R. Skyrienė. Belaukiant mokesčių reformos: šioks toks stebuklas būtų visai ne pro šalį

  Publikuota: 2023-01-26 11:52
  Asociacijos nuotr.
  svg svg
  Asociacijos nuotr.
  Asociacijos „Investors‘ Forum“ vykdomoji direktorė

  Stebint šiomis dienomis kiek nedrąsiai prasidedančią diskusiją apie būsimą mokesčių reformą mintyse nejučia suskamba kanadiečių poeto ir dainininko Leonardo Coheno daina „Waiting for a Miracle“ („Belaukiant stebuklo“). Šiame kūrinyje pasakojama apie žmogų, suvokiantį, kad pusę gyvenimo pralaukė kažko nepasiekiamo, užuot visavertiškai gyvenęs čia ir dabar.

  Daina atmintyje iškyla ne tik dėl žodžio „stebuklas“, skambančio ir finansų ministrės Gintarės Skaistės, ir prezidentūros atstovų lūpose – nei ministerija, nei Daukanto aikštė didelių stebuklų tvirtinant ir vykdant mokesčių pertvarką, panašu, nesitiki. Kūrinys gana taikliai atspindi ir kylantį nugąstavimą, kad ši mokesčių reforma gali tapti dar viena neišnaudota proga suteikti esminį postūmį Lietuvos ekonomikos raidai.

  Nuo žodžių prie veiksmų?

  Jokiu būdu neišsižadu anksčiau išsakytų minčių, jog turint omenyje iššūkius, su kuriais per pastaruosius kelerius metus teko susidurti Lietuvai, Europai ir visam pasauliui, aštuonioliktajai Vyriausybei veikti sekėsi gana gerai. Panašu, kad šis Ministrų kabinetas šalies istorijoje išliks kaip valstybę per itin audringus vandenis vedusi ir, bent jau iki šiol, gana sėkmingai tai dariusi valdžios institucija. Ir vis dėlto, net ir neramioje bei nelengvoje kelionėje svarbu nepamiršti keliaujančiųjų poreikių ir prisiminti, koks gi tos kelionės tikslas. Jeigu siekiame ne tik „ištverti“, bet ir šį tą sukurti bei pakloti pamatus tolesniam šalies ūkio vystymuisi, tai taip ir kalbėkime.

  Kai kurios ministrės G. Skaistės šią savaitę interviu žiniasklaidai pristatytos mokesčių pertvarkos kryptys nuteikia pakiliai. Pavyzdžiui, finansų ministrė užsimena, kad pelno mokesčio lengvata investuojančiam verslui „turi savo logiką“ ir leidžia suprasti, kad lengvatos galiojimas bus tęsiamas. Tai būtų labai svarbi žinia ilgalaikę veiklą ir investicijas planuojančiam verslui bei reikšminga paskata investuoti.

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  Be to, ministrė kalba ir apie papildomas priemones skatinti įmones investuoti į savo atsinaujinimą. Kol tos priemonės išsamiau nepristatytos, sudėtinga vertinti tikėtiną jų veiksmingumą. Bet svarbu jau vien tai, kad Vyriausybė investicinį klimatą, rodos, nusiteikusi gerinti ne vien kalbomis.

  Dar vienas reikšmingas žingsnis, kurio, anot finansų ministrės, galime tikėtis sulaukti artimiausiu metu, tai – investicinių sąskaitų įteisinimas. Tokios sąskaitos leistų gerokai palengvinti administracinę naštą ir gyventojams, ir bankams, kuriems nebereikėtų teikti duomenų Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) apie kiekvienas įplaukas. Jos padėtų supaprastinti ir atpiginti mokesčių administravimą, o svarbiausia – paskatinti gyventojus investuoti į kapitalo rinką ir suteikti postūmį jos augimui. Tikimės greitu metu išgirsti apie konkrečius veiksmus ir investicinių sąskaitų startą. 

  Verslas tikisi ryžtingų žingsnių

  Vis dėlto apie daugelį priemonių, kurios, tikimės, artimiausiu metu taps gerokai platesnių ir aktyvesnių diskusijų objektu, G. Skaistė kol kas kalba itin aptakiai. Taigi sunku ir tiksliau prognozuoti, kuria linkme galiausiai pasuks mokesčių sistemos pertvarka. Belieka viltis, kad svarbių ir ne vienus metus laukiamų permainų politikai vis dėlto pasiryš imtis.

  Pavyzdžiui, labai tikimės, jog atsiras valios imtis skatinti aukštą pridėtinę vertę kuriančių darbo vietų steigimą grąžinant 27% gyventojų pajamų mokesčio tarifą pajamoms, viršijančioms Sodros „lubas“. Stambiausius ir aktyviausius investuotojus į Lietuvos ekonomiką telkiančios asociacijos „Investors‘ Forum“ nariai yra ne kartą pabrėžę, kad dabartinis 32% tarifas daro Lietuvą itin nekonkurencingą kovoje dėl talentų ir yra neteisingas labai aukštos kvalifikacijos darbuotojų atžvilgiu. Jeigu iš tiesų siekiame pritraukti geriausius specialistus dirbti Lietuvoje, privalome keisti dabartinį gyventojų pajamų apmokestinimą.

  Ekonomikos augimui palankią mokesčių sistemą kurti padėtų ir kitos priemonės, ypač susijusios su administracinės naštos verslui mažinimu. Čia pirmiausiai praverstų natūra gaunamų pajamų administravimo tvarkos supaprastinimas, leidžiant įmonėms neapmokestinti darbuotojams teikiamos naudos natūra, jei ši neviršija nustatyto dydžio nuo bendrų įmonės darbo užmokesčio sąnaudų, taip pat pelno mokesčio lengvatą dėl naudų darbuotojams taikyti ne tik tais atvejais, kuomet sudaryta kolektyvinė sutartis, tačiau ir numačius naudų teikimą vidaus darbo tvarkose. Ekonomikos augimą skatintų ir tinkamos mokestinės sąlygos Lietuvos verslui eksportuoti į tas šalis, su kuriomis nėra pasirašytos dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartys. Valstybė turėtų leisti Lietuvoje antrą kartą neapmokestinti pajamų, nuo kurių mokestis sumokėtas užsienio šalyse.

  Pastebima, kad didelė administracinė našta verslui tenka ir siekiant pasinaudoti dalimi šiuo metu galiojančių mokestinių priemonių, kurios kaip tik ir turėtų skatinti įmonių ir valstybė pažangą. Pavyzdžiui, nors lengvatos į mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą (MTEP) investuojančioms įmonėms iš principo yra geras sumanymas, pastebima, kad lengvata taikoma nepakankamai lanksčiai – naujos, mažos ir vidutinės įmonės, kurios neuždirba pelno, lengvata negali pasinaudoti, nes ji taikoma pelno mokesčiui. Lengvatą sudėtinga administruoti, ji nepakankamai viešinama. Be to, pasitaiko, kad net ir pritaikytą MTEP lengvatą vėliau užginčija VMI specialistai. Taigi valstybei būtina galvoti ne tik apie vienas ar kitas priemones, bet ir tinkamą jų įgyvendinimą.

  Tačiau siekiant pažangos link pakreipti šalies ūkį ir mokesčių sistemą reikia ne tik gerai pamatuotų pokyčių, bet, visų pirma, ryžto. Be jo tikrai nebus įmanoma įgyvendinti tokių metų metus aptariamų priemonių, kaip, pavyzdžiui, visuotinio nekilnojamojo turto mokesčio įvedimas. O girdint kol kas labai jau atsargias finansų ministrės kalbas apie būsimos pertvarkos kryptis, kyla nuogąstavimas, kad ryžto imtis esminių pokyčių dar šią kadenciją galbūt ir nėra tiek jau daug.

  Ir vis dėlto, ekonomikai traukiantis, investuotojams vis skeptiškiau vertinant ilgalaikes Lietuvos ūkio perspektyvas, šios toks stebuklas valdžios atstovams imantis ambicingos mokesčių reformos mūsų šaliai reikalingas labiau negu bet kada. Galime šio stebuklo, kaip toje L. Coheno dainoje, dar laukti ir laukti. Arba galime prisiminti, kad stebuklus paprastai reikia sukurti patiems.

  Komentaro autorė – Rūta Skyrienė, asociacijos „Investors‘ Forum“ vykdomoji direktorė

  Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Rašyti komentarą 0
  Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

  Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

  A.Gaudiešius Ką atneš investicijų į atsinaujinančią energetiką bumas?

  Numatoma, kad sparti atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) projektų plėtra leis jau 2030 m. patenkinti...

  Nuomonės
  14:52
  I. Langaitė. Kaip pritraukti daugiau moterų į Lietuvos technologijų sektorių?

  Lietuvos technologijų sektoriuje dirba per mažai moterų – trūksta įkūrėjų, vadovių, valdybos narių ir kitų...

  Nuomonės
  2023.03.25
  Atominė alergija pigiai elektrai 19

  Pavasarį alergiški žmonės dažnai pradeda čiaudėti. Lietuvoje imama čiaudėti, kai pradedama diskutuoti apie...

  Nuomonės
  2023.03.24
  R. Valiūnas. Ar į Prokrusto lovą guldomi bankai – geriausias būdas biudžetui papildyti? 3

  Kai Rusija pernai užpuolė Ukrainą, nemažai verslų Lietuvoje turėjo aiškinti užsienio partneriams apie mūsų...

  Nuomonės
  2023.03.23
  A. Foglia. Kaltos bankų reguliavimo taisyklės, kvailuti

  Užuot išsiugdę tvirtą supratimą, kokios klaidos nulėmė 2008 m. pasaulinę finansų krizę, politikai ir...

  Nuomonės
  2023.03.23
  Asmenybių tarp merų beieškant

  Rinkimai baigėsi, aistros nuslūgo. Jau kitą mėnesį naujieji merai užims miestų ir rajonų vadovų kėdes, o...

  Nuomonės
  2023.03.23
  E. Leontjeva. Kaip išskirtinis 32% GPM gali tapti visuotinis 8

  Didžiausia mokesčių pasiūlymų paketo staigmena – progresinio mokesčio taikymas visoms žmogaus pajamoms,...

  Nuomonės
  2023.03.22
  Skylėta mokesčių reformos versija 2

  Pradžioje buvo idėja. Gerai ji skambėjo dar 2019 m. pavasarį iš tuometės kandidatės į prezidentus ir...

  Nuomonės
  2023.03.22
  Benkunskas, Matijošaitis ir Vaitkus. Pinigai nesmirda, dvokia požiūris 7

  Baigėsi savivaldybių tarybų ir merų rinkimai. Jausmas – Lietuvos piliečiai pasiilgo teisės rinkis, pasiilgo...

  Nuomonės
  2023.03.21
  Maža spingsulė didelio tunelio gale

  Viename Aušrinės Armonaitės, ekonomikos ir inovacijų ministrės, sakinyje išgirdus apie Lietuvos ekonomikos ir...

  Nuomonės
  2023.03.20
  Bankų pelnai solidarumui: neramioje girioje laigančio briedžio dalijimasis 6

  Vos tik pasirodžiusi iniciatyva dėl „solidarumo įnašo“ bankams už gausiai generuojamas grynąsias palūkanų...

  Nuomonės
  2023.03.17
  E. Leontjeva. Bankų mokestis, kuris kirs ne bankams 8

  Perteklinių pelnų naratyvai visuomenėje atsirado neatsitiktinai. Pradžioje įmonės buvo įtariamos...

  Nuomonės
  2023.03.16
  Ko nereikia mokytis iš Lenkijos 4

  Nors iš kaimynės Lenkijos galime pasimokyti nemažai gerų dalykų, atrodo, yra ir pavyzdžių, kurių kartoti...

  Nuomonės
  2023.03.16
  X. Vivesas. Ar SVB yra ankstyvas galimo pavojaus šauklys? 1

  Ar likusiam pasauliui reikėtų sunerimti dėl praėjusią savaitę žlugusio Silicio slėnio banko (angl. Silicon...

  Nuomonės
  2023.03.15
  Žinokitės patys

  Nuo liepos 1 d. dauguma asmens tapatybės kortelių nebebus tinkamos kvalifikuotam e. parašui. Tas pats gresia...

  Nuomonės
  2023.03.15
  Rinkdami trupinius pragano pyragą 1

  Nors Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) džiaugiasi didesne suma, kurią sunešė verslas, deklaruojantis...

  Nuomonės
  2023.03.14
  Kur brėšime „galiojimo“ brūkšnį?

  Darbdaviai, nelinkę samdyti vyresnių darbuotojų ar skeptiškai žiūrintys į savo kolektyvo veteranus, metams...

  Nuomonės
  2023.03.13
  K. Rogoffas. Kodėl sankcijos Rusijai neduoda norimo rezultato? 6

  JAV prezidentas Joe Bidenas yra vertas visų tų pagyrų, kurias pelnė už neseniai įvykusią kelionę į Ukrainą ir...

  Nuomonės
  2023.03.12
  R. Vilpišauskas. Stabilumas ir kaita savivaldos rinkimuose

  Kovo 5 d. Lietuvoje įvykusių savivaldos rinkimų rezultatai jau yra plačiai aptarti ir pagrindiniai faktai...

  Nuomonės
  2023.03.10
  Belaukiant mokestinių batalijų

  Kovo 10-oji žymi prasidedančią Seimo pavasario sesiją, kurioje tarp pagrindinių darbų žadamas mokesčių...

  Nuomonės
  2023.03.10

  Verslo žinių pasiūlymai