Kas tai? Eksperto įžvalgos

5 pokyčiai, kuriuos pandemija atnešė į IT sistemų pirkimą

Reklama publikuota: 2022-01-28
„Blue Bridge Code“ „SharePoint“ sprendimų skyriaus vadovė Žaneta Čalkienė.
svg svg
„Blue Bridge Code“ „SharePoint“ sprendimų skyriaus vadovė Žaneta Čalkienė.

Mažiau sistemų, veikiančių nuosavoje IT infrastruktūroje ir SaaS paslaugų bumas, atspindintis ekonomikos ir verslo transformacijoms – tai tik kelios iš ryškiausių tendencijų, kurios įgavo pagreitį per pastaruosius dvejus metus. Iš kur kyla susidomėjimas SaaS sprendimais ir kodėl IT sistemų įsigijimas iš ilgalaikės investicijos sparčiai virsta operacinių kaštų eilute, komentuoja „Blue Bridge Code“ „SharePoint“ sprendimų skyriaus vadovė Žaneta Čalkienė.

Vis patrauklesnės sistemos kaip paslauga

Pandemijos pradžioje programinė įranga kaip paslauga (SaaS) vieno iš „Forbes“ apžvalgininkų buvo pavadinta „gelbėjimosi ratu“ didelėms verslo įmonėms. Dabar, einant antriesiems pandemijos metams, iš tiesų stebimas mažėjantis poreikis specializuotiems, „custom“ sprendimams. Tai gali būti siejama su keliomis priežastimis, sako Ž. Čalkienė.

 „Nors specializuoti sprendimai geriausiai atliepia specifinius įmonės poreikius, jie turi porą rimtų minusų. Pirmasis, tai didelė kaina. Antrasis – problematiškas atnaujinimas. Keičiantis bazinei technologijai, tenka perdiegti visus „custom“ sprendimus, o tai nemaža investicija. Jeigu prie šių aplinkybių dar pridėsime kontekstą – pandemijos metu ekonominiai pokyčiai gali būti staigūs ir sunkiai prognozuojami, tampa aišku, kodėl klientai gręžiasi nuo „prabangių“ specializuotų sprendimų prie standartinių ar net vadinamųjų „be kodo“ (angl. „no code“) bei minimalaus kodo (angl. „low code“) sistemų. Vienas iš tokių sistemų bruožų – galimybė sudėlioti jų logiką be programavimo darbų“, – paaiškina ekspertė.

Neraminanti ekonominė situacija paaiškina ir tai, kodėl rinkoje auga noras kaip paslaugas pirkti ne tik sistemas, bet ir IT resursus. „Debesų kompiuterijos ir programinės įrangos kaip paslaugų (IaaS, SaaS) lankstumas nenuspėjamais laikas yra didelis privalumas. Jeigu sekasi prasčiau ir tenka mažinti darbuotojų kiekį, galima iškart sumažinti nuomojamų programinės įrangos vartotojų kiekį. Jei viskas klojasi geriau ir vyksta plėtra, galima tiesiog užsakyti daugiau paslaugų – vartotojų ar virtualių serverių resursų“, – pasakoja ekspertė.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Sparčiai kylantį SaaS populiarumą liudija ir finansiniai rodikliai. Prognozuojama, kad 2023 m. iki 86 proc.  įmonių naudos SaaS tipo sistemas, o „Gartner“ skaičiuoja, kad šiemet išlaidos visų tipų debesijos paslaugoms (SaaS, PaaS, IaaS, DaaS ir kt.) sieks 482 mlrd. JAV dolerių, tai yra, padidės 21 proc. lyginant su pernai.

Įsigyjamų sistemų tipą diktuoja ir saugumo klausimai

Pastebimas ir dar vienas, lėtesnis procesas – vis daugiau įmonių susimąsto apie tolimesnį savo sistemų, veikiančių nuosavoje IT infrastruktūroje, likimą. „Lokalios sistemos eksploatacija susideda iš daugelio komponentų, pradedant infrastruktūros kaštais ir baigiant pačių aplikacijų priežiūra. Be to, ilguoju laikotarpiu pastebima, kad investicijos į serverius bei programinės įrangos licencijas ne visada atsiperka. Dabar taikomosios technologijos kinta labai greitai ir nuosavas IT ūkis rizikuota nespėti jų vytis, o toks atsilikimas gali neigiamai atsiliepti reikalingoms veiklos naujovėms“, – pastebi Ž. Čalkienė.

 „Didžiausias pastarųjų metų iššūkis yra saugos ir BDAR reikalavimai. Neatnaujintos sistemos ar gamintojų nepalaikomos sistemų versijos neužtikrina duomenų saugos, o  programiniai sprendimai dažnai nesuteikia jokios galimybės atlikti  duomenų nuasmeninimą be programuotojų įsikišimo. Diegiant sistemų pakeitimus ar atnaujinimus būtinas sprendimų suderinamumas - pavyzdžiui, operacinės sistemos ir aplikacijų versijos; taigi, išplaukia išvada kad būtinas profesionalus kompleksinis požiūris į sistemą ir pastovus naujinimų diegimas.  Sakyčiau, kad būtent ši priežastis vis dažniau tampa svarbiu motyvu pereiti prie nuomojamų sistemų, kurių atitikimu saugumo reikalavimais bei atnaujinimais rūpinasi tiekėjas“, – pabrėžia „Blue Bridge Code“ atstovė.

Siekiama išnaudoti jau turimų programų potencialą

Pandemija taip pat paskatino dalį įmonių įsigilinti, kokią programinę įrangą jie jau turi ir gali išnaudoti savo reikmėms. „Pavyzdžiui, iki pandemijos didžioji dalis „Microsoft O365“ licenciją turinčių organizacijų daugiausiai naudodavo el. paštą ir „Office“ programas, tokias kaip „Word“ ir „PowerPoint“. Per pandemiją buvo aktyviau pradėtos naudoti ir kitos aplikacijos:  „Teams“, „SharePoint“ ir kt. Pavyzdžiui, skaičiuojama, kad 2019 m. „SharePoint“ programą naudojo tik 50 proc. naudotojų, turinčių savo licencijoje šią aplikaciją, o dabar šis procentas jau didesnis. Tą pastebime ir bendraudami su savo klientais“, – pasakoja Ž. Čalkienė.

Rinkoje atsiradusią paklausą „SharePoint“ sprendimams, „Blue Bridge Code“ komanda siekė atliepti pasiūlydama programinius įskiepius – komponentus nuomai. „Su „SharePoint“ galima skaitmenizuoti daug veiklos procesų, neapsiribojant vien personalo ar dokumentų valdymu. Nuomojant įskiepius SaaS principu galima išvengti didelių pradinių investicijų ir vėlesnių priežiūros kaštų, nes atsinaujinus pagrindinei „SharePoint“ versijai, komponentai atnaujinami nuomos paslaugos apimtyje“, – paaiškina ekspertė.

Investuojama į geresnį sprendimų pritaikymą

„Nuomojami SaaS sprendimai nebūtinai tenkina tik minimalius įmonių  poreikius“, – pastebi Ž. Čalkienė ir priduria, kad „Blue Bridge Code“ sukurti procesų valdymo sprendimai apskritai neturi „standartinio veikimo“. Tai reiškia, kad visi procesai sistemoje gali būti sukonfigūruoti pagal konkrečios įmonės veiklos poreikius.

„Klientas gali pasirinkti, kiek ir kokių komponentų jam reikės, pavyzdžiui, intraneto, dokumentų valdymo, procesų valdymo ar elektroninio parašo sąsajų. Kas nemažiau svarbu, nepaisant tokių galimybių, išlaikoma analogiška „Microsoft“ kainodara, kai mokama vartotojų prenumerata ir sumokama tik už aktyvius naudotojus“, – pasakoja pašnekovė.

Fiziniai procesai persikelia į virtualią erdvę visam laikui

Nuotolinis darbas iš esmės pakeitė ir įprastus darbovietės procesus – iš jų dingo gyvas fizinis kontaktas. Skubėdamos perkelti kasdienius fizinius procesus į virtualią erdvę, daugybė organizacijų atrado on-line sistemas. Ir, panašu, net po pandemijos, nenorės su jomis atsisveikinti.

„Nuotolinio darbo sąlygomis buvo neįmanoma dirbti įprastai, pavyzdžiui, spausdinti dokumentus, nešti juos pasirašyti, skenuoti, siųsti el. paštu atsakingiems asmenims. Biurai buvo uždaryti, žmonės dirbo iš savo namų. Tai paskatino nedidelę skaitmeninę revoliuciją – labai greitai suprasta, kad dokumentai gali būti talpinami on-line sistemose, derinami realiu laiku kelių asmenų ir pasirašomi el. parašu. Net priminimai pasirašyti ar peržiūrėti parengtą dokumentą gali būti generuojami sistemoje ir automatiškai siunčiami atsakingiems darbuotojams. Šalia šių kasdienių atradimų, kuriuos dalis įmonių jau buvo padariusios ir iki pandemijos, atsirado aukščiausių vadovų pasitikėjimas „online“ režimu – suprasta, kad pasitelkus sistemas, stebėti procesus bei įmonės veiklos rezultatus galima taip pat patogiai, o gal net patogiau. Būtent aukščiausios vadovybės pasitikėjimas skaitmeniniais įrankiais leidžia daryti prielaidą, kad ir po pandemijos šie įrankiai bus toliau sėkmingai naudojami“, – komentuoja ekspertė.

Apibendrindama ryškiausias IT poreikių tendencijas, Ž. Čalkienė sako, kad visi šie pokyčiai gali atvesti prie tam tikro paradigminio lūžio, esminio požiūrio į IT investicijas pokyčio. „Jau dabar matome, kad viskas eina link to, kad IT sistemos, daugelį metų biudžetuose figūravusios kaip ilgalaikė investicija, transformuojasi į operacinius kaštus. Vis labiau įprantama ir linkstama pirkti sistemas ir IT resursus lanksčiai – tiek kiek reikia ir tik tada, kai reikia. Net jeigu tai reikštų visišką originalių, organizacijos specifiniams poreikiams pritaikytų ir istoriškai labai brangintų sistemų atsisakymą“, – konstatuoja ekspertė.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Ekspertas patarė, kaip apsiginti nuo „Ransomware“ atakos Verslo tribūna

76 proc. organizacijų visame pasaulyje jau patyrė „Ransomware“ atakas, parodė naujausia „Veeam“ duomenų...

Išmani Lietuva
2022.03.23
Lietuvos NT startuoliai ruošiasi plėtrai užsienyje ir naujoms investicijoms Premium

Iki šiol menkai skaitmenizacijos paliesta nekilnojamojo turto (NT) rinka tampa imlesnė technologijoms, o tai...

Inovacijos
2022.03.22
Tikroji kibernetinio saugumo padėties analizė: 4 dalykai, nuo kurių reikėtų pradėti Verslo tribūna

Bet kuri įmonė, turinti bent 5 kompiuterines darbo vietas, bevielį tinklą, serverį arba viešai prieinamą...

Išmani Lietuva
2022.03.21
Europos akys – į Lietuvos agromaisto sektorių Verslo tribūna

Žemės ūkio ir maisto sektorius turi daugybę neišnaudoto potencialo įgalinant fotonikos sprendimus savo...

Pramonė
2022.03.15
Perspektyviausi Lietuvos „edtech“ startuoliai: estus lenkiame, bet tobulėti dar yra kur Premium

Lietuvoje švietimo technologijų įmonių daugėja, o perspektyviausių Baltijos ir Šiaurės Europos startuolių...

Inovacijos
2022.03.10
Pavogtą jautrią informaciją apie save galite būti paprašyti išsipirkti patys Verslo tribūna

Sėkmingas Suomijos psichinės sveikatos klinikų tinklas „Vastaamo“ pernai rudenį patyrė didelio masto ataką.

Išmani Lietuva
2022.03.09
„ART21“: dabar – darbas ukrainiečiams, pasibaigus karui – milijono vertės paramos paketas Ukrainos atstatymui Verslo tribūna

Agromaisto inovacijų dirbtuvės „ART21“ nelieka abejingos Ukrainos tautai, kuri dabar kovoja už visos Europos...

Išmani Lietuva
2022.03.08
Karantinas atskleidė, kad organizacinė kultūra nėra vien gražus žodžių derinys Verslo tribūna

Žmogiškojo santykio reikšmę darbe visapusiškai leido įvertinti tik dalinis jų praradimas karantino...

Išmani Lietuva
2022.03.02
„Mezon“: Jonava tapo pirmuoju 5G ryšiu padengtu miestu Lietuvoje Verslo tribūna

Interneto bendrovė „Mezon“ startavo su 5G ryšio technologija. Lietuvos centre įsikūręs miestas tapo pirmuoju...

Išmani Lietuva
2022.02.24
Saugumo sprendimas, sukuriantis naudotojo paveikslą skaitmeninėje erdvėje Verslo tribūna

Šiame „Blue Bridge“ straipsnio įraše sistemų inžinierius Gintaras Grybas pasakoja apie naujos kartos saugumo...

Išmani Lietuva
2022.02.23
Tvirtesni pamatai švariųjų technologijų įmonėms: bronzinę žymą pelnęs klasteris stiprins tarptautinį bendradarbiavimą Verslo tribūna

Šalies švariųjų technologijų sektoriui dedami tvirtesni pamatai. Šiemet Lietuvos švariųjų technologijų...

Išmani Lietuva
2022.02.22
WSJ: „Intel“ – netoli 6 mlrd. USD sandorio su Izraelio puslaidininkių bendrove 1

JAV technologijų kompanija „Intel“ yra netoli susitarimo už 6 mlrd. USD įsigyti Izraelio puslaidininkių...

Inovacijos
2022.02.15
Robotikos potencialas – didžiulis, bet ant stalo pinigus Lietuvoje dar deda retas Premium

Pasaulyje investicijos į robotikos startuolius ir jų skaičius per pastaruosius metus augo kartais. Lietuvoje...

Inovacijos
2022.02.10
Lietuvos startuoliai pernai sumokėjo 50% daugiau mokesčių, įdarbino apie 5.000 naujų darbuotojų 1

Lietuvos startuoliai 2021 m. į Lietuvos biudžetą sumokėjo 191 mln. Eur mokesčių, bendras šiame sektoriuje...

Inovacijos
2022.02.08
Netolima ateitis žemės ūkio sektoriuje – anglies dioksido kreditų rinka Verslo tribūna 1

Žaliojo kurso tikslai yra neįgyvendinami be pokyčių agromaisto sektoriuje. Šiandien žemės ūkis Lietuvoje...

Išmani Lietuva
2022.02.01
Ar asmenybės bruožai turi lemti profesijos pasirinkimą? Verslo tribūna

„Intravertiškas, energingo bendravimo nemėgstantis žmogus, tapęs pardavimų vadybininku, gali įgauti...

Išmani Lietuva
2022.02.01
5 pokyčiai, kuriuos pandemija atnešė į IT sistemų pirkimą Verslo tribūna

Mažiau sistemų, veikiančių nuosavoje IT infrastruktūroje ir SaaS paslaugų bumas, atspindintis ekonomikos ir...

Išmani Lietuva
2022.01.28
„Ignitis grupės“ inovacijų guru: geriausiai apgalvotos idėjos ateina ne iš vadovų Premium

Geriausiai apgalvotos inovacijų idėjos energetikos grupėje „Ignitis grupė“ dažnai ateina ne iš vadovų, o iš...

Inovacijos
2022.01.25
Puslaidininkių investicijų upė: Taivanas vis tiek gali daugiausia Premium 5

Dėl pasaulinės puslaidininkių krizės gamintojai karštligiškai investuoja į naujus pajėgumus – skelbiama apie...

Inovacijos
2022.01.25
Šeštus metus iš eilės „CV-Online“ „Bitę“ pripažino TOP darbdaviu Verslo tribūna 7

„Bitė Lietuva“ jau šeštus metus iš eilės pelnė TOP darbdavio titulą, skelbia darbo skelbimų paieškos bendrovė...

Išmani Lietuva
2022.01.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku