Metai - nauji, rūpesčiai – seni

Publikuota: 2022-01-03
„Zumapress“/„Scanpix“ nuotr.
svg svg
„Zumapress“/„Scanpix“ nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Keistai susidėliojo šiemetinis šventinis kalendorius – dvi svarbiausios metų galo datos išpuolė „ant savaitgalio“. Jei Šv. Kalėdoms savo ypatinga dvasia ir gausiomis dovanomis pavyko paversti jį vieninteliu tokiu metuose, tai naujųjų metų kalendorinės ribos peržengimas dažnam mūsų galėjo pasirodyti kone įprasta darbo savaitės pabaiga.

Ką gi, be daug kur atsisakytų fejerverkų, papildomų savivaldų ir bendruomenių investicijų į šventines programas ar pramogas, COVID-19 viruso  aptirpdytų užstalės kompanijų kalendoriaus skaičiukų pasikeitimas kažkaip natūraliai virto statistiniu veiksmu. Tą jausmą stiprina ir daugybė 2021 m. nebaigtų darbų bei besitęsiančių įvykių, kurie niekur neišnyko laikrodžiams mušant vidurnaktį. Tenka susitaikyti, kad jie ir šiais metais stipriai įtakos valstybių politines, ekonomines darbotvarkes, o tuo pačiu darys reikšmingą poveikį verslams. Taigi, sakyti tradicinį naujametinį tostą „braukime brūkšnį ir pradėkime iš naujo“ kažkaip liežuvis nesivertė. Štai tik kelios temos, kurios neišvengiamai kurs antraštes žiniasklaidoje ir koreguos mūsų planus, todėl turėtų būti sprendimų priėmėjų akiratyje.

Nors vylėmės, kad COVID-19 virusą sudorosime per porą metų, tenka susitaikyti su realybe: pandemijos virsmu į endemiją. Atsiranda naujų antivirusinių tablečių, patobulintų gydymo antikūnais būdų ir daugiau vakcinų. Taip, bent jau išsivysčiusių pasaulio šalių skiepytiems žmonėms virusas greičiausiai nebekels pavojaus gyvybei, tačiau tai nereiškia pergalės maršo pasaulio mastu – besivystančiose šalyse jis vis dar kels mirtiną pavojų, vadinasi, neeliminuos naujų štamų atsiradimų. Teks prisitaikyti ir susitaikyti, kad besitęsianti kova su virusu reikalaus milžiniškų išteklių, kurie kitu atveju galėtų pasitarnauti ekonominei ir socialinei žmonių gerovei.

Galime neabejoti, kad dėl šios ir virtinės kitų priežasčių šiemet tęsis tiekimo grandinių trikdžiai, kas atsilieps gamybai, prekybai, konkurencijai ir augins žaliavų bei logistikos paslaugų kainas. Centriniai bankininkai sako, kad tai - laikina, bet ne visi jais tikime? „Verslo žinios“ dar 2020 m. pabaigoje pradėjo aktyviai rašyti apie ateityje labai tikėtiną infliacijos šuolį, kuriam kilti prielaidas sudarė spausdinami trilijonai ir šalių vyriausybių dosniai dalijami pinigai gyventojams bei verslams. Citavome autoritetingus šaltinius ir ekspertus, kurie tokį politikų elgesį prilygino karo poveikiui ekonomikoms, po kurių neišvengiamai sekdavo infliacijos pliūpsniai. Taip norėjome kuo anksčiau atkreipti jūsų, mieli skaitytojai, dėmesį į galimas rizikas, kurioms suvaldyti žinios ir laikas yra kritiškai svarbūs verslams. Tikime, kad atsižvelgusieji šiandien jaučiausi saugesni, nes buvo parengę tinkamus veiklos planus, efektyvius sprendimus ir tinkamai kontroliuoja sąnaudas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Dar vienas šiais metais besitęsiantis rūpestis, kaip dabar madingai vadinama –„hibridinė ateitis“. Su ja iki galo taip ir neišsiaiškinome 2021 m., bet bent jau sutarėme, kad neišvengiamai dalis darbuotojų daugiau dienų dirbs iš namų. Tačiau velnias slypi detalėse: kiek dienų ir kokiomis, kaip tokiomis sąlygomis turėtų atrodyti efektyvi organizacijos struktūra, kaip tai veiks atlygius, kas yra sąžiningas krūvis, kiek tikėti apklausomis, kad moterys labiau linkusios dirbti iš namų ir kaip tai gali veikti jų karjerą, kur yra asmens privatumo ribos nuotolinėje darbuotojų vadyboje ir pan. Klausimų daugiau nei aiškių atsakymų, tad „Verslo žinios“ stebės besiformuojančią praktiką ir ja dalinsis su savo skaitytojais Vadybos rubrikoje.

Naujais metais turėsime ir seną rūpestį dėl specialistų trūkumo. Kartu su politikais, įmonių vadovais ir personalo specialistais ieškosime sprendimų šioje šalies vystymąsi stabdančioje keistoje situacijoje, kai čia pat turime ištisą nedirbančiųjų armiją, diskusijų vertą imigracijos politiką ir laikmečio poreikių neatitinkančią švietimo sistemą.

Deja, 2022 m. sutikome ir gerokai susiskaldžiusioje visuomenėje, pasiskirstę į skiepijimo ir ribojamųjų priešininkus bei šalininkus. Situaciją dramatiškai sunkina ir tai, kad valstybė irgi nesiekia veikti kaip vienijanti jėga, institucijos neranda bendros kalbos ne tik šiais bet ir užsienio politikos klausimais, kuri istoriškai retai kada keldavo tarpusavio kontraversijų. Turint galvoje pernai iki raudonumo įkaitusią geopolitinę aplinką, kur principingai susigrūmė demokratija ir autokratija, turime velniškai toksišką verslo aplinką. Ši konkurencinė kova, kas geriau užtikrina stabilumą, augimą ir inovacijas, pasireikš viskuo ir palies kiekvieną – nuo prekybos iki technologijų reguliavimo, skiepų iki kosminių stočių. Kokių pasekmių tokia pasaulių priešprieša gali turėti verslams žinome ne iš nuogirdų, nes pernai supervalstybių ietys neretai kryžiavosi ir ties Lietuva. 

Ar gali „Verslo žinios“ likti nuošalyje nuo tų temų, kurios gali stipriai pakeisti žaidimo taisykles tiek tarptautinėje arenoje, tiek ir vidaus gyvenime? Kuo anksčiau išsiaiškinsime tendencijas ir žinosime galimus scenarijus, tuo didesnė tikimybė, kad galėsime priimti savalaikius sprendimus, kurie arba mažins nuostolius, arba atvers naujas verslo galimybes, tad sekite „Verslo žinias“, kurios pasistengs būti kuo arčiau įvykių sūkurių ir patikimų informacijos šaltinių.

Bet sutikime, kad praėjusieji metai nebuvo blogiausi mūsų valstybės istorijoje, nors ir  apnuogino nemažai ekonominių bei socialinių problemų ir darė reikšmingą poveikį verslams. Jas šiemet turėsime spręsti visi kartu ir tai nebus nei lengva, nei  greita. „Verslo žinių“ komandos tikslas – padėti sprendimų priėmėjams girdėti vieniems kitus, skleisti naujausias žinias ir patirtį, suvokti gyvenimą platesniame kontekste ir priimti geriausius sprendimus žmogui ir valstybei.

Linkime šiemet jums, mūsų mieli skaitytojai, sveikatos, sėkmės ir prasmės darbuose bei asmeniniuose gyvenimuose. Atraskite ką nors vertingo, nepraleiskite ko nors svarbaus ir atsikratykite to, kas nereikalinga.

Rolandas Barysas, „Verslo žinių“ vyriausiasis redaktorius

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

V. Vikė-Freiberga. Putinas – ne Petras Pirmasis

Rusijos prezidento Vladimiro Putino brutalią agresiją prieš Ukrainą galima paaiškinti tik kaip bandymą...

Nuomonės
17:30
E. Lucasas. Naujas JK lyderis turės rasti būdų Kinijos įtakai stabdyti

Užsitraukti totalitarinės supervalstybės rūstybę būnant 23 metų – įspūdingas pasiekimas. Studentas aktyvistas...

Nuomonės
10:34
A. Urbonavičius. Nereiktų tikėtis, kad „Lidl“ ar kitas žemų kainų tinklas užkariaus visą šalies prekybos rinką 1

Nors Vokietijos žemų kainų tinklo „Lidl Lietuva“ turimų parduotuvių skaičius tiesiogiai koreliuoja su jo...

Nuomonės
2022.08.06
E. Leontjeva. Palūkanų didinimas – vieniems bizūnas, o kitiems bazuka

Europos centrinio banko (ECB) sprendimas didinti palūkanas pritraukia visų dėmesį. Įmonėms ir namų ūkiams jis...

Nuomonės
2022.08.05
Kai liks tik graužtukai

Europos Sąjungos (ES) sankcijų stabdomos bankų transakcijos į Rusijos bankus gali sustabdyti ir bet kokią...

Nuomonės
2022.08.05
J. Rimas. Baltarusijoje įstrigęs verslas: kokios galimybės liko Lietuvos verslininkams?

Nuo karo Ukrainoje pradžios gausybė įmonių, vedamų etinių ar ekonominių motyvų, pasitraukė iš Rusijos ir...

Nuomonės
2022.08.04
Padidinamasis stiklas gynybos finansavimui

Nors atostogų sezonas pačiame įkarštyje, Vyriausybėje intensyviai vyksta 2023-iųjų biudžeto dėlionė. Ji...

Nuomonės
2022.08.04
O. Mašalė. Ar aviacijai pavyks sukurti 5% Lietuvos BVP?

Neseniai susisiekimo ministras patvirtino Lietuvos aviacijos gaires iki 2030 m. (aka Aviacijos strategija).

Nuomonės
2022.08.03
Apie arbatą, burbulus ir riziką

Restoranų verslas, bankų vertinamas kaip viena iš rizikingiausių veiklų, jau dabar skaičiuoja daugiau...

Nuomonės
2022.08.03
Sustoti dar anksti

Užsieniečių įdarbinimas Lietuvoje sulaukė permainų, kurių būtinybę seniai akcentavo ekonomistai ir...

Nuomonės
2022.08.02
Nežinia gimdo baimes

Nors Ekonomikos ir inovacijų ministerija tikina, jog „iki šiol nebuvo jokių indikacijų, kad lietuviškas...

Nuomonės
2022.08.01
V. Kaušas. Pabrangęs doleris Lietuvos verslus privertė atsigręžti į Azijos valiutas 6

JAV doleriui pakilus į istorines aukštumas pinigines priversti plačiau atverti prekybinių ryšių su Azijos...

Nuomonės
2022.07.31
A. Rutkauskas. Svarbus ilgalaikės sėkmės siekiančių vadovų įgūdis

Įmonių vaidmeniui kovoje su klimato kaita, racionaliam išteklių naudojimui ir darnai su aplinka bei visuomene...

Nuomonės
2022.07.29
Kremliuje virtas jovalas – nei žodis, nei laisvė

Užvėrus ar bent privėrus duris į Lietuvos koncertų sales besiveržiantiems Kremliaus politiką palaikantiems...

Nuomonės
2022.07.29
Verslui reikia ne klumpių, o sportinių batelių

Tradicijoms, kai Lietuvos įstatymų leidėjai ir institucijos apauna verslą sunkiomis perteklinių reikalavimų...

Nuomonės
2022.07.28
Kodėl klaidingai atrodo, kad sankcijos Rusijai nėra efektyvios 32

Praėjus keturiems mėnesiams nuo žiaurios Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios, ėmė blėsti pradinis optimizmas...

Nuomonės
2022.07.27
Pigios indulgencijos „gyvulių ūkio“ neišvaikys

Jau beveik du mėnesiai praėjo nuo dienos, iki kurios juridiniai asmenys privalėjo pateikti finansines...

Nuomonės
2022.07.27
E. Savickis. Kaip tvarumo strategija padeda verslui valdyti krizes ir rizikas karo Ukrainoje fone

Verslo strategija nėra „akmenyje iškalta“ – vasario 24-ąją tuo įsitikino daugelis Lietuvos įmonių. Iki...

Nuomonės
2022.07.26
Po rinkimų – nors ir tvanas

Premjerė Ingrida Šimonytė rugpjūtį planuoja inicijuoti konsultacijas su Seimo opozicija dėl Finansų...

Nuomonės
2022.07.26
Ch. Lagarde. Kainų stabilumo užtikrinimas 4

Palūkanų normų padidinimas – ypatingai svarbus momentas ir dar vienas žingsnis mažesnės infliacijos link.

Nuomonės
2022.07.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku