelbėtų ieškant investuotojų sistemai įgyvendinti.

V. Stundytė savo indus pagamino bendradarbiaudama su amatų mokykla „Sodžiaus meistrai“. Šiuo metu ji vysto savo prekės ženklą ir planuoja pradėti verslą. Kūrėja mano, kad jos gamintus stalo atributus būtų galima pritaikyti maitinimo įstaigų versle.

„Svarbu, kad restorano modelis veiktų pagal tvarios mitybos principus. Šiuolaikinėje valgymo kultūroje virtuvės šefas yra edukatorius, kuris turi nemažą įtaką visuomenės maitinimosi įpročiams. Todėl manau, kad konceptualių stalo atributų dizainas kartu su virtuvės šefo ir jo komandos patiekalais yra efektyvus siekiant perduoti žinutę, kaip svarbu suvokti mitybos įpročių įtaką žmogui ir gyvajai aplinkai“, – kalba V. Stundytė.

Produktu tampa ne visi

Marius Urbanavičius, 15 m. vadovavęs VDA DIC, sako, jog pagrindinis šios parodos tikslas buvo parodyti studentų darbus, kad jie galėtų toliau judėti kaip dizaineriai ar kaip samdomi specialistai. Svarstant, kodėl ne visi studentai įkuria verslus, M. Urbanavičius teigia, kad jei sumanymas aktualus, tuomet yra ir galimybė sukurti produktą. Žinoma, tam reikalingi ir verslumo įgūdžiai.

„Didžiąja dalimi viskas priklauso nuo paties asmens, kiek plačiai jis domisi ne tik savo sritimi, o ir verslu, finansais, kaip juos valdo“, – aiškina pašnekovas. Anot jo, svarbiausia, ar žmogus pats nori kurti verslą, o charizma, užsidegimas padeda įtikinti investuotojus.

Anot I. Rudės, jaunieji dizaineriai kuria koncepcijas, idėjas, o tai ne per metus tampa verslu, juolab studentams, nusprendusiems plėtoti produktą, reikia susitvarkyti intelektinę nuosavybę.

„Joks investuotojas nežiūrės į tavo darbą, kol jis neužpatentuotas. Nes yra plagiato rizika“, – sako ji.

M. Urbanavičius pabrė-ia, jog verslas tėra vienas iš keleto galimų menininko kelių. Kitos karjeros kryptys taip pat yra gera patirtis, pavyzdžiui, dirbti samdomu dizaineriu arba socialinėje veikloje.

Sėkmės istorijos

Doc. Juozas Brundza, VDA dizaino katedros vedėjas, pasakoja apie jau realizuotus projektus. Tarp jų – Živilės Lukšytės šviestuvas „Light Stick“, kuris buvo gaminamas Italijoje, Karolinos Petraitytės edukacinės priemonės, Igno Survilos ir Rapolo Gražio sukurti daiktai.

Paspirtuko „Pigeon“ kūrėjas I. Survila, pastebėjęs, kad paspirtukas yra neišvystyta ir vaikiška laikoma transporto priemonė, ėmėsi jį tobulinti, galiausiai išvystė produktą ir įkūrė įmonę ,,City Birds“. Jis pasakoja, kad pradėti paspirtukų gamybą padėjo kapitalas, surinktas sutelktinio finansavimo platformoje „Kickstarter“, o atsiradus investuotojams Šveicarijoje, įmonė pradėjo gaminti produkciją Kinijoje. Tiesa buvo planų perkelti gamybą į Europą, bet, anot I. Survilos, kainų sistema Kinijoje atrodė ekonomiškesnė. Savo kompaniją jis pardavė 2019 m.

R. Gražys, „Lava Drops“ elektrinių gitarų sumanytojas, pasakoja, kad kurdamas jas bendradarbiavo su muzikantais, muzikos instrumentų inžinieriais, medžiagų technologais. Tačiau verslą pradėjo be investuotojų pagalbos, pats išvystė produktą. Jis aktyviai dalyvavo pasaulinėse parodose Los Andžele, Holivude, Dubajuje, tai padėjo išplėsti pažinčių ratą, susipažinti su muzikantais. R. Gražio gitaros yra rankų darbo, taigi – ne masinės gamybos produktas, todėl investuotojų pagalba jam nebuvo būtina.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Buvęs Petro Cvirkos skveras Vilniuje pritaikomas renginiams

Su kūrybinių dirbtuvių dalyviais sutarus buvusį Petro Cvirkos skverą pritaikyti renginiams, jame pradėta...

Laisvalaikis
2022.08.10
Verslui remiant kuriamas lietuviškas serialas apie karą Ukrainoje

Siekdamas padėti kolegoms ukrainiečiams, žinomas aktorius Andrius Paulavičius ryžosi prodiusuoti pirmąjį...

Rinkodara
2022.08.10
S. Williams po „US Open“ turnyro pasuks kita kryptimi

Viena iš daugiausiai pasaulyje uždirbančių sportininkių Serena Williams paskelbė, kad po šių metų atvirojo...

Laisvalaikis
2022.08.09
Vilniuje – mėsainių festivalis „Vilnius Burger Fest“

Rugpjūčio 10 d., trečiadienį, Vilniaus Tymo turguje rengiama aštuntoji vasaros šventė gurmaniškų mėsainių...

Laisvalaikis
2022.08.09
Išrinktos 2023-ųjų mažosios Lietuvos kultūros sostinės

Mažosiomis kitų metų Lietuvos kultūros sostinėmis tapo Kauno rajone esanti Kulautuva, Biržų rajone esanti...

Laisvalaikis
2022.08.09
Kinas po tiltu: „Mano babuška“ ir kiti

Vilniuje, po Liubarto tiltu veikiančiame vasaros kino teatre, tęsiasi patiltės seansų ciklas „Gilios upės...

Laisvalaikis
2022.08.08
Neringos meras: netvarkomoms krantinėms gresia griūtis 6

Susidėvėjusių marių krantinių tvarkymas Nidoje, Pervalkoje ir Preiloje yra pernelyg didelė finansinė našta...

Statyba ir NT
2022.08.07
Paskelbtas Kauno S. Dariaus ir S. Girėno stadiono ir sporto halės koncesijos konkursas

Kauno miesto savivaldybė paskelbė baigiamų rekonstruoti S. Dariaus ir S. Girėno stadiono bei sporto halės...

Statyba ir NT
2022.08.07
Atnaujinant skrydžių oro balionais tvarką, baiminamasi oreivystės žlugimo Vilniuje

Valstybės valdomai skrydžių valdymo bendrovei „Oro navigacija“ rengiantis atnaujinti skrydžių oro balionais...

Laisvalaikis
2022.08.07
Į ekranus trumpam sugrįžta „Skardinis būgnelis“

1959 m. išleistas „Skardinis būgnelis“ – vienas svarbiausių XX a. romanų, kuriame „Nobelio“ premijos...

Laisvalaikis
2022.08.06
VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

Savaitgalio meniu: daugybė renginių Kaune – Europos kultūros sostinėje, atsisveikinimas su opera, „Nida jazz...

Laisvalaikis
2022.08.05
Gyventojai kurį laiką stumbrų nelankys: pradedama Pašilių stumbryno rekonstrukcija

Uždaromas Panevėžio rajone esantis Pašilių stumbrynas, penktadienį pranešė Valstybinių miškų urėdija.

Laisvalaikis
2022.08.05
LATGA paskelbė populiariausias knygas bibliotekose 1

Asociacija LATGA, remdamasi bendro jungtinio bibliotekų katalogo duomenimis, kuriuos susistemina ir pateikia...

Laisvalaikis
2022.08.04
„Kotletukai“ šunims išgelbėjo verslą, nesvarbu, kad jie brangesni už mėsą Premium

Šalutinė veikla gali tapti ne tik pagrindinė, bet ir vienintelė, rodo UAB „Rogių šunys“ pavyzdys. Gaminti...

Gazelė
2022.08.04
J. Kagan paroda „Iš tamsos“ – apie meilę ir išlikimą

Rugpjūčio 4 d. Kaune, pastate greta Istorinės LR Prezidentūros (Gimnazijos g. 4), atidaroma litvakės Jenny...

Laisvalaikis
2022.08.03
„Samsung“ tikisi sulankstomų išmaniųjų telefonų išpopuliarėjimo

Pietų Korėjos technologijų milžinė „Samsung“ tikisi, kad sulankstomi telefonai pagal pardavimus ateityje...

Inovacijos
2022.07.31
Santechnikas melomanas iš aistros sukūrė verslą Premium

Pomėgis gali pasufleruoti idėją naujam verslui, tačiau net jei šis sekasi, ankstesnės patirties nereikėtų...

Gazelė
2022.07.31
Paskutinį mėnesio sekmadienį – į muziejų nemokamai

Liepos 31-oji, sekmadienis, – nemokamo muziejų lankymo diena. Pasak Kultūros ministerijos, atšaukus...

Laisvalaikis
2022.07.31
Turtuoliai irgi verkia: Shakirai gresia 8-eri metai kalėjimo

Ispanijos teisėsauga reikalauja skirti aštuonerių metų laisvės atėmimo bausmę ir 24 mln. Eur baudą Kolumbijos...

Laisvalaikis
2022.07.30
Pirma Ukrainos kelionių organizatoriaus vasara: atėjome kaip tik tuo metu

Balandį apie veiklos pradžią Baltijos šalyse paskelbęs didžiausias Ukrainos kelionių organizatorius „Join...

Gazelė
2022.07.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku