Kas tai? Eksperto įžvalgos

Sistemų analitiko darbas – tarp IT ir kūrybos

Publikuota: 2019-01-17
Jolanta Skeivelienė “Blue Bridge Code” Geležinkelių industrijų skyriaus vadovė.
Jolanta Skeivelienė “Blue Bridge Code” Geležinkelių industrijų skyriaus vadovė.

Sprendimo kūrėjas ir tarpininkas tarp komandos ir kliento – taip galima būtų trumpai apibūdinti sistemų analitiko darbą, kuris pasižymi dinamiškumu ir galimybe iš arti matyti, kaip atsiranda nauja sistema – nuo idėjos iki galutinio sprendimo.

Apie tai, kaip atrodo sistemų analitikų kasdienės užduotys, kokie privalumai bei iššūkiai laukia tų, kurie nusprendė pasirinkti šią karjerą, – pasakoja „Blue Bridge Code“ Geležinkelių industrijų skyriaus vadovė Jolanta Skeivelienė ir sistemų analitikai Valerij ir Darius.

Nuo kūrybos iki komandos darbo planavimo

Sistemų analitikas atsakingas už sprendimo – tai gali būti didelė sistema arba tik vienas sistemos funkcionalumas – sukūrimą ir įgyvendinimą, pristato šią specialybę Jolanta Skeivelienė „Klientų poreikių nustatymas, šiuos poreikius geriausiai atitinkančio sprendimo paieška ir jo įgyvendinimas su komanda, kurios branduolį sudaro programuotojai“, – pagrindines sistemų analitiko užduotis vardija pašnekovė.

Ją papildo „Blue Bridge Code“ sistemų analitikas Valerij, atkreipdamas dėmesį, kad tarpininko vaidmuo yra vienas svarbiausių analitiko darbe.

„Viso projekto sėkmė priklauso nuo sklandžios komunikacijos tarp kliento ir komandos. Kadangi ir klientas, ir programuotojai turi savo kalbą, analitikui reikia įdėti nemažai pastangų, kad padėtų šioms dviems pusėms susitarti. Svarbiausias šio darbo rezultatas – specifikacijos, pagal kurią kuriamas sprendimas, parengimas. Šis dokumentas turi būti aiškus ir klientui, ir programuotojui, todėl iš analitiko tikimasi kūrybiškumo ir tam tikrų techninių žinių“, – dėsto pašnekovas.

Sistemų „auginimo“ ekspertas

Jolanta Skeivelienė pastebi, kad sistemų analitikas ne tik palaiko ryšį tarp komandos ir užsakovo, bet ir nustato komandos darbo prioritetus, derina darbų apimtį (angl. scoupe) su užsakovu.

„Pavyzdžiui, kurdami naujus sprendimus „Blue Bridge Code“, stengiamės klientui kaip įmanoma greičiau pateikti kritinės reikšmės funkcionalumą ir tik po to pereiti prie mažiau svarbių funkcijų vystymo, taigi – šiuo atveju, sistemų analitiko užduotis yra sugalvoti, kaip „užauginti“ sistemą“, – sako J. Skeivelienė, pridurdama, kad būtent dėl to sistemų analitikui reikia loginio mąstymo, kruopštumo ir sugebėjimo matyti bendrą vaizdą.

„Pageidaujančiųjų išbandyti save šioje srityje netrūksta, tačiau kandidatuojant kartais primirštama, kad vertinama ir tai, kaip kandidatas atlieka praktinę užduotį, ir tai, kiek jis komunikabilus. Techninės žinios suteikia papildomą privalumą – neretai analitikas turi analizuoti ne tik sistemas, bet ir kitus duomenis, rengti ataskaitas, kuriose yra daug kiekybinių rodiklių“, – pasakoja J. Skeivelienė.

Kaip tapti profesionaliu sistemų analitiku?

Kol kas sistemų analitikų specialybę sunkiai rastume tarp tų, kurias siūlo Lietuvos universitetai, todėl sistemų analitikų akademinis pasirengimas yra labai skirtingas. „Vieni pasuka į šią sritį baigę programų sistemų, informatikos specialybes, kiti ateina iš nuo IT labiau nutolusių sričių, pavyzdžiui, verslo vadybos“, – sako J. Skeivelienė.

Po sėkmingos teisininko karjeros sistemų analitiku tapo jau daugiau nei metus „Blue Bridge Code“ dirbantis Darius. Pašnekovui niekada nebuvo svetimas IT pasaulis – jau dirbdamas teisininko darbą jis dalyvavo su IT sprendimų kūrimu susijusiose projektuose, prisidėjo kuriant ir tobulinant teismų informacines sistemas ir elektroninių paslaugų portalą.

„Susidomėjau šia specialybe stebėdamas sistemų analitikų darbą. Tai, kad ši profesija man iš tikrųjų įdomi, įsitikinau ruošdamas praktinę užduotį, gautą iš „Blue Bridge Code“ viename iš atrankos etapų“, – sako Darius.

Kaip atrodo pradedančiojo sistemų analitiko darbas?

Darius pasakoja, kad „Blue Bridge Code“ darbą pradėjo prižiūrėdamas jau veikiančią sistemą ir tai tapo puikia įžanga į sistemų analitiko darbą.

„Daug naudingos praktinės patirties suteikė iš kliento gautų kreipinių analizė ir galimų sprendimų paieška. Skubaus kreipinio iš kliento gali sulaukti bet kuriuo paros metu, todėl reikia būti visada pasiruošus ir sugebėti greitai priimti sprendimus. Vėliau, įgyvendinant sistemos tobulinimo ir vystymo užsakymus, teko pajusti dar daugiau tikrojo sistemų analitiko darbo skonio – pakeitimų specifikavimo, derinimo su klientu ir komanda, sukurtų sprendimų testavimo“, – dėsto Darius, pridurdamas, kad ši patirtis ateityje padės įgyvendinti dar didesnius ir sudėtingesnius projektus.

Specialybė, neprarandanti savo žavesio

Valerij „Blue Bridge Code“ dirba jau 8 metus ir per šį laiką spėjo prisidėti net prie 10 didelių projektų įgyvendinimo, kurių užsakovai didžiosios Lietuvos valstybinės ir verslo įmonės.  

Nors visuose projektuose Valerij dirbo tą patį – sistemų analitiko darbą – kiekvieno naujo projekto pradžią jis lygina su pirma diena naujame darbe. Skirtingos apimties projektai ir nežinomybė, kaip pastebi pašnekovas, yra didžiausias patyrusio sistemų analitiko darbo privalumas ir iššūkis.

 „Keičiasi ne tik sprendimas, bet ir klientas, komandos sudėtis, reikalavimai, verslo aplinka. Projektas, kuriame dirba 3 žmonių komanda, ir projektas, kurį vystant dalyvauja daugybė žmonių, tarp kurių – net keli sistemų analitikai – radikaliai skiriasi ir pasižymi skirtingais iššūkiais. Todėl šis darbas geriausiai tinka monotonijos nemėgstantiems, kūrybiškiems žmonėms“, – pasakoja pašnekovas.

Laikui bėgant, kaip pastebi Valerij, patirtis leidžia sklandžiau dirbti su nauju klientu ir komanda, racionaliau elgtis stresinėse situacijose. „Nors kartais gali pristigti stabilumo ir laiko įgyvendinti visas idėjas, kiekvienas naujas projektas moko dar greičiau generuoti idėjas ir ieškoti kompromisų siekiant geriausio rezultato“, – sako Valerij.

Praktiniai įgūdžiai, kurių reikia kasdien

Pasiteiravus, kokių gi įgūdžių labiausiai reikia sistemų analitikui, pašnekovai vienbalsiai sutaria, kad tai – sugebėjimas mokytis dirbti įvairiomis programomis, o atsiradus poreikiui – perprasti ir programavimo pagrindus.

„Nuo programų ir matematikos šiame darbe pabėgti nepavyks, – šypteli Valerij. – Svarbūs ir kitokie įgūdžiai. Pavyzdžiui, sistemų analitikas, norėdamas paaiškinti sprendimą UX dizaineriui arba programuotojui, jau turi turėti eskizą – jis gali būti nupaišytas ant popieriaus arba kompiuterine programa.“

Darius pasakoja, kad darbe ne tik naudoja specialius įrankius, skirtus prototipų braižymui, bet ir įgijo įgūdžių, reikalingų rengianti SQL užklausas. „Tai struktūrizuota užklausų kalba, padedanti rinkti duomenis iš duomenų bazių. Ją mokėdamas sistemų analitikas gali susirinkti duomenis savarankiškai, be kitų specialistų pagalbos, o tai visiems sutaupo laiko“,– dalijasi patirtimi pašnekovas.

Nuolatinio tobulėjimo galimybės

Dirbant sistemų analitiko darbą aktualus platus mokymų spektras – nuo prototipų braižymo iki bendravimo su klientu mokymų. „Apskritai, sistemų analitiko profesija – tarpdisciplininė, apjungianti ir vadybos, ir IT elementus, todėl tik vienos srities išmanymo dirbant tokį darbą tiesiog nepakanka“, – sako Darius.

Jam pačiam per kiek daugiau nei metus darbo labiausiai įsiminė Agile Scrum metodikos ir verslo procesų valdymo (BPM) mokymai.

„Sudarome savo darbuotojams visas galimybes nuolat tobulėti, apmokame jų dalyvavimą mokymuose. O laikui bėgant sistemų analitikas gali nuspręsti, kad jam labiau patinka daugiau bendrauti su klientais arba priešingai – gilintis į technines detales. Pagal tai galima rinktis projektus“, – pastebi J. Skeivelienė.

Tarp karjeros perspektyvų – ir BABOK sertifikatas

Profesinis sistemų analitiko tobulėjimas vyksta ir siekiant sertifikatų. Jie dažniausia sudomina ir daugiau patirties turinčius sistemų analitikus.

„Kelią link rinkoje ypač vertinamų sertifikatų galima palyginti su studijomis universitete. Kai kuriuos iš sertifikatų apskritai įmanoma gauti tik turinti daug darbo patirties, klientų rekomendacijas ir t. t.“, – pasakoja pašnekovė.

Šiuo metu jau keli „Blue Bridge Code“ sistemų analitikai siekia BABOK – verslo analitikų – sertifikatų. „Verslo analitikai skiriasi nuo sistemų analitikų, kad gali padėti tobulinti veiklos procesus, susijusius ne tik su IT, bet ir kitomis sritimis – t. y. teikti strategiškai svarbias konsultacijos dėl verslo plėtros, tobulinimo ir pan.“, – pasakoja pašnekovė,

Profesionalų, turinčių BABOK sertifikatus – labai nedaug, todėl „Blue Bridge Code“ siekia, kad vis daugiau šioje įmonėje dirbančių sistemų analitikų galėtų rinktis šią arba kitas itin perspektyvias karjeros kryptis.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

ESO Pažangios energijos klubo dirbtuvėse – efektyvumo sprendimai Verslo tribūna

„Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) įsteigtas Pažangios energijos klubas, bendradarbiaudamas su „Verslo...

 Populiarėjantis pastatų BREEAM standartas – keliama kartelė vystytojams Verslo tribūna 2

Mūsų šalyje BREEAM standartu įvertintų pastatų kol kas – vienetai. Vis dėlto specialistai teigia, kad šis...

Išmani Lietuva
2019.04.16
Pirmame gynybos hakatone triumfavo kompiuterinės regos sprendimų kūrėjai 1

Rukloje savaitgalį vykusios pirmosios Lietuvoje gynybos technologijų kūrybos stovyklos (hakatono) pagrindinį,...

Paslaugos
2019.04.16
Populiariausi socialinės inžinerijos būdai ir kaip nuo jų apsisaugoti? Verslo tribūna 1

Per pastarąjį dešimtmetį kibernetinio saugumo kontekste vis daugiau dėmesio sulaukianti socialinė inžinerija...

Išmani Lietuva
2019.04.16
Lietuva neužleidžia lyderio pozicijų lazerių srityje Verslo tribūna

Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasterio (LITEK) nariai vieningai tvirtina, kad LITEK ypač svarbus ir...

Išmani Lietuva
2019.04.16
V. Bumelio įmonė su 50 mln. Eur investicija įsitvirtins 70 mlrd. USD rinkoje Premium 12

Verslininko Vlado Algirdo Bumelio netiesiogiai kontroliuojama gamtos mokslų ir genų inžinerijos mokslinių...

Pramonė
2019.04.16
„Startup Visa“ rezultatai gerėja, panaši programa ruošiama ir darbuotojams 1

Per pirmus tris šių metų mėnesius leidimą Lietuvoje įkurti 18 startuolių gavo 45 užsienio piliečiai,...

Paslaugos
2019.04.13
Vilniuje įsikūrė CERN gimęs startuolis „ProtonMail“ 7

„ProtonMail“, viena žymiausių kibernetinio saugumo kompanijų, atvėrusių savo biuro duris Vilniuje. Šis...

Paslaugos
2019.04.11
„Ford“ irgi siūlys gamyklinę telematikos sistemą Premium

Koncernas „Ford“ Amsterdame neseniai vykusiame renginyje paskelbė apie jau šiemet Europoje pradedamus siūlyti...

Paslaugos
2019.04.11
„Bitė“ plečia savo tarptautinį tinklą, nuo šiol turės kabelį į Ukrainą 1

Informacijos ir komunikacijos technologijų bendrovė „Bitė Lietuva“ stiprina savo tarptautinių jungčių tinklą.

Paslaugos
2019.04.11
VMG akcininkas S. Paulauskas: teko išbraukti projektų už pusę milijardo eurų Premium 21

Sigitas Paulauskas, Vakarų medienos grupės (VMG) akcininkas ir verslo plėtros konsultantas apie tramdomą...

Pramonė
2019.04.11
Nevalyva dirbtinio intelekto strategija 11

Turbūt iš tikrųjų niekas jau seniai neskaito jokių oficialių dokumentų. Tikriausiai daugelis jau pamiršo...

Išmani Lietuva
2019.04.11
Specialistai įvertino Vilniaus senamiestį: kokybiškų biurų trūkumą didins ir Lietuvą atrandantys „fintech“ startuoliai Verslo tribūna 3

Nekilnojamojo turto plėtotojams pastaraisiais metais fiksuojant augantį žmonių norą įsikurti arčiau Vilniaus...

Išmani Lietuva
2019.04.10
Lietuvos paštui licencinio turto įvertinimas leido sumažinti išlaidas Verslo tribūna 4

Beveik 2500 kompiuterizuotų darbo vietų turinčiam Lietuvos paštui „Microsoft“ licencinio turto įvertinimas...

Išmani Lietuva
2019.04.09
Daugiau jokių adatų: lietuviai sukūrė jutiklį, gebantį atlikti kraujo tyrimus Premium 21

Bendrovė „Brolis Semiconductors“ kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkais sukūrė...

Paslaugos
2019.04.09
Moksliniam tyrimui pristatyti – 3 minutės

2019 m. „Trijų minučių disertacijos“ konkursą Vilniaus universiteto Mokslinės komunikacijos ir informacijos...

Verslo klasė
2019.04.06
Interviu su Nobelio premijos laureatu: lazeriai gali išspręsti ir vėžio, ir branduolinių atliekų problemą Premium

Lietuvoje neseniai viešėjęs 2018 m. fizikos srities Nobelio premijos laureatas prancūzas Gerard‘as Mourou...

Paslaugos
2019.04.05
Ir vietinių, ir pasaulinių debesijos tiekėjų klientų skaičius Lietuvoje auga Verslo tribūna 2

Debesų kompiuterijos giganto „Amazon Web Services” (AWS) atstovai Baltijos šalyse „Cloudvisor“ skaičiuoja,...

Išmani Lietuva
2019.04.05
Pirmoje „Startup Wise Guys Lietuva“ programoje – 12 startuolių Premium

Estijos jauno verslo akseleravimo bendrovė „Startup Wise Guys“, vasarį pradėjusi veiklą Lietuvoje, į 3...

Paslaugos
2019.04.04
Vilniaus inovacijų forumas „Innovation Drift 2019“ pasiryžęs ateitį kurti, o ne prognozuoti Verslo tribūna

Technologijų ir inovacijų rodikliai Lietuvoje auga kasmet – tą puikiai parodo ir tarptautinis pripažinimas,...

Išmani Lietuva
2019.04.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau