Metai - nauji, rūpesčiai – seni

Publikuota: 2022-01-03
„Zumapress“/„Scanpix“ nuotr.
svg svg
„Zumapress“/„Scanpix“ nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Keistai susidėliojo šiemetinis šventinis kalendorius – dvi svarbiausios metų galo datos išpuolė „ant savaitgalio“. Jei Šv. Kalėdoms savo ypatinga dvasia ir gausiomis dovanomis pavyko paversti jį vieninteliu tokiu metuose, tai naujųjų metų kalendorinės ribos peržengimas dažnam mūsų galėjo pasirodyti kone įprasta darbo savaitės pabaiga.

Ką gi, be daug kur atsisakytų fejerverkų, papildomų savivaldų ir bendruomenių investicijų į šventines programas ar pramogas, COVID-19 viruso  aptirpdytų užstalės kompanijų kalendoriaus skaičiukų pasikeitimas kažkaip natūraliai virto statistiniu veiksmu. Tą jausmą stiprina ir daugybė 2021 m. nebaigtų darbų bei besitęsiančių įvykių, kurie niekur neišnyko laikrodžiams mušant vidurnaktį. Tenka susitaikyti, kad jie ir šiais metais stipriai įtakos valstybių politines, ekonomines darbotvarkes, o tuo pačiu darys reikšmingą poveikį verslams. Taigi, sakyti tradicinį naujametinį tostą „braukime brūkšnį ir pradėkime iš naujo“ kažkaip liežuvis nesivertė. Štai tik kelios temos, kurios neišvengiamai kurs antraštes žiniasklaidoje ir koreguos mūsų planus, todėl turėtų būti sprendimų priėmėjų akiratyje.

Nors vylėmės, kad COVID-19 virusą sudorosime per porą metų, tenka susitaikyti su realybe: pandemijos virsmu į endemiją. Atsiranda naujų antivirusinių tablečių, patobulintų gydymo antikūnais būdų ir daugiau vakcinų. Taip, bent jau išsivysčiusių pasaulio šalių skiepytiems žmonėms virusas greičiausiai nebekels pavojaus gyvybei, tačiau tai nereiškia pergalės maršo pasaulio mastu – besivystančiose šalyse jis vis dar kels mirtiną pavojų, vadinasi, neeliminuos naujų štamų atsiradimų. Teks prisitaikyti ir susitaikyti, kad besitęsianti kova su virusu reikalaus milžiniškų išteklių, kurie kitu atveju galėtų pasitarnauti ekonominei ir socialinei žmonių gerovei.

Galime neabejoti, kad dėl šios ir virtinės kitų priežasčių šiemet tęsis tiekimo grandinių trikdžiai, kas atsilieps gamybai, prekybai, konkurencijai ir augins žaliavų bei logistikos paslaugų kainas. Centriniai bankininkai sako, kad tai - laikina, bet ne visi jais tikime? „Verslo žinios“ dar 2020 m. pabaigoje pradėjo aktyviai rašyti apie ateityje labai tikėtiną infliacijos šuolį, kuriam kilti prielaidas sudarė spausdinami trilijonai ir šalių vyriausybių dosniai dalijami pinigai gyventojams bei verslams. Citavome autoritetingus šaltinius ir ekspertus, kurie tokį politikų elgesį prilygino karo poveikiui ekonomikoms, po kurių neišvengiamai sekdavo infliacijos pliūpsniai. Taip norėjome kuo anksčiau atkreipti jūsų, mieli skaitytojai, dėmesį į galimas rizikas, kurioms suvaldyti žinios ir laikas yra kritiškai svarbūs verslams. Tikime, kad atsižvelgusieji šiandien jaučiausi saugesni, nes buvo parengę tinkamus veiklos planus, efektyvius sprendimus ir tinkamai kontroliuoja sąnaudas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Dar vienas šiais metais besitęsiantis rūpestis, kaip dabar madingai vadinama –„hibridinė ateitis“. Su ja iki galo taip ir neišsiaiškinome 2021 m., bet bent jau sutarėme, kad neišvengiamai dalis darbuotojų daugiau dienų dirbs iš namų. Tačiau velnias slypi detalėse: kiek dienų ir kokiomis, kaip tokiomis sąlygomis turėtų atrodyti efektyvi organizacijos struktūra, kaip tai veiks atlygius, kas yra sąžiningas krūvis, kiek tikėti apklausomis, kad moterys labiau linkusios dirbti iš namų ir kaip tai gali veikti jų karjerą, kur yra asmens privatumo ribos nuotolinėje darbuotojų vadyboje ir pan. Klausimų daugiau nei aiškių atsakymų, tad „Verslo žinios“ stebės besiformuojančią praktiką ir ja dalinsis su savo skaitytojais Vadybos rubrikoje.

Naujais metais turėsime ir seną rūpestį dėl specialistų trūkumo. Kartu su politikais, įmonių vadovais ir personalo specialistais ieškosime sprendimų šioje šalies vystymąsi stabdančioje keistoje situacijoje, kai čia pat turime ištisą nedirbančiųjų armiją, diskusijų vertą imigracijos politiką ir laikmečio poreikių neatitinkančią švietimo sistemą.

Deja, 2022 m. sutikome ir gerokai susiskaldžiusioje visuomenėje, pasiskirstę į skiepijimo ir ribojamųjų priešininkus bei šalininkus. Situaciją dramatiškai sunkina ir tai, kad valstybė irgi nesiekia veikti kaip vienijanti jėga, institucijos neranda bendros kalbos ne tik šiais bet ir užsienio politikos klausimais, kuri istoriškai retai kada keldavo tarpusavio kontraversijų. Turint galvoje pernai iki raudonumo įkaitusią geopolitinę aplinką, kur principingai susigrūmė demokratija ir autokratija, turime velniškai toksišką verslo aplinką. Ši konkurencinė kova, kas geriau užtikrina stabilumą, augimą ir inovacijas, pasireikš viskuo ir palies kiekvieną – nuo prekybos iki technologijų reguliavimo, skiepų iki kosminių stočių. Kokių pasekmių tokia pasaulių priešprieša gali turėti verslams žinome ne iš nuogirdų, nes pernai supervalstybių ietys neretai kryžiavosi ir ties Lietuva. 

Ar gali „Verslo žinios“ likti nuošalyje nuo tų temų, kurios gali stipriai pakeisti žaidimo taisykles tiek tarptautinėje arenoje, tiek ir vidaus gyvenime? Kuo anksčiau išsiaiškinsime tendencijas ir žinosime galimus scenarijus, tuo didesnė tikimybė, kad galėsime priimti savalaikius sprendimus, kurie arba mažins nuostolius, arba atvers naujas verslo galimybes, tad sekite „Verslo žinias“, kurios pasistengs būti kuo arčiau įvykių sūkurių ir patikimų informacijos šaltinių.

Bet sutikime, kad praėjusieji metai nebuvo blogiausi mūsų valstybės istorijoje, nors ir  apnuogino nemažai ekonominių bei socialinių problemų ir darė reikšmingą poveikį verslams. Jas šiemet turėsime spręsti visi kartu ir tai nebus nei lengva, nei  greita. „Verslo žinių“ komandos tikslas – padėti sprendimų priėmėjams girdėti vieniems kitus, skleisti naujausias žinias ir patirtį, suvokti gyvenimą platesniame kontekste ir priimti geriausius sprendimus žmogui ir valstybei.

Linkime šiemet jums, mūsų mieli skaitytojai, sveikatos, sėkmės ir prasmės darbuose bei asmeniniuose gyvenimuose. Atraskite ką nors vertingo, nepraleiskite ko nors svarbaus ir atsikratykite to, kas nereikalinga.

Rolandas Barysas, „Verslo žinių“ vyriausiasis redaktorius

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Lyderiai negali būti užsidarę

„Verslo žinių“ reitinge „Lietuvos verslo lyderiai 500“ (LVL 500) ant aukščiausios pakopos vėl lipa ekonomikos...

Nuomonės
2022.01.21
I. Karaliūnaitė. Rinka ir Lietuvos bankas tikisi išsamesnio tvarumo atskleidimo iš bendrovių

Tvarumą įmonės supranta ir atskleidžia labai skirtingai, parodė Lietuvos banko (LB) atlikta „Nasdaq Vilnius...

Nuomonės
2022.01.20
Karantinas? Pamirškime šį žodį 16

Ištuštėjusių miesto gatvių, liūdnai suremtų lauko kavinių stalelių be klientų greičiausiai artimiausiu metu...

Nuomonės
2022.01.20
G. Zaikauskaitė. Kaip į Lietuvą perkelti strategines tarptautinio verslo funkcijas?

Pasaulinio garso kompanijos Lietuvoje noriai kuria kompetencijų ir paslaugų centrus. Čia samdos ir veiklos...

Nuomonės
2022.01.19
Gerų naujienų ilgesys 7

Jei kas sekėte pirmadienio naujienų srautą, turėjote pajusti, kad pilnatis veikia mūsų sąmonę. Gal tai tik...

Nuomonės
2022.01.19
Miražo gaubiama reforma 5

Vyriausybės pažadėta mokesčių reforma – tarsi miražas, kurį fata morgana kelia vis toliau už horizonto.

Nuomonės
2022.01.18
Neužmigti starte 2

Konkurencinėje kovoje dėl investicijų koja kojon turėtų žengti ne ką mažiau svarbi kova dėl talentų. Neturint...

Nuomonės
2022.01.17
N. L. Chruščiova. Kazachstanas ir Rusijos imperijos kaina

Kazachstane išsilaipinęs Rusijos elitinio dalinio „Specnaz“ (Rusijos kariuomenės smogiamųjų pajėgų)...

Nuomonės
2022.01.15
R. Vilpišauskas. Ar reikėtų remti nuostolius dėl sankcijų patiriantį verslą? 4

Klausimas apie valstybės poziciją dėl paramos verslui, kai jis patiria nuostolių dėl valstybių tarpusavio...

Nuomonės
2022.01.14
Žingsniai finansinio ešafoto link 2

Virš įmonių vadovų galvų kyla naujas Damoklo kardas – Lietuvoje formuojama praktika, kai už nesumokėtus...

Nuomonės
2022.01.14
U. Armalis. Turizmas nuostolius skaičiuoja rudenį

Peržvelkime, kokie metai buvo turizmui, kuris, pasak Vyriausybės, buvo paaukotas visuomenės sveikatos labui...

Nuomonės
2022.01.13
NT rinka: kaitino, kaitino, bet neiškepė 1

Rekordais, nerimu ir transformacija šiandien gyvena nekilnojamojo turto (NT) sektorius. VŽ apklausoje...

Nuomonės
2022.01.13
M. Jundulas. Strateginis kompasas darbdaviams: ko susirinksime į biurą

Šiandien galime sakyti, kad visuomenės ir verslo nerimas dėl pandemijos sumažėjo, o dabartinė situacija tapo...

Nuomonės
2022.01.12
Prezidento pusiaukelė: į kažkur ar iš kažkur 26

Graži, šventiška pradžia. Dar gražesni ir nuoširdesni pažadai tautai, t. y. mums. Galime neabejoti – tokie...

Nuomonės
2022.01.12
Kapitalo poreikis brangins pinigus

Neslopstantį pagreitį demonstruojanti infliacija palieka vis mažiau vilčių, kad dar ilgai bus galima naudotis...

Nuomonės
2022.01.11
Viešumas po užraktu 10

Įmonių vadovų duomenų viešumas gali tapti tabu: tuo rūpinasi Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija (VDAI),...

Nuomonės
2022.01.10
T. Stonkienė. Filmą primenanti darbo rinka 5

Kalbama, kad vienas praėjusių metų top serialų, susijusių su kalmarais ir žaidimais, yra ne kas kitas, kaip...

Nuomonės
2022.01.09
E. Leontjeva. Apie šimtus milijonų vertą atsakomybę 1

2021-ieji atskleidė tai, kas ramiais laikais yra nematoma ir nevertinama. Verslininkus netikėtai giria už...

Nuomonės
2022.01.08
Molinės caro kojos, arba Akligatvis nebetoli

Lietuvos valdžios institucijų tarpusavio vaidai jau susilaukė ir užsienio žiniasklaidos dėmesio – „Financial...

Nuomonės
2022.01.07
Kai verslas skuodžia lyg olimpinis čempionas 1

Visų skeptikų ir senų bambeklių pykčiui Lietuvos verslas dar sykį įrodė, kad yra gajus ir gyvybingas. Ne...

Nuomonės
2022.01.06

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku